Cestujte s pocitom bezpečia! Autokameru NiceBoy Q5 si obľubite

Cestujete často a nie raz vám napadlo, že by nebolo od veci mať pri sebe autokameru pre prípad, že by ste na cestách potrebovali svedka? Alebo sa zrovna chystáte na dovolenku a priali by ste si nikdy nezabudnúť na miesta, ktoré ste navštívili? Zďaleka nielen v týchto prípadoch vám skvele poslúži palubná kamera NiceBoy Q5. Je malá, elegantná, ľahko sa ovláda a predovšetkým – môžete sa na ňu spoľahnúť! Kameru sme otestovali v praxi, poďme sa na ňu pozrieť podrobnejšie.

Čistý vzhľad a jednoduché ovládanie

Na autokamere NiceBoy Q5  vás na prvý pohľad zaujme čistý a príjemný vzhľad. Dominuje jej 2,7-palcový LTPS displej, okolo ktorého je rozmiestených 6 ovládacích tlačidiel. Na spodnej strane kamery nájdete mikrofón, HDMI vstup a slot pre microSD kartu, bez ktorej sa neobídete. Využívať môžete pamäťovú kartu s veľkosťou až do 64 GB, na ktorú bez problémov zaznamenáte niekoľko hodín videa. Záznamy sa ukladajú do formátu MOV a môžete si voliť hneď niekoľko variant rozlíšenia - Full HD 1080p (1920x1080), 720p (1280x720), WVGA (848x480) či VGA (640x480). Rozsah pre natáčanie je skvelých 170° a použiť môžete tiež 4-násobný digitálny zoom.

Na hornej strane kamery sa nachádza slot, vďaka ktorému ju jednoducho zacvaknete do držiaku, nechýba ani tlačidlo na zapnutie/vypnutie, microUSB vstup a resetovacie tlačidlo. V prípade, že potrebujete mať kameru zapojenú do autozapaľovača (čo nie je vzhľadom k 240mAh batérii potreba veľmi často), možno vám v priebehu cestovania napadne, že by ste uvítali prehodenie HDMI a microUSB vstupov. Pokiaľ sa vám totiž autokamera vybije, je komplikovanejšie k nej kábel pri jazde zhora pripojiť.

dd

Pripraviť sa, pozor, vyrážame!

V krabici nájdete okrem autokamery NiceBoy Q5, USB nabíjacieho káblu, nabíjačky do auta a manuálu tiež prísavný držiak. Ten veľmi jednoducho pripevníte napríklad pod spätné zrkadlo a kameru do neho zacvaknete. Pokiaľ ju rovno pripojíte na autozapalovač, automaticky sa zapne a začne nahrávať. V prípade, že ste kameru pri štarte jazdy nechali vypnutú, stačí kedykoľvek krátko stlačiť tlačidlo na zapnutie a nahrávanie sa samo aktivuje. Čo je veľmi rýchle a praktické.

Ak si autokameru NiceBoy Q5 budete chcieť po ukončení jazdy vziať so sebou, musíte ju z držiaku vycvaknúť. Niekedy nám robilo trochu problémy kameru z držiaku dostať, ale nakoniec sa to vždy podarilo :) Chvíľu nám trvalo zvyknúť si tiež na umiestenie tlačidla REC vľavo od displeja. V priebehu jazdy by nám prišlo praktickejšie, mať tlačidlo vpravo – kde nám automaticky smerovala pravá ruka, či mať tlačidlo nejakým spôsobom zvýraznené od ostatných. I na túto drobnosť sa dá ale zvyknúť.

Kamera NiceBoy Q5 skvele padne do ruky. Či už budete chcieť zmeniť nastavenie niektorej z funkcií, alebo si pozrieť natočené videá či fotografie, bude sa vám s ňou veľmi dobre manipulovať. Jej ovládanie je jednoduché a intuitívne a veľmi rýchlo si na naň zvyknete. Nepríjemný pre nás bol iba zvuk, ktorý vydáva pri stlačení tlačidiel, našťastie sa však dá vypnúť.

 

Poďme sa pozrieť na možnosti niektorých tlačidiel:

Tlačidlo režimu MODE: umožňuje prepínať medzi režimami videa, fotoaparátu a galérie. Áno, čítate správne, autokameru NiceBoy Q5  môžete použiť tiež ako náhradu fotoaparátu v prípade, že ho zrovna nemáte po ruke. Snímky sa ukladajú do formátu JPEG a to v rozlíšení až 12 Mpx (4032 x 3024 pixelov). Kamera vám môže veľmi dobre poslúžiť tiež k prehliadaniu fotografií, pokiaľ si zrovna potrebujete skrátiť čas pri relaxe na odpočívadle. Zvoliť môžete i automatické prehliadanie fotografií – prezentáciu je možné pustiť s 2/5/8sekundovými prechodmi.

Samozrejmosťou je možnosť uzamknúť zachytené video (či všetky videá) tak, aby sa vám v prípade nahrávania v slučke (kedy sa najstaršie záznamy premazávajú tými najnovšími), video z kamery nevymazalo. V prípade, že vám dochádza priestor na karte, môžete samozrejme jednotlivé snímky či záznamy mazať – a to priamo v kamere, teda bez nutnosti pripojenia k PC. Mazať môžete buď po jednom, alebo hromadne všetko.

Tlačidlo Menu: umožňuje prepínať sa medzi dvomi ponukami nastavenia. V jednej z nich môžete napríklad upravovať dátum a čas – nepríjemné je, že pokiaľ sa vám autokamera vybije, zabudne deň i čas a neustále nastavovanie nás časom prestalo baviť. Tieto dáta sme teda v kamere nechali neaktuálne. Ďalej môžete ovládať automatické vypnutie kamery, zvuk kláves, na dva kliky sformátovať kartu, či nastaviť autokameru do továrenského nastavenia. V menu nájdete hneď 9 jazykov a samozrejme medzi nimi nechýba čeština. Nastaviť si môžete i meno šoféra, ktorý zrovna kameru používa.

Druhú ponuku menu asi využijete častejšie. Umožní vám upravovať možnosti videa a fotografií. Ide predovšetkým o rozlíšenie videa, či možnosti videoslučky - napr. si zvolíte, že videa sa majú nahrávať v úsekoch po 3/5/10 minútach. Potom dôjde k ich uloženiu a nahrávanie začne od začiatku. Pokiaľ nezvolíte uzamknutie videí, začnú sa po naplnení kapacity microSD karty najstaršie videá premazávať tými najnovšími. Ide o veľmi praktickú voľbu, ak chcete autokameru NiceBoy Q5 využívať na cestách ako svedka pre prípad nehody a netúžite po tom všetky videa zálohovať.

V nastavení nájdete tiež možnosť zapnúť nahrávanie v HDR (High Dynamic Range), alebo môžete meniť nastavenia expozície. Vypnúť / zapnúť môžete nahrávanie zvuku, či označenie videa dátumom. K dispozícii je i funkcia detekcia pohybu a tzv. G-senzor, ktoré fungujú ako strážcovia vášho vozidla.

V prípade, že dôjde z akéhokoľvek dôvodu k nárazu vozidla, práve nahrávaný záznam sa automaticky uzamkne pre prípad neskoršieho využitia. Funkcia detekcie pohybu zase autokameru automaticky spustí v prípade, že ju necháte v zaparkovanom vozidle a nanešťastie dôjde k tomu, že vám niekto do auta nacúva či ho inak poškodí. Je však nutné počítať s tým, že autokamera nahráva výhradne dianie pred automobilom.

Ako na uložené dáta?

Autokamera NiceBoy Q5 bohužiaľ nie je vybavená funkciou Bluetooth ani rozhraním Wi-Fi, na prenos videí a fotiek do PC tak musíte využiť HDMI či miniUSB kábel. S prepojením a komunikáciou kamery s počítačom však nebudete mať najmenší problém – rozumie si s operačnými systémami Windows 2000/XP/Vista/7/10 a MAC OS 10.3.6 alebo vyššími. Všetko prebiehalo bez problémov.

Čo na záver?

Autokamera NiceBoy Q5 je veľmi dobrým spoločníkom na cestách. Poradila si s natáčaním v noci i behom slnečného protisvetla. Jednoducho sa ovláda a ľahko ju schováte napríklad do vrecka. Až na pár drobných nedostatkov, ktoré sme popísali v článku vyššie, sa nám na cestách osvedčila. Jedná sa o veľmi vydarený kúsok, ktorý odporúčame zakúpiť, či už na ceste trávite pol života, či sa len občas vydávate na potulky po menej známych krajinách.

Doporučené produkty