Ako vybrať správne krmivo pre mačky?

  • Pondelok, 1. február 2021
  • Kategórie: Mačky

Každá mačka je osobnosť, každá má svoje špecifické potreby, svoj rytmus... Práve to, akým spôsobom mačky žijú, je kľúčové pri výbere krmiva - niečo iné bude vyhovovať mačiatku žijúcemu na záhrade a niečo iné starnúcej mačke v byte. My sme pre vás pripravili návod, vďaka ktorému pri výbere krmiva už nikdy nesiahnete vedľa.

Rozdelenie podľa veku

Pre zdravý vzhľad vášho mačiatka

Množstvo hračiek, pohodlný pelech a strava bohatá na mäso, živiny a vitamíny. To sú najdôležitejšie predpoklady pre spokojnosť a zdravý vývoj vášho mačiatka. Správne krmivo preto musí obsahovať vitamín C a prebiotiká. Tieto zložky totiž vytvárajú prirodzenú obranyschopnosť organizmu a odolnosť voči chorobám. Pre rast svalstva je dôležitý vysoký obsah kvalitných a dobre stráviteľných proteínov a nevyhnutné sú aj mastné kyseliny DHA a EPA. Tie totiž pomáhajú zdravému vývoju nervovej sústavy.

Odporúčame: Brit Care Cat Crazy I´m Kitten

Pre zdravie a vitalitu dospelých mačiek

Po čom túžia dospelé mačky? Po živote v pohodlí a bezpečí, po láske majiteľa a tiež po dobrotách, ktoré skvele voňajú aj chutia. Pochutia si na granulách, mäse aj maškrtách, je preto dôležité udržať ich zuby v skvelej kondícii. K tomu prispieva vitamín C,  ktorý rozpúšťa baktérie v ústach a hexametafosfát sodný, ktorý zabraňuje nadmernému usadzovaniu zubného kameňa a plaku. Správne trávenie a zažívanie zaisťuje rozpustná vláknina Psyllium, aminokyseliny arginín a taurín zase prispievajú ku skvelej kondícii.

Odporúčame: Brit Care Cat Lucky I´m Vital Adult

Pre pohodové starnutie mačacích senioriek

Zaujíma vás, na čom si radi pochutnajú mačacie dôchodkyne? Rozhodne uvítajú chrumkavé granule, ktoré sa dajú jednoducho vziať do papuľky, ľahko sa žujú a podporujú chuť do jedla. Výborná je pre nich tiež rozpustná vláknina z Psyllia a jabĺk, ktorá uľahčuje trávenie a takisto krmivo s nízkym obsahom tuku zabraňujúce nežiaducemu priberaniu. Pre optimálne pH mačacieho moču je ideálna strava s nízkym obsahom horčíka.

Odporúčame: Brit Care Cat Angel I´m Delighted Senior

Rozdelenie podľa prostredia

Pre mačky žijúce vonku

Život vonku poskytuje mačkám hromadu príležitostí. Môžu preskúmavať svet, družiť sa s mačkami zo susedstva a v noci sa vydávať na lov. Pre svoj aktívny život ale potrebujú poriadnu porciu energie. Preto je potrebné, aby ich strava obsahovala chondroprotektíva, pomáhajúce udržiavať pružné a pohyblivé kĺby a aminokyseliny arginín a taurín, zaisťujúce správnu regeneráciu svalov a rýchlu obnovu kondície. V dokonalej forme musia byť tiež zuby mačacieho lovca. K tomu prispieva vitamín C a hexametafosfát sodný.

Odporúčame: Brit Care Cat Cheeky I´m Living Outdoor

Pre mačky žijúce v byte

Život v byte trávia mačky striedavo odpočinkom, preliezaním aj tých najhoršie dostupných zákutí, maznaním sa s vami a pochopiteľne tiež obchádzaním misky s jedlom. V nej by rozhodne nemala chýbať strava s vitamínom C a komplexom HMF, ktorá podporuje zdravé ďasná a zabraňuje tvorbe zubného kameňa. Uvítate tiež extrakt z Juky, ktorý nielen podporuje zdravý metabolizmus, ale tiež znižuje zápach z exkrementov.

A ešte jeden prvok nesmie v strave v byte žijúcich mačiek chýbať - kombinácia rozpustných vláknin z Psyllia, repy a jabĺk. Mačky sa totiž rady umývajú jazykom a pri tejto činnosti im občas hustá srsť uviazne na jazyku a neskôr v krku. Spomínaná kombinácia vláknin však pomáha k jej ľahkému priechodu tráviacim traktom.

Odporúčame: Brit Care Cat Monty I´m Living Indoor

Podľa špecifických potrieb

Mačky s citlivým trávením

Aj mačky môžu trpieť alergiami a žalúdočnými problémami. Ak medzi ne patrí aj vaša micka, je dôležité, aby jej strava neobsahovala obilniny. Práve pšenica, kukurica a sója totiž patrí spolu s niektorými druhmi mäsa medzi najčastejšie alergény. Dôležitou zložkou potravy citlivých mačiek je tiež Pestrec Mariánsky. Ten zlepšuje funkciu pečene, pomáha vylúčiť nahromadené alergény a obnoviť správne fungovanie organizmu.

Odporúčame: Brit Care Cat Lilly I´ve Sensitive Digestion

Mačky s krásnou srsťou

Má vaša mačka krásnu lesklú srsť, ktorú jej závidia všetky mačky z okolia? K tomu, aby si jej krásu a bohatstvo udržala na dlhé roky, je treba voliť správne granule. Tie by mali obsahovať extrakt z nechtíka, ktorý sa stará o udržanie vysokého lesku, biotín a zinok podporujúce prirodzenú obnovu a perfektný vzhľad srsti a vysoký obsah mäsa so správnym pomerom aminokyselín pre výbornú kondíciu organizmu.

Odporúčame: Brit Care Cat Sunny I´ve Beautiful Hair

Mačky náchylné k nadváhe

Mačky milujú jedlo, čo môže mať v niektorých prípadoch neblahý vplyv na ich "postavu". Ak sa vaše štvornohá maškrtnica začína pozvoľna zaguľacovať, je potrebné prejsť na diétu. Práve správny výber granúl naštartuje prirodzenú látkovú výmenu a zabráni usadzovaniu tukov. Dôležitý je vysoký obsah mäsa, ktorý pomôže mačke udržať telesnú kondíciu a svalové tkanivo. V strave by ďalej nemal chýbať ani L- karnitín, ktorý urýchľuje spaľovanie nadbytočného tuku a tiež rozpustnej vlákniny z Psyllia, repy a jabĺk. Tie podporujú trávenie a zabraňujú usadzovaniu nežiaducich zložiek potravy v mačacom tele.

Odporúčame: Brit Care Cat Daisy I´ve to control my Weight

Sterilizované mačky

Vplyvom kastrácie dochádza k zmene pH mačacieho moču. Krmivo pre sterilizované mačky má preto špeciálne upravený obsah minerálov, aby nedochádzalo k usadzovaniu škodlivín v mačacom organizme. To by totiž mohlo mať za následok dráždenie močového ústrojenstva, vznik obličkových kameňov atď. Dôležitou zložkou potravy je aj rakytník. Má silné protizápalové účinky a pomáha obnoviť rovnováhu vylučovacej sústavy. Krmivo by malo mať nízky obsah tuku a kombináciu vláknin z Psyllia, repy a jabĺk, aby sa zabránilo priberaniu mačky.

Odporúčame: Brit Carnilove Cat Lamb & Wild Boar Adult Sterilised

Maškrtné mačacie gurmánky

Je vaša mačka vyberavá a len tak hocičo jej nechutí? Ešteže existujú špeciálne krmivá so zložkami ako kocúrnik obyčajný, ktoré nadchnú aj tie najnáročnejšie jazýčky. Chýbať nesmú ani delikátne druhy mäsa, ako losos a kačica. Obsah mäsa by mal byť čo najvyšší, so správnym pomerom nevyhnutných aminokyselín, najmä arginínu a taurínu. Vyhnite sa naopak krmivám obsahujúcim obilniny, práve tie totiž mačky často odrádzajú.

Odporúčame: Brit Care Cat Cocco I´m Gourmed