Ako vybrať sušičku bielizne?

Sušičky bielizne sú rok od roka cenovo dostupnejšie. Niet sa čo čudovať, že si ich obstaráva stále viac slovenských domácností. Váhate nad jej kúpou? Prečítajte si nášho sprievodcu svetom sušičiek. Prezradíme vám mnoho praktických informácií, ktoré vám uľahčia nákup a dozviete sa tiež, aké výhody vám nová sušička prinesie.

Prečo si zaobstarať sušičku? 

 1. Zbavíte sa sušiakov s bielizňou - ušetríte priestor a doma budete mať väčší poriadok.
 2. Ušetríte veľké množstvo času, ktorý by ste strávili žehlením (oblečenie po sušení v sušičke zvyčajne nie je potrebné žehliť), vešaním bielizne a pod.
 3. Oblečenie vám uschne oveľa rýchlejšie, zvlášť v zimným mesiacoch.
 4. Zbavíte byt vlhkosti, ktorá vzniká od bielizne sušenej na sušiakoch.
 5. Nehrozí, že vám bielizne vybledne od slnka, ako sa tomu stáva vonku na sušiaku.
 6. Sušenie je k vášmu oblečeniu skutočne šetrné.
 7. Bielizeň je mäkká a jemná i bez použitia aviváže.
 8. Chráni oblečenie pred alergénmi - na bielizeň sušenej na šnúre sa nachytá mnoho baktérií a pod. Niektoré sušičky navyše majú špeciálne antialergénne technológie.

Na aké typy sušičiek môžete naraziť?

V súčasnej ponuke sušičiek narazíte hlavne na dva typy – kondenzačná sušička a kondenzačná s tepelným čerpadlom. Rozmerovo sú si oba typy sušičiek obdobné, vnútri sa však predsa len mierne líšia. Klasické kondenzačné sušičky bodujú obvykle nižšou cenou a tiež rýchlosťou sušenia. Ich nevýhodou sú prevádzkové náklady, ktoré sú výrazne vyššie než u sušičiek s tepelným čerpadlom. Nároky na energiu navyše ešte vzrastú, pokiaľ je kondenzačná sušička umiestnená v malej miestnosti, čo súvisí s princípom fungovania prístroja.

Kondenzačné sušičky s tepelným čerpadlom ste mohli kedysi nájsť skôr vo veľkých prevádzkach, napr. v nemocniciach či hoteloch. Vďaka výraznému poklesu ich cien však postupne začali dobývať i domácnosti a v súčasnosti sú už najpredávanejším typom sušičiek. Ich výhodou je predovšetkým nízka spotreba – v porovnaní so sušičkami bez tepelného čerpadla sú až 3x úspornejšie (v súčasnosti nie je problém kúpiť sušičku s energetickou triedou A+++ (čo je cca 1,5 kWh, a teda pri sadzbe 0,10 €/kWh je cena 0,15 €). Ich obstarávacia cena je síce o niečo vyššia, pokiaľ ale budete sušičku používať pravidelne, peniaze sa vám rýchlo vrátia na prevádzkových nákladoch.

Na chladenie využívajú kondenzačné sušičky vzduch vo svojom okolí, preto je vhodné umiestiť takúto sušičku skôr do chladnejšej a priestornejšej miestnosti. Na rozdiel od nich kondenzačné sušičky s tepelným čerpadlon fungujú na podobnom princípe ako chladničky, prúdiaci vzduch ochladzujú pomocou chladiaceho média. Bez obáv ich teda môžete umiesniť v podstate kdekoľvek.

Kombinácia práčky so sušičkou

Ide o zaujímavú voľbu v prípade, že okrem sušičky zháňate i práčku alebo pokiaľ žijete v byte, v ktorom nie je pre umiestnenie sušičky dostatok miesta. Nevýhodou práčky so sušičkou je, že kapacita sušičky je obvykle cca o tretinu menšia než kapacita práčky (napr. 9 kg bielizne vyperie / 6 kg bielizne usuší). Obmedzujúci môže byť tiež fakt, že hoci je spotrebič 2 v 1, môžete v jednej chvíľu prevádzkovať len jednu činnosť = nemôžete zároveň prať a sušiť. Spotrebou spadajú práčky so sušičkou najčastejšie do kategórie A alebo B. 

Kam s ňou? Riešenie je jednoduché

Pokiaľ sa vás problémy s priestorom netýkajú a zvažujete iba to, kam sušičku postavíte, nemusíte svoju fantáziu príliš obmedzovať. Jediné, čo akákoľvek moderná sušička nevyhnutne vyžaduje, je elektrická zásuvka. Ideálne je umiestniť prístroj do dobre vetrateľnej miestnosti, aby mu nechýbalo dostatočné odvetrávanie. Klasické sušičky bez tepelného čerpadla sa vyplatí umiestniť skôr do priestornejších a chladnejších miestností

Okrem kombinácie práčky so sušičkou existuje ešte jedno riešenie nedostatku miesta pre sušičku. Máme na mysli spojovacie mezdikusy, ktoré vám umožnia zmontovať k sebe práčku a sušičku a umiestniť ich na seba. Toto spojenie je bezpečné, estetické (spotrebiče budú opticky pôsobiť ako jeden) a navyše v sebe medzikus ukrýva praktický šuplík, ktorý môžete využiť ako poličku. Jediným obmedzením tohoto riešenia je fakt, že nie je možné ho využiť v prípade zhora plnených práčok

Ako je na tom spotreba?

Dávno preč sú doby, kedy boli sušičky považované za nenásytné spotrebiče. U súčasných sušičiek už nie je problém nájsť extra úsporné modely třídy A+++ a iba minimum sušičiek sa pohybuje v horšej energetickej triede než A. Ak chcete ušetriť čo najviac, voľte sušičky vybavené modernými automatizovanými systémami, napr. SMART senzormi, ktoré samy rozpoznajú zaplnenie bubna i vlhkosť bielizne.

Vôbec najúspornejším variantom sú A+++ kondenzačné sušičky s tepelným čerpadlom, ktoré spotrebujú cca 1,5kWh na cyklus (čo pri sadzbe 0,1 €/kWh odpovedá 0,15 € na jeden cyklus).

Ďalšie dôležité parametre

Moderné sušičky sú samozrejme vybavené i mnohými ďalšími funkciami a technológiami, ktoré majú za cieľ uľahčiť vám život. Pokiaľ máte malé deti, rozhodne uvítate detskú poistku. Hodiť sa vám iste môže i LED displej s informáciami o stave sušenia, funkcia odloženého štartu, ktorá vám umožní spustiť sušenie v predvolenou dobou. Mnohí z vás ocenia tiež zvukové oznámenie konca sušenia, systém proti pokrčeniu bielizne a veľmi praktické je taktiež osvetlenie bubna, ktorým niektoré sušičky disponujú.

Vsaďte na SMART funkcie

SMART technológie, inteligentné senzory, špeciálne funkcie pre alergikov. Moderné sušičky dnes nielenže dokážu usušiť bielizeň, ale dokážu ho usušiť presne podľa vašich požiadaviek. Medzi nepreberným množstvom funkcií a technológií sú najzásadnejšie tieto:

Parná funkcia

Sušičky vybavené touto funkciou sú ako stvorené pre citlivé osoby alebo pre alergikov:

 • Zničia až 99,9 % alergénov bez použitia chémie.
 • Zbavia šaty nepríjemného zápachu, vrátane cigaretového dymu.
 • Bielizeň zmäkčia, osviežia a oživia farby.
 • Oblečenie dokonale vyhladia, čím vás zbavia nutnosti žehliť.
 • Všetko prebieha bez použitia chemických prostriedkov.

Inteligentné senzoryZáložka: dnešné moderné sušičky sú vybavené množstvom technológií umožňujúcich zjednodušiť a zefektívniť sušenie. Samy napríklad dokážu zvážiť množstvo bielizne a prispôsobiť teplotu a dĺžku sušenia vloženej tkanine. Senzory snímania zvyškovej vlhkosti zase automaticky upravia dobu sušenia podľa potreby, čím vám pomôžu znížiť spotrebu energie. U najnovších sušičiek si dokonca sami môžete nastaviť mieru zvyškovej vlhkosti (obvykle v 4 úrovniach) a inteligentné senzory vlhkosti už samy postrážia, aby vaša bielizeň nebola usušená viac (alebo menej), než požadujete.

K dispozícii samozrejme budete mať i širokú škálu automatických programov, vrátane tých, ktoré sa dokážu jemne a šetrne postarať o každú tkaninu a bielizeň príjemne načuchrajú. Niektoré sušičky dokonca môžete prepojiť so smartfónom, čo využijete napríklad pri diagnostike a odstraňovaní prípadných problémov.Záložka 

Najobľúbenejší výrobcovia sušičiek bielizne: