Ako si vybrať holiaci strojček?

Snáď každý muž chce vyzerať dobre. Niektorý rád experimentuje a o svoj zovňajšok sa intenzívne stará, iný vyžaduje hlavne to, aby bol holiaci strojček funkčný. Ako si za všetkých značiek, tvarov a funkcií holiacich strojčekov vybrať? I napriek neprebernému množstvu výrobkov, s ktorými sa môžete stretnúť, existujú v zásade len 2 typy. A to frézkový a planžetový holiac strojček. Pokiaľ ste majiteľom dlhších či vlnitých fúzov, bude pre vás vhodný skôr frézkový strojček. Ak sa holíte pravidelne, máte tvrdšie fúzy, udržiavate si dlhšie fúzy nad perami či upravujete kontúry brady, vsaďte na planžetový. Poďme sa na oba druhy pozrieť podrobnejšie.

Podľa čoho vyberať holiaci strojček?

S akými typmi holiacich strojčekov sa môžete stretnúť?

Rovnako ako sa na trhu stretnete predovšetkým s dvomi typmi holiacich strojčekov, narazíte tiež na dve dominantné značky. Planžetovými strojčekmi sa zaoberá výhradne značka Braun, naopak značka Philips sa zas špecializuje na strojčeky frézkové. Či si už vyberiete jeden alebo druhý typ, môžete si byť istí, že chybu nespravíte. Pod jednotlivými planžetami vibrujú nože, ktoré odsávajú fúzy a chĺpky, ktoré preniknú dierkou planžety. Tým sa jednotlivé fúzy skrátia. Preto je tento typ pro dlhé fúzy nevhodný, pretože tieto by len ťažko prenikali cez dierky. Nechali ste si narásť fúzy? Potom vám neostáva nič iné, než najprv použiť frézkový strojček alebo zastrihávač, ktorým ich skrátite, a následne sa môžete vrátiť k planžetovému strojčeku.

Rozmyslite si tiež, koľko peňazí ste ochotní do strojčeka investovať. Lacné strojčeky budú vybavené základnými funkciami a nemôžete očakávať väčšie vychytávky. Pokiaľ ste však fanúšikom moderných technológií, máte sa na čo tešiť - LED kontrolky, čistiaca jednotka, displej, indikácia stavu nabitia batérie, cestovné puzdro, kvalitnejšie povrchové úpravy, lepšie ergonomické držanie a ďalšie doplnky, akými sú napríklad zastrihávače.

  • Frézkové holiace strojčeky (alebo tiež rotačné): sú vybavené dvoma až troma holiacimi prvkami, ktoré majú guľatý tvar. Jednotlivé frézky sa pohybujú úplne samostatne a tak presne kopírujú tvar vášho líca. Tieto pohyblivé hlavy však, samozrejme, patria k drahším typom strojčekov. Holenie prebieha pomocou malých krúživých pohybov po pokožke, preto je tento strojček vhodnejší pre pravidelnejšie holenie kratších fúzov. O kvalite rozhoduje predovšetkým počet otáčok. Čím viac, tým lepšie.
  • Planžetové holiace strojčeky: Planžetové strojčeky sú vybavené jedným až piatimi holiacimi prvkami. Najrozšírenejším typom je strojček s troma planžetami. Čím viac ich strojček má, tým lepšie si, prirodzene, poradí s dlhšími, hustejšími a tvrdšími fúzmi. U tohto typu strojčekov prebieha holenie pomocou dlhých rovných pohybov po pokožke. Vďaka pohyblivosti jednotlivých planžiet, dochádza k menšiemu podráždeniu pokožky, pretože strojček sa lepšie prispôsobí kontúram vašej tváre. Sú spravidla hlučnejšie než frézkové strojčeky, ale tiež o niečo lacnejšie.

Nie je batéria ako batéria

Pri holiacich strojčekoch sa môžete stretnúť s 3 typmi napájania: akumulátorové, sieťové a batériové. Existujú ale aj ich kombinácie. Záleží teda na tom, čo vám najviac vyhovuje. Ak často cestujete, bude pre vás výhodnejší akumulátorový typ. Keď si strojček pred cestou dôsledne nabijete, nepotrebujete si so sebou brať ani napájací kábel. Nemusíte ani riešiť, aký typ pripojenia sa v danej krajine využíva a voziť si so sebou špeciálny adaptér. Pokiaľ sa holíte výhradne doma a nevadí vám sieťový kábel, môžete si zakúpiť strojček sieťový, ktorý stačí pripojiť do zásuvky.

Batériový holiaci strojček nie je veľmi rozšírený. Využijete ho hlavne na miestach, kde sa nevyskytuje elektrina. Môžete si ho teda vziať na cestu pod stan či na výlet. Výhodou strojčekov na batérie je ich cena a skladnosť. Rozhodne sa ale zásobte tužkovými či mikrotužkovými batériami. Môžete tiež vsadiť na ekonomickejšiu variantu a zakúpiť si nabíjacie batérie.

Doba prevádzky

U lacných strojčekov sa môžete stretnúť s výdržou okolo 10 minút a dlhého cyklu nabíjania okolo 60 minút. Naopak tie prepracovanejšie a drahšie strojčeky samozrejme vydržia o niečo dlhšie. V tomto prípade sa môžete tešiť aj na 50 a viac minút holenia, čo vám vystačí priemerne na 21 holení. Doba nabíjania sa pohybuje okolo jednej hodiny. Súčasťou niektorých holiacich strojčekov je aj funkcia tzv. rýchlonabíjania. Jedná sa o možnosť behom krátkeho času dobiť strojček do takej miery, že budete schopní zvládnuť jedno nutné oholenie. Toto rýchlonabíjanie trvá zhruba asi 5 minút. Ideálna funkcia keď si niekedy zabudnete svoj strojček dobiť! 

Ako sa o strojček starať?

Aby vám holiaci strojček kvalitné slúžil po dlhé roky, je nutné myslieť aj na starostlivosť oň. Hneď ako sa oholíte, je potrebné ho dôkladne vyčistiť. V opačnému prípade sa v strojčeku hromadia zbytky fúzov, odrená koža či zaschnutý gél, čo mu rozhodne nepadne dobre! Strojček môžete čistiť rôznymi spôsobmi:

  • Pomocou malých štetcov: určené pre najlacnejšie typy, ktoré nemajú čistiacu stanicu a ani ich nemožno omyť pod tečúcou vodou. Je potrebné vybrať holiacu hlavu a špeciálnym štetcom alebo kefkou vymiesť všetky fúzy. Na pomoc si môžete vziať i sprej, ktorý strojček správne premastí.
  • Pomocou vody: ideálne čistenie vodotesných strojčekov. Postačí ich opláchnuť pod tečúcou vodou a nemusíte sa obávať, že by voda zatiekla k batérii. Aby strojček nehrdzavel, je nutné ho pravidelne mazať.
  • Pomocou čistiacej stanice (Clean & Charge): tie najkvalitnejšie prístroje sú vybavené čistiacou stanicou, ktorá sa o strojček stará za vás. Stačí ho po použití vložiť do stanice a tá sa postará o všetko dôležité. Dôkladne ho vyčistí od fúzov a zbaví ho všetkých baktérií, nabije ho, ale tiež ho premaže a vysuší.

Doplnkové funkcie

Ak máte v pláne kúpiť si kvalitnejší holiaci strojček, môžete sa stretnúť s mnohými praktickými funkciami naviac. Patria k nim napríklad čistiace stanice, displej, vodotesnosť, mokré alebo suché holenie, rýchlonabíjanie, indikátor výmeny planžety, navýšenie výkonu či praktické cestovné puzdro. Pre tých, ktorí radi menia svoj vzhľad a podliehajú módnym trendom, budú dôležité zastrihávače. Poďme si teda predstaviť jednotlivé typy funkcií, aby ste sa mohli rozhodnúť pre čo najlepší strojček.

Zastrihávače

Ak sú fúzy vašou pýchou a radi experimentujete so svojim vzhľadom, budú pre vás tým pravým strojčeky so zastrihávačom. Na trhu objavíte strojčeky s výsuvnými či výklopnými zastrihávačmi, ktoré dokonale poslúžia pre rôzne dĺžky fúzov. Existujú ale tiež strojčeky s predsádkou, ktorá umožňuje flexibilné nastavenie požadovanej dĺžky. Väčšinou si môžete zvoliť od 0,5 do 20 mm dĺžky. Ďalej sa musíte rozhodnúť, či chcete automatické odsávanie chĺpkov alebo bez vákuovej technológie. Akonáhle si vyberiete, môžete sa vyhrať s tvarom briadky, presne vytvarovať kotlety a upraviť dĺžku fúzov. Fantázii sa medze nekladú!

Ďalšie parametre, ktoré môžu rozhodovať

  • Mokré alebo suché holenie: jeden z najdôležitejších faktorov pri výberu. Suché holenie je pohodlnejšie, rýchlejšie, ale tiež menej citlivé k pokožke a s tvrdšími fúzmi si na sucho strojček moc neporadí. Mokré holenie je prácnejšie, ale hodí sa pro tých, ktorí majú citlivejšiu pokožku alebo tvrdé fúzy, ktoré pri mokrom holení zmäknú. Ak ste zvyknutí na mokré holenie so žiletkou, ale zároveň si chcete dopriať kvalitnejšiu a dokonalejšiu starostlivosť o pokožku, využijete možnosť mokrého holenia s použitím obľúbeného gélu alebo peny.
  • Navýšenie výkonu: niektoré holiace strojčeky dokážu automaticky navýšiť výkon vtedy, keď zaregistrujú hustejšie fúzy.

 

  • Materiál čepelí: aby holiaci strojček kvalitné a precízne holil, je treba sledovať aj materiál, z ktorého sú vyrobené čepele. Ten by mal byť samozrejme čo najodolnejší a nemal by hrdzavieť. Vyberajte teda hlavne medzi keramickými a oceľovými čepeľami.
  • Design: nielen nepreberné množstvo funkcií, ale i vzhľad, ktorý vám padne do oka, je dôležitý. Výrobcovia strojčekov to vedia, a tak neinovujú len funkcie, ale vylepšujú aj vzhľad strojčekov. Ideálne je, keď prirodzene padnú do ruky.
  • Vodotesnosť: mnoho mužov oceňuje možnosť holiť sa priamo v sprche. Pri tejto variante holenia je však potrebné dať si pozor na to, aby ste si zakúpili vodotesný holiaci strojček, ktorý má schopnosť odolávať vlhkosti. Ten potom bez problémov opláchnete aj pod vodou.

Displej a indikátory

Displej slúži pri holiacich strojčekoch predovšetkým k tomu, aby vás informoval o stave nabitia batérie. Veľmi jednoducho tak zistíte, v akom stave sa nachádza batérie. Miera nabitia je väčšinou zobrazená pomocou červenej a zelenej kontrolky, kedy červená znamená vybité a zelená – plne nabité. Tie lepšie modely zobrazujú číselné údaje (napr. v percentách) priamo na LCD displeji.

Pri planžetových holiacich strojčekoch však môžete naraziť aj na kontrolku, ktorá sa rozsvieti vtedy, keď je potrebné vymeniť starú planžetu za novú. Praktická pomôcka, aby vaša tvár ostala hladšia než hladká!

Najobľúbenejší výrobcovi holiacich strojčekov: