Špičkové drony DJI Mavic 2 Pro a Zoom prichádzajú

  • Pondelok, 24. september 2018
  • Značky: DJI

To, na čo kedysi filmári používali špeciálne žeriavy, dnes pri troche tréningu a snahy zvládne každý. Predstavujeme Mavic 2 Pro a Mavic 2 Zoom, ktoré vám umožnia natočiť profesionálne zábery z výšky, v špičkovej 4K kvalite. Jednotlivé drony sa kvalitou a funkciami samozrejme líšia.

Aké sú rozdiely medzi Mavic 2 Pro a Mavic 2 Zoom?

Základom modelu Mavic 2 Pro je špičková Haselblad kamera, model Mavic 2 Zoom je vybavený kamerou s 2× optickým zoomom. Oba drony natáčajú v kvalitnom 4K rozlíšení, dokážu prenášať Full HD (1080p) video z až 8 km teoretickej vzdialenosti (samozrejme v závislosti od vonkajších podmienok), ponúkajú pokročilú detekciu prekážok a vo vzduchu vydržia až 31 minút na jedno nabitie. Okrem toho sa ale tieto modely výrazne líšia výbavou aj zameraním a zaslúžia si osobitný priestor na predstavenie.

Dron DJI Mavic 2 Pro

Hlavnou a najdôležitejšou súčasťou výbavy modelu Pro je kamera Hasselblad L1D-20c. Znalci videotechniky teraz určite zbystrili pozornosť, kamery Hasselbald totiž patria medzi špičku. Sú vyrábané v Švédsku a skvelú kvalitu záznamu ponúkajú už desaťročia. Trúfame si povedať, že záznam z kamery Hasselbald ste už určite videli, aj keď o tom možno neviete. Práve na ňu bolo totiž zaznamenané (okrem iného) aj pristátie na Mesiaci.

Veľký pokrok oproti pôvodnému modelu Mavic Pro dosiahol snímač. Tento 20Mpx CMOS snímač má teraz veľkosť 1"a disponuje štyrikrát väčšou aktívnou snímacou plochou. To okrem iného znamená aj to, že dokáže lepšie snímať pri zlom osvetlení – vzrástla aj maximálna hodnota ISO z 3 200 na 12 800.

d

Nielen profíkov poteší nastaviteľná clona f/2,8–f/11. Vďaka nej je Mavic 2 Pro mimoriadne univerzálnya zvládne ako zábery v jasnom, presvetlenom prostredí, tak aj natáčanie pri horšom svetle.Posledný profi parameter, ktorý stojí za zmienku, môžeme zhrnúť do dvoch úplne zrozumiteľných slov: krajšie farby. Mavic 2 Pro totiž podporuje 10bitový farebný profil Dlog-M, takže ponúka väčší dynamický rozsah a pracuje so širším farebným spektrom – zachytí vyše 1 miliardu farieb oproti 16 miliónom, s ktorými pracujú 8bitové technológie.

To je rozdiel, ktorý si všimnete okamžite. Ak si natočíte 10bitové HDR 4K videoa prehráte si ho na 4K televízore s podporou HLG, budete si môcť užiť realistické farby, vyšší kontrast a jasnejšie scény – hlavné prednosti moderného HDR videa.

Dron DJI Mavic 2 Zoom

Dron Mavic 2 Zoom je vybavený 12Mpx 1/2,3" senzorom, ktorý ponúka až 4× zoom, z toho 2× optický (24-48 mm). Do záberu sa vďaka tomu zmestí viac, umožňuje to tiež držať si bezpečnejší odstup. Navyše DJI vybavilo dron štýlovým efektom, ktorý sa vyrovná trikom vo filmových trileroch – DollyZoom špeciálne upraví zaostrenie počas letu a výsledná „deformácia“ obrazu dodá videu parádny dramatický nádych.

Mavic 2 Zoom toho popri fascinujúcich efektoch dokáže ešte oveľa viac. Oplatí sa spomenúť napríklad fotografie v supervysokom rozlíšení(48 Mpx). Oproti klasickej panoráme má snímok prirodzenejšiu kompozíciu a neporovnateľne vyššiu detailnosť.

Vyspelé technické vybavenie

Kvalitný senzor je super, pri dronoch však záleží aj na mnohých ďalších parametroch – predsa len fotíte za letu, nie zo statívu. Stabilné zábery aj v náročnejších podmienkach zaistí pokročilá 3-osová stabilizácia. Pri zlom svetle zase pomôže technológia HyperLight, ktorá výrazne redukuje tvorbu šumu. Obe kamery natáčajú v 4K pri kompresii H.265. Kodek H.265/HEVC zachováva viac informácií ako starší H.264, ľudskou rečou to znamená viditeľne kvalitnejšie video.

Keď už sme spomenuli „filmové“ efekty, nesmieme zabudnúť ani na možnosť natáčať časozberné videá (hyperlapse), a to hneď v niekoľkých režimoch. Dron dokáže zaznamenávať fotografie pri obyčajnom lete, ale aj mieriť k určitému cieľu, krúžiť okolo neho alebo sa naň zamerať. Pokročilé možnosti sledovania objektu využijete aj v klasickom režime – dron dokonca dokáže predvídať trajektóriu, pokiaľ sa objekt na chvíľu stratí z dohľadu.

Fotografi zase ocenia možnosť snímania fotiek vo vysokom dynamickom rozsahu – HDR. Pri panorámach máte popri klasických horizontálnych  a vertikálnych na výber aj zo sférických a 180°. Pri takto špičkových dronoch sa nemusíte obávať kompromisov ani v ovládaní. Prenosy môžu prebiehať (za určitých vhodných podmienok) v extrémne vysokej rýchlosti až 40 Mbps, prinízkej latencii 120 ms. Drony sú vybavené technológiami, ktoré im pomáhajú plánovať optimálnu trasu a vyhýbať sa prekážkam, vďaka špičkovému ovládaču nad nimi máte stopercentnú kontrolu.

Výbav a možnosti sú teda na špičkovej úrovni – ostáva už len nájsť vhodné miesto, vymyslieť „scenár“ a nechať drony, aby odviedli dokonalú, profesionálnu prácu.