Holiaci strojček Xiaomi S700

Snáď každý muž chce vyzerať dobre. Niektorý rád experimentuje a o svoj zovňajšok sa intenzívne stará, iný vyžaduje hlavne to, aby bol holiaci strojček funkčný. Ako si za všetkých značiek, tvarov a funkcií holiacich strojčekov vybrať? I napriek neprebernému množstvu výrobkov, s ktorými sa môžete stretnúť, existujú v zásade len 2 typy. A to frézkový a planžetový holiac strojček. Pokiaľ ste majiteľom dlhších či vlnitých fúzov, bude pre vás vhodný skôr frézkový strojček. Ak sa holíte pravidelne, máte tvrdšie fúzy, udržiavate si dlhšie fúzy nad perami či upravujete kontúry brady, vsaďte na planžetový. Poďme sa na oba druhy pozrieť podrobnejšie.
Rovnako ako sa na trhu stretnete predovšetkým s dvomi typmi holiacich strojčekov, narazíte tiež na dve dominantné značky. Planžetovými strojčekmi sa zaoberá výhradne značka Braun, naopak značka Philips sa zas špecializuje na strojčeky frézkové. Či si už vyberiete jeden alebo druhý typ, môžete si byť istí, že chybu nespravíte. Pod jednotlivými planžetami vibrujú nože, ktoré odsávajú fúzy a chĺpky, ktoré preniknú dierkou planžety. Tým sa jednotlivé fúzy skrátia. Preto je tento typ pro dlhé fúzy nevhodný, pretože tieto by len ťažko prenikali cez dierky. Nechali ste si narásť fúzy? Potom vám neostáva nič iné, než najprv použiť frézkový strojček alebo zastrihávač, ktorým ich skrátite, a následne sa môžete vrátiť k planžetovému strojčeku.
Rozmyslite si tiež, koľko peňazí ste ochotní do strojčeka investovať. Lacné strojčeky budú vybavené základnými funkciami a nemôžete očakávať väčšie vychytávky. Pokiaľ ste však fanúšikom moderných technológií, máte sa na čo tešiť - LED kontrolky, čistiaca jednotka, displej, indikácia stavu nabitia batérie, cestovné puzdro, kvalitnejšie povrchové úpravy, lepšie ergonomické držanie a ďalšie doplnky, akými sú napríklad zastrihávače.
Pri holiacich strojčekoch sa môžete stretnúť s 3 typmi napájania: akumulátorové, sieťové a batériové. Existujú ale aj ich kombinácie. Záleží teda na tom, čo vám najviac vyhovuje. Ak často cestujete, bude pre vás výhodnejší akumulátorový typ. Keď si strojček pred cestou dôsledne nabijete, nepotrebujete si so sebou brať ani napájací kábel. Nemusíte ani riešiť, aký typ pripojenia sa v danej krajine využíva a voziť si so sebou špeciálny adaptér. Pokiaľ sa holíte výhradne doma a nevadí vám sieťový kábel, môžete si zakúpiť strojček sieťový, ktorý stačí pripojiť do zásuvky.
Batériový holiaci strojček nie je veľmi rozšírený. Využijete ho hlavne na miestach, kde sa nevyskytuje elektrina. Môžete si ho teda vziať na cestu pod stan či na výlet. Výhodou strojčekov na batérie je ich cena a skladnosť. Rozhodne sa ale zásobte tužkovými či mikrotužkovými batériami. Môžete tiež vsadiť na ekonomickejšiu variantu a zakúpiť si nabíjacie batérie.
U lacných strojčekov sa môžete stretnúť s výdržou okolo 10 minút a dlhého cyklu nabíjania okolo 60 minút. Naopak tie prepracovanejšie a drahšie strojčeky samozrejme vydržia o niečo dlhšie. V tomto prípade sa môžete tešiť aj na 50 a viac minút holenia, čo vám vystačí priemerne na 21 holení. Doba nabíjania sa pohybuje okolo jednej hodiny. Súčasťou niektorých holiacich strojčekov je aj funkcia tzv. rýchlonabíjania. Jedná sa o možnosť behom krátkeho času dobiť strojček do takej miery, že budete schopní zvládnuť jedno nutné oholenie. Toto rýchlonabíjanie trvá zhruba asi 5 minút. Ideálna funkcia keď si niekedy zabudnete svoj strojček dobiť!
Aby vám holiaci strojček kvalitné slúžil po dlhé roky, je nutné myslieť aj na starostlivosť oň. Hneď ako sa oholíte, je potrebné ho dôkladne vyčistiť. V opačnému prípade sa v strojčeku hromadia zbytky fúzov, odrená koža či zaschnutý gél, čo mu rozhodne nepadne dobre! Strojček môžete čistiť rôznymi spôsobmi:
Ak máte v pláne kúpiť si kvalitnejší holiaci strojček, môžete sa stretnúť s mnohými praktickými funkciami naviac. Patria k nim napríklad čistiace stanice, displej, vodotesnosť, mokré alebo suché holenie, rýchlonabíjanie, indikátor výmeny planžety, navýšenie výkonu či praktické cestovné puzdro. Pre tých, ktorí radi menia svoj vzhľad a podliehajú módnym trendom, budú dôležité zastrihávače. Poďme si teda predstaviť jednotlivé typy funkcií, aby ste sa mohli rozhodnúť pre čo najlepší strojček.
Ak sú fúzy vašou pýchou a radi experimentujete so svojim vzhľadom, budú pre vás tým pravým strojčeky so zastrihávačom. Na trhu objavíte strojčeky s výsuvnými či výklopnými zastrihávačmi, ktoré dokonale poslúžia pre rôzne dĺžky fúzov. Existujú ale tiež strojčeky s predsádkou, ktorá umožňuje flexibilné nastavenie požadovanej dĺžky. Väčšinou si môžete zvoliť od 0,5 do 20 mm dĺžky. Ďalej sa musíte rozhodnúť, či chcete automatické odsávanie chĺpkov alebo bez vákuovej technológie. Akonáhle si vyberiete, môžete sa vyhrať s tvarom briadky, presne vytvarovať kotlety a upraviť dĺžku fúzov. Fantázii sa medze nekladú!
Displej slúži pri holiacich strojčekoch predovšetkým k tomu, aby vás informoval o stave nabitia batérie. Veľmi jednoducho tak zistíte, v akom stave sa nachádza batérie. Miera nabitia je väčšinou zobrazená pomocou červenej a zelenej kontrolky, kedy červená znamená vybité a zelená – plne nabité. Tie lepšie modely zobrazujú číselné údaje (napr. v percentách) priamo na LCD displeji.
Pri planžetových holiacich strojčekoch však môžete naraziť aj na kontrolku, ktorá sa rozsvieti vtedy, keď je potrebné vymeniť starú planžetu za novú. Praktická pomôcka, aby vaša tvár ostala hladšia než hladká!