Ako vybrať fotopascu?

Uplatnenie fotopascí je široké. Tieto vonkajšie kamery pôvodne slúžili na zachytenie zveri vo voľnej prírode. V súčasnosti sa využívajú predovšetkým za účelom ochrany majetku pred zlodejmi. Ich oku len tak niečo neunikne. Trh s fotopascami je pritom stále pestrejší. Ako sa v ňom zorientovať? Nasledujúci článok vám poradí.

Ako vybrať fotopascu

Pred samotným zakúpením fotopasce si položte jednoduchú otázku: „Prečo si chcem fotopascu zaobstarať?“ Značne to ovplyvní faktory, podľa ktorých sa rozhodovať:

  1. Chcete, aby vám fotopasca posielala zábery na diaľku?
  2. Aký je dosah fotopasce?
  3. Aké zvoliť napájanie?
  4. Akú vysokú kvalitu snímok požadujete?
  5. Na čo je dobrý prísvit a akú by mal mať vlnovú dĺžku?
  6. Záleží na rýchlosti spúšte?
  7. Čo ďalšie užitočné funkcie?

Konektivita – chcete mať fotky „online“?

Pokiaľ máte k fotopasci ľahký prístup a nepovažujete za nutné byť hneď informovaný o jej dátach, zvoľte typ bez odosielania. Všetky fotografie alebo videá ukladá tento typ fotopasce na pamäťovú kartu SD či microSD. Pre ich prezeranie je teda potrebné kartu z fotopasce vybrať a vložiť ju do kompatibilného zariadenia.

UOVision Home Guard W1

Fotopasca UOVision Home Guard W1 s Wi-Fi pripojením.

Ak však chcete byť okamžite v obraze, prípadne nemáte k fotopasci ľahký prístup, odporúčame odosielací typ. Spôsobov odosielania dát je hneď niekoľko. Väčšina modelov využíva GSM modul. Fungujú prostredníctvom mobilného signálu, pred používaním je preto nutné vložiť SIM kartu. Potom už je iba na vás, akou cestou si necháte dáta zasielať. Fotopasce s GSM modulom sú schopné snímky poslať na váš mobilný telefón formou MMS, pomocou dát e-mailom, v zálohe je aj FTP server. Pokiaľ uprednostňujete online prostredie, príde vám vhod cloudové úložisko. K svojim snímkam sa tak dostanete v podstate odkiaľkoľvek – stačí mať prístup k internetu. Odpadnú vám tiež starosti so zálohovaním. Stále však platí, že každá snímka je najprv uložená na pamäťovú kartu, bez ktorej fotopasca nepracuje.

Zaobstarať si môžete aj špeciálne fotopasce, ktoré disponujú Wi-Fi. Tie sa pripoja k danému routeru a fungujú podobne ako IP kamery. Pri odosielacích fotopasciach sa pozerajte aj na ich podporu sietí. Nezabudnite si tiež zistiť, ako je to s dátovým pokrytím v danej lokalite. Novšie modely podporujúce LTE, samozrejme, nemajú problém prejsť na staršie generácie (3G, EDGE…).

Technaxx TX-125 WildCam

Myslite na dosah fotopasce

Jedným z faktorov, na ktorý je nutné sa zamerať, je dosah optiky. V tomto prípade zohráva kľúčovú rolu umiestnenie fotopasce. Každá fotopasca disponuje tzv. PIR snímačom.Ten deteguje pohyb v okolí na základe tepelnej stopy. Akonáhle pohyb zaznamená, optika fotopasce okamžite vytvorí snímku. Zvážte preto, aký dosah je nevyhnutný pre zachytenie prípadnej „obete“.

Okrem dosahu sa jednotlivé snímače ničím podstatným nelíšia. Väčšina modelov zachytí človeka na vzdialenosť do 10 metrov. Ideálne je fotopascu umiestniť 2 metre nad zem. Potom je schopná snímať aj na vzdialenosť 12 metrov.

Pri vzdialenosti však myslite aj na zorný uhol. Pre väčšie vzdialenosti je vhodný záber 43 – 60°, ktorý zaistí dostatočnú ostrosť. Širší pozorovací uhol s hodnotou 100° je vhodný na veľmi krátke vzdialenosti do 5 metrov. Skvele poslúži v prípade, že chcete vidieť fotený objekt pekne zblízka. Ideálnym je preto pri snímaní zvierat alebo pre identifikácii osôb.

Aké sú možnosti napájania?

Prevádzku fotopascí zabezpečuje spravidla 4 až 12 AA batérií. Pre maximálnu výdrž sa odporúčajú lítiové batérie pred alkalickými, a to najmä v zimnom období. Ak si nevystačíte len s batériami, je možné prikúpiť externý batériový box. Počítajte však so špeciálnym káblom a konektorom navyše. Zaujímavou alternatívou je solárny panel. Ten však využijete iba v prípade,  že je fotopasca umiestnená v preslnenej oblasti. Okrem batérie však existuje aj iné riešenie. Externé napájanie vám výrazne ušetrí starosti s batériami. Pokiaľ máte v okolí zdroj elektriny, ide rozhodne o najpohodlnejší variant.

Fotopasca Technaxx Wild Cam

Na kvalite snímok záleží

Pri výbere fotopasce sa môžete riadiť podobnými parametrami ako pri klasickom digitálnom fotoaparáte. Konkrétne to platí prirozlíšení. Laicky povedané, čím viac megapixelov, tým kvalitnejšia snímka. Na trhu nájdete modely s rozlíšením od 5 do 36 megapixelov. Na fotenie dostatočne kvalitných snímok sa odporúča fotopascaaspoň 10 Mpx.

Nezabúdajte, že výslednú podobu snímok ovplyvňuje aj expozičný čas. Tento parameter má svoj význam vo svetelne zhoršených podmienkach. Vyššia doba expozície znamená aj vyššiu pravdepodobnosť, že fotografia bude rozmazaná. Pre nočný režim využívajú fotopasce dobu expozície od 1/4 do 1/125.

Fotopasca Apeman H45

Rozlíšenie u fotopascí je jedným z kľúčových faktorov – Apeman H45 má rozlíšenie 12 Mpx (na obrázku vľavo).

Prísvit – kľúčový pomocník v tme

Keď padne noc, zo svojich skrýš vychádza množstvo zvierat. A pre zlodeja je to zase najvhodnejšia príležitosť, ako nebyť pri svojom čine spozorovaný. Fotopasce preto využívajú prisvietenie pomocou infračerveného svetla. Infračervené spektrum svetla však nie je vždy neviditeľné. Z tohto dôvodu je potrebné vziať do úvahy hodnotu vlnovej dĺžky. Pokiaľ je jej hodnota do 850 nm, je dióda pre ľudské oko viditeľná. Identifikovať ju možno podľa červeného svetla. Výhodou je však lepší osvit, a tým pádom aj značný dosah, ktorý predstavuje až 20 metrov. Z tejto vzdialenosti väčšina ľudí ani zvierat slabunké červené svetlo nezaregistruje.

Na kratšiu vzdialenosť je lepšou voľbou fotopasca s vlnovou dĺžkou 950 nm. Diódu nemá ľudské oko šancu zahliadnuť, rovnako tak ho nezahliadne ani väčšina zveri. Neviditeľnosť však so sebou prináša aj nevýhodu v podobe horšej kvality snímok na väčšiu vzdialenosť. Hodí sa preto pre zachytenie objektov, ktoré sa pohybujú v okolí do 10 metrov.

Fotopasca Predator Micro

Nočná snímka zachytená fotopascou Predator Micro.

Fotopasca UOVision – prísvit

Nočná snímka zachytená fotopascou UOVision Glory.

Záleží na rýchlosti spúšte?

Fotopasca pomocou snímača zachytí pohybujúci sa objekt a vytvorí snímku.Tento proces trvá od 0,3 do 1,2 sekúnd. Následne je snímka uložená na pamäťovú kartu. Ak máte v pláne vytvárať fotografie zveri, potom je veľmi pravdepodobné, že objekt snímania nepostojí na mieste. Pohyblivé objekty sú na snímanie ďaleko zložitejšie. Reakciu fotopasce by ste preto nemali podceňovať. Platí jednoduché pravidlo – čím pohotovejšia je reakcia, tým lepšiu snímku odfotíte. Ak plánujete fotopascu využiť na ochranu svojho domu alebo chaty, reakčná doba nie je až taká dôležitá.

OXE Panther 4G

Zábery z fotopasce OXE Panther 4G.

Ďalšie funkcie, ktoré prídu vhod

Pri výbere fotopasce oceníte aj nadštandardné funkcie, ktorými sa nemôžu pýšiť všetky modely. Jednou z nich je funkcia časozberu. Vďaka nej si zvolíte konkrétny časový úsek, počas ktorého fotopasca sníma svoje zorné pole. Je na vás, či zvolíte fotografie alebo video. Vzhľadom na dátovú a energetickú náročnosť sa táto funkcia hodí skôr na kratšie časové úseky.

A pri čase ešte chvíľu zostaneme. Ďalšou funkciou je totiž časovač. Ide o jednoduchý nástroj, pomocou ktorého nastavíte, kedy bude fotopasca aktívna. Mimo nastavenú dobu tak nebude vytvárať žiadne snímky. Niektoré fotopasce ponúkajú na ich ovládanie aj špeciálne mobilné aplikácie.

Nastražte pascu!

Či už chcete pozorovať zvieratá vo voľnej prírode, alebo chrániť svoj pozemok, fotopasca vám poskytne prehľad o tom, čo sa v jej okolí deje. Dbajte však na to, že fotopasce nemôžu byť používané na snímanie verejných priestranstiev. Zaberať by mali iba váš súkromný pozemok, prípadne miesta vo voľnej prírode. Vyberte si aj vy z ponuky fotopascí na Hej.sk.