Uľahčite si jarné upratovanie s vysávačmi z Hej.sk

  • Pondelok, 28. február 2022

Jar je takmer za dverami, teploty začínajú pomaly, ale iste stúpať a čo nevidieť všetko rozkvitne. Nastáva čas na tradičné jarné upratovanie. To býva dôkladnejšie než klasické priebežné udržiavanie čistoty a pre mnohých z nás je to v podstate taký rituálktorým sa lúčime so zimou. Takže maj sa zima! Bolo to krásne, ale bolo toho dosť…

Jarné upratovanie

Krásne uprataný a útulný domov by si prial mať každý, ale venovať príliš veľa času a úsilia samotnému upratovaniu je ochotný málokto. Poďme sa pozrieť na pomocníkov, ktorí vás v tom nenechajú a vaša domácnosť bude vďaka nim ako z katalógu. Reč je o vysávačoch, ktoré už dávno zvládnu oveľa viac než „len“ povysávať nečistoty. Na trhu je celý rad modelov, ktoré dokážu rovno aj poumývať a vysušiť podlahu, zvýšiť kvalitu vzduchu v domácnosti alebo vysávanie zvládnu úplne sami.

Vysávače Dyson

Najprv si posvietime na špičkové vysávače značky Dyson, ktoré sú spravidla bezdrôtové a poháňané akumulátorom. Majú bezvreckový typ filtrácie s cyklónovou technológiou. Ako to funguje? Cyklónový efekt dokáže z rotujúceho prúdu vzduchu odstrediť aj veľmi ľahké nečistoty.

Vzduch je potom pred a za motorovou turbínou „dočisťovaný“ filtrom (napr. HEPA filtrom), ktorý je väčšinou permanentný a jednoducho umývateľný vodou. Tento filtračný systém zabezpečí u vás doma lepšie ovzdušie, pretože dokáže zachytiť 99,99 % mikroskopických častíc a alergénov a späť vypúšťa krásne čistý vzduch.

Povysávaný neporiadok bude zachytený do nádoby, ktorú stačí iba vysypať a poprípade opláchnuť. Pri niektorých tyčových vysávačov Dyson sa stretnete s laserom, ktorý vám posvieti na ťažko viditeľné miesta a nečistoty. Konkrétne model Dyson Omni-glyde je natoľko kompaktný, že ho môžete pohodlne použiť aj na upratovanie auta. Súčasťou balenia spravidla býva viacero hubíc na rôzne účely. Nesmie chýbať nabíjací adaptér a nabíjací úchyt na stenu, na ktorý Dyson po použití jednoducho zavesíte a hotovo!

Upratovanie auta

Robotické vysávače

Obrovským trendom dnešnej doby sú bezpochyby robotické vysávače. Niet divu, vďaka svojej samostatnosti vám ušetria množstvo času, vyhnú sa všetkým prekážkam a zásluhou inteligentnej, laserovej či gyroskopickej navigácie sa dokonalo orientujú v priestore, takže nevynechajú pri upratovaní žiadne miesto.

Rad modelov povysáva aj poumýva a môžete ich pohodlne ovládať prostredníctvom aplikácie, dokonca sa ani nemusíte nachádzať doma. Keď im začne dochádzať šťava, sami sa odoberú k nabíjacej stanici, kde sa pripravia na ďalšie kolo. Stačí, ak im občas vysypete alebo umyjete zásobník.

Robotické vysávače

Špičkovým zástupcom tejto skupiny a profesionálom vo svojom obore je robotický vysávač Eta Twins. Zvládne povysávať, poumývať a nazbierané nečistoty nasaje do zbernej nádoby. Jeho Li-lion akumulátor umožní až 230 minút nepretržitého upratovania. Dokonalo sa orientuje v priestore vďaka inteligentnej laserovej navigácii Laser+ 5.0 a pred pádom zo schodov ho chráni SMART technology. Vysávač Eta Twins môžete ovládať pomocou diaľkového ovládača alebo cez telefón prostredníctvom aplikácie ETA SMART. Upratovanie si tiež môžete presne naplánovať vďaka možnosti nastavenia dní, hodín a jednotlivých druhov upratovania v danej miestnosti.

Milovníci zvierat určite ocenia robotické vysávače s dostatočne silným ťahom na zvieracie chlpy a, trochu nadnesene povedané, aj schopnosťou zabaviť ich miláčikov. Tie sú totiž robotickými pomocníkmi často veľmi fascinované.

Tyčové vysávače

S tyčovými vysávačmi doslova pretancujete vašou domácnosťou. Veľký rad modelov nepotrebuje ani byť zapojený do elektriny a vás tak neobmedzujú žiadne káble. Mnoho tyčových vysávačov je kombináciou viacerých zariadení v jednom. Jeden príklad za všetky sú tyčové vysávače Concept, ktoré v sebe ukrývajú ručný vysávač a čistič čalúneného nábytku v jednom.

Tyčové vysávače

Vysávače s mopom

Ako sme už zmienili, na trhu nájdete množstvo vysávačov, či už robotických alebo tyčových, ktoré povysávajú, poumývajú a zároveň ešte vysušia podlahy, a to všetko v jednom jedinom kroku. Úspora času a energie je s týmito pomocníkmi zaručená.

