Ako vybrať televízor?

Televízor si nikto z nás nekupuje iba na pár dní. Je preto veľmi dôležité, aby sme rozumeli všetkým parametrom a vybrali si taký, ktorý bude spĺňať všetko, čo od kvalitného televízora očakávame a chceme. Najdôležitejšie pojmy si nižšie v krátkosti vysvetlime a povenujeme sa aj ich významu.

Ako vybrať TV

Ako vybrať televízor podľa veľkosti a pozorovacej vzdialenosti?

Najdôležitejším parametrom pri výbere nového TV je uhlopriečka. Jej veľkosť sa štandardne uvádza v palcoch (anglická miera: palec = 2,54 cm). Ako prvé si musíme dobre zvážiť a zmerať priestor, do ktorého plánujeme nový TV umiestniť, aby sme predišli peripetiám s umiestňovaním. Mnohé televízory dnes ponúkajú aj možnosť upevnenia na stenu, pre prípad, že potrebujeme ušetriť viac miesta.

Často opomínaná, ale nemenej dôležitá je aj odporúčaná pozorovacia vzdialenosť, ktorá okrem uhlopriečky súvisí aj s rozlíšením obrazu. Tu je rada jednoduchá. Čím vyššie je rozlíšenie, tým bližšie môžeme sedieť a vnímať dokonale ostrý obraz bez akýchkoľvek rušivých elementov. Odporúčaná vzdialenosť pri televízoroch s rozlíšením 4K Ultra HD tak bude menšia, ako pri tých s rozlíšením Full HD.

Ako vybrať televízor

Pri odporúčanej pozorovacej vzdialenosti je dôležité aj to, v akom rozlíšení je televízny signál. Ak totiž vysiela HD, aj pri televízore s rozlíšením 4K bude vzdialenosť ako pri Full HD.

Aký je rozdiel v rozlíšení?

Rozlíšenie obrazovky sa udáva v pixeloch. Pixely sú obrazové body, ktoré vytvárajú obraz a čím viac ich bude náš televízor mať, tým ostrejšiedetailnejšie budeme vnímať vysielaný obsah. Rozlíšenie závisí aj od veľkosti uhlopriečky. Napríklad pri modeloch nad 80 cm je Full HD. V prípade televízorov s veľkosťou 100 cm a viac odporúčame rozlíšenie 4K Ultra HD.

Pri popise rozlíšenia sa môžeme stretnúť aj s pojmom upscalling. Je to technológia, ktorá dokáže automaticky vylepšiť nízku kvalitu obrazu s nižším rozlíšením na omnoho vyššiu. Divácky zážitok tak nebude o nič ukrátený.

Ako vybrať TV

Moderný televízor nám jednoducho ponúkne iba to najlepšie vysielanie bez rušivých elementov. V praxi sa pri rozlíšení najčastejšie stretneme s týmto delením:

  • Full HD (1920 × 1080): najčastejšie nájdeme pri TV s uhlopriečkou 33 až 43". Vo Full HD môžeme sledovať napríklad film na Blu-Ray alebo DVD a vysielajú v ňom mnohé digitálne či satelitné televízie.
  • Ultra HD (UHD/4K) (3840 × 2160): unikátne rozlíšenie obrazu, ktoré zobrazí 4-krát viac obrazových bodov než Full HD TV. Ak si chceme vychutnať maximálne detaily, dokonalo čistý obraz, využívame streamovacie služby a sme nadšencami hier, UHD je najlepšou voľbou. 
  • 8K (7680 × 4320):Budúcnosť televízorov! V porovnaní so 4K televízormi zobrazia 4-krát vyššie rozlíšenie. Zobrazený obsah je na nerozoznanie od reality aj pri pohľade zblízka. Ide o pomerne drahú technológiu. Niektoré 4K TV využívajú technológiu upscalling, ktorá zvýši 4K rozlíšenie na 8K.

Ako vybrať TV - rozlíšenie

Tajomná zobrazovacia frekvencia, čo vlastne znamená? 

Plynulosť obrazu (počet snímok za sekundu) je atribút, ktorý rovnako výrazne ovplyvňuje kvalitu obrazu. Udáva sa v hertzoch (Hz) a štandardne sa pri TV stretneme s hodnotami od 50 do 100 Hz. Na trhu však nájdeme napríklad aj OLED televízory s výrazne vyššou frekvenciou či TV s hodnotami nad 100 Hz.

Pokiaľ radi sledujeme relácie s rýchlymi zmenami obrazu (športové prenosy, akčné filmy, atď.), mali by sme si vybrať skôr TV s obnovovacou frekvenciou aspoň 100 Hz. Televízory s 50 Hz frekvenciou, s ktorou sa stretneme pri lacnejších modeloch, môžu mať potom problém s tzv. švenkom obrazu (trhaným obrazom), a to nechceme.

Na aké technológie obrazu môžete pri televízoroch naraziť? OLED, QLED, mini LED a ďalšie...

Staré televízory si prešli výraznou premenou. Dnes je televízor vlastne tenký LCD panel s nízkou spotrebou, výborným jasom aj kontrastomširokými pozorovacími uhlami. Jas produkujú LED diódy s rovnomerným svitom po celej ploche. LED televízory patria medzi najrozšírenejšie televízory, ktoré neustále podliehajú novým inováciám (QLED, NanoCell, mini LED, ULED). Vyšší štandard predstavujú OLED televízory, ktoré však fungujú na úplne odlišnom princípe, aj keď podľa názvu by sme si mysleli pravý opak.

LED televízor

V súčasnosti najrozšírenejší typ displeja. Podsvietenie zabezpečujú LED diódy (light emitting diod) s nižšou spotrebou, veľmi dobrým kontrastom, vysokou úrovňou jasuširším spektrom zobrazovaných farieb. Konštrukčne umožňujú mimoriadne tenké vyhotovenie televízorov.

Ako vybrať TV

OLED televízory

Technológia OLED využíva organické diódy, ktoré vytvárajú maximálne realistický obraz. Oproti LED technológii nie je zdrojom svetla plošné podsvietenie, ale každý bod vytvára svetlo samostatne. OLED technológia tak ovláda každý jeden bod obrazovky, ale vie ho aj v prípade potreby úplne vypnúť. Napríklad počas nočných scén, kedy je čierna skutočne čierna.Výhody OLED televízorov oproti LED sú naozaj početné: lepšie farby, vylepšené detaily, textúry aj kontrast, rýchlejšia odozva či nižšia hmotnosť.

Čoraz kvalitnejšou konkurenciou sa stávajú televízory microLED s anorganickou stavbou a základným prvkom omnoho menším, než je štandardná dióda. Výsledkom sú úchvatné farby, vysoká životnosť a stálosť panelov a spotreba o 50 % nižšia ako pri OLED TV.

QLED, ULED, NanoCell

Mimoriadne obľúbené sú QLED televízory (od Samsungu) s Quantum Dot technológiou. Ide o jav, kedy kvantové body získajú po zasiahnutí svetlom optimálnu teplotu, čo vo finále znamená širšie spektrum jasnejších a krajších farieb (až miliarda) a vysokú hodnotu jasu.

Do istej miery je technológia podobná ULED technológii, ktorú vyvinula značka Hisense. Spája až 17 rôznych patentov na vylepšenie farieb, jasu a rozlíšenia. Výborný výsledok zobrazovania farieb z rôznych pozorovacích uhlov prináša aj NanoCell technológia. Čistotu farieb vylepšuje pohltením rušivých odrazov a pri sledovaní z uhla 60 stupňov stratíte len 5 stupňov z pôvodnej farebnosti.

Typ podsvietenia televízorov

V kategórii LED televízorov sa stretneme s dvomi základnými druhmi podsvietenia. U väčšiny modelov by sme našli Edge LED podsvietenie. Ide o najtenšiu konštrukciu, v ktorej sú diódy umiestnené len po okrajoch panela a svetlo sa z nich šíri po celej ploche, čo môže niekedy spôsobiť presvit a čierna farba sa nám môže javiť skôr ako šedá. Pri Direct LED podsvietení sú diódy rozmiestnené rovnomerne a priamo osvetľujú celú plochu panelu, čím vytvárajú na pohľad krajší obraz bez presvitu

Aby nedochádzalo k spomínaným presvitom a skresľovaniu sýtosti tmavých farieb, vyvinuli výrobci funkciu Lokálne stmievanie (Local Dimming), ktorá dokáže zanalyzovať obraz a znížiť intenzitu osvetlenia na miestach, kde sa zobrazuje čierna alebo tmavomodrá farba. OLED televízory podobné problémy so zobrazovaním nemajú, naopak ponúkajú realistické zobrazenie farieb s vynikajúcim kontrastom. S lokálnym stmievaním pracuje aj technológia mini LED, ktorá vo výsledku ponúka výraznejšie farbyvysoký kontrast.

Ako vybrať TV

Nie je TV ako TV! Bavte sa so SMART televízormi

Smart TV (Inteligentné) zmenili svet televíznej zábavy. Okrem bežného pozerania televíznych programov, nám ponúkajú množstvo aplikácií a streamovacích služieb, s ktorými môžeme sledovať videá, filmy, seriály, počúvať hudbu a získavať obsah z internetu (YouTube, Netflix, HBO GO, VOYO, Apple TV, Skylin LIVE TV, Kodi, Spotify a mnoho iných). Navyše môžeme vďaka technológiám, ako sú Wi-Fi, Bluetooth či DLNA, len tak surfovať po internete či zdieľať s inými svoje zážitky pomocou tzv. streamovania videí a fotiek z mobilu aj tabletu

Streamovanie a zrkadlenie multimédií podporujú digitálne zariadenia Google Chromecast, ktoré prenášajú obsah z telefónu či tabletu vo Full HD rozlíšení na obrazovku televízora. Ak si plánujete zakúpiť televízor značky Samsung, odporúčame si stiahnuť do telefónu aplikáciu Samsung Connect a prostredníctvom Screen Mirroring si už hravo zobrazíte čokoľvek, čo si prezeráte na dotykovom zariadení. Podobná vychytávka sa nachádza aj v televízoroch iných značiek. Napríklad, v prípade LG má názov Screen Share a spolupracuje so smartfónmi s OS Android (iOS nepodporuje).

