Ako vybrať práčku?

Automatická práčka patrí medzi najzákladnejšie spotrebiče. Nezaobíde sa bez nej takmer žiadna domácnosť. Niet preto divu, že na trhu existuje obrovská ponuka práčok, medzi ktorými sú často výrazné rozdiely. Ak ste sa práve dostali do situácie, že potrebujete starý model vymeniť za nový, prečítajte si nášho sprievodcu! Získate podrobný prehľad o všetkom, čo vám dnešné práčky môžu ponúknuť, a tiež vám poradíme, čím by ste sa pri výbere mali riadiť.

Rozdelenie práčok podľa:

Aký typ práčky zvoliť?

Na výber máte v podstate z dvoch variantov – práčky s horným plnením a práčky s predným plnením. Z funkčného hľadiska na tom sú oba typy práčok rovnako, rozdiel je najmä v rozmeroch. Práčky s horným plnením sú najlepšou voľbou do miestností, v ktorých nie je príliš veľa priestoru. Sú totiž úzke. Ich šírka sa obvykle pohybuje okolo 40 cm, zatiaľ čo práčky s predným plnením bývajú aj o 20 cm širšie. Ak preferujete plnenie práčky spredu a zároveň bojujete s menším priestorom, nezúfajte. Na trhu nájdete aj  spredu plnené slim práčky s hĺbkou do 50 cm.

Vrchom plnené práčky sú nevhodné v prípade, že ich budete chcieť umiestniť pod nejakú dosku alebo jednoducho do priestoru s obmedzenou výškou. Sú totiž vyššie ako spredu plnené práčky, navyše sa otvárajú smerom nahor. Ideálne by ste mali mať nad práčkou aspoň 50 cm voľného miesta.

Štandardné spredu plnené práčky nájdu uplatnenie v priestrannejších miestnostiach. Vôbec najlepšou voľbou je umiestniť ich do výklenku, v ktorom nebudú zaberať miesto. Obľúbené aj ako vstavané spotrebiče. Pre pohodlný prístup k práčke vo svojich úvahách počítajte s dostatočným priestorom na otváranie práčky. Čo naopak riešiť nemusíte, je smer otvárania, ten si totiž u väčšiny dnešných práčok môžete sami zvoliť.

Akú kapacitu potrebujem?

Kapacita dnešných práčok sa obvykle pohybuje od 4 kg až do 12 kg. Základom pre vaše rozhodovanie bude samozrejme počet ľudí, pre ktoré budete prať. Osamelo žijúcim jednotlivcom zvyčajne postačia tie najnižšie kapacity, klasické štvorčlenné rodiny si najčastejšie kupujú práčky s kapacitou +/- 8 kg. Pri praní samozrejme nemusíte využívať plnú kapacitu práčky, v takom prípade ale počítajte so zvýšenou spotrebou.

Na druhú stranu však platí, že bubon by nikdy nemal byť naplnený až po samý okraj. Ideálne je ponechať zhruba 15 cm voľného priestoru – bielizeň sa lepšie vyžmýka, pri vyťahovaní z bubna nebude tak pokrčená a prášok či prací gél sa lepšie rozpustí. Myslite aj na to, že maximálna kapacita práčky sa počíta pre bavlnenú alebo ľanovú bielizeň, s inými materiálmi bude o niečo nižšia.

Aké potrebujem otáčky?

Ďalším dôležitým parametrom sú maximálne otáčky práčky pri odstreďovaní. Čím vyššie otáčky dosahuje, tým lepšie bude bielizeň odstredená = tým suchšiu bielizeň z práčky vytiahnete. Nikdy síce nebude dokonale suchá, pokiaľ ale napríklad na následné sušenie využívate sušičku, budete ju môcť mať zapnutú kratšie, čím ušetríte nielen čas, ale aj energie. Pre majiteľov sušičiek sa preto odporúča aspoň 1400 ot./min (trieda B). Ak sušičku nepoužívate, s prehľadom vám postačí 1200 ot./min (trieda C), tie najvýkonnejšie práčky potom mávajú 1600 ot./min. Určite však odporúčame kúpu práčky, ktorá umožňuje rýchlosť otáčok regulovať – citlivej bielizni by totiž príliš vysoké otáčky mohli ublížiť.

Ako ušetriť za energie?

Drvivá väčšina modelov sa dnes pohybuje v energetických triedach od A+ až po najúspornejšie A+++. Okrem spotreby elektrickej energie sa písmenami práčok označuje aj prací výkon a účinnosť odstreďovania. Ak vás zaujímajú konkrétne čísla, tak najúspornejšie práčky dosahujú v rámci jedného pracieho cyklu spotreby cca 0,65 kWh. Dôležitá je tiež spotreba vody, ktorá by sa v ideálnom prípade mala pohybovať cca do 40 litrov. Všetky udávané dáta o spotrebe však berte skôr ako orientačné, vypočítavajú sa totiž iba zo spotreby pri praní bavlny na 60° C. Pri ostatných programoch, teplotách a materiáloch sa môžu namerané hodnoty líšiť.

Aký typ bubna?

Ani bubny nie sú u práčok zďaleka jednotné. Najmä v prípade, že často periete bielizeň, ktorá vyžaduje jemné zaobchádzanie, sa oplatí poobzerať sa po určitom type bubnov:

 • Voštinový bubon: má povrch zo špeciálnej voštinovej štruktúry, vďaka ktorej sa medzi bielizňou a stenou bubna vytvorí jemný vodný filter. To zaistí lepšiu kĺzavosť textílií a zabráni tvorbe žmolkov.
 • Diamantový bubon: narazíte naň pri práčkach Samsung. Má až o 43 % menšie otvory v tvare diamantu, čo zaručuje, že do nich praná látka neprenikne a nepoškodí sa. Všeobecne totiž platí, že veľké otvory na prechod vody nie sú k bielizni príliš šetrné.

Vítanou vychytávkou sú osvetlené bubny, vďaka ktorým môžete vašu bielizeň sledovať v priebehu prania.

Koľko programov potrebujete?

Ponuka práčok na trhu je naozaj široká a to isté platí o výbere pracích programov. Mnohé práčky dnes ponúkajú takmer dve desiatky variantov. Kým však podľahnete ich pestrej ponuke, starostlivo si premyslite, či naozaj využijete viac ako nejaké 3 alebo 4 programy, na ktoré ste zvyknutí. Na druhú stranu, niektoré z doplnkových programov vám môžu prísť náramne vhod. Program pre alergikov dokáže zlikvidovať všetky baktérie. Program na odstránenie najčastejších škvŕn si zas poradí s obvyklými nečistotami, bez toho aby ste museli pridávať špeciálny čistiaci prostriedok. Športovci zase ocenia programy, ktoré dokážu impregnovať oblečenie.

S akými technológiami sa môžete stretnúť?

 • Fuzzy logic: moderná technológia, ktorá pomocou senzorov dokáže rozpoznať množstvo bielizne v práčke a na základe toho zvoliť optimálny spôsob prania. Práčka dokáže sama určiť množstvo vody a pracieho prostriedku aj dĺžku pracieho cyklu. Vďaka tomu práčka šetrí energiu a znižuje spotrebu vody. Niektorí výrobcovia, napr. Whirlpool túto technológiu nazývajú 6. zmysel.

 • EcoBubble™: práčky vybavené touto technológiou vstrekujú do pracieho prostriedku vodu a vzduch. Vďaka tomu vytvoria ešte pred začiatkom prania hustú penu. Vznikajú tak bublinky, ktoré prenikajú do bielizne rýchlejšie ako prášok, vďaka čomu môžete prať v studenej vode rovnako účinne, ako v teplej. Ušetríte tak množstvo energie.
 • Parné pranie: jeho popularita prudko rastie. Ide o veľmi efektívny spôsob prania, ktorý je navyše perfektný napríklad pre alergikov či ľudí s ekzémami. Para má totiž výbornú schopnosť likvidovať baktérie aj alergény. Dokáže tiež prirodzene uvoľniť vlákna, čím umožňuje praciemu prostriedku preniknúť hlbšie a odstrániť aj naozaj odolné škvrny. Výborné je parné pranie aj pri odstraňovaní zápachu bielizne. A ešte jeden dôvod veľkej obľuby parného prania – v porovnaní s praním bez pary je energeticky úspornejšie.
 • Ochrana proti úniku vody: ako už názov napovedá, práčky s touto technológiou vás ochránia pred nechceným vytopením bytu. Ochranné systémy (napr. Aqua Stop, Aqua Control a pod.) monitorujú, či nedochádza k úniku vody z práčky či hadice a ak k nemu dôjde, zastavia prívod vody.

 • Podpora Wi-Fi a NFC: inteligentné bezdrôtové technológie sa už dostali aj do kúpeľní. Pri práčkach vybavených Wi-Fi môžete prostredníctvom smartfónu sledovať prací cyklus alebo diagnostikovať stav spotrebiča. Napríklad ak má práčka nejaký problém, pošle vám správu na váš mobilný telefón a vy tak ľahko zistíte, či ide o banálnu záležitosť alebo či potrebuje odborný servis. Pomocou NFC zase môžete do práčky nahrávať nové pracie programy.
 • Invertorový motor: tento typ motora je odolnejší, spoľahlivejší a tichší než bežné motory. Dokazuje to okrem iného aj fakt, že výrobcovia na tento typ motora zvyčajne poskytujú 10-ročnú záruku.
 • Odložený štart: mnohé práčky podporujú odložený štart až o 24 hodín. Skrátka len nachystáte bielizeň, nastavíte časovač a môžete odísť napríklad do práce... a keď sa vrátite, bude vaša bielizeň krásne vypraná.
 • Detská poistka: tieto práčky majú zámok proti nechcenému spusteniu. Nemôže sa teda stať, že by vaše dieťa mohlo práčku samo zapnúť a ovládať.

Na čo si dať ešte pozor?

 • Hlučnosť: nepodceňujte ani hlučnosť práčky, najmä ak bude susediť s často obývanou izbou. Predsa len, pranie nie je záležitosťou niekoľkých minút, čím menej vás bude rušiť, tým lepšie. Rozdiely sú navyše naozaj veľké. Kúpiť môžete práčku s hlučnosťou prania do 54 dB, ale výnimkou nie sú ani modely s hlučnosťou nad 60 dB.
 • Ovládanie: je dôležité, aby bolo ovládanie práčky jednoduché a intuitívne, tlačidlá dostatočne veľké, jednoducho dostupné a zreteľne označené – skrátka, aby ste mohli práčku riadiť pohodlne a bez akýchkoľvek nejasností. Výhodu majú práčky vybavené LED displejom. Vďaka nemu totiž ľahko získate informácie o nastavení pracieho programu, priebehu prania, zostávajúcej dobe prania atď.

Najobľúbenejší výrobcovia práčok: