Recenzia náramku Xiaomi Mi Band 5

S veľkými očakávaniami prišla aj na náš trh posledná novinka fitness náramku Xiaomi Mi Band. Piata generácia, označovaná aj ako Xiaomi Mi Band 5, má v porovnaní s predchádzajúcou “štvorkou” niekoľko kľúčových predností navyše. Či to, čo tvrdí výrobca je pravdou, sme sa rozhodli otestovať niekoľkotýždňovým používaním v bežnom aj vyťaženom režime. Výsledkom je nasledujúca recenzia, z ktorej sa dozviete všetky potrebné informácie.

Xiaomi nezaháľo a nadväzuje na mimoriadne veľký úspech Xiaomi Mi Band 3 a Xiaomi Mi Band 4. Táto utešená rodinka si získala milióny priaznivcov po celom svete. Svojou funkcionalitou a vyhotovením totiž dokáže konkurovať aj dravším (a tiež aj drahším) hráčom na trhu. Nový Xiaomi Mi Band 5 opäť raz posúva svoje parametre, posilňuje hardvérovú výbavu a aj v oblasti dizajnu a praktickosti sa mu dostalo hneď niekoľko vylepšení.

Fitness náramok Xiaomi Mi Band 5

Na fitness náramky nedám dopustiť. V minulosti ma už viackrát lákala predstava vyskúšať toľko ospevovaný a výborne predávaný Mi Band, no pre niekoľko subjektívnych príčin k tomu nedošlo. Aj preto ma príležitosť zrecenzovať tento náramok v ostrej prevádzke veľmi potešila. Testovacie týždne ubehli ako voda a rovno na úvod môžem prezradiť – Xiaomi Mi Band 5 rozhodne nesklame! Menej aktívnych používateľov nadchne svojou univerzálnosťou, a možno aj vďaka nemu sa namotivujú k lepším výkonom. Nadšeným športovcom zase ponúka rozmanité vyhodnocovanie režimy a poskytuje im perfektný prehľad o životospráve a zdraví.

Preverený dizajn, ktorý nesklame

To, na čo si používatelia zvykli už pri predchádzajúcich generáciách Mi Band náramkov, zostalo zachované – teda elipsovitý tvar základnej jednotky, ktorá je vsadená do silikónového náramku. V nahrubšej časti dosahuje hodnotu necelých 12,5 mm, čo sa niekomu môže zdať príliš veľa, no netreba sa obávať. Náramok Xiaomi Mi Band 5 vyzerá dobre na útlom ženskom zápästí, aj na silnejšej ruke kulturistu. Ponúka nadštandardnú možnosť regulácie dĺžky po malých stupňoch. Celková dĺžka náramku pritom predstavuje 18,5 cm. Náramok váži iba 23 g, takže po chvíli prestanete registrovať, že ho vôbec nosíte. V základnom balení je univerzálny čierny náramok, ostatné farby si môžete dokúpiť. Ak máte náramky z predošlých Mi Band generácií, vedzte, že síce sa dajú použiť, ale telo zariadenia nesedí tak presne, ako do originál silikónového náramku.

Fitness náramok Xiaomi Mi Band 5

Nové magnetické nabíjanie a výborná odolnosť

Majitelia Xiaomi Mi Band 3 aj 4 museli pri nabíjaní vytiahnuť hlavnú jednotku zariadenia zo silikónového náramku a zapojiť ju do USB nabíjačky. Nič na prvý pohľad komplikované, ani zdĺhavé. Avšak opakovanou manipuláciou v niektorých prípadoch došlo k poškodeniu silikónového náramku, ktorý už potom nepriliehal tak tesne, ako dovtedy. U Xiaomi Mi Band 5 je nabíjanie omnoho pohodlnejšie. Už viac totiž nemusíte vyberať jednotku s displejom zo silikónového náramku. Nabíjačka, ktorá je priamo súčasťou balenia, sa magneticky prichytí priamom k pinom na spodnej strane náramku.

Pri dĺžke kábla nabíjačky opäť raz šetrili. Ak však koncovku USB zapájate do notebooku alebo portu na monitore či klávesnici, žiadne negatívum nepostrehnete. V prípade, že USB konektor zapojíte do nabíjačky v zásuvke, dajte si záležať na tom, aby náramok nevisel vo vzduchu. Vždy je lepšie, ak leží na pevnej ploche.

