Oprášme si spolu novoročné zvyky!

Štedrá večera zjedená, darčeky porozdávané, teraz už len poriadne to roztočiť na silvestrovskej novoročnej oslave. Určite sa tešíte a my vám želáme, aby vám bolo skvelo nielen tento jeden deň v roku, ale aby ste sa tak cítili aj v roku 2021. Veríme, že bude plný krásnych chvíľ, pekných prekvapení a radosti. Ako si poistiť šťastie v novom roku? Čítajte ďalej a dozviete sa.

Novoročné zvyky

Čo jesť, čo nejesť?

Čo plánujete ukuchtiť 1. januára? Neviete, čo môžete a čo nie? Tento sviatok na stôl rozhodne nepatrí hydina či iné operence. Prečo? Niežeby sme vám chceli rozkazovať, chcem vám skôr dobre. Mohlo by vám totiž uletieť šťastie. Aj narýchlo pripravené mäsko, ako napríklad králika, si radšej pripravte inokedy, šťastie by vám s ním mohlo utiecť. „Tak rybu by som hádam,...“ Nie, ani rybku, tá malá nezbednica by vám mohla so šťastím zase odplávať.

Novoročné zvyky

Aby sa sypali peniažky

Na Nový rok nebudete hladovať, môžete si pochutiť na jedle, ktoré dobre zasýti vás aj vašu peňaženku. K takým potravinám rozhodne patrí hrach, chutná šošovica či krúpy. A ako si poistiť aj dosť peňazí? Stačí mať v ten deň pri sebe čo najviac peňazí. Netreba to podceňovať.

A keď si chcete dobre pochutiť, doprajte si prasací rypák. Ten vraj prináša šťastie. A ak nie ste na mäso, určite vám ulahodí vianočka. Keď ju budete piecť, dajte do nej jedno zrnko hrachu a šťastena vyčaruje úsmev na perách tomu, kto zrnko nájde.

Do vianočky dajte zrnko hrachu. Šťastena si sadne na toho, kto to zrnko nájde.

Novoročné zvyky

Novoročné čáry-máry

Strachujete sa, že vám doma straší duch? Nenechajte sa rozladiť, zoberte si soľ a rozprášte ju okolo domu. Zlí duchovia sa dajú odohnať aj inak. Stačí vyliať vedro z balkóna. Alebo zazvoňte zvončekom v každej miestnosti domu. V miestnosti, v ktorej zvonenie zaznie trochu inak ako v ostatných, zvoňte dovtedy, kým nebude znieť príjemne. Zlých duchov tak doslova „vyzvoníte“ z vášho útulného domčeka.

Také novoročné ohňostroje tu nie sú iba zopár rokov. Majú pôvod v starých tradíciách. Voľakedy sa tak vyháňali zlí duchovia, ktorí najviac vystrájali práve v tomto chladnom období zimy. Iste, vtedy ešte nemali petardy či iné strieľajúce ozdoby, takže si museli vystačiť so starým známym praskaním biča.

Novoročné zvyky

Vkročte do nového roka s čistým štítom

Každý by si mal dať 1. januára oddych od upratovania. Aj tí najväčší maniaci na upratovanie. Určite nepobehujte po dome s prachovkou či vysávačom. Inak by sa vám mohlo stať, že budete musieť upratovať podľa povery ako je rok dlhý! Verte, neverte, zašpinená podlaha či telka od prachu deň či dva počkajú. Nezanedbajte však účty, tie treba všetky dať do poriadku do konca roka. Splaťte všetko čím skôr a neprenášajte si dlhy do nového roka.

V rodine sa zdržte hádok, majte dobrú náladu, aby ste spolu držali aj v ďalšom roku. Vyhýbajte sa konverzáciám o „ťažkých“ témach, ako je napríklad politika. A keď sa na niekoho hneváte a neviete mu odpustiť, treba trošku štedrosti a hodiť staré nezhody za hlavu.

Novoročné zvyky

Čo prinesie budúcnosť?

Čo nás čaká v novom roku? Možno nikto nevie, ale môžete si to skúsiť aspoň vyveštiť. Netreba ani ísť k veštici, vystačíte si aj bez nej. Skúste napríklad liatie olova. Tento pôvodný zvyk Keltov rozprúdi vašu fantáziu. Do budúcnosti nahliadnete vďaka tvaru odliatku. A keď chcete o čosi jednoduchšiu veštbu, skúste rozkrojiť jablko. Áno, túto veštbu môžete robiť aj inokedy ako na Štedrý deň. Jedno si vyberte a rozkrojte ho na polovicu. Hviezdička v jabĺčku veští rok plný zdravia a radostných chvíľ.

Za starých časov si ľudia budúcnosť dokonca losovali. A bola to úplná hračka! Zabalili kus uhlia, zemiaku a buchty do papierov, tie dali do vrecúška či klobúku a potom si z neho losovali. Jablko malo prinášať zdravie, uhlie veštilo chorobu, zemiak zase znázorňoval chudobu, no chutná buchta mala priniesť všetko, čo bolo treba.

A čo vy, dodržiavate staré tradície?

Novoročné zvyky