Ako sa domestikovali mačky?

  • Piatok, 21. máj 2021
  • Kategórie: Mačky

Ak chováte mačku, možno máte z času na čas pocit, že práve táto štvornohá potvora rozhoduje o tom, aký bude váš vzťah. Mačka v sebe nikdy nezaprela šelmu, ponechala si svoju typickú svojráznosť a už vôbec nemala v úmysle stať sa oddanou spoločníčkou ako pes. Nepredvídateľné správanie však dokáže vymeniť za príjemné pradenie a túlenie sa v momente, keď svojho človeka potrebuje. Ako prebehla domestikácia mačiek?Čo je dobré poznať z ich minulosti, aby sme pochopili mačacie správanie?

Mačka

Pôvod mačiekMačky a človekDomestikáciaMačky v histórii

ŠľachtenieMačka vs. pesPlemená mačiekStarostlivosť o mačku

Aký je pôvod mačiek?

Ak vás zaujíma, prečo sú mačky také, aké sú, musíme začať pri ich dávnych predkoch. Prvé mačkovité druhy cicavcov sa začali objavovať už približne pred 40 miliónmi rokov. Postupná evolúcia ich začlenila do troch základných rodov: rod Panthera – veľké šelmy, ktoré majú v spodnej časti jazyka pohyblivú jazylku a dokážu silno revať; rod Felis –  menšie mačkovité šelmy bez jazylky, ktoré iba “mňaučia”; rod Acinonyx, ktorý má v súčasnosti už len jedného zástupcu – geparda. Je to jediná mačkovitá šelma, ktorá nedokáže zaťahovať pazúry.

Aj v dnes stále platí, že od veľkých šeliem si ľudia držia odstup. Reagujú na nás ako na votrelcov v teritóriu, a preto sa neštítia zaútočiť a urobiť si z ľudí korisť. Pri malých mačkovitých šelmách máme zdanlivo veľkostnú prevahu a možno práve preto sme sa stali ich útočiskom, spojencom proti iným šelmám a hladu. To všetko sa im podarilo docieliť tak, že nestratili svoju nezávislosť.

Africká mačka

Keď sa mačky rozhodli zdieľať život s ľuďmi

V súčasnom svete patria mačky spoločne so psami medzi najobľúbenejšie domáce zvieratá. Ich napojenie na človeka však začalo podstatne neskôr ako u psov. Je dokonca možné, že domestikácia mačiek ešte zďaleka nie je na konci a máme sa načo tešiť. Ako to celé prebehlo? Viaceré teórie sa prikláňajú k nasledovnému vysvetleniu:

S rozvojom pestovania obilnín a ich uskladňovania sa poblíž osád výrazne rozmnožili hlodavce, ktoré prilákali dovtedy divo žijúce mačky. Ľudia rýchlo pochopili, že z týchto malých šeliem môžu mať prínos a začali im vytvárať podmienky, aby sa k nim opakovane vracali. Nemuseli sa ani príliš snažiť.

Mačky presvedčil dostatok potravy (hlodavce aj zvyšky od ľudí), teplo z obydlí a pokojnejšie zázemie, kde boli pre svoju šikovnosť vždy vítané. Zásadným momentom v prvotnom udomácňovaní mačiek je skutočnosť, že človek mačku nezatváral do klietky a nedržal ju pri sebe nasilu. Keďže mala loviť, nemalo by to žiadny význam. Sama rozhodovala o tom, čo urobí a či je pre ňu výhodné zotrvať pri ľuďoch.

Mačka loví

Kde sa mačky domestikovali prvýkrát?

Rozsiahle výskumy potvrdili, že dnešné mačky pochádzajú z mačky divej (Felis silvestris), ktorá obývala oblasti Európy, Ázie a Afriky. Nálezy z Cypru nám zase ukázali, že mačky vypomáhali ľuďom už pred 10 000 rokmi! Ide o miesto, kde sa mačky dovtedy nevyskytovali a priviezli ich sem úmyselne na likvidovanie malých škodcov. V súvislosti s domestikáciou mačiek sa tiež spomína teória zdomácnenia na dvoch miestach súčasne. Prvou oblasťou je územie tzv. Malej Ázie (Anatólia, Turecko), odkiaľ sa mačky s moreplavcami šírili do celého starovekého sveta, druhou významnou oblasťou bol Egypt.

O mačkách je známe, že sa dokážu adaptovať na rozmanité podmienky. Ak si teda ľudia v minulosti potrebovali ochrániť potravinové zásoby počas dlhej plavby, mačkám nevadilo, že ich so sebou zobrali na loď a odviezli hoci aj na opačnú stranu zemegule. Divé mačky a ich blízki príbuzní obývali každý kontinent (s výnimkou Antarktídy), a tak sa ani v novom prostredí necítili úplne osamelo.

Rýchlo si privykli a mohli sa krížiť s miestnymi mačkami. Vznikali nové generácie mačiek, ktorým čoraz menej prekážala bližšia prítomnosť ľudí a menili svoje dovtedy odťažité správanie na vzájomne prospešné. Jednej kľúčovej črty sa nikdy nevzdali aj naďalej si cenia svoju voľnosť. Preto ak máte mačku, ktorá žije vo vnútri s prístupom na záhradu, nainštalujte jej dvierka pre mačky a už sa viac nebude smutne pozerať von oknom.

Divoká mačka

Uctievané božstvo vs. prenasledované bosorky

Za celé dejiny, kedy nám mačky robia spoločnosť, plnili už mnoho úloh. Tieto tvory nás fascinujú vlastnou individualitou. Z perfektných lovcov sa v Egypte stali uctievaným božstvom (bohyňa Bastet má podobu mačky) a pripisovala sa im schopnosť chrániť človeka pred zlom. Mačka v dome bola symbolom zdravia a požehnania.

V Japonsku sa stali ochrancami starých rukopisov, hradné sýpky s obilím v Európe zase boli bez prítomnosti mačiek odkázané na neodvratnú skazu. V stredoveku však na dovtedy obdivované mačky prišlo temné obdobie. Ako predĺžená ruka diabla boli zaživa upaľované, či dokonca napichované na kôl. Našťastie, neskôr sa od honu na tieto štvornohé čarodejnice upustilo. No i tak zostal v niektorých z nás zakorenený strach z čiernej mačky, ktorá sa v skutočnosti iba potrebuje bezpečne dostať z jednej strany cestu na druhú.

Až nástupom 18. storočia sa mačky opäť stali ozdobou šľachticov a salónnych večierkov. Niekde v tomto období už ľuďom zrazu nestačila iba obyčajná mačka s pásikmi na kožuchu... V dejinách sme len krôčik od procesu šľachtenia, ktorý bol podobne ako u psov, zameraný predovšetkým na zmeny v dĺžke srsti, farebnosti a vzťahu k ľuďom. Za 200 rokov sa v zámernom chove mačiek rôznych plemien udiali výrazné zmeny!

Egypt mačka

Dôsledky spolužitia mačiek s ľuďmi

Domestikácia psov zanechala neprehliadnuteľné výsledky. Rozdiel medzi dravým vlkom a francúzskym buldočkom je priepastný – ako vo veľkosti, vzhľade, tak aj fyzických schopnostiach. O mačkách sa to už nedá povedať. Áno, sú tu mačky dlhosrsté, rôznofarebné, modrooké, bezsrsté, všetky sa anatómiou tela podobajú na svoju prapredkyňu. Akoby nám mačky v procese domestikácie a šľachtenia dovolili iba zmeny vzhľadu, bez toho, aby sme ohrozili ich schopnosti lovca a prežitia v divočine.

