Ako vybrať outdoorovú kameru?

Motošport, cyklistika, lyžovanie, snowboarding, horolezectvo a pod. Ste vyznávači adrenalínových športov a radi svoje dobrodružstvá zaznamenávate? Alebo len chcete mať živé spomienky z dovolenky na vode, koncertu obľúbenej kapely či rodinnej oslavy narodenín? Vo všetkých prípadoch do svojej výbavy určite radi privítate outdoorovú kameru.

 

Na čo sa zamerať pri výbere outdoorovej kamery?

Pri nákupe outdoorovej kamery sa našťastie môžete pomýliť jedine vtedy, keď si ako profesionáli vyberiete najlacnejší model bez dôležitých funkcií, alebo ako začiatočníci model pre profesionálov, ktorého potenciál najskôr nikdy nevyužijete. Rozlíšenie fotoaparátu sa najčastejšie pohybuje okolo 12 MPx, šírka záberu môže byť až 170°, kapacita batérie je tiež veľmi podobná. Nie vždy je samozrejmosťou optický stabilizátor či diaľkové ovládanie, ale tento "handicap" môže byť nahradený alternatívnou technológiou. Čo ďalej by vás malo zaujímať?

  • Kvalita natočeného záznamu: vedľa HD (1280 x 720 bodov) a Full HD rozlíšenia (1920 x 1080 bodov) sa poslednú dobu čoraz častejšie stretnete s Ultra HD/4K kvalitou záznamu (3840 x 2160 bodov). Je však nutné podotknúť, že ak si zaobstaráte outdoorovú kameru s UHD rozlíšením, ktorým ale nedisponuje váš televízor alebo monitor, potom si dych berúci, farbami a detailmi "nabušený" obraz naplno neužijete...
  • Snímkovacia frekvencia sa pohybuje medzi 25 a 30 snímkami za sekundu, vypovedá o plynulosti záberu. Čím vyššia táto hodnota bude, tým prirodzenejšie záznam pôsobí. Ak chcete vytvárať spomalené videá, je potrebné mať kameru s frekvenciou aspoň 60 až 120 sn./s.
  • Rozlíšenie snímača (Mpx) prichádza na rad vo chvíli, keď budete okrem natáčania s outdoorovou kamerou tiež fotografovať. Najlacnejšie modely ponúkajú rozlíšenie približne 2 až 8 MPx, stretnúť sa možno ale aj s 20 MPx a viac, čo je postačujúce aj pre fotografie veľkoplošného formátu. S tým sa spája rad funkcií typických pre fotoaparáty, ako je funkcia časozberu alebo sekvenčného snímania, či fotenie do formátu RAW.
  • K nezaplateniu je odolnosť voči prachu, vode alebo pádu. Na trhu nájdete kamery, ktoré rozhodne nie sú určené pre potápanie vedľa takých, ktoré umožňujú potápanie do viac ako 51 metrov. Štandardne sa stretnete s vodotesnosťou približne do 11-30 metrov. Okrem outdoorových kamier značky GoPro (ktoré sú aj bez obalu vodotesné do 10 m), potrebujú ostatné kamery špeciálne puzdro na potápanie.
  • Môžete si všimnúť nejednotne umiestneného objektívu u outdoorových kamier. Kým u niektorých modelov je štandardne na prednej (širšej) strane, u iných je umiestnený na strane bočnej (užšej).
  • Redukciou šumu, filtrom proti vetru či GPS modulom nič nepokazíte.

 

K čomu slúži stabilizácia obrazu u outdoorových kamier?

O dôležitosti stabilizácie nie je pochýb. Jej hlavnou funkciou je minimalizácia otrasov - ak sa chystáte teda natáčať prevažne z ruky, nemalo by to byť vďaka kvalitnej stabilizácii na obrazu príliš poznať. Vyberať môžete zo stabilizácie elektronickej, najlacnejšom variante postavenom na vykonávaní výrezu obrazu v reálnom čase, alebo stabilizácii optickej či mechanickej, ktorá pohybuje snímačom v opačnom smere, než dochádza ku chveniu kamery. Ak budete outdoorovú kameru využívať prevažne v extrémnych podmienkach, neznižujte svoje nároky na kvalitné prevedenie a voľte rozhodne stabilizáciu optickú, ktorá roztraseniu záznamu značne zabráni.

