Ako vybrať tablet?

Využívame ich doma, v práci, škole, na cestách i pri relaxe v parku. Nezaberajú toľko miesta ako notebooky a sú prehľadnejšie než smartfóny. Áno, reč je o tabletoch. Ak ešte nepatríte medzi majiteľov tohto zariadenia, poradíme vám, ako vybrať vhodný model, ktorý splní vaše očakávania!

Na čo budete tablet využívať?

Zdanlivo jednoduchá otázka. Ak si ju však nezodpoviete, môže byť pre vás výber tabletu zbytočne zložitý. Ľahko sa môže stať, že zaplatíte veľa peňazí za zariadenie, pri ktorom nevyužijete všetky možnosti. V opačnom prípade ušetríte pár desiatok eur, pri práci s tabletom si ale budete zúfať nad jeho pomalosťou. Všeobecne platí, že iný tablet ocenia študenti na strednej škole, ktorí budú smart zariadenie využívať k zaznamenávaniu poznámok a hraniu hier a iný tablet bude vhodný pre mamičky na materskej, ktoré chcú prevažne surfovať internetom a hľadať inšpiráciu od ostatných žien.

Ako veľký tablet kúpiť?

Dotykové tablety na trhu vyplňujú medzeru medzi smartfónmi a výkonnými notebookmi. A veľkosť ich uhlopriečky tomu zodpovedá. Štartujú približne u 7". Existujú aj 13" a väčšie kúsky, tých je však na trhu minimum. Najčastejšie narazíte na tablety približne s veľkosťou 7", 8" a 10". Aj keď sa tento rozdiel môže zdať nepatrný, keď si vedľa seba tieto dva tablety položíte, viac ako 7 centimetrový rozdiel rozhodne spoznáte (1 palec zodpovedá 2,54 centimetrom). A rozdiel pocítite aj vo váhe - menší tablet sa bude držať príjemnejšie.

Tablety s menšou uhlopriečkou (do 8,5")

Menšie tablety (cca 7" - 8,5") sú ideálne pre náruživých cestovateľov. Zmestia sa do každého batohu, dámskej kabelky i pánskej tašky. Môžete ich pohodlne využívať na čítanie e-kníh, počúvanie hudby, prezeranie fotografií, surfovanie internetom alebo pre vytvorenie krátkych poznámok, ktoré vás počas cesty napadnú. A navyše vás z nich ani pri dlhodobejšom užívaní nebude bolieť ruka (vďaka nízkej váhe).

Menšie tablety nie sú príliš vhodné pre dlhodobejšie sledovanie videí, vytváranie prezentácií, či hranie hier. “Zo škúlenia“ na neveľkú uhlopriečku vás môžu rozbolieť oči. Ani rad moderných hier si pravdepodobne nezahráte. Menšie tablety vo väčšine prípadov nesľubujú ani vysoký výkon.

Tablety s väčšou uhlopriečkou (nad 8,4")

Väčšina využíva 10 a 11-palcové tablety predovšetkým v domácnosti či pri ceste na dovolenku (napr. ako skvelú pomôcku, ako zabaviť deti pri dlhej ceste k moru), a rovnako ako výbornú náhradu ťažšieho a rozmernejšieho notebooku. Preto v dnešnej dobe nebudete mať problém zakúpiť dostatočne výkonný tablet, ktorý plynule zvládne najnovšie hry, prehrá bez zasekávania videá, alebo vás bezpečne odnaviguje na dovolenku.

S väčšími tabletmi sa vám bude lepšie manipulovať na stole, v držiaku alebo napríklad na zemi - pri dlhodobejšom používaní vás môžu z ich váhy rozbolieť ruky. Našťastie môžete v dnešnej dobe k dotykovým tabletom zakúpiť množstvo moderných vychytávok. Puzdrá so vstavanou klávesnicou pre pohodlnejšie písanie dlhších textov, alebo napríklad držiaky, vďaka ktorým tablet pohodlne pripevníte napríklad na opierku v aute.

Pozor na rozlíšenie a typ displeja

Pri nákupe tabletu sa rozhodne zamerajte na displej. Keďže si môžete tablet vziať kamkoľvek, je dobré staviť prinajmenšom na IPS panely a vyhnúť sa tým najlacnejším typom displejov. Inak sa vám môže stať, že napríklad na ostrom slnku (či už v parku, pri mori alebo na záhrade) bude obsah na obrazovke takmer nečitateľný. Menej kvalitné displeje u príliš lacných tabletov môžu mať aj horšie pozorovacie uhly a farby môžu pôsobiť vyblednuto.

Rozhodne si všimnite tiež rozlíšenie daného displeja. Čím je väčšia uhlopriečka tabletu, tým je vhodnejšie vyššie rozlíšenie. Na tablete s 11" uhlopriečkou sa vám filmy s rozlíšením 800 x 480 rozhodne nebudú sledovať príjemne. Naopak nie je problém zaobstarať tablety s rozlíšením 1280 x 800, Full HD (1920x1080, 1920 x 1200 a pod.), HD (1366 x 768) a čoraz častejšie sa na trhu objavujú aj modely s ultravysokým rozlíšením. S takými zariadeniami bude zábavou sledovať obľúbený seriál, film alebo hodiny hrať najnovšiu hru.

U tabletov s 8" narazíte väčšinou na štandardné rozlíšenie 1024 x 600 alebo 1280 x 800 pixelov, čo je pre túto veľkosť displeja dostačujúca hodnota.

Hra čísel alebo akú zvoliť operačnú pamäť RAM?

Veľkosť operačnej pamäte je jedným z kľúčových parametrov ovplyvňujúcich výkon dotykových tabletov. Použiteľným minimom je v súčasnosti 1 GB RAM. To je kapacita dostatočná pre surfovanie po internete, čítanie článkov, sledovanie videí, ale aj používanie väčšiny aplikácií. Náročnejšie programy a hry však môžu byť nad sily takéhoto tabletu.

Tablety s 1,5 - 2 GB RAM obvykle s výkonom nemajú problém. Limitovať vás môžu u najnáročnejších programov a hier. Ich chod je rýchly a plynulý, uspokojí tak nároky väčšiny užívateľov. Najvýkonnejšie modely sú osadené operačnou pamäťou s veľkosťou 3 a viac GB. Ponúkajú bezkonkurenčný výkon, ktorý s prehľadom postačí na všetky aplikácie vrátane tých najnáročnejších. Tieto tablety sú určené pre náročných užívateľov.

Procesor vdýchne tabletu život. Aký je ten NAJ?

Pri procesoroch sledujte primárne počet jadier. V súčasnosti sa najčastejšie stretnete so štvorjadrovými, šesťjadrovými a osemjadrovými procesormi. Zjednodušene sa dá povedať, že čím viac jadier, tým lepšie. Hlavní výrobcovia procesorov:

 • Qualcomm: jeho procesory Snapdragon dlhodobo patria medzi najrozšírenejšie a najobľúbenejšie. Jednotlivé rady CPU sú označené trojčíslím, pričom platí - čím vyššie číslo, tým výkonnejšie.
 • MediaTek: s procesormi tohto taiwanského výrobcu sa najčastejšie stretnete v prístrojoch nižších tried. Okrem lacných tabletov sa však výrobca stále častejšie presadzuje aj v prístrojoch vyšších tried.
 • Huawei: Huawei vyrába procesory s označením Kirin. Tie sú oceňované pre svoj vysoký výkon aj úspornosť. Aj tu platí, že čím vyššie číslo je v označení CPU, tým je procesor výkonnejší.
 • Samsung: pre svoje prístroje využíva vlastné osemjadrové procesory Exynos. Ich pýchou je predovšetkým výkonný grafický čip.
 • Apple: si procesory necháva vyrábať inými firmami. Označuje ich písmenom "A" a dvojčíslom, pričom znovu platí, že vyššie číslo = vyšší výkon.
 

Nepodceňujte kapacitu internej pamäte

Aby ste mohli naplno využívať všetky vymoženosti tabletov, je nevyhnutné mať dostatočnú kapacitu vnútornej pamäte pre ukladanie dát. Za použiteľné minimum sa dá v súčasnosti považovať 8 GB. Odporúčame však siahnuť skôr po úložisku s kapacitou 16 - 32 GB, ktoré by malo byť zárukou dostatku priestoru pre vaše dáta, videá a pod. Tablety s kapacitou úložiska nad 32 GB sú potom určené pre všetkých, ktorí sa nechcú obmedzovať.

Mnohé prístroje umožňujú rozšíriť úložisko  prostredníctvom microSD kariet. Ich maximálna podporovaná kapacita býva najčastejšie 256 GB, skutočnú hodnotu si však treba vždy overiť u konkrétneho prístroja.

V nasledujúcej tabuľke nájdete prehľad, od ktorého sa môžete pri výbere tabletu odpichnúť:

 

 

Pre nenáročných

Pre bežných užívateľov

Pre náročných

Operačná pamäť

1 – 2 GB

2 GB

2 – 4 GB

Procesor

Základný procesor

2 – 4 jadrá

4 - 8 jadier

Výkonný procesor

(obvykle 8-jadrový)

Vnútorná pamäť

Minimálne 8 GB

16 – 32 GB

32 GB a viac

Ďalšie funkcie

a technológie

Minimálne 1 webkamera, základné rozlíšenie displeja a fotoaparátu, Wi-Fi

3G, 4G/LTE modul, predná a zadná webkamera, HD displej, Bluetooth, dlhšia výdrž batérie

Super AMOLED displej s FULL HD rozlíšením alebo RETINA displej, webkamery s vyšším rozlíšením, možnosť pripojenia klávesnice, kvalitnejšie reproduktory, ochranné sklo Gorilla Glass, nadštandardné funkcie, prémiový dizajn

 

Operačný systém - od Androidu až k iOS

Ak sa budete pri výbere tabletu rozhodovať podľa značky, vo väčšine prípadov stratíte možnosť vybrať si ľubovoľný operačný systém. Značka Apple vo svojich zariadeniach ponúka len operačný systém iOS, ostatní výrobcovia vsádzajú na najrozšírenejší mobilný systém súčasnosti Google Android. Tretí do partie Microsoft Windows má v súčasnosti minoritné zastúpenie. Každý z týchto operačných systémov má svoje pre i proti.

 • Všeobecne platí, že najväčšiu slobodu ponúka operačný systém Google Android. Z obchodu Google Play môžete stiahnuť státisíce rôznych aplikácií (hry, kancelárskych pomocníkov, aplikácie, ktoré vám pomôžu so zlepšením kondície a pod.) A ak nie ste úplný začiatočník, môžete si systém zmeniť podľa svojich predstáv. Mínusom však zostáva, že táto voľnosť môže byť príčinou nestability systému a tiež skutočnosť, že nie každá aplikácia bude korektne fungovať na vašom zariadení (dôsledok veľkej rozšírenosti a otvorenosti).
 • Podobné množstvo aplikácií ponúka aj iOS. iOS je uzavretý systém, čo síce prináša obmedzenia v minimálnej modifikovateľnosti systému, zároveň to však znamená významnú výhodu - systém je vyladený, stabilný a všetky aplikácie by mali spoľahlivo fungovať. Po tablete od Apple siahnite v prípade, že ste už majiteľom iného zariadenia s jablkom. Konektivita medzi zariadeniami tejto značky je výborná a rozhodne neoľutujete.
 • Tretím systémom do partie je Microsoft Windows v aktuálnej verzii 10. Jeho podiel na trhu je oproti spomínaným konkurentom výrazne nižší. Windows stále dopláca na veľmi chudobnú ponuku aplikácií. Mnohým používateľom chýba aj voľnosť a možnosť modifikovať systém, na čo sú zvyknutí z Androidu.

 

Výdrž batérie od 4 až po 18 hodín

Vybije sa vždy, keď ho najviac potrebujete? Tento zákon schválnosti iste poznáte z bežného používania notebooku či mobilného telefónu. Stať sa vám to ale môže aj v prípade tabletu. Pokiaľ už teraz viete, že budete s tabletom predovšetkým cestovať a nebudete mať neustále prístup k elektrickej energii, siahnite rovno po tablete s vysokou kapacitou batérie.

Čím vyššia kapacita batérie, tým dlhšia by mala byť výdrž tabletu, ale vyššia bude pravdepodobne aj obstarávacia cena. Bežná prevádzka na tablete s nižšími obstarávacími nákladmi je okolo 4,5 - 10 hodín. Pri drahších modeloch môžete naraziť aj na viac ako 18 hodín. Ak by sa vám to aj tak zdalo málo, vždy môžete dokúpiť aj tzv. powerbank, vďaka ktorej môžete svoje bezdrôtové zariadenie (tablet, mobil atď.) nabiť kedykoľvek to bude potrebné. Kúpiť ju môžete napr. tu.

HDMI, GPS, LTE ... technológie, ktoré sa môžu hodiť!

 • HDMI - vstup, vďaka ktorému tablet pohodlne pripojíte k notebooku alebo televízii. Vaše fotky z dovolenky alebo obľúbené videá si tak budete môcť zobraziť na veľkej uhlopriečke.
 • Wi-Fi - zabezpečí pripojenie k internetu z domu alebo na priestranstvách s verejnou Wi-Fi sieťou.
 • LTE (4G) / 3G - pomocou dátovej SIM karty môžete byť online kdekoľvek, kde je pokrytie mobilným operátorom - teda takmer všade. Staršou a výrazne pomalšou alternatívou LTE je 3G sieť.
 • Bluetooth - slúži na prenos dát (napr. fotiek) medzi dvoma zariadeniami na kratšiu vzdialenosť.
 • USB - využíva sa na nabíjanie a prenos dát medzi zariadeniami (napr. z/do počítača). U väčšiny tabletov nájdete tento port vo verzii micro USB. Niektoré novšie modely využívajú modernejšie rozhranie USB-C. Prístroje Apple tradične využívajú vlastný Lightning konektor.
 • GPS - slúži na určovanie presnej polohy. GPS je nevyhnutné napríklad v prípade, že chcete tablet využívať na navigáciu na cestách.

Tablety pre deti

Výrobcovia si jasne uvedomili, že dotykové zariadenia využívajú čoraz častejšie aj menšie deti. Preto napr. značka GoGEN vyslala na trh tablety s detským rozhraním plným zaujímavých aplikácií, ktoré dieťaťu pomáhajú zapojiť kreatívne myslenie, učí ho cudzie jazyky alebo napríklad základom prvej pomoci.

Detské tablety sú vybavené i kresliacimi perami, silikónovými puzdrami proti pádu, praktickými držiakmi do auta, či stojanmi na stôl. Skvelý je aj rodičovský modul, vďaka ktorému môžu rodičia vyberať, ktoré aplikácie a funkcie sa ich deťom na tablete zobrazia. A obmedziť môžu tiež dobu, po ktorú môže dieťa tablet využívať.

Najobľúbenejší výrobcovia tabletov:

Mohlo by sa vám hodiť: