Ako vybrať záhradný nábytok?

Milujete ten pocit príjemne sa uvelebiť v hrejivých lúčoch slnka a začať čítať svoju obľúbenú knihu? Či už máte pri dome záhradu, alebo v letných mesiacoch pravidelne vyrážate na chalupu, určite takéto chvíle poznáte… a radi si ich doprajete. K tomu, aby bol váš relax skutočne dokonalý, potrebujete i záhradný nábytok. Avšak pozor – nie každý môže byť ten pravý. Ako postupovať pri výbere a na čo si dať pozor?

Podľa čoho vyberať záhradný nábytok? 

Kde budem nábytok využívať?

Prvou vecou, ktorú by ste pri nákupe záhradného nábytku mali zvážiť, je jeho umiestnenie. Pokiaľ bude nábytok chránený pred poveternostnými vplyvmi, je váš výber najväčší. Vsadiť môžete na najrôznejšie materiály od ratanu, cez vodný hyacint až po chúlostivé druhy dreva. V polootvorených priestoroch už musíte byť s voľbou opatrnejší, u väčšiny prírodných materiálov by totiž mohli časom nastať problémy s odolnosťou. A konečne, na otvorenom priestranstve vsaďte na tie najodolnejšie materiály, ako sú umelý ratanplastakácia alebo hliník. Tieto materiály nielen že odolávajú vetru a dažďu, zároveň sú tiež jednoduché na údržbu! 

K čomu ho budem využívať?

Pri výbere rozhodne nepodceňujte ani účel, ku ktorému budete záhradný nábytok používať. Iný nábytok sa totiž hodí k stolovaniu a iný k pohodlnému posedeniu a debatám s priateľmi.

  • Vonkajšie stolovanie: optimálny je pevný a dostatočne vysoký stôl, aby ste sa pohodlne najedli. Sedačka nesmie byť príliš hlboká. Mala by vám umožniť pohodlne sa najesť s vystretým chrbtom.
  • Siesta s priateľmi: tu, naopak, voľte polohovateľné sedačky s komfortným hlbokým posedom. Skrátka také, v ktorých sa budete môcť pohodlne uvelebiť, natiahnuť sa a zrelaxovať. 

Ako ho budem skladovať?

Od jari do jesene bude váš záhradný nábytok ozdobou pred domom. Čo však robiť, keď príde zima? Pokiaľ máte veľkú garáž alebo priestranný záhradný domček, problém vyriešite hravo – jednoducho tam nábytok na zimné mesiace uložíte. V pohode budú aj tí, ktorí si kúpili nábytok z odolného materiálu ako je plastumelý ratan alebo hliník – ten totiž stačí na zimu zakryť plachtou. Ak nespadáte ani do jednej z uvedených kategórií, voľte pri nákupe záhradný nábytok, ktorý sa dá jednoducho zložiť aj rozložiť. Ušetríte veľa miesta a nábytok uskladníte takpovediac kamkoľvek. 

Aký zvoliť materiál?

Ak ste už zvážili predchádzajúce body, môžete sa konečne pustiť do voľby materiálu. Dnešnú ponuku tvorí celá rada prírodných i umelých materiálov, najčastejšie sa však stretávame s týmito:

  • Umelý ratan – pre svoje vlastnosti sa teší veľkej popularite. Je odolný, nezaskočia ho prudké zmeny teplôt, dážď ani mráz, nepraská, neolupuje sa ani nebledne, a jednoducho sa udržiava. Poteší aj fakt, že sa z neho neuvoľňujú škodliviny. Obvykle sa ratanový nábytok pýši veľmi dlhou výdržou. Avšak pozor, na trhu existujú modely rôznych kvalít. Najhoršie na tom sú ratanové nábytky s drevenou konštrukciou, ktoré sú síce najlacnejšie, drevo je však citlivé na počasie. Kvalitnejšia železná konštrukcia vydrží viac, je ale náchylná na koróziu. Najkvalitnejšie modely majú konštrukciu z hliníku a vydržať vám môžu i desiatky rokov.
  • Plast – spoľahlivou voľbou s dlhou životnosťou je tiež plast. Nesmiete však siahnuť po najlacnejších typoch plastu a lá „bakelit“, ale zvoliť pevnejší „masívny“ plast. Ten dobre vyzerá, je odolný a nepoškodí ho ani UV žiarenie, takže si na slnku zachováva farbuJednoduchá je i jeho údržba. Plastový nábytok sa skvele hodí napríklad k bazénom či saunám.  
  • Kov – kovový nábytok sa obvykle teší veľkej stabilite a v závislosti na materiále môže byť i veľmi odolný. Vôbec najlepšou voľbou je hliník, ktorý je okrem veľkej odolnosti voči poveternostným vplyvom aj ľahký a nenáročný na údržbu. Ďalším kvalitným kovom je dural (zliatina medi a hliníku). Je síce ťažší než hliník, zároveň je ale pevnejší a v podstate nezničiteľný.
  • Drevo – drevo je skrátka klasika. Tento prírodný materiál pristane každej zahraté a dá sa zohnať v širokom cenovom rozpätí – od kúskov za pár tisíc, až po nábytok za desaťtisíce. Cena sa samozrejme odvíja od použitého materiálu. Najlacnejšie kúpite nábytok z mäkkého dreva ako smrek či borovice. Už názov však napovedá, že tieto materiály nie sú príliš odolné a je potrebné ich udržiavať a chrániť pred nepriaznivým počasím. Nevyhnutné je takýto nábytok ošetriť ochranným náterom a impregnáciou. Vyššiu odolnosť majú dub, buk, akácia alebo severská borovica. Medzi vôbec najodolnejšie drevené materiály patrí exotický teak

Ako nábytek udržiavať?

Spôsob údržby záhradného nábytku úzko súvisí so zvoleným materiálom. Najmenej práce budete mať s plastom umelým ratanom, ktoré stačí raz za čas otrieť vlhkou utierkou. Obdobne na tom budú majitelia hliníkového nábytku a príliš práce nevyžadujú ani iné kovové materiály. U nich sa stačí postarať o prípadné zhrdzavené miesta – obrúsiť ich jemným šmirgľovým papierom a pretrieť lak. Raz za niekoľko rokov potom môžete vykonať generálnu úpravu, spočívajúcu v kompletnom obrúsení a nanesení nového laku.

dreveného nábytku záleží na tom, či sa jedná o mäkké či tvrdé drevo. Mäkké drevo pravidelne (ideálne 2x za rok) dôkladne vyčistíme (a optimálne tiež ľahko zbrúsime starý náter) a napustíme olejom určeným pre vami zvolený typ dreva. U odolného nábytku z tvrdých drevín je údržba o niečo jednoduchšia. Nábytok stačí 2x za rok napustiť vrstvou oleja (napr. teakový olej u nábytku z teaku). Tým sa oživí farba dreva a nábytku sa vráti pružnosť a odolnosť.

 

Najobľúbenejší výrobcovia záhradného nábytku: