Najlepší letný relax? Slnko, bazén, vírivka!

Leto je ten správny čas na dovolenku. Leňošenie a príjemný relax sa však nemusí vždy spájať iba s cestou do zahraničia. Vlastnú súkromnú oázu pokoja nájdete aj doma, na záhrade. Stačí si iba pripraviť prostredie, v ktorom bude radosť odpočívať. Potrebujete nový bazén alebo vašu pozornosť zaujali vírivky? Pozrite sa spolu s nami, ako si vybrať na záhradu vybavenie, vďaka ktorému si vytvoríte priestor, kde si vždy radi prídete oddýchnuť a nabrať nové sily.

Najlepší letný relax

Bohaté bazénové možnosti

Horúce letné dni si pýtajú schladenie a ak neobľubujete návštevu verejných kúpalísk alebo jazier, či vodných nádrží, určite ste sa už pohrávali s myšlienkou kúpiť si na záhradu vlastný bazén. K útulnému domu je pekná udržiavaná záhrada s bazénom priam idylickou predstavou. Aký bazén však vybrať do malej záhrady? Aký druh bazénu sa k vám na dvor najlepšie hodí? Okrem prvotnej investície do bazéna by mal každý budúci majiteľ zvážiť, ako chce domáci bazén využívať, aj akú starostlivosť počas roka mu dokáže venovať bez toho, že by sa stal otrokom udržiavania priezračnej vody.

Nadzemné bazény

Za posledné roky sa najpopulárnejšími stali nadzemné montované a nafukovacie bazény. Sú lákavé predovšetkým pre svoju veľkostnú aj tvarovú rozmanitosť, no najviac sa nám páči ich cena. Nevyžadujú žiadne komplikované prípravné práce. Stačí, ak im na pozemku nájdeme rovné slnečné miesto a po párhodinovej montáži sa už na druhý či tretí deň môžeme kúpať. Niekedy až neskôr zistíme, že na vodnú plochu padajú listy a nečistoty z vedľajšieho stromu. Riešenie je jednoduché – bazénové zastrešenie. Výhody nadzemných bazénov ocenia aj rodiny s malými deťmi. Okraj bazéna je vyšší a ak si vyberiete prevedenie s krytom, máte istotu, že dieťa pri hre do bazéna nespadne.

Najlepší letný relax

Nadzemné bazény sa predávajú najčastejšie samostane a príslušenstvo je potrebné dokúpiť. Výnimočne ich však nájdete aj v komplet výbave, ktorej súčasťou je aj inštalačná sada, podložka pod bazén, schodíky a predovšetkým účinná filtrácia nadimenzovaná tak, aby sa v čo najkratšom čas spoľahlivo postarala o priezračne čistú vodu v bazéne.

Ak ste už predchádzajúce sezóny vlastnili montovaný alebo nafukovací bazén s filtráciou, môžete ušetriť desiatky eur nákupom bazénu bez filtrácie, resp. ak vám nevyhovuje kombinácia v sete, vždy je možnosť k vyhliadnutému bazénu vybrať vhodnú filtráciu. Náprotivkom predchádzajúcich typov sú zapustené bazény. Predstavujú však omnoho vyššiu investíciu, a to ako finančnú, tak aj časovú.

Najlepší letný relax

Vírivka? Relax od jari do jesene

Nafukovacie vírivé bazény priniesli na naše záhrady a terasy nevídanú formu relaxu. Poskytujú odpočinok v príjemne teplej vode, navyše v spojení s uvoľňujúcou bublinkovou masážou. Lepšie vybavené modely disponujú hydromasážnymi tryskami a pobyt vo vírivke môže mať na unavené svaly a kĺby aj ozdravný a rehabilitačný účinok.

Prednosťami nafukovacích víriviek je ich skladnosť, mobilita a dobrá cena. Nemusíte sa obávať ich zničenia – plášť tvorí spevnený vystužený materiál, povrchová úprava odolá aj skokom mačiek od susedov. Hoci neumožňujú plávanie (ich objem je priemerne od 700 – 1100 l), ide o kompletne vybavené vírivky, ktoré dokážu vodu zohrievať aj prefiltrovať od nečistôt. Súčasťou balenia je vo väčšine prípadov termoizolačný kryt aj termoizolačná podložka, ktorých úlohou je udržať vodu vo vírivke čo najdlhšie teplú.

 Vírivka Intex 28426EX

Masážnu domácu vírivku môžete umiestniť prakticky kdekoľvek – v interiéri aj exteriéri. Vynímajú sa na záhrade, na terase, ale aj v zimnej záhrade. Ich spokojní majitelia si najviac pochvaľujú dĺžku využitia vírivky počas roka. Kým pri bazénoch je kúpanie závislé od vonkajšej teploty a voda môže rýchlo vychladnúť, domáca vírivka zohreje vodu na príjemnú teplotu kedykoľvek budete chcieť. Aj preto ich na záhradách môžete vidieť už od prvých jarných týždňov až do neskorej jesene.

Bazén alebo vírivka?

Neviete sa rozhodnúť a páčia sa vám obidve možnosti? Rozlúsknite túto dilemu pomocou jednoduchých, no pritom kľúčových faktorov.

  • Zábava vs. leňošenie? V prospech kúpy nadzemného bazénu hovorí jeho veľkosť a teda aj priestor, ktorý poskytuje na kúpanie, plávanie alebo akčné vodné hry s loptou. Plné využitie nájde v rodinách s deťmi, pre ktoré bude cez horúce leto zaručeným miestom na zábavu. Na druhej strane, priestor vo vírivke je už na prvý pohľad menší, vhodný skôr na pohodlné sedenie. Relaxačný teplý bublinkový kúpeľ blahodárne pôsobí na unavené svalstvo a kĺby, odbremeňuje od stresu a priaznivo pôsobí na krvný obeh a imunitný systém. Po necelej polhodine hydroterapie sa budete cítiť ako znovuzrodení.
Najlepší letný relax
  • Dĺžka kúpacej sezóny – Voda v bazéne sa zohrieva predovšetkým počas dní, kedy teplota stúpa vysoko nad 30 °C, a tak sa hlavná kúpacia sezóna môže oklieštiť iba na niekoľko týždňov. Dĺžka prirodzeného zohrievania je totiž závislá od počasia a celkového objemu vody v bazéne. Zohrievanie je však možné urýchliť – pomocou elektrických bazénových ohrievačov, tepelného čerpadla (rátajte však s vyššou investíciou, aj výdavkami za spotrebu energie) alebo solárneho ohrevu. Výhodou víriviek je integrovaný tepelný ohrev, ktorý dokáže vodu vyhriať až na cca 42 °C, bez ohľadu na vonkajšiu teplotu. Stačí iba vírivku umiestniť na správne miesto – teda také, ktoré nie je vystavené vrtochom počasia (napr. do závetria pod prístrešok).
  • Koľko ľudí sa chce kúpať? Vírivka je synonymom pre súkromnejšie kúpanie. Najmenšie vírivé bazény sú vhodné pre 1 – 2 ľudí, najobľúbenejšie vírivky disponujú priestorom pre 4 ľudí a o niečo väčšie rodinné vírivky sú určené pre 6 ľudí (alebo 4 dospelí + 2 deti). Väčšie nadzemné záhradné bazény (napr. s priemerom viac ako 3,6 m) už nekladú obmedzenia na počet ľudí, čo znamená, že v bazéne sa môžu zahrať vaše deti s deťmi od susedov alebo v ňom v dobrej nálade skončíte naraz všetci po veľkej rodinnej grilovačke.
Najlepší letný relax
  • Čas venovaný údržbe – Ak si kupujete prvý väčší nadzemný bazén, prvé týždne môžu byť o hľadaní vhodných pomerov dávkovania bazénovej chémie a optimálnej filtrácie. Iba tak dokážete udržať dobrú, zdravotne nezávadnú kvalitu vody po dlhší čas. Opakované vypúšťanie a napúšťanie objemného bazéna sa môže prejaviť na vyšších účtoch za spotrebu vody, ale aj elektriny. V niektorých lokalitách je dokonca v hlavnej „bazénovej“ sezóne nedostatok spodnej vody. Vírivka je niekoľkonásobne menšia a pre praktické používanie je jej súčasťou nielen účinná filtrácia, ale napríklad aj solinátor a zabudovaný ozonátor, ktoré sa starajú o jednoduchú údržbu a dezinfekciu vody. Za túto výbavu si však treba priplatiť.
  • Koľko chcete investovať? Základný samonosný bazén s nafukovacou obručou je cenovo nenáročným riešením. Cena za vírivku začína približne od 400 € a spolu so zvyšujúcim sa objemom, komfortom a výbavou rastie aj cena.
Najlepší letný relax

Aký by mal byť bazén pre deti?

Detský bazén – to je tá pravá radosť a iskričky v očiach, kedy sa už naši najmenší nevedia dočkať, že si skočia prvú žabku do vody s rozbehom! Najčastejšie ide o rozmerovo menšie nafukovačky, tvorené niekoľkými oddelenými okruhmi na nafúkanie, ktoré sú vyrábané predovšetkým s ohľadom na bezpečnosť.

Dôležitá je nezávadnosť materiálov a minimalizovanie nebezpečného zranenia. Každý detský bazén, hoci aj ten najmenší, vyžaduje, aby boli deti počas kúpania pod stálym dozorom dospelej osoby.

Najlepší letný relax
  • Pre najmenšie deti do 3 rokov sú ideálne nízke bazéniky (napr. s farebnou rozprávkovou potlačou), do ktorých potrebujete iba niekoľko centimetrov teplej vody. Zaujímavou súčasťou výbavy môže byť nafukovacie dno, ktoré ochráni od úderu pri páde, a tiež aj nafukovacia konštrukcia so strieškou ako základná ochrana pred slnkom.
  • Deti od 3 do 7 rokov zbožňujú hranie a kúpanie v atraktívnom nafukovacom bazénovom „aquaparku“. Ide o špeciálne nafukovačky, kde nájdete okrem kúpacej plochy aj šmykľavku, fontánku a ďalšie zaujímavé spestrenia pre hodiny plné zábavy.
  • Pre deti od 7 rokov (výška cca od 120 cm) sú vhodné už aj rodinné nafukovacie bazény s väčším priestorom pre hru a pre zdokonaľovanie plaveckých schopností. Hĺbku bazéna (zvyčajne od 50 cm vyššie) voľte podľa fyzických schopností a dôkladného uváženia. Bezpečnosť je naďalej na prvom mieste.

Príslušenstvo pre nenáročnú údržbu a pohodlie

Bazén, ktorý vám má vydržať dlhšie obdobie, potrebuje nevyhnutnú údržbu a starostlivosť. So správnymi pomocníkmi a postupmi dokážete aj tieto, na prvý pohľad otravné činnosti zvládnuť za krátky čas a s výborným výsledkom. Zíde sa vám kvalitná bazénová chémia, sieťky, kefy a praktické čistiace sety, ale tiež aj efektívne bazénové vysávače, ktoré sú buď poháňané vlastným akumulátorom, alebo sa napájajú do filtrácie bazéna.

Filtrácia bazéna si totiž aj napriek svojmu výkonu nemusí poradiť s nečistotami, ktoré sa hromadia v záhyboch a rohoch bazéna. Zvyšujú sa tak riziko, že sa v bazéne začne tvoriť nehygienický a šmykľavý povlak.

Najlepší letný relax

Viac informácií o údržbe bazéna nájdete v našom článku Ako sa správne starať o bazén.

Hoci na pohľad nenápadná, no o to viac dôležitá je krycia plachta na bazén. Zabezpečuje ochranu pred hlavnými nečistotami, ktoré by mohli na vodnú plochu spadnúť z okolitého prostredia. O úroveň lepšie je na tom solárna plachta, ktorá navyše zamedzí tepelným stratám počas noci a cez deň zase prirodzený ohrev vody urýchľuje.

Ak ste sa rozhodli pre väčší nadzemný bazén, nastupovanie dá možno zabrať. Schodíky do bazéna uľahčujú vstup nielen menším, ale aj ľuďom s fyzickými obmedzeniami. Zaujímavou novinkou na záhradách sú univerzálne zastrešenia. Ide o konštrukcie, ktoré môžete rozložiť okolo bazéna, vírivky, ale podľa potreby tiež aj okolo rodinného posedenia. Poskytujú ochranu pred UV žiarením, otravným hmyzom, dažďom a ak sa dajú zamknúť, tak aj pre neželanými nočnými kúpajúcimi.

Najlepší letný relax

Ak si chcete užívať all inclusive pohodu na vlastnej záhrade, určite budete spokojní aj solárnou sprchou. Funguje na čisto ekologickom spôsobe ohreve vody (solárny ohrev) a zabezpečí vám príjemné letné sprchovanie, či už pred vstupom do bazénu / vírivky, ale aj po dokončení prác na záhrade.

***

Vyberte si bazén či vírivku na Hej.sk a zažite ten najlepší letný relax doma na záhrade!