Prvý dojem: Samsung Galaxy S10 bude pecka!

A je to vonku! S napätím očakávané smartfóny radu Samsung Galaxy 10 boli oficiálne predstavené. Podľa predpokladov sa jedná o naozaj nadupané telefóny, ktoré budú patriť medzi najlepšie na trhu. My sme mali možnosť si všetky tri verzie Galaxy S10 s niekoľkodňovým predstihom otestovať. Aké sú naše dojmy? A na čo všetko sa môžete u najočakávanejších Samsungov roka tešiť?

Jubilant v troch verziách

Jubilejná desiata rada Samsung Galaxy S10 prichádza na trh v plnej paráde. Vôbec prvýkrát ju reprezentuje hneď trio zástupcov a navyše ešte exkluzívna keramická verzia s úložiskom s kapacitou až 1 TB. Dokonca je tu možnosť pripojiť ďalších 512 GB prostredníctvom pamäťovej karty. Keramický variant sme ako jediní nemali možnosť vyskúšať. Na trh dorazí v bielej alebo čiernej farbe, pričom na chrbte by mal byť viditeľný ľahký vzor. Výrobca sľubuje, že tieto telefóny by mali byť takmer nepoškriabateľné.

Na trhu sa objavia tieto varianty Samsung Galaxy S10:

Model

Operačná pamäť

Úložný priestor

Farba

Samsung Galaxy S10+

8 GB RAM

 

128 GB + microSD až 512 GB

biela, zelená, čierna

Samsung Galaxy S10+

8 GB RAM

 

512 GB + microSD až 512 GB

biela, zelená, čierna

Samsung Galaxy S10+

12 GB RAM

1 TB + microSD až 512 GB

Keramický zadní kryt - biela, čierna

Samsung Galaxy S10

8 GB RAM

128 GB + microSD až 512 GB

biela, zelená, čierna

Samsung Galaxy S10

8 GB RAM

512 GB + microSD až 512 GB

biela, zelená, čierna

Samsung Galaxy S10e

6 GB RAM

128 GB + microSD až 512 GB

biela, zelená, čierna, žltá

Ako ukazuje tabuľka vyššie, operačná pamäť telefónov sa bude pohybovať od 6 až po ohromujúcich 12 GB. Úložný priestor bude mať minimálne 128 GB, u všetkých variantov môžete počítať so slotom pre pamäťovú kartu. Čo sa týka procesora, Samsung stavil u všetkým prístrojov na osemjadrový Exynos 9820. Procesor by sa mal učiť z návykov užívateľa a pomocou nich optimalizovať výkon. Ten by mal byť o 21 % vyšší ako u rady Galaxy S9. Grafický výkon by mal vzrásť dokonca o 37 %, spotreba procesora by sa naopak mala o 15 % znížiť. Hoci ešte nie sú k dispozícii žiadne porovnávacie testy, je zjavné, že Galaxy S10 bude atakovať najvýkonnejšie telefóny na trhu.

Farebné varianty Samsung  Galaxy S10+ s keramickým zadným krytom

Nádherný Infinity-O dynamic AMOLED displej s priestrelom

Jedným z najväčších lákadiel telefónu je displej. Okrem variantu S10e sa aj tentoraz môžete tešiť na zakrivené okraje, veľkou novinkou je ale "priestrel" ktorý sa nachádza v pravom hornom rohu telefónu. Z našej skúsenosti musíme povedať, že toto riešenie vyzerá veľmi dobre... Teda, aby sme boli presnejší, pôsobí tak nenápadne, že sme o ňom pri skúmaní telefónu v podstate ani nevedeli, čo je asi tá najlepšia pochvala, akú si môže vynútený prvok v displeji vyslúžiť.

Pri modeloch Samsung Galaxy S10 a S10+ sa môžete tešiť na novú verziu odolného skla GorillaGlass 6, ktorá znovu o kus zvyšuje odolnosť displeja pred poškodením. Pri variante S10e bolo použité ochranné sklo GorillaGlass 5. Displej nesie nové označenie Infinity-O dynamic AMOLED displej. A aký je? Jedným dychom - úžasný.

Výrazným spôsobom k tomu prispieva zvýšená svietivosť. Tá môže dosahovať až 800 nitov, čo je pre predstavu dvojnásobná hodnota v porovnaní s notebookmi. Skvelá je aj čitateľnosť. Síce sme nemali možnosť otestovať telefón na priamom slnku, sme si však takmer istí, že aj v tom najostrejšom svetle bude čitateľnosť displeja výborná. Samsung využíva špičkových technológií pre zaistenie presnosti farieb, aj farebné podanie je tak na prvotriednej úrovni.

Zaujímavosťou je, že technológia displeja vyžaruje o 41 % menej škodlivého modrého svetla, oveľa menej tak unavuje oči. Za zmienku stojí, že obrazovky všetkých troch prístrojov podporujú zobrazovaciu technológiu HDR10+ zaisťujúcu bohatšie a hlbšie farby. Ide o vôbec prvý mobil, ktorý HDR10+ podporuje.

Uhlopriečka obrazovky sa u jednotlivých prístrojov podľa očakávania líši. Samsung Galaxy S10+ ponúka pretiahnutý 6,4" displej s rozlíšením Quad HD+ (3040 × 1440). Takmer totožný displej ponúka aj variant S10, rozdiel je len v uhlopriečke, ktorá je o niečo nižšia - 6,1". Samsung Galaxy S10e sa od svojich bračekov odlišuje. Displej nie je zakrivený a má tenké rámčeky. Jeho uhlopriečka je 5,8" a rozlíšenie FullHD+ (2280 × 1080). Kvalitou sa však svojím bračekom vyrovná.

Zaujímavosťou je, že telefóny S10 a S10+ sú vybavené ochrannou fóliou na displej. Nemusíte tak kupovať žiadne vlastné fólie ani ochranné sklá. Má to jeden praktický dôvod, a tým je ďalší zo zaujímavých vlastností nových Samsungov - ultrasonická čítačka odtlačkov prstov v displeji.

Ultrasonická čítačka odtlačkov v displeji

Ultrasonická čítačka funguje na princípe 3D skenovania. Je výrazne presnejšie a nevadia jej ani mokré alebo zmrznuté prsty. Čítačku odtlačkov prstov v displeji majú vo výbave varianty S10 a S10+. Samsung síce nie je prvý, kto túto vychytávku použil, podľa našich skúseností ale jeho riešenie funguje najlepšie, minimálne čo sa týka rýchlosti a presnosti. Stále to síce nie je úplne dokonalé - občas sme jednoducho siahli o kúsok vedľa, občas sme podľa tvrdenia telefónu zatlačili moc, alebo naopak málo, vo väčšine prípadov ale čítačka zareagovala presne podľa našich predstáv.

Solídna je aj jej rýchlosť, hoci na klasické čítačky umiestnené na tele telefóne ešte stále pár milisekúnd stráca. Telefón navyše sám spozná, že chcete čítačku použiť a na zhasnutom displeji vám naznačí, na aké miesto máte priložiť svoj prst. Celkovo tak boli naše dojmy veľmi pozitívne, hoci treba uznať, že k úplnej dokonalosti ešte malý vývojový krôčik chýba.

Nič z vyššie uvedených problémov sa netýka Samsungu Galaxy S10e. Ten má čítačku odtlačkov na bočnej hrane telefónu a čo do funkcionality jej nemáme čo vytknúť. Je naozaj bleskurýchla, navyše aj veľmi presná a funguje aj v prípade, že prst nepriložíte úplne ideálne. Jedinú výčitku máme k jej umiestneniu. Je veľmi vysoko a najmä s kratšími prstami nie je ľahké na ňu dosiahnuť - často je potrebné telefón ľahko prechytiť, čo nie je najpohodlnejšie.

Keď sme pri zabezpečovacích metódach, musíme spomenúť aj skenovanie tváre, ktorým všetky tri Samsungy Galaxy radu S10 disponujú. Nemali sme možnosť vyskúšať túto metódu v tme, v bežnom osvetlení ale fungovala úplne bezchybne.

Farebné varianty Samsung Galaxy S10e

Fotoaparát: od širokouhlého až po teleobjektív

Ďalším z lákadiel rady Galaxy S10 je samozrejme fotoaparát. Ten zadný majú S10 a S10+ totožný - trojsnímačový, S10e má duálny snímač. Základný objektív je vybavený optickou stabilizáciou, variabilnou clonou f/1.5, f/2.4 a rozlíšením 12 Mpx. Druhým snímačom je širokouhlý objektív s rozlíšením 16 Mpx, clonou f/2.2 a uhlom záberu 123 stupňov. Kým vyššie zmienené snímače majú všetky tri varianty totožné, teleobjektívom už sú vybavené len modely S10 a S10+. Tento objektív má dvojnásobné priblíženie, rozlíšenie 12 Mpx, clonu f/2.4 a optickú stabilizáciu.

Aj tu sa o slovo hlási umelá inteligencia. Tá rozozná 30 scénických režimov, tým to ale nekončí. Umelá inteligencia vám dokáže pomôcť k lepšiemu fotografovaniu. Napríklad, ak držíte telefón zošikma, AI vám ukáže, ako by ste mali správne telefón natočiť, aby vám nepadal horizont. A každý skúsený fotograf vám povie, že padajúci horizont môže devalvovať inak podarenú fotku. Rovnako tak vám pomôže s lepšou kompozíciou. Prebieha to v zmysle rady: pre lepšie zachytenie fotografovaného objektu natoč telefón viac doľava.

Spomínané funkcionality sme mali možnosť testovať len po obmedzenú dobu v kancelárskych podmienkach, ale musíme uznať, že to fungovali veľmi dobre a AI si dokázala bezchybne poradiť ako s vyrovnaním horizontu, tak aj s lepšou kompozíciou. Chválime tiež to, že pri širokouhlom snímači sa Samsungu podarilo potlačiť efekt rybieho oka, nemusíte sa tak báť zakrivených okrajov fotografií.

Vylepšenia sa dočkali aj obľúbené AR Emoji, ktoré teraz obsahujú oveľa viac animácií (napr. 167 pohybov tváre), užijete si tak s nimi výrazne viac zábavy. Superspomalené videá teraz môžu trvať dvojnásobne dlhú dobu, než tomu bolo v prípade série Samsung Galaxy S9. Klasické videá môžete natáčať naozaj v špičkovej kvalite a vo skvelých farbách - možno totiž nahrávať v HDR10+.

Špičková je aj softvérová super-stabilizácia videa. Rada Galaxy S10 ju rieši tak, že roztrasené video "vyrovná" orezaním okrajov širokouhlého záberu. Aj s nie celkom pevnou rukou tak teraz môžete natočiť perfektne ostrý a stabilný záber. Nie je to úplne zadarmo, tieto videá môžu mať maximálne rozlíšenie Full HD. To však pre natáčanie väčšiny bežných záznamov, podľa nášho názoru, bez problému postačuje. A samozrejme, ak vám bude stačiť klasická optická stabilizácia, môžete videá natáčať vo 4K UHD rozlíšení. Samotná fotoaplikácia je prehľadná, medzi jednotlivými objektívmi možno prepínať samostatnými tlačidlami, ktoré máte neustále na očiach. Je to rýchle a pohodlné.

Odolná konštrukcia v atraktívnych farbách

Vráťme sa ešte ku konštrukcii telefónu. Zozadu sú S10 a S10+ na nerozoznanie, jediný rozdiel je vo veľkosti telefónu. Príliš sa nelíši ani variant S10e, tu sú však na chrbte len dva snímače fotoaparátu. A tiež oválny prvok, v ktorom sú snímače umiestnené, mení u S10e farbu podľa farby samotného telefónu, zatiaľ čo u S10(+) zostáva jeho farba vždy čierna.

Čelná strana je najrozdielnejšia u najlacnejšieho z modelov. Ako sme spomenuli už v úvode, má tenké rámčeky po celom obvode. Uspokojí tak všetkých, ktorí neprišli na chuť zahnutému displeju. Ním sa pýši verzia S10 a S10+. Aj tu je však viditeľný rozdiel. Telefón označený znamienkom plus má v priestrele duálny predný fotoaparát, ktorý vám umožní zaznamenávať širokouhlé selfie a efektívnejšie pracovať s hĺbkou ostrosti. Klasická S10 má na čelnej strane len jeden snímač.

