Nikon Z6 – špičková nezrkadlovka so skvelou výbavou

Nikon prichádza na trh s novou sériou „nezrkadloviek“, teda tzv. mirrorless fotoaparátov, rady Z. My sa bližšie pozrieme na parádny model Nikon Z6, ktorý osloví kompaktným odolným telom, ako aj skvelými technickými parametrami a kompatibilitou so špičkovými objektívmi. Nikon Z6 sa pýši upevňovacím bajonetom s najväčším priemerom na svete, ktorý zachytí viac svetla. V dnešnom článku vám predstavíme model Nikon Z6 aj čerstvo uvedené objektívy. 

nikon z6

Mimoriadna výbava

Očakávajte snímky ostré ako britva, odfotené bleskovou rýchlosťou. O prvý lákavý parameter, teda ostrosť, sa postaráobrazový snímač CMOS vo formáte kinofilmu s 24,5 miliónom pixelov. Spomínanú rýchlosť zabezpečí vyspelýsystém spracovania obrazu EXPEED 6.

Hodnotu ISO si môžete prispôsobiť v absolútne luxusnom rozmedzí ISO 500-51 200. Takže kvalitnú snímku získate počas ostrého slnka v horách, ale aj na tmavej ulici uprostred noci. Objekty fotografovania  budú navyše stredobodom snímku, aj v prípade, že budú na jeho okraji – to vďaka pokročilému automatickému zaostrovaniu s pokrytím 90 %.

V pokročilej výbave sa nestratí ani sériové snímanie s frekvenciou 12 sn./s, inteligentná detekcia tváre, päťosová redukcia vibrácií, čas uzávierky dlhší až o 5 EV, a najmä špičkový elektronický OLED hľadáčik s 3 575 000 pixelmi.

nikon z6

Pokročilé možnosti, dokonalá konštrukcia

Nikon Z6 vám dokonale padne do rukyjeho grip je bezpečný a hlboký. Telo je ľahké, ale zároveň odolné, takže foťák môžete pokojne zobrať aj do extrémnejších podmienok. Keď si potrpíte na konkrétne čísla, vedzte, že uzávierka bola testovaná na 200 000 pracovných cyklov. Ovládacie prvky sú inteligentne umiestnené tak, aby ste ich mali vždy po ruke, ak samozrejme neuprednostníte automatiku. Pre pohodlnejšie fotenie a následné prezeranie snímok môžete využiť výklopný dotykový LCD monitor.

Ak chce dnes fotoaparát hrdo nosiť označenie „moderný a inteligentný“, samozrejmosťou musia byť pokročilé možnosti (bezdrôtovej) konektivity. Nikon Z6 sa dokáže spojiť s inteligentným zariadením cez aplikáciu SnapBridge a pripojenie Wi-Fi a Bluetooth. Okrem okamžitého zdieľania vašich záberov, sa tak môžete tešiť aj na fotografovanie a záznam videa na diaľku.

nikon z6

Strčí do vrecka nejednu kameru

Nikon Z6 by v pohode obhájil aj titul „videoaparát“. Vytvoríte s ním fascinujúce videosekvencie v rozlíšení 4K (Ultra HD) s obrazovým poľom vo formáte kinofilmu s frekvenciou 30 snímok za sekundu. 

Poznáte „prevzorkovanie“, laicky povedané – zmenu rozlíšenia? Napríklad televízory umelo prepočítavajú obraz z nízkeho rozlíšenia na vyššie, aby vyzeral o niečo lepšie. Nikon Z6 ide opačným smerom: Z neskutočného 6K prevádza na rozlíšenie 4K, výsledný záznam je tak mimoriadne jemný, detailný a čistý, bez šumu a podobných negatívnych efektov.

Okrem toho môžete natáčať trendové spomalené záznamy. Nemusíte sa pri tom zmierovať s nízkou kvalitou na úkor snímkovej frekvencie – aj pri frekvencii 120 snímok za sekundu pracuje Nikon Z6 s luxusným rozlíšením Full HD (1 920 × 1 080 px). Samozrejmosťou je aj možnosť snímania fotografií počas natáčania.

nikon z6

Špičkové objektívy s bajonetom Z, ku ktorým sa ešte bližšie dostaneme, si bezproblémovo poradia so štýlovým efektom rozmazaných miest obrazu (tzv.bokeh efekt), ich pokročilé a rýchle zaostrovanie vás tiež zbaví „amatérskych“ chýb v zázname, keď sa pri preostrovaní či zoomovaní mení ohnisková vzdialenosť a obraz sa na chvíľu rozostrí. Vaše videá budú ako od hollywoodskeho profi režiséra.

K tomu všetkému máte možnosť vytvárať efektné časozberné videosekvencie (tiež v 4K) či využiť niektorý z kreatívnych efektov. Navyše, špičkový výkon Nikonu Z6 v slabom osvetlení je zaručený nielen pri fotení, ale aj pri natáčaní videí. Prepnutím tlačidla záznamu sa tak premeníte sa tak z profesionálneho fotografa razom zmeníte na profi kameramana.

nikon z6

Objektívy s parádnou svetelnosťou

Upevňovací bajonet na nezrkadlovkách Nikon Z má (v čase písanie článku) najväčší priemer na svete, čo mu umožňuje zachytiť viac svetla. Vyberať si dnes môžete z troch špičkových objektívov. Každý jeden je pritom natoľko pokročilý, že by sa o ňom dal napísať samostatný článok – my vám zatiaľ v krátkosti predstavíme aspoň hlavné lákadlá.

  • Objektív NIKKOR Z 24–70 mm f/4 S so zoomom ponúka obrazové pole vo formáte kinofilmu.Všetko bude neuveriteľne ostré a detailné, a to v celom obrazovom poli, teda aj na jeho okrajoch. Konštantná svetelnosť f/4 vás nesklame ani pri horšom osvetlení – nebudete ju musieť kompenzovať zvyšovaním hodnoty ISO. V celom rozsahu zoomu navyše môžete zaostrovať už od 0,3 m.
  • Objektív NIKKOR Z 50 mm f/1,8 S vám zase umožní, slovami výrobcu, „vyhrať sa so svetlom“. Ponúka svetelnosť f/1,8, ale strčí do vačku aj mnohé objektívy s pevnou ohniskovou vzdialenosťou f/1,4. Na prirodzenom svetle je excelentný (ale nerozhádže ho ani horšie osvetlenie) a ostrí už od 40 cm. Okrem špičkovej ostrosti láka nanádherné podanie farieb.
  • Podobné možnosti ponúka objektív NIKKOR Z 35 mm f/1,8 S. Ten je ešte všestrannejší a zaujme ostrosťou, vernosťou farieb a mimoriadnou rýchlosťou. Rovnako ako jeho súrodenci zaistí plynulé a veľmi tiché automatické ostrenie, intuitívne a presné ovládanie. Oceníte ho tiež pri natáčaní videosekvencií.

objektívy k Nikon Z6

Nikon už predstavil aj svoje plány do najbližšej budúcnosti. Už budúci rok sa chystá odhaliť šesť nových objektívov, takže hrdí majitelia Z6 sa majú na čo tešiť. Ani dnes však možnosti Nikonu Z6 nekončia pri troch spomínaných objektívoch. Stačí ho vybaviť adaptérom bajonetu FTZ a budete k nemu môcť pripojiť objektívy s bajonetom Nikon F– samozrejme bez toho, aby sa čo i len najmenej zhoršila jedinečná kvalita obrazu. Výhodou je aj to, že foťák, na rozdiel od samotných objektívov, umožňuje redukciu vibrácií, takže sa môžete tešiť na lepšiu ostrosť výsledných snímok.

Všestranný a perfektne vybavený Nikon Z6 vás jednoducho nesklame, či už chcete fotiť do rodinného albumu, oslňovať na profesionálnych súťažiach alebo natáčať fascinujúce videá. Už 20. 11. 2018 na Hej.sk

 

 

Ďalšie aktuality od tejto značky

Fotokurzy s Nikonom zadarmo

Fotokurzy s Nikonom zadarmo
Novinky z Hej.sk 11. 6. 2014, Značky: Nikon,
Leto je obdobím, kedy na dovolenkách, oslavách či pohodových chvíľach s rodinou či priateľmi fotíme viac, než inokedy. Takéto fotografovanie vás baví a chcete sa v ňom zlepšovať? Máme pre vás v...
Čítať ďalej