 

Potrebujem displej na outdoorovej kamere?

Zatiaľ čo u štandardnej videokamery môžeme mať pocit, že čím väčší displej, tým lepšie, u outdoorovej kamery tomu môže byť naopak. U nej sú totižto prioritou miniatúrne rozmery a čo najnižšia hmotnosť. Displej tak môže byť na škodu. Pokiaľ na ňom trváte, či už pre pohodlie počas natáčania, alebo pre možnosť prezrieť si natočené videá a zachytené fotografie, potom sa môžete stretnúť buď s dotykovým alebo stavovým displejom, obsahujúcim len kľúčové informácie (napríklad stav batérie).

Dotykové displeje ponúkajú outdoorové kamery značiek GoPro, Xiaomi či NiceBoy PoP a zvyčajne neprekračujú 2 palce. Nemusíte sa ale báť ani ostatných modelov, ktorým displej chýba úplne.

 

Na aké ďalšie parametre si treba dať pozor?

Ak si kupujete kameru bez displeja, práve tu sa uplatní napríklad Bluetooth a Wi-Fi technológia, pomocou ktorých prístroj jednoducho spárujete s múdrym telefónom, tabletom alebo televíziou, ktorý úlohu displeja nahradí. Navyše nemusíte prepájať kameru s druhým zariadením pomocou kábla alebo zháňať pamäťovú kartu vo chvíli, keď budete chcieť zálohovať svoje natočené videá. Ak však Wi-Fi ani Bluetooth nevyžadujete, potom môžete outdoorovú kameru s iným zariadením prepojiť jednoducho pomocou HDMI alebo USB kábla

V oboch prípadoch však nezabudnite, že integrovaná pamäť je u outdoorových kamier skôr výnimkou. Je teda potrebné vybaviť sa dostačujúcou microSDHC kartou, a čím kvalitnejšie záznamy chcete vytvárať, tým väčšiu kapacitu by mali mať. Hodinová nahrávka v rozlíšení 4K pri frekvencii 30 snímok za sekundu zodpovedá približne hodinovému záznamu vo Full HD pri frekvencii 120 snímok za sekundu, našťastie dnes nie je problém zohnať karty s kapacitou 32 GB aj oveľa vyššie, ktoré si s takýmito záznamami poradia.

 

Koľko stoja outdoorové kamery?

  • Kameru "pre dobrodruhov", deti alebo začiatočníkov možno zohnať už do 70 EUR. Ide o základnú kategóriu, v ktorej nechýbajú slušne vybavené modely vrátane schopnosti nahrávať vo Full HD, ale ak vám ide o smart technológiu a bezdrôtové zdieľanie, môžete byť sklamaní. Rovnako ako sa možno nedočkáte pokročilejších fotografických zručností alebo napríklad optického zoomu.
  • Stredne nároční užívatelia sa vyšantia u kamier v cenovej relácii 70 až 200 EUR. Disponujú tým, čo najlacnejší kamery nemajú a stretnete sa tu aj s mnohými modelmi renomovaných výrobcov.
  • Od 200 EUR vás čakajú už prístroje pre náročných, ponúkajúce spravidla všetko, čo kategórie stredné, ale s rôznymi ojedinelými vlastnosťami, či už ide o extrémnu odolnosť alebo výnimočné nahrávacie parametre.

 

Aké príslušenstvo sa k outdoorovým kamerám dodáva?

Záleží predovšetkým na tom, ako chcete outdoorovú kameru využívať. Neodmysliteľnou súčasťou sú nabíjačky a prepojovacie káble (HDMI, USB) a široká škála príslušenstva. Ak budete objavovať a robiť zábery z rôznych miest, môžu sa vám hodiť popruhy, rôzne držiaky, klipy, prísavky a otočné šošovky, podobne ako rôzne puzdrá a ochranné kryty, umožňujúce napríklad nahrávanie pod hladinou vody.

Najobľúbenejší výrobcovia outdoorových kamier:

Doporučené produkty