Prvá pomoc pri otrave psa

 • Piatok, 30. apríl 2021

Z roka na rok pribúdajú prípady, kedy bezmocní psíčkari s vydesením sledujú, ako sa zdravotný stav ich psíka za krátku chvíľu zmení na boj o život. Už pri bežnej prechádzke po sídlisku môže pes natrafiť na otrávené nástrahy. Veľké nebezpečenstvo však na psov striehne aj vo voľnej prírode a netreba podceniť riziká, ktoré sa ukrývajú v domácnosti. Čo robiť, ak máte podozrenie, že sa váš pes otrávil? Ako vyzerá prvá pomoc pri otrave psa?

Psie oči

Aké sú príznaky otravy psa?

Pri otrave psa dochádza k vážnemu zhoršeniu zdravotného stavu a neskoro podaná prvá pomoc vedie až k úhynu zvierata. Keďže zoznam rizík je obsiahly (pozri odseky nižšie), rovnako tak odlišné môžu byť aj prvotné príznaky. Otravu psa rozpoznáte podľa týchto prejavov:

 • pes trpí zvracaním a hnačkami;
 • je apatický, slabý a prestáva reagovať na oslovenie;
 • objavuje sa nadmerné slinenie, vyrážky, vredy v papuli, netypické olizovanie;
 • pes odmieta jesť a piť;
 • zvíja sa v bolestiach a kŕčoch, trápia ho záchvaty alebo triaška;
 • krváca z telesných otvorov, krv je tiež prítomná v stolici a moči;
 • vo vážnom stave už nie je schopný pohybu, upadá do bezvedomia.

Pes a lieky

Niektoré príznaky môžu byť podobné tým, ktoré sa objavujú pri prehriatí psa. Práve preto je veľmi dôležité, aby ste mali prehľad o tom, čo váš pes robí, k čomu má prístup a v akom prostredí sa pohybuje. V čase, keď je doma váš psík osamote, je základom bezpečné prostredie, bez potenciálneho ohrozenia.

Nie sú to totiž len úmyselne pohodené nástrahy s klincami a jedmi na škodcov, ale aj v domácnosti, v dielni či vo vašej záhrade striehne hneď niekoľko nebezpečenstiev. Mnohé z nich sú na prvý pohľad neškodné a možno by vám ani v najhoršom sne nenapadlo, že práve váš pes bude mať raz zálusk na kvapaliny v dielni.

Nebezpečné nástrahy pre psa

Prvá pomoc pri otrave psa vyžaduje rýchle reakcie

Myslite preventívne, konajte rozvážne! Takto by mohlo znieť základné heslo starostlivosti o psa, najmä, ak máte doma akčné šidlo, ktoré nepozná obmedzenia. Vždy je lepšie predchádzať situáciám, ktoré môžu zdravie a život vášho štvornohého miláčika ohroziť. Ak však máte podozrenie, že váš pes požil nebezpečnú látku a vykazuje symptóny otrávenia, poskytnite mu čo najskôr prvú pomoc.

 • Vyvolajte zvracanie. Pozor, je tu niekoľko zásadných obmedzení, kedy vyvolanie zvracania ešte viac ohrozí zdravie psa. Zvracanie nevyvolávajte, ak pes požil dráždivú a penivú chemickú látku, prehltol ostré predmety (cestou naspäť poškodia tráviaci trakt), ak je pes malátny a dezorientovaný (riziko udusenia), ak trpí kŕčmi, a tiež aj v prípade, ak otravu zjedol pred viac ako dvomi hodinami. 
 • Je dobré mať po ruke overenú absorbujúcu látku, ktorá na seba naviaže škodliviny a toxíny. 
 • Ak pes zvracal, odoberte zo zvratkov vzorku. Pokiaľ je na to čas, skontrolujte okolie psa a zistite, čím sa otrávil – tiež odoberte vzorku. Neskôr tieto vzorky pomôžu veterinárovi lepšie určiť otravu, a teda aj naordinovať najvhodnejšiu liečbu.
 • Po poskytnutí prvej pomoci bezodkladne vyhľadajte veterinára! V niektorých prípadoch môžu nastať kŕče a úhyn už do niekoľkýh hodín, hrozí aj poškodenie orgánov. Pamätajte, radšej ísť k veterinárovi zbytočne ako neskoro. 

Nie vždy musí ísť nutne o otravu. Niekedy si môže pes narobiť problémy sám, keď pahltne žerie krmivo a poriadne ho nepohryzie, keď niečo zožerie zo smetného koša alebo prehltne kus hračky. Tá mu môže uviaznuť v tráviacom trakte a príznaky sú veľmi podobné ako pri otrave. Aj v tom prípadne je nutné vyhľadať lekársku pomoc. Veterinár urobí psovi röntgen a usúdi, či je potrebná operácia. 

Prvá pomoc pes

Platí zásada, že prevencia je vždy lepšia ako liečba. V domácnosti či na záhrade zabezpečte, aby všetky nebezpečné látky boli mimo dosah psa. Na prechádzke ho zas naučte, že nesmie vonku nič jesť.

Aké látky v domácnosti môžu spôsobiť otravu psa?

 • Lieky - Ak nájdete požutý blister alebo rozhryzenú krabičku, urýchlene navštívte veterinára. Požitie vysokej dávky paracetamolu zapríčiňuje zlyhanie pečenie. Ak išlo o liek s obsahom ibuprofenu, psovi hrozí riziko krvácania v tráviacom trakte a zlyhanie obličiek.
 • Izbové rastliny - Pri prekyslení žalúdka začne psa páliť záha. Hľadá preto “niečo zelené”. Ak nemá na dosah trávu, uchýli sa k hryzeniu izbových rastlín. Jedovaté sú pre psa najmä svokrin jazyk, difenbachia, fikus, klívia, monstera či dracéna. Rovnako tak je rizikom aj pitie vody z podmisiek kvetináčov, ktorá môže obsahovať hnojivá.
 • Čistiace prostriedky, pracie prostriedky, jedy na hmyz - Tieto látky by mali byť v domácnosti nevyhnutne uskladnené mimo dosah psa.
 • Potraviny - Prekvapivo veľkou skupinou rizík sú pre psíkov potraviny, ktoré ľudia bežne konzumujú. Čokoláda pôsobí na nervový systém psa, nikotín zapríčiňuje zástavu dýchania, usadeniny z kávy zvracanie, hnačku až silné záchvaty vedúce k úhynu. Kritické je tiež požitie alkoholu, avokáda, hrozienok, cibule alebo cesnaku, niektorých druhov orieškov, xylitolu (náhradné sladidlo).

Nebezpečné potraviny pre psa

Čo je pre psa rizikom v záhrade či dielni?

 • Chemikálie v dielni / v garáži - Mimo dosah psa treba dať nemrznúcu kvapalinu, zmes do ostrekovačov a všetky chemické látky, ktoré by mohol pes otvoriť alebo rozhryznúť. Po zašpinení srsti alebo kože chemikáliou hrozí nielen poleptanie, ale aj otrava, ak by sa pes snažil zasiahnuté miesto oblizovať.
 • Jedy na krysy, hlodavce a slimáky - Predovšetkým jedy na hlodavce lákajú svojou arómou a nedokáže im odolať ani pes, ktorý ich nájde v pootvorenej skrinke. Typickými prejavmi po požití strychnínu je triaška, nepokoj, neskôr až nekontrolované pohyby, kŕče a celkový kolaps. Ak je jedom warfarín, úhyn častokrát prichádza nečakane. Zviera totiž zomiera na vnútorné krvácanie. Nebezpečná je preto aj konzumácia uhynutého hlodavca, ktorý môže byť otravený.
 • Chemikálie na roztopenie snehu - Posypali ste prístupovú cestu pre auto a chodník k domu? Pozor, psovi sa táto látka dostane na labky. Po ich olizovaní sa dostavia tráviace problémy (zvracanie a hnačka). Veľká dávka môže zapríčiniť kómu až smrť.
 • Rastliny v záhonoch a kry - Podobne, ako v prípade bytových kvetín, aj v exteriéri je množstvo rastlín, ktorých listy, plody, cibuľky či hľuzy, sú pre zdravie psa škodlivé. Jedovaté rastliny pre psa sú: tis obyčajný, oleander, cyprušteky, zemolez, krušpán, brečtan, zlatý dážď, tulipány, snežienky, prvosienky, narcisy, kosatce, ľalie a pod.

Pes medzi tulipánmi

Pristihli ste svojho psa, ako vyhrabal cibuľku z tulipánu a zahryzol do nej? Zdá sa vám, že má posledné obdobie problémy s trávením, no ani po návšteve veterinára ste neobjavili príčinu? Na lepšiu kondíciu psa môžete siahnut po detoxikačných prípravkoch, ktoré zmierňujú priebeh hnačiek, ľahkých otráv a alergií. Niektoré z nich sú dokonca nápomocné aj pri liečbe antibiotikami.

Na čo dávať pozor pri venčení a pobyte v prírode?

Miera ostražitosti musí byť prirodzene vysoká aj pri prechádzkach po parku a v prírode. Psia zvedavosť a chuť očuchávať všetko, čo príde pod ňufák, sa už vo veľa prípadoch skončila tragicky. Aromaticky lákavé otravy a mäsové nástrahy, ktoré obsahujú žiletky, klince či iné ostré kovové časti, sú pohodené úmyselne, s cieľom uškodiť. Vášho psa by ste preto mali mať vždy pod dozorom a dohliadať na to, čo práve konzumuje (vyhnete sa tak napríklad aj situáciám, kedy sa pes pri prechádzke pustí do výkalov iných zvierat). Ak sa tak stane, okamžite mu z papule vyberte zvyšky a psa nepretržite pozorujte. V kritickej situácii vyhľadajte veterinára.

Vyberanie z papule psa

Zdroje: