Práčka Whirlpool TDLR 55120S CS/N biela

na 12 výdajniach
Automatická práčka patrí medzi najzákladnejšie spotrebiče. Nezaobíde sa bez nej takmer žiadna domácnosť. Niet preto divu, že na trhu existuje obrovská ponuka práčok, medzi ktorými sú často výrazné rozdiely. Ak ste sa práve dostali do situácie, že potrebujete starý model vymeniť za nový, prečítajte si nášho sprievodcu! Získate podrobný prehľad o všetkom, čo vám dnešné práčky môžu ponúknuť, a tiež vám poradíme, čím by ste sa pri výbere mali riadiť.
Na výber máte v podstate z dvoch variantov – práčky s horným plnením a práčky s predným plnením. Z funkčného hľadiska na tom sú oba typy práčok rovnako, rozdiel je najmä v rozmeroch. Práčky s horným plnením sú najlepšou voľbou do miestností, v ktorých nie je príliš veľa priestoru. Sú totiž úzke. Ich šírka sa obvykle pohybuje okolo 40 cm, zatiaľ čo práčky s predným plnením bývajú aj o 20 cm širšie. Ak preferujete plnenie práčky spredu a zároveň bojujete s menším priestorom, nezúfajte. Na trhu nájdete aj spredu plnené slim práčky s hĺbkou do 50 cm.
Vrchom plnené práčky sú nevhodné v prípade, že ich budete chcieť umiestniť pod nejakú dosku alebo jednoducho do priestoru s obmedzenou výškou. Sú totiž vyššie ako spredu plnené práčky, navyše sa otvárajú smerom nahor. Ideálne by ste mali mať nad práčkou aspoň 50 cm voľného miesta.
Štandardné spredu plnené práčky nájdu uplatnenie v priestrannejších miestnostiach. Vôbec najlepšou voľbou je umiestniť ich do výklenku, v ktorom nebudú zaberať miesto. Obľúbené aj ako vstavané spotrebiče. Pre pohodlný prístup k práčke vo svojich úvahách počítajte s dostatočným priestorom na otváranie práčky. Čo naopak riešiť nemusíte, je smer otvárania, ten si totiž u väčšiny dnešných práčok môžete sami zvoliť.
Kapacita dnešných práčok sa obvykle pohybuje od 4 kg až do 12 kg. Základom pre vaše rozhodovanie bude samozrejme počet ľudí, pre ktoré budete prať. Osamelo žijúcim jednotlivcom zvyčajne postačia tie najnižšie kapacity, klasické štvorčlenné rodiny si najčastejšie kupujú práčky s kapacitou +/- 8 kg. Pri praní samozrejme nemusíte využívať plnú kapacitu práčky, v takom prípade ale počítajte so zvýšenou spotrebou.
Na druhú stranu však platí, že bubon by nikdy nemal byť naplnený až po samý okraj. Ideálne je ponechať zhruba 15 cm voľného priestoru – bielizeň sa lepšie vyžmýka, pri vyťahovaní z bubna nebude tak pokrčená a prášok či prací gél sa lepšie rozpustí. Myslite aj na to, že maximálna kapacita práčky sa počíta pre bavlnenú alebo ľanovú bielizeň, s inými materiálmi bude o niečo nižšia.
Ďalším dôležitým parametrom sú maximálne otáčky práčky pri odstreďovaní. Čím vyššie otáčky dosahuje, tým lepšie bude bielizeň odstredená = tým suchšiu bielizeň z práčky vytiahnete. Nikdy síce nebude dokonale suchá, pokiaľ ale napríklad na následné sušenie využívate sušičku, budete ju môcť mať zapnutú kratšie, čím ušetríte nielen čas, ale aj energie. Pre majiteľov sušičiek sa preto odporúča aspoň 1400 ot./min (trieda B). Ak sušičku nepoužívate, s prehľadom vám postačí 1200 ot./min (trieda C), tie najvýkonnejšie práčky potom mávajú 1600 ot./min. Určite však odporúčame kúpu práčky, ktorá umožňuje rýchlosť otáčok regulovať – citlivej bielizni by totiž príliš vysoké otáčky mohli ublížiť.
Drvivá väčšina modelov sa dnes pohybuje v energetických triedach od A+ až po najúspornejšie A+++. Okrem spotreby elektrickej energie sa písmenami práčok označuje aj prací výkon a účinnosť odstreďovania. Ak vás zaujímajú konkrétne čísla, tak najúspornejšie práčky dosahujú v rámci jedného pracieho cyklu spotreby cca 0,65 kWh. Dôležitá je tiež spotreba vody, ktorá by sa v ideálnom prípade mala pohybovať cca do 40 litrov. Všetky udávané dáta o spotrebe však berte skôr ako orientačné, vypočítavajú sa totiž iba zo spotreby pri praní bavlny na 60° C. Pri ostatných programoch, teplotách a materiáloch sa môžu namerané hodnoty líšiť.
Ani bubny nie sú u práčok zďaleka jednotné. Najmä v prípade, že často periete bielizeň, ktorá vyžaduje jemné zaobchádzanie, sa oplatí poobzerať sa po určitom type bubnov:
Vítanou vychytávkou sú osvetlené bubny, vďaka ktorým môžete vašu bielizeň sledovať v priebehu prania.
Ponuka práčok na trhu je naozaj široká a to isté platí o výbere pracích programov. Mnohé práčky dnes ponúkajú takmer dve desiatky variantov. Kým však podľahnete ich pestrej ponuke, starostlivo si premyslite, či naozaj využijete viac ako nejaké 3 alebo 4 programy, na ktoré ste zvyknutí. Na druhú stranu, niektoré z doplnkových programov vám môžu prísť náramne vhod. Program pre alergikov dokáže zlikvidovať všetky baktérie. Program na odstránenie najčastejších škvŕn si zas poradí s obvyklými nečistotami, bez toho aby ste museli pridávať špeciálny čistiaci prostriedok. Športovci zase ocenia programy, ktoré dokážu impregnovať oblečenie.