Otestovali sme: Honor 10 pre mladých telom i dušou

Odvaha. Krása. Elegancia. Inteligencia. Originalita. Design. Úplne nový smartfón značky Honor je jedinečnou výzvou pre všetkých, ktorí túžia byť IN! Ponúka žiarivý dizajn, dlhú výdrž, perfektný fotoaparát aj asistenciu umelej inteligencie. To všetko za cenu, ktorá nezruinuje vašu peňaženku. Smartfón Honor 10 sme po vás otestovali. Prečítajte si našu recenziu - máme pre vás hneď 10 dôvodov, prečo padne aj vám!

1. Premietnite si polárnu žiaru vlastnou dlaňou

Nemusíte vyrážať na severný alebo južný pól, aby ste zbadali Auroru Borealis. Polárnu žiaru totiž teraz môžete mať priamo vo svojej dlani! Sklenený chrbát Honoru 10 je vyrobený z 15 vrstiev tak, aby prirodzene odrážal lúče svetla a vytváral rôznofarebné odlesky. Už pri prvom kontakte s telefónom tak budete mať tendenciu otáčať s ním do všetkých strán. Spozorujete pritom jav, ktorý evokuje práve polárnu žiaru - sýto modrá farba sa postupne "kľukatí" až po plne fialovú (u testovaného modrého variantu). 

Sklenený chrbát Honoru 10 vyzerá efektne, "zaťapkáva" sa však podobne ako ostatné mobily zo skla. Na prvý pohľad na nich však odtlačky prstov nie sú natoľko viditeľné. ako trebárs u rady P20 značky Huawei, ktorú sme pre vás otestovali nedávno. Na zadnej strane nájdete logo výrobcu, prisvetľovaciu LED diódu a duálny fotoaparát s umelou inteligenciou, ku ktorému sa však dostaneme neskôr. 

2. Dovoľte si byť originálny

Nielen zozadu je Honor 10 výnimočný. Ďalšie novinky si všimnete tiež na čelnej strane. Na prvý pohľad určite zaujme tzv. notch alebo aj výrez na hornej strane displeja. Môžete si vďaka nemu vychutnať ešte o niečo viac z kvalitného displeja, ktorým disponuje. Viac sme vám notch predstavili už v recenzii na Huawei P20 tu. Jeho funkcia i správanie sú totožné - aj vďaka tomu, že Huawei P20 a Honor 10 disponujú rovnakým operačným systémom - Android 8.1 s nadstavbou EMUI 8.1. 

Čím sa však Honor 10 líši napríklad práve od spomínanej Huawei P20 je čítačka odtlačkov prstov. Tá je u tohto smartfónu zapustená priamo v skle. Prstom ju tak prakticky nenahmatáte (keď opomenieme okraje ochranného 2,5D tvrdeného skla, ktorým je displej potiahnutý, a ktoré v podstate kopíruje okraje čítačky). Oválny priestor pre odtlačok je bodkovaný a funguje veľmi presne a rýchlo. Vďaka ultrasonickej technológii by čítačka nemala mať problém ani s priložením mastného či vlhkého prsta.Z vlastnej skúsenosti môžeme povedať, že si čítačka aj s týmto poradila, nie vždy však hneď na prvýkrát. 

3. Užite si displej plný farieb

Honor 10 dostal do vienka 5,84" displej s rozlíšením FullHD+ (2280 x 1080 px s pomerom 19:9) a jemnosťou 432 PPI. Nenechajte sa však veľkosťou uhlopriečky odradiť! Moderné smartfóny sú prakticky bez rámčekov - u Honor 10 je pomer displeja ku zvyšku tela celých 86%. Jeho rozmery sú 149,6 x 71,2 x 7,7 mm (153 g), čo je menej než veľkosť cca rok starých 5" smartphonov. 

Vďaka elegantným kovovým hranám padne Honor 10 veľmi dobre do dlane a s trochou snahy je možné ho stále ovládať len jednou rukou aj s kratšími prstami. Prístroj je vyrobený zo skla, čo samo o sebe znamená, že je v ruke pomerne klzký, musíme však povedať, že v porovnaní so svojim predchodcom a mnohými konkurenčnými sklenenými modelmi patrí Honor 10 medzi tie menej kĺzavé. 

4. Vyskúšajte fotoaparát, ktorý to jednoducho VIE

Na fotenie so smartfónom Honor 10 sme boli veľmi zvedaví a musíme povedať, že nás príjemne prekvapil. V cene, za ktorú si ho môžete zaobstarať, dostanete vynikajúce výsledky! Zadný duálny fotoaparát disponuje 24+16 MPx rozlíšením so svetelnosťou f/1.8. V bežných podmienkach - napríklad pri fotení vo dne za slniečka sú fotografie veľmi podobné ako u konkurenčného smartfónu Huawei P20, ktorý má oproti Honoru 10 navrch ešte certifikáciu značky Leica. 

V čom Honor 10 pokrivkáva je fotenie za horších svetelných podmienok a v tme, kedy ho P20 valcuje vďaka svojej optickej stabilizácii. Nočné a tmavšie zábery zachytáva Honor 10 podobne - v niekoľkých krokoch zosvetľuje snímanú expozíciu, pri držaní telefónu v ruke (bez statívu) však nikdy nedosiahnete rovnaké výsledky ako so stabilizáciou. 

5. Krása sa skrýva v umelej inteligencii

Honor 10 je vybavený umelou inteligenciou, ktorá rozpozná viac než 500 scén v 22 rôznych kategóriách. Spozná teda, či sa práve chystáte fotiť domáceho maznáčika, východ slnka alebo napríklad ohňostroj. Snímanú scénu tak na základe svojich znalostí (výrobca ho naučil rozpoznávať okolo milióna rôznych obrazov) doplní a upraví tak, aby výsledný záber čo najviac zodpovedal pohľadu ľudským okom. V jednom obraze navyše dokáže detekovať viac objektov naraz. Vaše fotky tak budú krásne na jeden jediný klik! 

Vyskúšali sme Honor 10 pri fotení rôznych objektov. Iná je fotografia s umelou inteligenciou i bez nej, líšia sa aj v režime HDR. Fotiť môžete tiež panoramaticky, s filtrami, experimentovať s maľovaním, svetlom, alebo vyskúšať časozberný režim. S Honorom 10 vás fotenie jednoducho bude baviť! A čo viac, uchováte si krásne spomienky. 

6. Pochváľte sa selfie ako zo žurnálu

Predný fotoaparát disponuje 24 MPx rozlíšením a svetelnosťou f/2.0. Fotí veľmi pekné a kvalitné selfie, hoci tým najlepším mobilom na trhu sa nevyrovná - svojím pomerom cena vs. výkon však pravdepodobne TOP modelom ani konkurovať nechce. Predný foťák ponúka množstvo vychytávok - fotenie portrétu s rozmazaným aj ostrým pozadím, či trebárs 3D selfie, ktoré zvýraznia vaše lícne kosti a tzv. T-zónu, a naopak dá do pozadia oblasť okolo tvárí a nosa tak, aby vaša tvár na fotke vynikla a čo najviac sa priblížila realite. A zaujme tiež tzv. groufie, ktorá má zabezpečiť, že aj vo väčšej skupine priateľov na jednej selfie, budú detekované všetky tváre. 

Krásnu selfie navyše môžete zachytiť aj voľným pousmiatím sa, či hlasovým príkazom. Všetko je tak naozaj otázka okamihu. Honor 10 je celkovo pripravený k akcii skôr, než by hocikto čakal. Ak si nastavíte odomykanie tvárou, ani nezaznamenáte, že bol váš smartfón uzamknutý. Stačí ho namieriť čelnou stranou k tvári, ktorú je čítačka schopná zachytiť až v 180° a v prípade, že ste majiteľom telefónu, dôjde k jeho odomknutiu za neskutočných 0,06 sekundy! 

7. Zachyťte každý okamih so všetkými detailmi

Honor 10 miluje sociálne siete a je preto ideálny na zachytenie každodenných momentiek aj dôležitých okamihov. Aby vaše zdieľanie s ostatnými bolo otázkou pár klikov, telefón vám sám vytvára príbehy z vašich fotiek a videí, rozpoznáva objekty, osoby i miesta, kde ste fotky nasnímali (Smart Gallery a Highlight 2.0). Všetko je tak oveľa intuitívnejšie a jednoduchšie. 

Zabaviť sa môžete aj pri slowmotion čiže super-spomalených videách. Môžete vďaka nim až 4-násobne spomaliť realitu (480 snímkov/s). Skok do bazéna, prechádzajúci vlak, či trebárs osvieženie kamaráta vedrom vody, dostáva s Honor 10 nový rozmer. Zďaleka nielen pre zdieľanie na sociálnych sieťach je potom Honor 10 vybavený dvojpásmovou Wi-Fi, môžete sa tak pripájať aj k 5GHz sieťam. 

8. Nebojte sa Honor 10 poriadne zapriahnuť! Je na to pripravený

Osemjadrový procesor Kirin 970 (4x 2,36 GHz + 4x 1,8 GHz) je spoločne so 4 GB pamäťou RAM pripravený na hŕbu výziev. Skúšali sme navigáciu cez Google mapy, počúvali hudbu cez Spotify, browsovali internetom aj sociálnymi sieťami, či zabavili sa s demo hrou Assassin'sCreed, ktorá je v telefóne predinštalovaná. Všetko fungovalo bez záseku, plynulo a rýchlo. Pre vaše dáta, aplikácie, fotky aj ďalšie súbory je pripravená pamäť o veľkosti 64 GB či 128 GB. V závislosti na tom, ktorý z variantov Honoré 10 si kúpite.