Operačné systémy Smart TV: Čo užívateľom ponúkajú?

O tom, ako bude vyzerať prostredie novej Smart TV, rozhoduje operačný systém, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou softvérovej výbavy. Aké sú výhody a nevýhody jednotlivých operačných systémov? 

  • Android TV – najrozšírenejší systém, ktorý priamo na mieru televízorom ušil Google, a ktorý najčastejšie používa napríklad Philips alebo Sony. Ponúka široké možnosti sťahovania aplikácií z Google Play. Prostredie je jednoduché, prehľadné, dobre modifikované a umožňuje prehliadanie webového obsahu prostredníctvom Google Chrome. 
  • Tizen – nájdeme výhradne v televízoroch Samsung. Umožňuje bezproblémový prístup k filmovým databázam (Netflix, HBO GO, Amazon Prime), spolupracuje s poskytovateľmi IP TV. Hráčov osloví služba Steam Link určená na streamovanie hier medzi herným počítačom a TV. Výhodou je možnosť prechádzať ponuku počas sledovania televízora.
Smart televízor
  • WebOS – je systém, ktorý využívajú televízory LG. Oproti Android TV má síce menej aplikácií, žiadna z tých dôležitých tu však nechýba. Výhodou je skutočne veľmi intuitívne ovládanie – možno snáď najpríjemnejšie zo všetkých.
  • my Home Screen – prostredie typické pre televízory Panasonic a pomáhala mu s ním spoločnosť Mozilla, ktorá je, okrem iného, známa vďaka svojmu prehliadaču Firefox. Vyznačuje sa strohosťou a prehľadnosťou. Nájdete v ňom však všetko dôležité. Silnou stránkou je hlavne rýchlosť. Podporuje Bluetooth externé slúchadlá a reproduktory.
  • Linux – jednoduchý systém s dobrou stabilitou je súčasťou základných Smart TV od značiek Philips a TCL. Výber aplikácií v obchode je však značne obmedzený. Pri prehrávaní videa z externého zdroja máte k dispozícii len základný prehrávač. Ak nepodporuje daný formát, na video sa nepozriete.

Smart TV

Aký je rozdiel medzi HbbTV a IPTV?

IPTV alebo aj Internet Protocol Television (alebo aj internetová televízia) umožňuje prijímať televízne vysielanie len prostredníctvom internetového signálu, na ktorý nám bude stačiť iba stabilný internet a predplatená služba u poskytovateľa internetu. Súčasťou IPTV sú aj zaujímavé funkcie, timeshift (sledovanie relácií aj niekoľko týždňov späť), nahrávanie, pretáčanie, pauza, elektronický programový sprievodca atď.

Ekvivalentom k IPTV je aj HbbTV (Hybrid Broadcast Television – tzv. hybridná televízia), ktorá základné televízne vysielanie rozširuje o doplnkové služby (napr. videoarchívy) a my si tak môžeme pustiť obľúbený program z digitálneho archívu teevíznych staníc.

Aký typ tunerov môžete pre príjem signálu v televízore nájsť?

Tuner je zariadenie umožňujúce zobraziť signál na obrazovke a vyberáme si ho podľa toho, akým spôsobom prijímame televízny signál. Existujú tri základné druhy televízneho vysielania – pozemné (DVB-T), káblové (DVB-C) a satelitné (DVB-S). 

Ako vybrať TV

Najnovšia verzia tunerov je DVB-T2 H.265. Televízory, ktoré sú ním vybavené, majú vyššiu kvalitu obrazu.

Na čo slúžia konektory a kam čo pripojiť?

Našej pozornosti by pri výbere televízora (a špeciálne to platí pre Smart TV) nemali uniknúť ani konektory a porty (hlavne ich počet) na spoľahlivé využívanie externých zariadení (herná konzola, reproduktory, videokamera, externý disk, ...). Určite by nemali chýbať: sieťový konektor (LAN), v lepšom prípade aj integrovaný Wi-Fi modul, konektory HDMI (ideálne najmodernejšie HDMI 2.1) na pripojenie vonkajšieho zdroja (počítač, Blue-ray, herná konzola atď.), USB (ideálne najrýchlejšie 3.0, respektíve 3.1), prípadne aj ďalšie.

Pri výbere dajte pozor aj na spotrebu

Aj televízor má svoju spotrebu, a preto musí byť vybavený energetickým štítkom, ktorý obsahuje nielen informácie o spotrebe (v prípade TV sa uvádza v rozsahu A++ až F), ale aj o ďalších kľúčových parametroch. Od marca 2021 platia nové energetické štítky schválené Európskou komisiou. Viac o týchto zmenách sa dočítate v našom článku.

Moderné televízory sa za posledných niekoľko rokov skutočne posunuli. Niet divu, že výber chce trochu času a prelúskať sa mnohými informáciami. Ale odmenou vám bude zážitok ako z kina s profesionálnym obrazom a zvukom priamo vo vašej obývačke.

Najobľúbenejší výrobcovia televízorov: