Ako vybrať tlačiareň?

Vytlačiť si čas od času dokument alebo obrázok potrebuje asi každý. Riešiť sa to dá návštevou copycentra, kde vám dokument za poplatok vytlačia. No oveľa pohodlnejším, jednoduchším a v konečnom dôsledku aj lacnejším riešením (najmä ak tlačíte častejšie) je kúpiť si tlačiareň. Podľa čoho by ste sa mali riadiť, aby ste pri jej výbere nestupili vedľa, vám poradia nasledujúce riadky.

Viete, koľko toho chcete mesačne tlačiť? V akom formáte? A budete potrebovať aj kopírku? Zodpovedanie nižšie uvedených otázok je základným predpokladom pre správny výber tlačiarne.
 • Koľko toho mesačne vytlačím? Bude mi stačiť vytlačiť pár stránok, alebo budem tlačiť desiatky strán, takže sa mi oplatí investovať do tlačiarne s lacnejšou prevádzkou?
 • Budem chcieť tlačiť farebne? Má pre mňa zmysel investovať do drahšej farebnej tlačiarne alebo mi bez problémov postačí lacnejšia čiernobiela?
 • Budem chcieť tlačiť fotografie? Potrebujem ich mať v špičkovej kvalite alebo mi vystačí bežná farebná tlačiareň?
 • Stačí mi len tlač? Alebo sa mi bude hodiť multifunkčné zariadenie, ktoré vie aj skenovať alebo kopírovať?
 • Ako budem tlačiareň pripájať? K tlačiarni vybavenej Wi-Fi sa môžem pripojiť na diaľku, z rôznych počítačov a v niektorých prípadoch aj zo smartfónu ... stojím o to?
 • Aké formáty budem tlačiť? Stačí mi klasická A4 tlačiareň alebo sa musím poobzerať po tlačiarni na väčšie formáty? A budem tlačiť štítky CD?

Zodpovedané?

Ak áno, môžeme sa pustiť do samotného výberu

Akú technológiu tlače zvoliť?

Laserové tlačiarne

Ešte nedávno boli laserové tlačiarne využívané takmer výhradne v kanceláriách. Vďaka poklesu ich ceny sa ale stále častejšie objavujú aj v domácnostiach. Sú o niečo drahšie, než atramentové tlačiarne, oproti drvivej väčšine z nich však majú výrazne nižšie náklady na tlač. Aj náhradné tonery stojí viac než atramentové náplne, vystačia však zvyčajne na tisíce stránok a navyše nevysychajú. Vynikajúca je tiež rýchlosť a kvalita tlačenia textu. Na čo sa naopak laserové tlačiarne nehodia, je tlač fotografií, nedokážu totiž využiť vlastnosti fotografických papierov.

Odporučenie: Laserové tlačiarne sú ideálnou voľbou do kancelárií, pre študentov, skrátka pre všetkých, ktorí tlačia väčšie množstvo textových dokumentov.

Atramentové tlačiarne

Najrozšírenejší typ tlačiarní. Sú cenovo dostupné a ponúkajú vysokú kvalitu čiernobielej aj farebnej tlače. Pri nákupe ale rozhodne nie je radno sledovať len obstarávaciu cenu tlačiarne. Významnou položkou sú totiž tiež prevádzkové náklady, typicky reprezentované spotrebou atramentu a cenou náhradnej náplne. Často sa tak môže stať, že kúpa lacnej atramentovej tlačiarne vás v konečnom dôsledku vyjde horšie než nákup drahšej tlačiarne s nižšími tlačovými nákladmi. Nevýhodou atramentových tlačiarní je, že časť atramentu spotrebúvajú aj vo chvíľach, keď zrovna netlačia - najčastejšie pri čistení tlačových hláv.

Odporučenie: Najlepšia voľba pre väčšinu domácností. Hodia sa totiž pre občasnú tlač, prípadne tlač farebných stránok a fotografií.

Aký typ tlačiarne zvoliť?

Veľkým hitom súčasnosti sú multifunkčné tlačiarne, ale ruku na srdce, ako často kopírujete alebo skenujete? Zvážte teda, či vám nebudete stačiť klasická tlačiareň, ktorá síce nevie kúzla, ale zato stojí menej a vašim potrebám bude plne vyhovovať

Multifunkčné tlačiarne

Multifunkčné tlačiarne sú všestranné zariadenia, ktoré okrem tlače zvládnu kopírovanie, skenovanie a niektoré modely v sebe majú aj fax. Kvalita skenera či kopírky síce zvyčajne nie je tak vysoká, ako u samostatných zariadení, pre drvivú väčšinu používateľov je však úplne vyhovujúca. U skenera sa ako dostatočné rozlíšenie pre domáce použitie považuje 600x1200 dpi. Pokiaľ si potrpíte na vysokú kvalitu skenovania fotografií, stavte na rozlíšenie 1200x2400 dpi.

Fototlačiarne

Ak často tlačíte fotografie a chcete ich mať naozaj v špičkovej kvalite, zvážte nákup fototlačiarne. Tie zvyčajne disponujú väčším počtom farebných náplní (k základným farbám pribudne napr. šedá či modrá). Veľmi praktické sú tlačiarne vybavené technológiou PictBridge, ktoré dokážu tlačiť priamo z fotoaparátu. Stačí ho len spojiť s tlačiarňou, vybrať fotografie a spustiť tlač.

Oplatí sa tlačiareň vybavená Wi-Fi?

Okrem pripojenia káblom (zvyčajne USB) podporuje stále viac tlačiarní tiež možnosť bezdrôtového spojenia s počítačom (u niektorých modelov aj s mobilom) pomocou Wi-Fi. To sa hodí hneď z niekoľkých dôvodov. Jednak môžete tlačiť takmer odkiaľkoľvek, a tiež môžete k tlačiarni pristupovať z ľubovoľného počtu zariadení. Jedna Wi-Fi tlačiareň tak pohodovo postačí celej domácnosti. Ak teda nepoužívate tlačiareň ako stále príslušenstvo k stolnému PC alebo ak máte doma viac počítačov, tlačiareň s Wi-Fi sa rozhodne oplatí.

Aké funkcie sa vám môžu hodiť?

 • Obojstranná tlač: mnoho tlačiarní si dnes s obojstrannou tlačou hravo poradí aj bez vašej pomoci. Stačí v počítači zadať požiadavku na obojstrannú tlač a všetko ostatné už zvládne tlačiareň. Ušetríte tak veľa papiera alebo času, ktorý by ste stratili manuálnym otáčaním listov.
 • Potlač CD: okrem klasického papiera a fotopapiera umožňujú niektoré tlačiarne aj potlač CD, najrôznejších štítkov, fólií atď.
 • Tlač k okrajom: najčastejšie pri tlači fotografií sa vám môže hodiť zručnosť tlačiarne využiť celú plochu papiera. Obrázok vďaka tomu vytlačíte bez bielych okrajov.
 • Skenovanie diapozitívov: máte zásoby starých fotiek na 35mm filme a radi by ste ich previedli do modernej digitálnej podoby? Vďaka tlačiarni s výbavou pre skenovanie diapozitívov a negatívov toho môžete jednoducho dosiahnuť.
 • Slot na flash disk alebo pamäťovú kartu: tlačiarne s touto výbavou vám umožnia tlač či skenovanie aj bez zapnutia počítača. Jednoducho vložíte flashku (pamäťovú kartu) do tlačiarne, na displeji zvolíte, čo potrebujete, a ide sa na vec ...
 • Viac zásobníkov na papier: niektoré tlačiarne sú vybavené viacerými zásobníkmi papiera. Praktické je to predovšetkým v prípade, že tlačíte na rôzne formáty alebo typy papiera (napr. klasický + fotopapier). Nemusíte neustále nastavovať jediný zásobník, proste si len v nastavení tlače vyberiete, odkiaľ sa má brať papier.

Čo vás môže pri výbere novej tlačiarne zaujímať?

 • Rýchlosť tlače: udáva, ako rýchlo tlačiareň vytlačí farebnú / čiernobielu stránku. Údaje však môže byť ľahko zavádzajúce, niektorí výrobcovia totiž môžu udávať rýchlosť tlače pri nižšom nastavení kvality.
 • Rozlíšenie tlače: dpi (bod na palec) nám hovorí, ako jemne dokáže tlačiareň tlačiť. V základe je dostačujúce rozlíšenie 300x300 dpi, špičkové tlačiarne potom dosahujú aj rozlíšenie 9600x2400 dpi. Všeobecne pritom platí, že čím vyššie hodnoty sú, tým kvalitnejší je výsledok.
 • Typ použiteľných atramentov: niektoré tlačiarne majú oddelenú iba čiernu a farebnú náplň, iné naopak majú samostatné zásobníky pre všetky štyri základné farby (niektoré tlačiarne aj viac). Tento variant je výhodnejší, pretože vo chvíli, keď vám dôjde jedna farba, stačí vymeniť len túto konkrétnu náplň, čo je rozhodne ekonomickejšie. Pred kúpou je tiež dobré skontrolovať, koľko stoja náhradné náplne popr. či existujú aj neoriginálne varianty (ktoré však nie sú tak kvalitné a môžu spôsobovať problémy - napr. zasychať).
 • Formát tlače: udáva, na aký najväčší formát papiera je možné tlačiť. Najbežnejšie sa u dnešných tlačiarní stretneme s maximálnym formátom A4.
 • Kapacita zásobníka: prezradí, aké je maximálne množstvo papiera, ktoré pojme zásobník tlačiarne.