Ako vybrať vianočné osvetlenie

Šťastné a veselé sú čoraz bližšie a veselšie, a tak prichádza čas pohľadať si nejakú svetelnú výzdobu. Počas sviatkov predsa musí byť všetko nablýskané, blikajúce a žiariace. Vy však dobre viete, že na vás pri výbere číhajú isté úskalia. Preto si na vianočné osvetlenie posvietime v tomto článku.

Vianočné osvetlenie

Asi prvé nám pri správnej vianočnej atmosfére napadnú klasické voskové sviečky, a to či už vonné alebo tie bez vône, ktorými si prizdobíte ostatnú výzdobu, ako napríklad adventný veniec. Svoju osobitosť má však aj elektrické vianočné osvetlenie. Okrem toho, že vám „nevyhorí“ ako obyčajná sviečka, a tak vámposvieti aj na množstvo ďalších Vianoc, uberie vám aj zo starostí o bezpečnosť, čo sa o sviečkach povedať nedá. Pred nákupom si však dobre premyslite,kde sa bude toto čarovné osvetlenie vynímať a ako má asi vyzerať.

Vianočné osvetlenie

Vianočné svetelné reťaze

Tak bez nich by to vianočný stromček asi neprežil. Viete si to predstaviť? Veď by mal ihličie v smútku. Je to predsa klasika. No vianočné svetelné reťaze sa dajú zavesiť aj inam. Či už s nimi omotáte nábytok, zavesíte ich nad okno, nad obrazy, na stenu, okolo stola a stoličiek,nad krb, možností je množstvo... Ale nezabudnite potešiť ten stromček.

Pozor však, skôr než si nejakú kúpite, ubezpečte sa, že je vyrobená zo zdravotne neškodlivých materiálov a spĺňa bezpečnostné normy. Každé interiérové svetlo má mať stupeň ochrany IP20. Čo to znamená? Že je chránené pred predmetmi s priemerom viac než 12 mm. A ani sa nebudete trápiť s hľadaním týchto informácií,nájdete ich na obale výrobku.

Chcete mať výzdobu, ktorá bude energeticky šetrná? Aj to je dobré riešenie výzdoby a nájdete ho medzi LED vianočným osvetlením. S nízkou spotrebou energií totiž dlhodobo šetríte aj peniažky, ktoré môžete využiť zase o rok na ďalšie darčeky.

Vianočné osvetlenie

Ďalšou veľmi dôležitou vecou je pri vianočnej svetelnej reťazi jej dĺžka. Nechcete predsa ukrátiť stromček o svetielka a ani aby pôsobil nedokončene. Vždy preto radšej kúpte dlhšiu reťaz ako kratšiu. Myslieť treba aj na farbu reťaze. Nájdete reťaze, ktoré hrajú rôznymi farbami, ale nájdete aj elegantné jednofarebné vianočné reťaze. Výber necháme na vás, nonetreba to s farbou preháňať, vkusnejšie je ladiť stromček do pár farieb ako do viacerých, ktoré by sa „bili“. A aspoň tak k nemuľahšie doladíte ostatnú výzdobu. 

Vianočné svetelné dekorácie a projektory

Nasneží tento rok? Čo myslíte? Ak aj náhodou nie, ani si to nevšimnete, pretože si zimnú atmosféru vykúzlite svetelnými dekoráciami, ktoré pôsobia, že ich pokrýva vrstva snehu. Sú rozkošné a zasnežené. Iste nimi potešíte každú návštevu či okoloidúceho. Navyše sa ľahko inštalujú, stačí im nájsť vhodné miestočko, ktoré budú skrášľovať, a oni tam už pekne ostanú, až kým ich neodložíte do škatule oddychovať pred ďalšími Vianocami. No nebolo by milé, keby vás každý deň pri dverách vítal chutný macko či sob

Vianočné osvetlenie

Mimochodom, viete dobre, ako prežívajú Vianoce deti. Určite sa vaše ratolesti budú ohromne tešiťz malého snehuliačika, soba, jelenčeka či tučniaka. Doprajte im radosť aj inak než len s darčekmi od Ježiška. Tieto dekorácie sú často určené do exteriéru, preto sa nimi nebojte vyzdobiť záhradu či terasu, a okrem tohovianočné zvieratká predsa znesú aj trochu zimy.

Ak však malé ratolesti nemáte alebo je pre vás takáto výzdoba príliš gýčová, nebojte sa siahnuť po jemnejších vianočných dekoráciách, ako sú napríklad pekné svietniky, hviezdy alebo lampáše. Opäť pripomíname, že aj väčšina takejto výzdoby je LED, takže ušetríte zopár eur.

Vianočné osvetlenie

Vonkajšie vianočné osvetlenie

Aké krásne je prechádzať sa večer vianočnou ulicou, na ktorej sa odohráva neoficiálna súťaž o najkrajšie vysvietený dom? Aj keď je táto pomyslená súťaž neoficiálna, jestvujú oficiálne pravidlá, ktoré musí splniť každé vianočné vonkajšie osvetlenie. Dekorácie musia byť odolné proti zmenám počasia a musia maťstupeň ochrany, a to minimálne IP44. To znamená, že je osvetlenie chránené pre poškodením predmetmi s priemerom väčším ako 1 mm a odolá striekajúcej vode zo všetkých smerov.

Čím všetkým si okrem spomínaných reťazí ešte môžete ozdobiť dom? Peknou vianočnou výzdobou sú často cencúle či vločky. Opäť pripomíname, že treba myslieť nadĺžku jednotlivých ozdôb.Ako si uľahčiť rozhodovanie o dĺžke? Skúste si spraviť nákres rozmiestnenia výzdoby a nezabudnite ani na premyslenie napájania a dostatočnej dĺžky prívodného kábla.

Vianočné osvetlenie

Čo všetko môžete doma vonku vyzdobiť? Čokoľvek chcete. Od strechy cez okná a zábradlie až po plot či kríky. Ani stena domu a stromy nemusia ostať prázdne. A ak chcete byť trochu iný než ostatní, pokojne si výzdobu zaveste okolo bazéna,vstupných dverí alebo ju dajte na príjazdovú cestu a altánok.

Drobné svetelné dekorácie

Okrem vyššie spomínaných reťazí, hviezd, cencúľov, lampášov sa určite osvedčí aj výzdoba maličkosťami. Váš príbytok tak bude útulnejší a bude mať dokonalú vianočnú atmosféru. Ide napríklad o rôzne svietniky, betlehemy, vianočné domčeky, lampáše, darčeky a podobne. Skrášlia vám napríklad miesto nad krbom, okno, štedrovečerný stôl, detskú izbičku a podobne.

Vianočné osvetlenie

Na záver jeden TIP: Spojovacie vianočné osvetlenie

Ak vám bežná dĺžka osvetlenia nestačí a chcete mať extra výzdobu, nájdite si svoju výzdobu v spojovacom osvetlení. Je šikovné, pretože sa dá medzi sebou prepájať a nemusíte sa trápiť s dĺžkou ako pri klasickom osvetlení. Navyše sa dá využiť vonku aj vnútri. Aby ste rozsvietili až 800 LED, postačí vám jeden napájací zdroj. A máte aj na výber, a to zo spojovacích reťazí, kvapľov, záclon alebo sietí. Výber dizajnu už je na vás.

V našej ponuke sa nájde aj Profi spojovacie osvetlenie. Je odolnejšie, má výdrž až 10 000 hodín a časovač šetrí vaše náklady. 

Tak,... prajeme vám šťastné, veselé a vyzdobené Vianoce.