Rýchle pamäte Intel Optane - cesta za rýchlosťou

  • Streda, 17. október 2018
  • Značky: Intel

Máte doma moderný počítač s procesorom Intel Kaby Lake radu Core i3, i5, alebo i7 a k nemu používate klasický pevný disk? Zdá sa vám, že aj tak všetko trvá príliš dlho? Intel má nové riešenie, ktoré nazýva “Optane“. Pamäte s touto technológiou môžete momentálne zakúpiť vo veľkostiach 32 alebo 64 GB, alebo sa rovno vybaviť najnovším zariadením, ktoré už touto technológiou disponuje.

Intel Optane sa učí na základe vašich zvykov

Intel Optane je náramne rýchla vyrovnávacia pamäť, ktorá si automaticky "natiahne" dáta z vami najpoužívanejších aplikácií. Navyše sa dokáže sama učiť a preto si pri viacnásobnom spustení jednej aplikácie načíta viac dát, ktoré potrebuje a rýchlosť spustenia bude o to vyššia. Intel Optane je nevolatilná rovnako ako SSD disk. Tzn. že v pamäti zostávajú dáta uložené, aj keď PC vypnete. Vďaka tejto vyrovnávacej pamäti sa dostanete na podobnú rýchlosť, akú majú SSD disky. V prípade, že si zakúpite pamäť samostatne a budete chcieť obohatiť svoj súčasný počítač, Intel Optane sa automaticky spáruje s vaším úložiskom a vytvorí spoločnú jednotku. 

Intel Optane zvýši celkovú rýchlosť systému až o 28 %. Bežná práca má 2x lepšiu odozvu a spustenie internetového prehliadača je až 5x rýchlejšie. Je však potrebné počítať aj s trocha vyššou spotrebou – dnešné SSD disky majú spotrebu okolo 0,1 W, disky s technológiou Intel Optane sa dostanú v pokojovom režime aj na 1 W. 

Pamäť Intel Optane využijete najlepšie pri:

  • hraní hier
  • tvorbe médií
  • každodennej užívateľskej činnosti.

Porovnanie rýchlosti spustenia/načítania náročných hier:

Notebooky a ďalšie produkty s pamäťou Intel Optane môžete kúpiť tu.