Isté zmeny si vedci všimli na úrovni DNA. Zmenil sa napríklad spôsob prenosu nervových vzruchov. Mačky divé sú neustále v strehu, zatiaľ do dnešné mačky domáce sú už menej vystrašené. Viac dôverujú ľuďom a sú citlivejšie voči správaniu človeka. Rýchlejšie sa u nich vytvárajú pamäťové stopy v súvislosti s pozitívnym odmeňovaním, čo dáva zaujímavý predpoklad pre učenie základných povelov.

Dlhé tisícročia bok po boku ľudí žili prakticky bez zmeny a až posledné stáročia sa rozhodli, že vo svojej sebadomestikácii dovolia aj vplyv človeka. Okrem toho, z výhradného mäsožravca sa stalo domáce zviera, ktorého tráviaci trakt si privykol aj na podiel rastlinnej stravy. Prevaha mäsa by však mala byť naďalej prítomná kvalitnom a vyváženom krmive – ako základný predpoklad pre prospievanie a dlhé roky spokojného mačacieho života.

Mačka domáca

Mačka vs. pes

Všimli ste si, ako sa bežne používa označenie psíčkar, no “mačičkár” neexistuje? Už tu jasne cítiť, kto má aký vplyv. Pes človeka rešpektuje ako súčasť svorky, ktorej je oddaný, verný a dokonca chráni svojho pána, jeho rodinu aj domov pred nepriateľom. Mačka si s nikým nevytvára svorku. Hoci to neznie dvakrát optimisticky, táto šelma bude nanajvýš iba zazerať, ak by sa k vám niekto správal zle. Koniec koncov, psy s nami žijú už 30 000 rokov, mačky iba tretinu z toho. Majú ešte potenciál prekvapiť.

Priťahuje nás na mačkách ich tajomnosť a nevyspytateľnosť? Pri mačkách totiž nikdy nevieme, na čom sme. Raz je to miláčik, ktorý zbožňuje ľudskú pozornosť a chce sa hrať. Inokedy nám dajú rázne pocítiť, že im naša spoločnosť prekáža. Zachovali si svoju rezervovanosť a samostatnosť a na rozdiel od psov, mačky dokážu ľudí opustiť a vrátiť sa iba, keď to im vyhovuje.

Lovecký inštinkt sa spoľahlivo prebudí dokonca aj v mačke, ktorá celý život vyrastala izolovaná v byte. Stratená mačka sa o seba jednoducho vždy dokáže postarať! Nájde si bezpečný úkryt, uloví korisť alebo – ak bola zvyknutá na ľudskú starostlivosť, votrie sa do priazne prvého mačkofila, ktorému sa začne pliesť pod nohy.

Čierna mačka

Najobľúbenejšie dnešné plemená

Fascinuje vás mačací svet? Potom vedzte, že medzi súčasnými plemenami mačiek sú veľké rozdiely nielen vo vzhľade a veľkosti, ale aj v povahových vlastnostiach. Vyberáme 7 najobľúbenejších plemien spolu s ich špecifickými črtami:

  • Britská mačka: Obľúbený “plyšový medvedík” s priateľskou a pokojnou povahou je dlhé roky jednotkou u chovateľov mačiek. Nepatrí k akrobatom, no za vyvýšený škrabací strom vám bude veľmi vďačná. Má kratšiu čeľusť, preto jej vyhovuje špeciálne krmivo, ktoré nie je náročné na žuvanie.
  • Mainská mývalia mačka: Jej hlboké a intenzívne pradenie vás možno šokuje! Táto na pohľad veľká mačka zbožňuje svoju rodinu, no nie je nijak vtieravá. S obľubou skáče a hľadá rôzne miesta pre spánok. Preto – čím viac odpočívadiel po byte, tým bude spokojnejšia. Je cvičiteľná, hravá a zvláda aj niekoľko povelov.
  • Siamská mačka: Jedno z najstarších mačacích plemien má výborné predpoklady na tréning. Poslúcha takmer ako pes, zvládne aj niekoľko povelov. Zbožňuje objavovanie a potrebuje ľudskú aj mačaciu spoločnosť (zvyčajne sa chovajú vo dvojici). Nie sú náročné na starostlivosť, majú však radi pelech poblíž kúrenia.
  • Ragdoll: V preklade aj handrová bábika. Mačka, ktorá je neuveriteľne prítulná, mierumilovná, poddajná a priam stvorená na hladkanie. Výborne si rozumie s ľuďmi a obľubuje malé deti. Je vhodná na chovanie v byte. Doprajte jej priestor pre oddych, skrývanie aj okenné lehátko, z ktorého bude rada pozorovať okolie. Nezabudnite na pravidelnú starostlivosť o krásnu srsť.
  • Perzská mačka: Pre túto mačku je typická okrúhla hlava, guľatejšie uši a krátky nos. V Európe patrí pre svoju spoločenskosť a prítulnosť k najvyhľadávanejšiemu plemenu na chovanie v byte. Nie je práve horolezcom, no potrebuje škrabkadlo. Jej srsť žiada vyčesávanie, pre krátku čeľusť uprednostňuje vlhké krmivo.
  • Bengálska mačka: Toto unikátne, na pohľad polodivé moderné plemeno s nádherným kožuchom je väčšie ako “bežné” mačky domáce. Atletická postava v spojení s temperamentom vyžadujú veľa podnetov k aktivite a hre. Miluje šplhanie, rozhľad z výšky a cez leto neodmietne ani bazénik s vodou alebo fontánu.
  • Európska krátkosrstá mačka: Ak hľadáte mačku s výbornou imunitou, ktorá netrpí prešľachtením, zaujme vás toto plemeno, pre ktoré je typická svalnatá stavba tela s krátkosrstým lesklým kožuchom. Mačičky sú veľmi zvedavé, zbožňujú hračky, majú rady svojich “ľudí” a sú zdržanlivé voči cudzincom.

Mačka domáca

Čo potrebuje vaša mačka?

Ak máte pocit, že vy žijete u mačky a nie ona u vás, nie ste ďaleko od pravdy. Mačka, ktorá je chovaná takpovediac v zajatí (teda v byte bez možnosti výbehu), potrebuje vo svojom životnom priestore všetko, čo mačka voľne žijúca v prírode.

Žena a mačka

Prečítajte si aj: Ako sa správne starať o mačičku

Priniesť si domov mačiatko znamená priviesť si nového člena rodiny. Starajte sa o ňu, hrajte sa s ňou, maznajte sa s ňou, ale nezabudnite ju tiež vychovávať. Mačka je inteligentný a vynaliezavý tvor a dokáže sa toho veľa naučiť. 

Okrem pelechu na spanie, misiek na potravu a mačacej toalety, preto určite myslite aj na rozvíjanie jej loveckého inštinktu a vytvorenie podmienok pre šplhanie a škrabkanie. Mačky sú hravé, zvedavé a nerobí im problém zaútočiť ani na nábytok, ak usúdia, že im na ňom niečo prekáža. Čím viac stimulov a podpory pre ich prirodzenosť, tým veselšie a spokojnejšie bude vaše spolunažívanie.

 Plemená mačiek

Zdroje:

https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/2157396-kocky-se-domestikovaly-samy-ukazuje-nejvetsi-vyzkum-jejich-genu

https://www.lidovky.cz/orientace/veda/kocka-v-sobe-selmu-nikdy-nezapre-jak-zdomacnela.A141124_162426_ln_veda_ape

https://zoommagazin.iprima.cz/priroda/proc-se-kocky-chovaji-jako-pani-sveta-genetici-na-to-prisli

https://www.hej.sk/aktuality/uzitocne-tipy-a-rady/ako-sa-spravne-starat-o-macicku/

https://www.chovatelahospodar.sk/tema/10-najoblubenejsich-plemien-maciek

https://sk.wikipedia.org/wiki/Mačka_domáca

https://sk.wikipedia.org/wiki/Mačka_v_dejinách