Antiparazitiká pre mačky a psy

Hľadáte spôsob, ako ochrániť svojich štvornohých miláčikov pred parazitmi? Antiparazitiká pre mačky a psy majú rôznu podobu, zloženie aj účinnosť. Veľmi obľúbené sú obojky, dávkovanie pipetou či aplikácia sprejov. Každý druh prípravku má však svoje pravidlá, dĺžku ochrany a rozhodujúcim faktorom je aj veľkosť a vek psa alebo mačky. Majte na pamäti, že vždy je lepšie a zároveň pohodlnejšie myslieť na prevenciu, ako riešiť s veterinárom zhoršený zdravotný stav vášho chlpáča.

Antiparazitiká pre psy a mačky

Najväčší nepriatelia – kliešte a blchy

Najväčšiu hrozbu pri potulkách prírodou predstavujú kliešte. Ide o ektoparazitov, pri ktorých samotné prisatie môže spôsobiť začervenanie a zapálenie pokožky. Infikovaný kliešť je prenášačom ochorení ako sú babezióza, borelióza a ehrlichióza, ktoré znamenajú pre zvieratá vážne ohrozenie.

To, že si váš chlpatý miláčik domov doniesol neželaný suvenír, komplikuje samotná veľkosť kliešťa. Aj napriek bezprostrednej kontrole srsti po prechádzke môže jeden votrelec veľkosti špendlíkovej hlavičky vašej pozornosti ujsť. Navyše, kliešť na tele psa alebo mačky hľadá miesto, ku ktorému zviera ani nemá priamy dosah – najčastejšie zátylok, oblasť ušníc a za ušami alebo spodnú stranu krku.

Antiparazitiká pre psy a mačky

Ďalšími častými ektoparazitmi sú blchy, ktoré psom a mačkám sajú krv 4 – 10 krát za deň. Každé uštipnutie spúšťa silné svrbenie. Zviera zostáva nervózne a v snahe utíšiť bolesť a podráždenie si svoju srsť škriabe, šúcha či dokonca trhá. Blchy sú známe svojimi výnimočnými skákacími vlastnosťami – dokážu preskočiť až tisícnásobok svojej veľkosti, preto stačí krátke oňuchávanie s neznámym psom na prechádzke a domov vás príde o jedného viac.

Samičky bĺch dokážu naklásť až 50 vajíčok denne. Z vajíčok sa liahnu larvy, ktoré prechádzajú do štádia zámotkov, z ktorých už vychádzajú mladé blchy. Hniezdo zámotkov pritom môže byť v tráve, v búde, v koberci, na pohovke. Boj s blchami teda vyžaduje komplexnú stratégiu, aby ste sa vyhli ich návratu.

Antiparazitiká pre psy a mačky

Ako vybrať vhodné antiparazitikum pre psa / mačku?

Ešte skôr, ako si bližšie predstavíme základné druhy antiparazitík pre psy a mačky, zamerajme sa najdôležitejšie kritéria, ktoré ovplyvnia váš výber.

  • Pes alebo mačka? – Vždy starostlivo skontrolujte, aké je presné určenie antiparazitika. Niektoré prípravky pre psy totiž obsahujú látky, ktoré sú pre mačky toxické. Ak váhate, radšej sa poraďte s veterinárom. Pozor treba totiž dávať aj na ošetrenie pelechov, predovšetkým, ak tam mačka odpočíva spoločne so psom. Výber bezpečného antiparazitika teda prispôsobte súčasne pre obe zvieratá.
  • Veľkosť a váha zvieraťa – Pri prípravkoch proti parazitom je základom úspechu dodržať odporúčané dávkovanie vzhľadom na hmotnosť zvieraťa. Najopatrnejší by mali byť majitelia malých plemien psov s hmotnosťou do 2 kg. Rovnako tak aj antiparazitné obojky sú k dispozícii pre malé, stredné aj veľké plemená.
  • Vek domáceho miláčika – Niektoré prípravky sa nesmú podávať / aplikovať šteniatkam do 2 mesiacov.
Antiparazitiká pre psy a mačky
  • Špecifické požiadavky a obmedzenia – Podobne uvažujte aj pri gravidných a dojčiacich sukách, zvieratách s alergiami alebo inak chorých zvieratách, ktoré majú špecifickú liečbu. Pri opakujúcich sa kožných problémoch zvýšte opatrnosť a hľadajte prípravok, ktorý kožu nebude ešte viac dráždiť.
  • Ektoparazity vs. endoparazity – Pred čím chcete mačku/psa ochrániť? Medzi ektoparazity (vonkajšie parazity) patria blchy, kliešte, komáre aj bodavý hmyz. Pri endoparazitoch (vnútorných parazitoch) postupujte podľa pokynov veterinára. Odčervovacie tablety sú účinné proti škrkavkám, machovcom, svalovcom špirálovým, či pásomnici. Ako prevencia stoja za zváženie aj prírodné produkty proti črevným parazitom.
  • Prostredie, v ktorom domáce zviera žije – Pre psa žijúceho vonku na dvore je dobrou voľbou antiparazitný obojok. Ak by ste takéto riešenie zvažovali aj doma, môže vám prekážať zápach obojku. Navyše, niektoré chemické obojky obsahujú látky, ktoré sú toxické pre malé deti. Pre domácich miláčikov chovaných v interiéri sú vhodné pipety alebo spreje. Je totiž rozdiel, ak máte na dvore mačku, ktorá sa môže zatúlať a je vystavená útokom viacerých parazitov, ako keď o mačičku, ktorú von z bezpečia bytu nepustíte.
  • Rýchlosť nástupu účinku a doba účinnosti – Potrebujete okamžitú ochranu, hoci aj za cenu iba kratšieho účinku, alebo uprednostníte niekoľkomesačnú prevenciu bez starostí? Na okamžitú ochranu poslúžia spreje, no po niekoľkých dňoch ich účinnosť vyprchá. Pri obojkoch je nástup účinku pomalší (približne do 1 týždňa), doba pôsobnosti však môže prekročiť až 6 mesiacov, a tak jeden obojok spoľahlivo poslúži počas celej sezóny od jari do jesene.
Antiparazitiká pre psy a mačky

Čo je dobré vedieť? Väčšina antiparazitných prípravkov poskytuje ochranu naraz pred viacerými parazitmi (napr. kliešte + blchy + komáre + roztoče). Antiparazitiká môžu ektoparazity odpudzovať (váš chlpáč pre ne nebude „voňajúcim“ objektom), usmrcovať (dospelé parazity aj ich vývinové štádia), alebo tento účinok kombinovať a poskytovať tak vyšší stupeň ochrany.

Antiparazitné obojky pre mačky psy

Ide o jednu z najobľúbenejších možností pre psy a mačky chované na dvore. Po nasadení antiparazitného obojku sa účinná látka postupne rozprestiera po koži a srsti. Celková ochrana nastupuje približne po 1 týždni a v závislosti od produktu, môže poskytovať ochranu na viac ako 6 mesiacov nepretržite. Jedinou podmienkou je rovnako tak nepretržité nosenie.

Antiparazitné obojky sú k dispozícii vo viacerých veľkostiach, pre mačky a tiež aj pre psy – od malých, až po veľké plemená psov. Účinnosť antiparazitika pretrváva aj po okúpaní (nemusí sa vopred skladať).

Antiparazitiká pre psy a mačky

Aby obojok správne účinkoval, nemal by počas prvého týždňa prísť do kontaktu s vodou. Po nasadení nesmie zostať príliš uvoľnený – medzi obojok a krk by sa mali zmestiť maximálne dva prsty. Zvýšenú pozornosť venujte zvieraťu počas prvých dní od nasadenia. Ak sa v okolí obojku objavia malé ranky, začervenanie alebo vypadá srsť, môže ísť o alergickú reakciu a obojok by v konečnom výsledku priniesol viac škody ako úžitku.

Antiparazitné pipety (spot-on)

Jednoduchou a účinnou metódou, ako eliminovať škodcov, sú tiež antiparazitné pipety (inak aj spot-on prípravky). Vyhovujú mačkám a psom, ktoré sú chované vo vnútri aj vonku. Účinkujú najmä proti kliešťom a blchám. Aplikácia už nemôže byť jednoduchšia – stačí medzi lopatkami rozhrnúť srsť zvieraťa a vytlačiť obsah pipetky. Kým pri obojkoch je rozhodujúcim kritériom obvod krku, pri pipetách sledujete hmotnosť psa / mačky.

Antiparazitiká pre psy a mačky

Dôležité je dodržať miesto aplikácie (medzi lopatkami si totiž pes ani mačka nedokáže olízať srsť), vyberať spot-on podľa váhy, veku, druhu zvieraťa a rešpektovať všetky odporúčania uvedené na príbalovom letáku. Za približne 1 až 3 dni sa prípravok vstrebe do pokožky a v závislosti od zloženia dokáže parazity nielen odpudzovať, ale aj hubiť.

Účinnosť takéhoto prípravku je cca 1 mesiac proti kliešťom a 3 mesiace proti blchám. Pri  pravidelnom kúpaní a šampónovaní účinnosť klesá o niečo rýchlejšie. Veľkou výhodou je však dobrá znášanlivosť (môže sa objaviť menšie podráždenie kože v mieste aplikácie) a žiadny zápach. Blízky kontakt so zvieraťom môžu mať dokonca aj malé deti.

Antiparazitné spreje

Antiparazitné spreje poskytujú okamžitý účinok. Po aplikácii na srsť môžete hneď vyraziť do prírody. Fungujú predovšetkým ako repelent a pomerne účinná prevencia – kliešte a bodavý hmyz odpudzujú. Ide o ideálne riešenie najmä pre psy, ktoré iba z času na čas vezmete na potulky lesom alebo na dlhšiu turistiku.

Antiparazitiká pre psy a mačky

Spreje s biocídnym zložením dokážu parazity, vajíčka aj larvy vyhubiť. Dajú sa využiť aj na pelech a zamedziť tak ich ďalšiemu návratu. Niektorým psom však aplikácia spreju na srsť nevyhovuje a reagujú vznetlivo až agresívne. Dĺžka účinnosti antiparazitika v spreji je nízka. Pred ďalšou prechádzkou vyžaduje opakovanú aplikáciu.

Antiparazitné šampóny a púdre

Ako výborný podporný doplnok proti parazitom poslúžia antiparazitné šampóny. Hoci neponúkajú najvyššiu ochranu, dokážu parazity v kožuchu dostatočne odradiť od záškodníckej činnosti. Niektoré šampóny môžu aktívne parazity a ich vývinové štádia zlikvidovať, iné spôsobia, že váš domáci miláčik pre nich nebude lákadlom (prípravok potlačí prirodzený pach kožuchu). Psy a mačky, ktoré neobľubujú sprchovanie, netreba trápiť vodou navyše. Dajú sa totiž zohnať antiparazitné púdre na srsť so suchou aplikáciou.

Antiparazitiká pre psy a mačky

Ultrazvukový odpudzovač parazitov

Ultrazvukové odpudzovače (inak aj elektronické repelenty) sú zaujímavou alternatívou pre zvieratá, ktorým nevyhovujú predchádzajúceho možnosti, resp. ich majitelia hľadajú bezpečnú prevenciu bez škodlivých chemikálií. Odpudzovač je navrhnutý na neškodné používanie u psov aj ľudí. Po aktivácii vysiela ultrazvukové vlny (človek ani pes ich nepočujú), ktoré znepokojujú a odpudzujú blchy a kliešťov.

Sú bezpečné dokonca aj pre ľudí s kardiostimulátorom. Aktivovaním sa v okolí nositeľa vytvára bezpečná zóna v okruhu troch metrov. Ultrazvukové prívesky sa vešajú buď na obojok psa (pes sa však nesmie ísť okúpať), alebo, ak máte psa vedeného blízko pri sebe, môže byť zavesený aj na opasku alebo batohu.

Antiparazitiká pre psy a mačky

Ďalšie pomôcky proti parazitom

Ako odstrániť prisatého kliešťa? Čo robiť, ak v hustej dlhej srsti nájdete hniezdo bĺch? Tam, kde prevencia zlyhala, bude potrebná rýchla pomocJednou z najefektívnejších pomôcok je háčik na odstránenie kliešťov zo srsti mačiek a psov (resp. pinzeta). Háčikom kliešťa podoberiete čo najbližšie pri koži, niekoľkokrát jemne vytočíte do strán a kliešť sa z rany v celosti uvoľní. Ranu na koži aj samotný háčik vydezinfikujte a kliešťa zničte.

Ak zbadáte, že váš pes je nervózny a škriabe sa, dôkladne skontrolujte jeho kožuch. Použiť môžete vyčesávací hrebeň na blchy, ktorému spomedzi extra hustých zúbkov neujde ani jedna.

Nájdite pre svojho domáceho miláčika správnu ochranu pred parazitmi a užívajte si spoločné chvíle bez starostí navyše. Vhodné prípravky nájdete v našej sekcii Antiparazitiká.