Parné čističe

Parné čističe predstavujú pomocníkov, ktorých obzvlášť ocenia domácnosti s alergikmi, ale aj s malými deťmi a domácimi miláčikmi. Predstavujú skvelé riešenie na udržovanie maximálnej čistoty. Horúca para totiž dokáže so špinou neľútostne zatočiť.

Parný vysávač

Konkrétny model, ktorý si zaslúži vyzdvihnúť je parný mop od značky Eta. Ukrýva v sebe hneď 3 funkcie, je možné ho použiť aj ako tyčový vysávač, tyčový parný mop a ručný parný čistič. Tento model je perfektná voľba z ekologického aj ekonomického hľadiska. Na jeho používanie nie sú potrebné žiadne chemické prípravky. Pri upratovaní sa jednoducho dostanete aj na ťažko prístupné miesta, a to vďaka flexibilnému kĺbu mopovacej hadice.

Parný vysávač Karcher

Viacúčelové vysávače

S viacúčelovými vysávačmi sa nemusíte báť vrhnúť na upratovanie aj dielne alebo garáže. Napr. viaceúčelový vysávač Kärcher WD5 Premium povysáva jemné aj hrubé častice a poradí si dokonca aj s rozliatou tekutinou. Do zbernej nádoby s objemom 25 litrov sa zmestí naozaj veľa nečistôt a bez problémov s ním zvládnete prejsť celý dom, príjazdové cesty a povysávate aj autosedačky. Na záhrade môžete využiť funkciu fúkania, ktorá si krásne poradí napríklad s jesenným lístím.

Viacúčelové vysávače

Prezradíme vám aj tipy na jarné upratovanie

Na záver sme pre vás zozbierali pár tipov, ako si efektívne zorganizovať veľké upratovanie. Hlavne nezabudnite, že to robíte predovšetkým pre svoj dobrý pocit a aby vo vašej domácnosti prúdila pozitívna energia. Je dôležité zbaviť domov prachu a roztočov, ale aj zbytočných vecí, ktoré už nepoužívate alebo k nim už nemáte žiadny vzťah. Verte, že uprataná a zorganizovaná domácnosť značne prispieva k psychickej pohode.

Jarné upratovanie

1. Urobte si plán upratovania

Napíšte si v bodoch zoznam, čo všetko je potrebné urobiť a potom odškrtávajte hotové položky. Praktickým riešením je rozdeliť si zoznam na úlohy, ktoré sa týkajú všetkých miestností v dome (umývanie okien, utieranie prachu a pod.), a ktoré sú iba v jednotlivých miestnostiach (kuchyňa – umyť rúru). Tento krok, vám pomôže udržať si prehľad a na nič nezabudnúť.

2. Nachystajte si čistiace a upratovacie prostriedky

Okrem klasických bežne dostupných čistiacich prostriedkov, vám skvelo poslúži aj ocot v kombinácii s vodou a jedlou sódou. Základným vybavením a nenahraditeľným pomocníkom na upratovanie je kvalitný vysávač s rôznymi nadstavcami na detailné poupratovanie. Veľmi oceníte aj ekologický parný čistič na čistenie kuchynských spotrebičov, kúpeľní a pod.

3. Začnite umytím okien

Čistými oknami umožníte jari vstúpiť do vašich domovov, čo vás lepšie naladí na ďalšie kroky a príjemne vás preberie z pomysleného zimného spánku. Tiež môžete skúsiť vymeniť handričku za niektorý z čističov okien, a prácu si tak zjednodušiť.

Umývanie okien

4. Nájdite veciam ich stále miesto

Aby vám pri samotnom upratovaní nikde nič nezavadzalo a mohli ste sa voľne pohybovať s mopom, prachovkou atď., je potrebné, aby sa veci nepovaľovali všade po byte.

5. Triedenie a usporiadanie vecí

Ak sa chystáte tento rok pojať jarné upratovanie naozaj dôkladne, môžete tiež vytriediť oblečenie v skriniach, knihy v knižniciach a pod. Veci ktoré si chcete nechať, môžete poskladať a vrátiť na miesto a tie zvyšné môžete buď skúsiť predať, alebo darovať.

Upratovanie podľa Marie Kondo

Tip pre vás: Veľkým trendom je upratovanie podľa Marie Kondo, japonskej odborníčky na čistotu, ktorá sa vo svojej knihe „Zázračné upratovanie“ zaoberá práve efektívnym triedením a zbavovaním sa vecí, skladaním oblečenia a mnoho ďalšieho.

6. Postupujte od hora nadol

Všeobecne sa odporúča najprv zbaviť prachu lustre, upratať na horných poličkách a postupovať smerom nadol. Čo je logické, keďže prach padá na podlahu, ktorú je potrebné povysávať vytrieť až ako poslednú.

7. Privítajte jar so všetkou parádou

Môžete vymeniť farebné tóny za svetlejšie (závesy, oblečenie na vankúše, obrusy,…), schovajte huňaté deky a zimné dekorácie. Inšpiráciu môžete nájsť napríklad na Pintereste.

Jarné upratovanie

Viac informácií, ako vybrať vysávač nájdete v tomto článku. Tak si vyberte vhodných pomocníkov, prípadne vyskúšajte naše tipy na upratovanie a privítajte jar so všetkou parádou.