Otestovali sme: Honor 7S – kompaktný smartfón za dobrú cenu

Značka Honor nedávno predstavila hneď tri nové mobily z radu 7. Okrem Honoru 7CHonoru 7A si tak teraz môžete kúpiť aj Honor 7S. Ten útočí predovšetkým nízkou cenou, sľubuje ale napríklad aj veľmi dobrú výdrž batérie. Túto novinku z najnižšej triedy sme pre vás dôkladne otestovali. Ako to dopadlo? To sa už dočítate v našej recenzii.

honor_7S

Až prekvapivo kompaktný smartfón

Aj keď sa to pri uhlopriečke displeja 5,45“ nezdá, Honor 7S je celkom ľahký, kompaktný. Naplno sa u neho totiž ukazuje výhoda úzkych rámčekovpomeru strán 18:9. Mobil perfektne padne aj do menšej ruky. Pomerne nízka hmotnosť je zas daná materiálom tela. Honor 7S je telefón z plastu. Rozhodne ale neplatí, že plastový rovná sa lacno pôsobiaci. Naopak, tmavomodrý variant, ktorý sme mali pri testoch k dispozícii, pôsobí moderne a atraktívne. Dobrý dojem je podčiarknutý aj spracovaním. Všetko dokonale lícuje, nič nešramotí. V svojej kategórii Honor 7S rozhodne patrí k atraktívnejším kúskom.

Tlačidlá na ovládanie hlasitosti a zapínanie/vypínanie mobilu sú umiestnené

na pravej bočnej strane. Oproti nájdete zásuvku na SIM a microSD kartu. Na spodnej hrane sa nachádza okrem mikrofónu aj tradičný micro USB konektor, na tej hornej poteší prítomnosť 3,5mm Jacka na slúchadlá. Na zadnej strane nájdete 13Mpx fotoaparát, aj prisvetľovaciu LED diódu, márne by ste však hľadali čítačku odtlačkov prstov. Tá bohužiaľ Honoru 7S chýba úplne, čo považujeme za jeden z najväčších nedostatkov telefónu.

honor_7S

HD dsiplej – bude to stačiť?

HD+ displej (1440 x 720) je u smartfónov v cenovej hladine okolo 100 € v podstate štandardom. Pri pohľade na uhlopriečku displeja 5,45“ nás však prepadli obavy, či toto rozlíšenie bude dostačujúce. Testovaním sme sa presvedčili, že bude. Prirodzene, obrazovka nie je tak jemná ako v prípade Full HD, napriek tomu je obraz dostatočne ostrý a pohľad na obrazovku príjemný. Navyše, keď si k tomu prirátame fakt, že ide o kvalitný IPS panel so slušným podaním farieb, super pozorovacími uhlami a vysokým maximálnym jasom, môžeme byť s displejom spokojní. Vo svojej triede jednoznačne patrí k tým najlepším.

Výkon zodpovedajúci cene

Čo najplynulejší beh systému má pod palcom štvorjadrový procesor MediaTek 6739 v kombinácii s 2GB operačnou pamäťou RAM. Či sa nám to páči alebo nie cena prístroja sa niekde musela odraziť. Chod Honoru 7S tak rozhodne nepatrí k tým najrýchlejším. Telefón ale sa extrémne nezasekáva, jednoducho len vidieť, že niektoré činnosti, ako napríklad spúšťanie aplikácií, trvajú o nejakú tú desatinku sekundy dlhšie. Podobnou chybičkou však trpia v podstate všetky mobily v tejto cenovej hladine.

Na vaše dáta je pripravená interná pamäť s kapacitou 16 GB, z ktorej si 5,6 GB ukradol operačný systém. Našťastie to príliš nevadí, keďže telefón podporuje microSD karty. Skvelou správou je tiež to, že slot na pamäťovú kartu je samostatný. V mobile tak môžete mať súčasne vložené dve SIM karty a pamäťovku. Rozhodne by vás tak nemal trápiť nedostatok úložného priestoru.

honor_7S

Veľmi slušný foťák

Hlavný fotoaparát s rozlíšením 13 Mpxsvetelnosťou f/2,2 vám hanbu nenarobí. Nie je síce duálny, ale to neznamená, že nezvládne vyčariť podarené fotografie. Práve naopak, za dobrého svetla prekvapí nad očakávanie kvalitnými snímkami s dobrými detailmi a peknou kresbou. Samozrejme, s klesajúcou intenzitou svetla výrazne klesá aj úroveň snímok a prejavuje sa výrazný šum, vzhľadom k cene telefónu je to však neprekvapí. Keď nás na foťáku niečo trápilo, tak to bola predovšetkým rýchlosť, ktorá súvisí s už spomínaným nižším výkonom. Inak ale fotoaparát chválime, v danej kategórii patrí rozhodne k tým lepším.

Ak patríte medzi milovníkov selfie, určite oceníte vstavaný LED blesk, ktorý je výbornom pomocníkom na fotenie portrétov aj pri horšom osvetlení. Rozlíšenie predného fotoaparátu má 5 Mpx, čo považujeme za dostatočnú hodnotu. Postačujúca je aj kvalita selfie snímok, zázraky však nečakajte. Nezachráni ani to spomínaný LED blesk, ktorý síce tvár pekne nasvieti, ale zázraky nedokáže. Ak sa však nepovažujete za náročných selfie nadšencov, Honor 7S vám bude stačiť.

Samozrejme nesmieme opomenúť ani možnosť natáčania videí. Tie môžete zaznamenávať v maximálnom rozlíšení Full HD pri 30 snímkach za sekundu.

Honor 7S     Honor 7S

Dva dni výdrže bez väčších kompromisov

Kapacita batérie Honoru 7S je 3020 mAh. To je vzhľadom k menším rozmerom a najmä nižšiemu rozlíšeniu displeja celkom vysoká hodnota, ktorá sľubuje dlhú výdrž. Prax nám túto teóriu potvrdila. Vybiť telefón v priebehu jedného dňa by vám dá celkom zabrať, s minimálne jednodennou výdržou tak môžu počítať aj tí, ktorí mobil nepustia z ruky. Pri o niečo striedmejšom používaní  sa výdrž značne predlžuje, my sme sa bez väčšej námahy dostali na dva dni bez nabíjania. Výdrž tak rozhodne môžeme označiť za nadpriemernú.

Najnovší Android s tradičnou nadstavbou EMUI

Nový smartfón si zaslúži aktuálny software. Honor 7S túto podmienku spĺňa, tešiť sa tak môžete na operačný systém Google Android vo verzii 8.1. K nemu je nainštalovaná aj obvyklá nadstavba Huawei EMUI 8.0. Tato nadstavba je prehľadná, intuitívna a ponúka široké možnosti najrôznejších nastavení. Na druhú stranu však pridáva do telefónu množstvo aplikácií (niektoré sa dajú odinštalovať), ktoré sa síce môžu hodiť, veľa užívateľov ich však môže brať skôr ako nutné zlo. Podobne môžeme hovoriť aj o celej nadstavbe – niekomu sadne, niekomu nie. My sa radíme skôr do prvej skupiny.

Honor 7S

Záver: Za málo peňazí veľa muziky

Honor 7S nie je dokonalý telefón. Hodil by sa mu vyšší výkon, citeľne chýba čítačka odtlačkov prstov , o moderných technológiách ako je odomykanie tvárou ani nehovoriac. Stačí sa ale pozrieť na cenovku a väčšina negatív upadne do zabudnutia. Za niečo málo cez 100 € totiž dostanete kompaktný prístroj so slušným foťákom, kvalitným displejom a dobrou výdržou. Plusom je aj podpora dvoch SIM kariet a samostatný slot na microSD kartu. Poteší aj prítomnosť FM rádia či výstupu na slúchadlá. Honor 7S je tak ďalším podareným kúskom z najnižšej triedy. A podľa nás sa v nej rozhodne nestratí.

Prehľad najdôležitejších parametrov

Displej  

5,45" HD+ (720 x 1440)

Procesor

štvorjadrový MediaTek 6739 (4x Cortex A53 1.5 GHz)

Operačná pamäť

2 GB RAM

Užívateľská pamäť

16 GB (+ microSD karta až 256 GB (samostatný slot))

Fotoaparát

zadný 13 Mpx f/2.2; predný: 5 Mpx

Batéria

3020 mAh

Technológie

Wi-Fi, 4G/LTE, GPS, Bluetooth 4.2, micro USB, 3,5mm Jack, FM rádio, DualSIM

Operačný systém

Google Android 8.1 Oreo + EMUI 8.0

Rozmery a hmotnosť     

146,5 × 70,9 × 8,3 mm, 142 g

Nový hit medzi cenovo dostupnými smartfónmi Honor 7S kúpite tu.