Bočné kovové rámiky sú vyrobené z odolných leteckých materiálov, mali by tak prežiť aj drsnejšie zaobchádzanie. Na spodnej hrane všetkých troch prístrojov nájdete USB-C konektor, mikrofón, mriežku reproduktora a poteší aj prítomnosť slúchadlového 3,5 mm konektora. Na ľavej strane je kolíska ovládania hlasitosti a špeciálne tlačidlo, ktoré Samsung tradične využíva k aktivácii svojho asistenta Bixby, horná strana je vyhradená zásuvke pre SIM a pamäťovú kartu. Na pravom boku nájdete tlačidlo pre zapínanie/vypínanie telefónu, ktoré v prípade S10+ slúži zároveň ako čítačka odtlačkov prstov.

Spomeňme ešte samotné farby. Telefóny budú k dispozícii v troch farebných variantoch - biela, zelená a čierna, Samsung Galaxy 10e dostane navyše ešte exkluzívne v žltej verzii. Najmä biela farba na nás urobila naozaj veľký dojem, vyzerá luxusne. Povrch telefónov má navyše schopnosť preberať farbu svojho okolia, čo je najviac viditeľné predovšetkým pri bielom variante. Napríklad v tmavom prostredí získa biely prístroj namodralý nádych. Vyzerá to naozaj veľmi pekne. Horšie už je to so zanechávaním odtlačkov. To už je pri dnešných lesklých telefónoch v podstate štandardom a nevyhlo sa ani Samsungom.

Farebné varianty Samsung Galaxy S10

Bezdrôtovo nabije aj iné zariadenia

Za zmienku stojí aj prostredie telefónu. Samsung Galaxy S10 beží na najnovšom Google Androide 9, mierne upravenom výrobcovou nadstavbou One UI. Prostredie nám prišlo intuitívne, prehľadné, veľmi sa nám páčila najmä vychytávka v podobe ukrytej bočnej lišty, z ktorej môžete jednoducho spúšťať vaše najpoužívanejšie aplikácie.

Kapacita batérie sa pohybuje od 3 100 mAh (S10e), cez 3 400 mAh (S10) až po 4 100 mAh (S10+). Reálnu výdrž sme v priebehu obmedzenej doby, počas ktorej sme mali telefóny k dispozícii, otestovať nemohli, výrobca však sľubuje aspoň 24-hodinovú výdrž pri vysokom vyťažení, čo by podľa našich odhadov malo byť reálne.

Samozrejmosťou je podpora rýchlonabíjania aj bezdrôtového nabíjania. Vďaka novému štandardu Fast WirelessCharging 2.0 by malo byť bezdrôtové nabíjanie takmer rovnako rýchle, ako s použitím klasického kábla. Galaxy S10 sa navyše dokážu bezdrôtovo podeliť o svoju energiu s ostatnými prístrojmi. Stačí zariadenia s podporou bezdrôtového nabíjania priložiť na chrbát Samsungu a dobíjanie môže začať. Nie je to samozrejme tak rýchle, ako klasické nabíjanie, najmä k doplňovaniu energie pri bezdrôtových slúchadlách, múdrych hodinkách či ďalšej nositeľnej elektronike sa však dá rad Samsung Galaxy S10 veľmi dobre použiť.

Ďalšie novinky: bezdrôtové slúchadlá i šikovné hodinky

Keď už sme pri príslušenstve, okrem samotnej rady telefónov Galaxy S10 predstavil Samsung aj ďalšie novinky. Ide napríklad o bezdrôtové slúchadlá Galaxy Buds. Tie budú k dispozícii v bielej, čiernej a žltej farbe, pričom biely variant môžete získať ako darček v rámci predobjednávok Samsungu Galaxy S10 a S10+. V bežnom predaji by mali byť slúchadlá približne v polovici apríla. Slúchadlá sú bezdrôtovo dobíjateľné a ich výdrž by mala byť cca 6hodinová a ďalších 7 hodín získate z dodávaného puzdra. Každopádne musíme uznať, že hrajú naozaj dobre.

Tešiť sa môžete aj na šikovné športové hodinky Galaxy Watch Active a fitnes náramky Galaxy Fit a Fit e. Hodinky Active tentoraz nebudú mať otočnú lunetu, inak však disponujú všetkými bežnými funkciami, na ktoré sme u smart hodiniek zvyknutí. Majú pomerne malý ciferník a dizajnom cielia skôr na mladých aktívnych ľudí. Kým čierny variant ocení skôr mužská populácia, biele a ružové hodinky sa budú perfektne vynímať na dámskom zápästí. Aj hodinky podporujú bezdrôtové nabíjanie, takže ich budete môcť reverzne nabiť prostredníctvom akéhokoľvek telefónu z rady Galaxy S10.

Záver

Chváliť by sme mohli aj naďalej. Zvýšená odolnosť, Dolby Atmos pre kvalitný zvuk i reproduktor, ktorý hlasitosťou prekonáva aj minuloročnú S9. Prvé dojmy z nového radu telefónov Samsung Galaxy S10 sú skrátka veľmi pozitívne. Obrazovka je parádna, čítačka odtlačkov prstov v displeji funguje veľmi dobre, nádejne sa javí fotoaparát a výkonu majú telefóny na rozdávanie. A keď sa k tomu navyše pridá atraktívny vzhľad, nemáme dôvod pochybovať, že Samsung Galaxy S10 bude naozaj hit.

Prehlaď najdôležitejších parametrov:

 

Samsung Galaxy S10e

Samsung Galaxy S10

Samsung Galaxy S10+

Displej

5,8“ Infinity-O dynamic AMOLED Full HD+ (2280 × 1080)

6,1“ Infinity-O dynamic AMOLED Full HD+ (3040 × 1440)

6,4“ Infinity-O dynamic AMOLED Full HD+ (3040 × 1440)

Procesor

Osemjadrový Exynos 9820

Operačná pamäť

6 GB RAM

8 GB RAM

8 alebo 12 GB RAM

Užívateľská pamäť

128 GB + microSD až 512 GB

128 alebo 512 GB + microSD až 512 GB

128, 512 GB alebo 1 TB + microSD až 512 GB

Zadný fotoaparát

Ultraširokouhlý: 16 Mpx f/2.2

Hlavný: 12 Mpx f/1.5, f/2.4, OIS, dualpixel

Ultraširokouhlý: 16 Mpx f/2.2

Hlavný: 12 Mpx f/1.5 f/2.4, OIS, dualpixel

Teleobjektív: 12 Mpx f/2.4 OIS, 2x ZOOM

Ultraširokouhlý: 16 Mpx f/2.2

Hlavný: 12 Mpx f/1.5 f/2.4, OIS, dualpixelTeleobjektív: 12 Mpx f/2.4 OIS, 2x ZOOM

Predný fotoaparát

10 Mpx f/1.9

10 Mpx f/1.9

10 Mpx f/1.9 + 8 Mpx f/2.2

Technológia

12W Qi bezdrôtové nabíjanie, bezdrôtové zdieľanie energie, bočný snímač odtlačku prstov, rýchle nabíjanie, IP68, DolbyAtmos, podpora Dex, GPS, Glonass. Beidou, Galileo, Wi-Fi, Bluetooth 5.0, NFC, LTE, DualSIM (hybridný slot)

12W Qi bezdrôtové nabíjanie, bezdrôtové zdieľanie energie, ultrasonický snímač odtlačkov prstov v displeji, rýchle nabíjanie, IP68, Dolby Atmos, podpora Dex, GPS, Glonass. Beidou, Galileo, Wi-Fi, Bluetooth 5.0, NFC, LTE, DualSIM (hybridný slot)

Batéria

3 100 mAh

3 400 mAh

4 100 mAh

Operačný systém

Android 9 Pie, One UI

Rozmery

142,2 × 69,9 × 7,9 mm, 150 g

149,9 × 60,4 × 7,8 mm, 157 g

157,6 × 74,1 × 7,8 mm, 175 g

Obsah balenia

telefón, dátový kábel, cestovný adaptér, USB-C, Sim Ejection PIN, slúchadlá AKG, USB konektor, manuál

Ďalšie snímky Samsungu Galaxy S10

Ďalšie aktuality od tejto značky

Doporučené produkty