Fitness náramok Xiaomi Mi Band 5

Podľa údajov od výrobcu ponúka náramok odolnosť až do 5 ATM. Bežné umývanie rúk ani ošpliechanie vodou pri sprchovaní mu neuškodí. Na displeji je použité temperované sklo, ktoré je odolné voči odtlačkom prstov, menším nárazom aj škrabancom. To však neznamená, že by ste jeho odolnosť mali testovať nárazmi alebo úmyselným odieraním o stenu.

Väčšia uhlopriečka, krásne ciferníky a viditeľnosť aj na slnku!

Fitness náramok Xiaomi Mi Band 5Displej Xiaomi Mi Band 5 to tentokrát dotiahol v porovnaní s prechodcami k dokonalosti (uvidíme, čo prinesie ďalšia generácia). Funguje na technológii AMOLED, ktorá je známa pre svoje verné zobrazenie čiernej farby. Displej totiž nie je podsvietený celý a na miestach, kde je čierna farba je v skutočnosti naozaj “tma”. Pri LCD displejoch býva podsvietená celá plocha, a preto má aj vykreslenie čiernej nádych do tmavošeda. Zobrazovacia časť hlavnej jednotky teda ponúka vynikajúce kontrasty. Na obrazovke nerušene žiaria iba tie údaje, ktoré považujete za potrebné alebo ste si ich nastavili na zobrazovanie. Estetické oko potešia aj nádherne sýte farby. Výborné pozorovacie uhly sú v prípade tejto technológie už samozrejmosťou..

Nenechám si však pre seba jednu malú výčitku. Aj napriek tomu, že ide o úsporný AMOLED displej, chýba tu “Always-On” režim. Ten môže neustále – aj na vypnutom displeji – zobrazovať čas, prichádzajúce notifikácie alebo stav batérie. Keďže technológia AMOLED už nevyžaduje podsvietenie celého displeja (a teda nie je ani veľkou záťažou pre batériu), trvalé zobrazenie času (ako základná funkcia hodiniek) by mi vyhovovalo viac. Xiaomi zatiaľ túto funkciu nevyužíva, konkurencia áno.

Dosť bolo kritiky, niektoré dôležité vlastnosti si zaslúžia viac pozornosti! Pri porovnaní so Xiaomi Mi Band 4 je rozdiel jasný na prvý pohľad. Displej narástol na 1,1" z pôvodných 0,95". Vyššie je aj jeho rozlíšenie – 126 × 294 px, čo podporilo jemnosť a detailnosť zobrazovaných číslic, písmen či ikoniek. Vzrástla tiež maximálna svietivosť (450 nitov), vďaka čomu je displej veľmi dobre čitateľný aj vonku.

Zaujímavým spestrením sú rôzne motívy vstavaných ciferníkov (cez aplikáciu si môžete stiahnuť dokonca ďalších 100). Spájajú v sebe príjemný vizuál s dostatočnou a dobre čitateľnou informačnou hodnotou. Vy sami si môžete nastaviť, aké informácie chcete vidieť ako prvé!

Fitness náramok Xiaomi Mi Band 5

Váš výkon aj zdravotný stav má pod kontrolou

Už máte zrejme predstavu, ako tento fitness náramok vyzerá, aj aké sú jeho zobrazovacie schopnosti. Na rade je funkčná výbava. Prvé fitness náramky pre “bežných” používateľov, fungovali na všeobecných odhadoch a menej presných výpočtoch. Ako zvláda merania Xiaomi Mi Band 5?

Bez problémov a s výbornou presnosťou počíta prejdené kroky aj prekonanú vzdialenosť. Aj keď jeho súčasťou nie je GPS, dokáže využívať dáta z pripojeného smartfónu. Presnosť merania zabezpečuje akcelerometer a trojosový gyroskop. Predošlá generácia ponúkala monitoring 6 športov, v prípade “päťky” je už reč o 11 športových aktivitách, pri ktorých dokáže vyhodnocovať výkon aj spálené kalórie (konkrétne: chôdza, vonkajší beh, bežecký pás, jazda na rotopede, eliptický trenažér, joga, jazda na bicykli, veslovací trenažér, skákanie cez švihadlo, plávanie, voľný štýl/posilňovanie).

Fitness náramok Xiaomi Mi Band 5

Výrobca pridal zaujímavú funkcionalitu – PAI skóre (Personal Activity Intelligence, alebo aj index vitality), ktoré je založené na personalizovanej srdcovej aktivite. Za športovanie a pohyb budete získavať body. Nastavíte si ciele, ktoré chcete splniť za týždeň/mesiac a náramok vyhodnocuje a boduje, ako sa vám darí. Dosiahnutím 100 bodov je úloha splnená. Ak získate viac, môžete s čistým svedomím prehlásiť, že tento týždeň ste svoje zdravie ani kondíciu nezanedbali.

Nemusíte byť iba športovcom, aby ste dokázali oceniť prínos tohto šikovného doplnku. Mi Band 5 obsahuje vstavaný optický snímač pulzovej frekvencie, ktorý je inovovaný a poskytuje meranie presnejšie o 50 % než predchádzajúci model. V porovnaní so snímačmi, ktoré sú zabudované v profi strojoch vo fitness centre a aj ďalším konkurenčným náramkom, boli výsledky až prekvapivo rovnaké. Táto funkcia monitoringu srdca (tepu) vás môže dokonca upozorniť aj na nezvyklú srdcovú frekvenciu.

Fitness náramok Xiaomi Mi Band 5

Fitness náramok nie je a nemá byť náhrada kardiológa, ale tep meria veľmi presne.

Jedným dychom však dodávam, že metódy presvietenia kože (na akej funguje aj tento náramok), nie sú tak presné, ako poskytujú lekárske prístroje. Ide o orientačné meranie tepu, ktoré najlepšie využijete pri športovaní, no zároveň môže slúžiť aj ako pomôcka pri domácom sledovaní aktivity srdca.

Pomerne vyhľadávanou funkciou je aj sledovanie spánku. Náramok dokáže vytvárať zaujímavé štatistiky, rozpoznáva REM fázu spánku a vám poskytne informáciu o tom, aké sú vaše spánkové návyky. Treba však počítať s tým, že meranie spánku akoukoľvek osobnou elektronikou je azda najmenej spoľahlivé. Na rozdiel od športovej aktivity (napríklad behu) neviete presne zadefinovať, kedy spánok končí a kedy začína (senzory snímajú váš klesajúci tep, nulové pribúdajúce kroky, atď).

Ak máte sedavé zamestnanie, zaujme vás funkcia, ktorá vás vibrovaním alebo zvukovým signálom upozorní na dlhšiu nečinnosť. Samozrejme – interval nečinnosti si môžete nastaviť a funkciu aj úplne vypnúť. Niekedy je totiž (aspoň z môjho pohľadu) táto funkcia otravná. Nemôžem len tak odísť od práce a prebehnúť sa 4 poschodia hore dolu.

Fitness náramok Xiaomi Mi Band 5

Ako Xiaomi Mi Band komunikuje s telefónom?

V samotnom náramku máte k dispozícii základné namerané údaje. Vytváranie štatistík, plnenie cieľov a aj množstvo ďalších zaujímavých grafov a funkcií nájdete v aplikácii, ktorú si treba nainštalovať do smartfónu. Keď telefón vyhľadá náramok, začnú medzi sebou obe zariadenia komunikovať. Tento prenos je obojsmerný. Namerané údaje odošle náramok do aplikácie, a rovnako tak telefón môže odosielať do náramku upozornenia na hovory, správy a notifikácie aj z iných aplikácií.

Čo sa mne osobne veľmi osvedčilo, je funkcia vyhľadávania telefónu cez náramok (telefón začne vyzváňať alebo vibrovať). Xiaomi Mi Band 5 dokonca dokáže udržať telefón odomknutý a môže poslúžiť aj ako diaľkový ovládač na prehrávanie hudby. Zaujímavosťou je aj funkcia diaľkovej spúšte. Odteraz už nemusí jeden člen rodiny utekať po stlačení spúšte rýchlo na pôvodné miesto. Stačí iba ťuknúť po náramku!

Fitness náramok Xiaomi Mi Band 5

K praktickým a pravidelne využívaným funkciám patria aj stopky, časovač a budík. Ten môžete nastaviť iba na vibrovanie, ak budete mať náramok na ruke aj počas noci. Vašu polovičku takto váš skorý ranný budík určite nezobudí!

Na ovládanie a rozloženie jednotlivých “záložiek” v náramku sa dá zvyknúť pomerne rýchlo. Všetko je intuitívne a ak zvládate používať smartfón, jeden nenáročný náramok vám vrásku na čele neurobí. Mnou testovaná verzia ešte nepodporovala češtinu ani slovenčinu. S týmito jazykmi však môžete rátať v globálnej verzii. Samotná ovládacia aplikácia je pri prvom zoznamovaní sa trošku ostýcha. Kde-tu čosi skrýva a to dôležité nájdete na mieste, kde by ste to nečakali. Ak však budete mať v aplikácii Mi Fit slovenský jazyk, orientácia bude omnoho rýchlejšia a už po niekoľkých použitiach si v nej budete s ľahkosťou prezerať všetky merania a štatistiky.

Fitness náramok Xiaomi Mi Band 5

Výdrž batérie v Mi Band 5? Opäť prekvapuje

Kde iní končia, Xiaomi Mi Band 5 má ešte polovičnú kapacitu batérie. Výrobca touto nadštandardne dlhou výdržou prekvapuje už roky a tentokrát aj v spojení s úsporným AMOLED displejom deklaruje pre náramok výdrž až 14 dní! Toto treba vyskúšať a náramok rozhodne nešetriť. Aký bol výsledok?

Na náramku bolo spustené nepretržité meranie tepu, aktivácia displeja pri pohybe zápästím a vysoký jas. Tiež mal za úlohu zobrazovať veľké množstvo notifikácií z telefónu. V tieto “testovacie dni” sa veľa cvičilo a všetky aktivity sa poctivo zaznamenávali. Batéria sa vybila za 8 dní v režime, ktorý by sa dal označiť ako nadmerne zaťažujúci. Zvyšné dni už prebiehali v normálnom režime (teda jas 60 %, menej notifikácií, meranie tepu každých 30 minút) a úbytok na percentách bol zo dňa na deň iba minimálny.

Priznám sa, že telefón nabíjam každý deň, preto by mi pri náramku neprekážalo ani nabíjanie raz za 2 – 3 dni. Výdrž 14 dní na jedno nabitie je pri bežnom používaní určite dosiahnuteľná. Ak sa k tomu pridá aj jednoduché magnetické nabíjanie a nabitie z nuly na 100 % už do 2 hodín, tento náramok je jedným z hlavných favoritov na získanie titulu “Majster vo výdrži” medzi fitness náramkami.

Cena, ktorá poteší

Čo treba ešte na záver recenzie Xiaomi Mi Band 5 povedať? Odporcovia by tvrdili, že za popularitou tohto Mi Band fenoménu je nízka cena. Avšak, predovšetkým na základe mojich skúseností dopĺňam, že pomer cena/kvalita, ale aj cena/výkon je porovnateľný s omnoho drahšími trackermi. Bez toho, že by ste robili kompromisy, môžete za výhodnú cenu získať praktický a pohodlný fitness náramok, ktorý dostal do výbavy presnejšie a spoľahlivejšie senzory, výbornú výdrž batérie a v spolupráci s aplikáciou funguje tak, že vás pozorovanie výsledkov a zlepšovania začne baviť a posúvať dopredu.

Hlavné výhody a nevýhody

+ veľký a mimoriadne kvalitný displej - chýbajúca funkcia Always-on displej
+ veľmi pohodlný remienok univerzálnej veľkosti - aplikácie na ovládanie by mohli byť prehľadnejšie
+ vylepšený monitoring spánku
+ excelentná výdrž a komfortné nabíjanie
+ všetky potrebné funkcie prepojenia s telefónom
+ skvelý pomer ceny a výkonu

Fitness náramok Xiaomi Mi Band 5 kúpite tu.

Ďalšie aktuality od tejto značky