U 64 GB testovaného variantu však na naše dáta zostalo "len zvyšných" 48 GB (zvyšok zaberá operačný systém a predinštalované aplikácie). Na prvý pohľad to môže stačiť, rozhodne ale vezmite do úvahy, že Honor 10 nedisponuje slotom pre pamäťové karty. Pokiaľ vám teda pamäť nebude neskôr stačiť, máte jednoducho smolu. Do telefónu môžete v tomto prípade vložiť "iba" dve nano SIM karty. 

9. Stavte na batériu, ktorá sa len tak nevzdá!

Batéria od nás získava päť hviezdičiek z piatich! Nielenže sa svojou kapacitou 3400 mAh vydrží pri štandardnej (i väčšie) záťaži pohodlne dva dni, ale bleskovo sa tiež dobíja. Vďaka Honor Super Charge technológii (5 V/4,5 A) môžete mobil pripichnúť do nabíjačky aj tesne pred odchodom do práce či na víkendovú "stanovačku". Stačí mu cca 25 minút, aby sa dobil na polovicu svojej kapacity. Opakovane sme si overili, že ho možno na 100% dobiť už za cca  50 minút. 

Obrovské plus za nás dostáva Honor 10 tiež preto, že si zachoval 3,5mm jack na slúchadlá. Milovníci hudby tak sa sebou zbytočne nemusia nosiť redukciu, vďaka čomu sa nemusíte obávať o jej stratu, či nadávkami sám na seba, že zase zostala zabudnutá doma. Hneď vedľa jack konektoru nájdete najnovší USB-C konektor,ktorý okrem už spomínaného vysokorýchlostného dobíjania zaistí tiež bleskový prenos dát. 

10. Honor 10 je stvorený pre každú akciu! Prispôsobí sa na párty, v horách i pri tréningu

A tým zábava s Honorom 10 nekončí! Kedykoľvek môžete využiť tzv. „party mode“, vďaka ktorému je možné vzájomne prepojiť niekoľko rovnakých smartfónov a vyskúšať 7.1 audio. K dispozícii je tiež funkcia Easy talk, ktorá je ideálna pre všetkých, ktorí sú neustále na cestách a v pozadí ich hovorov je počuť ruch veľkomesta či vietor z hôr. Easy talk tieto neduhy potlačí a so svojimi priateľmi či rodinou si tak užijete čisté hovory, či už budete kdekoľvek.

A až vybehnete na rannú prechádzku alebo zasadnete do auta, môže sa vám hodiť tiež duálny Bluetooth 4.2,vďaka ktorému môžete byť súčasne pripojení k dvom zariadeniam. Pri behu tak môžete svoj smartfón súčasne pripojiť napríklad k fitnes náramku a bezdrôtovým slúchadlám. Duálny Bluetooth sme však v praxi otestovať nestihli. 

Čo povedať na záver? Perfektný pomer cena vs. Výkon

Nie je príliš čo dodávať! Honor 10 rešpektuje, že nie každý chce za svoj nový smartfón minúť celú výplatu, ba dokonca ešte viac. Je pripravený byť skvelým spoločníkom mamičke na materskej, študentovi na výške, aj aktívnemu podnikateľmi. Za perfektnú cenu ponúka vynikajúci fotoaparát, krásne elegantné a originálne spracovanie, intuitívne prostredie, výkonný procesor, ktorým sú vybavené aj oveľa drahšie smartfóny aj všetky výdobytky umelej inteligencie

K tomu pripočítajte 3,5mm jack konektor (ktorý sa u novších mobilov často vytráca) a bezchybne a rýchlo fungujúcu čítačku odtlačkov prstov aj tváre, vďaka ktorým bude váš mobil vždy perfektne zabezpečený pred prípadnými zlodejmi ... a zistíte, že smartfón Honor 10 je jednoducho múdra voľba

 

Prehľad najdôležitejších parametrov

Displej  

5,84" IPS Full HD+ (2280 x 1080), 432 PPI, 19:9

Procesor

Osemjadrový Kirin 970 (4x 2,36 GHz + 4x 1,8 GHz)

Operačná pamäť

4 GB RAM

Užívateľská pamäť

64 alebo 128 GB (nepodporuje pamäťové karty)

Fotoaparát

zadný 24 Mpx RGB f/1.8 + 20 Mpx monochrome f/1.6; predný: 24 Mpx f/2.0

Batéria

3400mAh

Technológia

Wi-Fi, 4G/LTE, NFC, GPS, duálny Bluetooth 4.2, USB-C, čítačka odtlačkov prstov, čítačka tváre

Operačný systém

Google Android 8.1 Oreo + EMUI 8.1

Rozmery a hmotnosť     

149,6 mm x 71,2 mm x 7,7 mm, 153 g

Ďalšie aktuality od tejto značky

Recenzia smartfónu Honor 20 Pro

Recenzia smartfónu Honor 20 Pro
Recenzie Značky: Honor,
Od predstavenia Honoru 20 Pro už síce ubehol nejaký ten piatok, stále však ide o veľmi zaujímavý smartfón. Zaujme predovšetkým kvalitným foťákom a cenou. Tá predstavuje v jeho prípade veľkú výhodu,...
Čítať ďalej

Doporučené produkty