Ako si vybrať navigáciu?

Idete autom po neznámych cestách, nemôžete sa dočkať, až konečne dorazíte do cieľa a zrazu šok! Z informačnej cedule zistíte, že ste na predchádzajúcej križovatke zabočili zle… Je vám ten príbeh povedomý? Pri cestách v neznámom prostredí zablúdil snáď každý. Pokiaľ však svoje vozidlo vybavíte správnou navigáciou, máte vyhraté! Všetko, čo potrebujete vedieť pred jej nákupom, sa dozviete v tomto článku.

 

Podľa čoho vyberať navigáciu:

Kde budem navigáciu používať?

  • Osobný automobil: základný typ navigácií. Ukážu vám najlepšiu cestu k cieľu (najrýchlejšiu, najkratšiu…), odhadnú dobu trvania jazdy, tie kvalitnejšie vám dodajú tiež informácie o aktuálnej premávke, uzávierkach apod.
  • Nákladné vozidlo: navigácie pre náklaďáky dokážu vypočítať trasu s ohľadom na parametre vozidla (výška, hmotnosť). Využívajú špeciálne mapové podklady, takže sa vám nestane, že by vás navigácia naviedla napríklad k mostu, pod ktorý sa nezmestíte, alebo na cestu, kde majú nákladné automobily vjazd zakázaný.
  • Motocykel: oproti automobilovým navigáciám sú vyrobené z odolnejších materiálov, ktoré nie sú náchylné k poškodeniu poveternostnými vplyvmi a majú displej uspôsobený pre ovládanie v rukaviciach. Softwarovo sa od navigácií do auta v podstate nelíšia.
  • Outdoorové navigácie: disponujú turistickými príp. cyklistickými mapami. Prevedú vás najrôznejšími lesnými cestičkami. Sú vyrobené z odolných a nepremokavých materiálov a okrem samotnej navigácie často ponúkajú aj ďalšie doplnkové funkcie.

 

Ako zvoliť veľkosť displeja?

  • Do 4,3“: cenovo najdostupnejšie modely so základnou výbavou. Výhodou sú kompaktné rozmery, nevýhodou naopak nižšia prehľadnosť displeja.
  • 5-6 palcov: obľúbený kompromis medzi veľkými a malými displejmi. Zobrazená plocha je cca o 27 % väčšia než u 4,3“ modelov. Obrazovka je prehľadnejšia, písmo väčšie a čitateľnejšie. Zároveň však navigácie nezaberá toľko miesta ako väčšie modely ani neodvádza pozornosť od šoférovania. Je preto o ideálnou voľbou pre väčšinu vodičov.
  • nad 7“: vhodná pre všetkých, ktorí potrebujú mať dokonalý prehľad o trase. Všetky údaje sú krásne čitateľné, svoju cestu tak budete mať neustále pod kontrolou. Tieto veľké navigácie ocenia predovšetkým vodiči kamiónov, starší vodiči a tiež náročnejší užívatelia, ktorým nevadí mať vo vozidle rozmernejšie zariadenie.

 

Aké mapy potrebujem?

Kvalitné mapové podklady sú, samozrejme, základom dobrej navigácie a majú podstatný vplyv na cenu samotného prístroja. Pred kúpou si preto starostlivo rozmyslite, na akých územiach sa budete pohybovať. Dodatočné prikúpenie ďalších máp je síce možné, avšak citeľne sa predraží. Aké sú základné typy mapových podkladov?

  • Lokálne: pokrývajú iba Slovenskú, prípadne Českú republiku. Hodia sa v prípadoch, keď neplánujete cestovať do zahraničia.
  • Regionálne: mapy regiónu centrálna Európa pokrývajú väčšinou až 22 krajín. Bez problémov ich tak môžete používať na Slovensku, v okolitých štátoch a poslúžia aj pri ceste na dovolenku do Chorvátska. Naviac tieto mapy obvykle zobrazujú aj hlavní trasy v krajinách mimo región.
  • Mapy Európy: ak radi a často cestujete naprieč starým kontinentom, vyplatí sa vám kúpa mapových podkladov celej Európy – cca 45 krajín.
  • Mapy sveta: dohromady obsahuje podklady pre až 152 krajín. Pokiaľ patríte medzi svetobežníkov a túžite navštíviť najrôznejšie kúty sveta od Ázie až po Ameriku, tieto mapy sú určené práve vám. 

Väčšina dnešných navigácií ponúka službu s názvom LIFETIME. Tá nesľubuje nič menšieho než bezplatnú aktualizáciu máp po celú dobu životnosti prístroja. Výrobca zvyčajne niekoľkokrát do roka vydá aktualizovanú verziu máp, ktorú si budete môcť bezplatne stiahnuť cez počítač do navigácie. So službou LIFETIME sa rozhodne nemusíte báť, že by bola vaša GPS navigácia za pár rokov neaktuálna.

 

Aké funkcie sa mi budú hodiť? 

Pre lepšiu navigáciu:

  • Asistent radenia do jazdného pruhu: pomôže vám zaradiť sa s dostatočným predstihom do správneho jazdného pruhu. Predídete tak prípadnému zmätkovaniu v tesnej blízkosti križovatky.
  • Fotorealistické náhľady križovatiek: verné znázornenie križovatky so zakreslením smeru odbočenia alebo manévru, ktorý je potrebné vykonať. Skvelá funkcia pre orientáciu v zložitejších križovatkách.
  • Ukazovateľ povolenej rýchlosti + upozornenie na jej prekročenie: navigácia zobrazuje povolený rýchlostný limit na danom úseku a pokiaľ ho prekročíte, upozorní vás na to grafickým či zvukovým signálom.

 

Pro pohodlné vyhľadanie cieľa:

  • Fulltextové vyhľadanie: stačí textom zadať názov obce, ulice prípadne nejakého zaujímavého cieľového bodu (napr. „ZOO Lešná“) a potvrdiť.
  • Podľa orientačných alebo popisných čísel: mnoho navigácií využíva k vyhľadávaniu orientačné čísla. Tie sa však vyskytujú len vo veľkých mestách, preto sa hodí, ak navigácia vyhľadáva aj podľa čísel popisných. Ideálnou voľbou sú potom navigácie, ktoré dokážu zároveň vyhľadávať podľa čísel orientačných aj popisných.
  • Hlasové ovládanie a vyhľadávanie: vôbec najjednoduchší a najpohodlnejší spôsob, kedy na ovládanie navigácie stačí len váš hlas. Touto možnosťou však momentálne disponujú len prémiové modely.

Pre aktuálne dopravné informácie:

  • RDS-TMC: bezplatne prijíma informácie prostredníctvom rádiovej antény ukrytej v napájacom kábli navigácie a na ich základe upravuje trasu i odhadovaný čas príjazdu. Nevýhodou je občasná neaktuálnosť a nespoľahlivosť prijatých informácií.
  • Živé dopravné info (Garmin–LiveTraffic a TomTom–Traffic): aktuálne informácie sa do vašej navigácie dostávajú skrz smartfón, ktorý s navigáciou prepojíte pomocou Bluetooth. Vďaka tomu vždy dostanete presné a spoľahlivé informácie, nevýhodou je však nutnosť dátového balíka tarifu vo vašom mobilnom telefóne. V poslednej dobe sa na trh dostávajú aj navigácie so vstavanou SIM kartou, pomocou ktorej získate prístup k dopravným informáciám a ďalším "živým" službám.

 

Ako navigáciu upevním?

  • Univerzálny stojanček: pripevňuje sa na sklo alebo palubnú dosku. K nabíjaniu sa používa napájací kábel, ktorý vedie priamo do prístroja.
  • Aktívny stojanček: nájdete ho u drahších navigácií. Tento stojanček dokáže navigáciu nie len držať, ale zároveň ju napája. Upevnenie navigácie do týchto stojančekov je veľmi jednoduché, zvládnete ho jednou rukou v priebehu niekoľkých sekúnd. Po vložení do stojana sa navigácia naviac sama zapne, po vybratí sa vypne a do pamäte si uloží miesto, na ktorom sa práve nachádzate. 

Najobľúbenejší výrobcovia navigácií: