Ako vybrať vínotéku?

Máte radi pohár dobrého vína po náročnom dni? Každý milovník tohto výnimočného nápoja vie, že víno potrebuje pri uskladnení tie najlepšie podmienky. Kvalitná vínotéka mu dopraje správnu teplotu aj vlhkosť. V našom článku vám pomôžeme vybrať tú správnu.

Vínotéka

Dokonalá starostlivosť pre vaše víno

Vitrína na víno sa oplatí každému, kto má doma vždy niekoľko fliaš kvalitného vína. Nezáleží na tom, či si ho odkladáte na špeciálne príležitosti, alebo si spríjemnite deň pri poháriku. Z dlhodobého hľadiska sa víno nesmie skladovať v chladničke. Obyčajné chladničky nedokážu vínu zabezpečiť správnu teplotu, vhodnú polohu, úroveň vlhkosti alebo potrebné prítmie. Naopak, v domácej vínotéke si môžete odložiť svoje najkvalitnejšie fľaše a máte istotu, že ich budete skladovať správne.

Domáca vínotéka je špeciálny typ chladničky, určená na dlhodobé skladovanie fliaš s vínom, pričom im zaručí optimálne podmienky. Je navrhnutá tak, aby si víno udržalo správnu teplotu, bolo chránené pred vonkajšími vplyvmi, ale aj pred oxidáciou. V širokej ponuke na trhu nájdete lacnejšie aj drahšie varianty.

Vínotéka

Vínotéky stále naberajú na popularite. A my sa nedivíme, vďaka svojmu elegantnému a modernému vzhľadu nie sú len praktický, ale aj dizajnový doplnok domácností.

Skladujte víno štýlovo

Vínotéky svojim vkusným vzhľadom krásne doplnia váš interiér. Pri výbere pamätajte na to, že vínotéka nie je len chladnička, ale aj dizajnový kúsok. Aby vám zapadla do domácnosti čo najlepšie, môžete vybrať buď voľne stojacu, alebo vstavanú vínotéku, ktorá je súčasťou kuchynskej linky alebo nábytkovej steny. 

Oba varianty majú svoje nesporné výhody. Vstavaná vínotéka vám doma ušetrí veľa priestoru a podporuje celistvý vzhľad interiéru. Jej prednú stranu zladíte s ostatnými spotrebičmi presne podľa svojich predstáv. Na druhú stranu, s voľne stojacou vínotékou sa vám bude ľahšie manipulovať a zároveň ju môžete umiestniť kdekoľvek chcete. Možno oceníte mať svoje vína vystavené v obývačke alebo v jedálni.

Vínotéka

Ale aj umiestnenie vínotéky by malo mať svoje pravidlá. Určite nepatrí na miesta, kde počas dňa svieti veľa svetla. Vínu môže slnečné žiarenie škodiť alebo ho dokonca znehodnotiť. Aby ste tomu zabránili, presvedčte sa, že vaša vínotéka bude mať dvierka s UV filtrom alebo s tónovaným sklom.

Pri umiestnení vínotéky napríklad do obývačky si ale dajte pozor na hlučnosť. Je potrebné myslieť na to, aby vás vínotéka nerušila, ak ju budete mať v miestnosti, v ktorej trávite veľa času. Tichšie modely dosahujú hlučnosť 38 – 40 dB, ale tie hlučnejšie sa vyšplhajú aj na 45 dB. Hlučnosť súvisí aj s vibráciami. Modely s antivibračným systémom nielenže znižujú hluk, ale tlmia najmä vibrácie. Tie by navyše mohli brániť dozrievaniu vína a rozvíjaniu jeho lahodnej vône.

Naozaj môžete spolu skladovať aj rôzne druhy vína?

Odpoveď je áno, ak na to máte vhodnú vínotéku. Na základe toho sa vínotéky rozdeľujú na tzv. jednozónové, dvojzónové, alebo viaczónové. Jednozónová vínotéka vám postačí ak chcete doma skladovať iba jeden druh vína. Ale ak chcete mať doma viac druhov, odporúčame vám dvojzónovú vínoteku, pričom v každej zóne môžete nastaviť teplotu samostatne. Viaczónové vínotéky zas prídu vhod znalcom, ktorý si potrpia na rozmanitú zbierku vína. Dokonca sú vhodné aj na archiváciu vybraných vín.

Vínotéka

Akú veľkú vínotéku potrebujem?

To závisí od počtu fliaš, ktoré chcete doma skladovať. Z toho dôvodu sa aj kapacita vínotéky označuje počtom fliaš, ktoré do nej môžete vložiť, ale môžete naraziť aj na veľkosť udávanú ako objem, teda v litroch. Prirodzene, čím viac fliaš, tým potrebujete väčšiu vitrínu na víno, a teda vám doma zaberie viac priestoru.

  • Medzi menšie modely patrí malá vínotéka, ktorá má kapacitu do 12 fliaš. Jej výhodou je, že nezaberie veľa miesta, a tak môžete mať dobre vychladené víno vždy po ruke.
  • V bežnej domácnosti nájde svoje uplatnenie vínotéka s kapacitou 20 – 30 fliaš. Je to dostatočná veľkosť, aby ste si mohli vytvoriť zásobu na dlhší čas.
  • Ak sa radíte medzi zberateľov kvalitných vín, možno vás zaujmú vínotéky, ktoré majú kapacitu až 80 fliaš.
  • Dokonca nájdete aj vínotéky, ktoré majú oveľa väčšiu kapacitu, pokojne aj viac ako 200 fliaš. Tieto veľké vitríny na víno nájdu svoje uplatnenie v reštauráciách alebo kaviarňach.
Vínotéka

Ako sa víno chladí a energetická spotreba

Na základe spôsobu akým víno chladia, môžeme vínotéky rozdeliť na kompresorové a s termoelektrickým článkom. Obe majú svoje výhody a nevýhody, ktoré si popíšeme nižšie.

Termočlánkové chladenie je v skutočnosti veľmi tiché a nevytvára žiadne vibrácia. Na druhú stranu, má nižší výkon, čas chladenia je podstatne dlhší a má vyššiu spotrebu elektrickej energie. Z týchto dôvodov sa s termočlánkovým chladením stretnete skôr pri menších modeloch.

Kompresorové vínotéky sú o poznanie efektívnejšie. Majú vyšší výkon, chladia rýchlejšie a majú nižšiu spotrebu energie. Nevýhoda je hlučnosť, ktorá môže byť problémom hlavne pri lacnejších modeloch. Tie lepšie kompresorové vínotéky majú antivibračný systém, a tak znižujú hluk.

Vínotéka

Dávajte si pozor na nové štítky, ktoré vstúpili do platnosti 01. 03. 2021. Čo všetko sa zmenilo a čo to znamená pre bežného používateľa sa dozviete v našom článku.

Domáca vínotéka, podobne ako chladnička, je stále zapnutá. Preto je pri jej výbere dôležité sledovať aj energetickú spotrebu. Všetky dôležité intofmácie nájdete na energetickom štítku, pričom skupina A označuje najúspornejšie spotrebiče. Tie najmenej úsporné majú označenie G, tým sa radšej vyhnite.

Vínotéka

Stavba políc vínotéky

A v tomto prípade môžeme chladničky na víno rozdeliť do dvoch kategórií. Na trhu nájdete modely s kovovými policami (drôtenými, chrómovými alebo nerezovými), alebo s drevenými policami, ktoré môžu mať aj možnosť vysúvania.

Drevené police nájdete skôr pri drahších vínotékach, a má to svoj dôvod. Okrem toho, že majú štýlový vzhľad, napomáhajú udržať optimálnu vlhosť. Na druhú stranu, lacnejšie modely často disponujú kovovými roštami. Niektoré vínotéky, najmä tie väčšie, vám poskytnú priestor aj na uskladnenie fliaš, ktoré už boli otvorené a karáf.

Aj samotné skladovanie fliaš má svoje pravidlá. Ideálne je fľaše ukladať do vínotéky vo vodorovnej polohe, pretože korková zátka by mala byť stále namočená vo víne. Pokiaľ by uschla, hrozilo by, že sa do fľaše dostane vzduch. Víno by tak mohlo zoxidovať a nenávratne sa znehodnotiť.

Vínotéka

Rôzne doplnkové funkcie, ktoré vám prídu vhod

Doplnkové funkcie vínotéky vám doprajú ešte väčšie pohodlie pri jej používaní. Môžu mať estetickú funkciu, ale mnohé z nich aj praktickú. Napríklad vnútorné LED osvetlenie nielenže dobre vyzerá a nechá pekne vyniknúť obsah vitríny, ale aj napomáha vnútri udržať optimálnu teplotu, keďže vydáva málo tepla.

LED displej vás vždy bude informovať o aktuálnej teplote, vlhkosti a mnohých iných parametroch. Ak sa chcete o svoje víno starať ešte pohodlnejšie, poobzerajte sa po vitríne s dotykovým displejom. V boji proti baktériám si povolajte antibakteriálnu ochranu. Nahromadené nežiaduce mikroorganizmy môžu vážne poškodiť kvalitu skladovaného vína. Zišli ste niekedy do vínnej pivničky a ovanul vás zatuchnutý zápach? S airfreshfiltrom sa vám to vo vašej domácej vínotéke nestane.

Aj rodičia si zaslúžia po náročnom dni pohár kvalitného moku. Zámok na dverách vašim ratolestiam zabráni skúmať to, na čo sú ešte príliš malé. Pri nečakanej návšteve vás zas zachráni funkcia Superchladenia, ktorá fľaše za chvíľu vychladí. Medzi vínotékami nájdete aj SMART modely, ktoré sú zvyčajne vyššej triedy. Môžete ich ovládať na diaľku tým, že prepojíte spotrebič so svojím smartfónom pomocou Wi-Fi siete. Vďaka aplikácii budete mať dokonalý prehľad o teplote, vlhkosti a fľašiach, ktoré máte vo vitríne uložené. 

Vínotéka

Ako správne víno skladovať?

Každý milovník vína vie, že aby sa naplno rozvinula chuť, je potrebné fľaše skladovať v ideálnych podmienkach. Ako sme už spomínali vyššie, najdôležitejšie sú správna teplota, stálosť teplotysprávna úroveň vlhkosti. Tá by sa mala držať v rozmedzí 65 – 80 %. Ak by jej úroveň bola nižšia, na fľaši by mohla vyschnúť zátka, tým by sa do vína dostal vzduch a zoxidovalo by. Aj príliš vysoká vlhkosť predstavuje riziko. Napomáha totiž rozmnožovaniu plesní a nežiaducich pachov, ktoré môžu značne znehodnotiť skladované víno.

Ideálna teplota závisí na druhu konkrétneho vína:

  • červené víno 15 – 18 °C
  • ružové a biele víno 7 – 12 °C
  • perlivé víno 8 – 10 °C
  • šumivé víno 5 – 7 °C

Vínotéka