Ako vybrať notebook?

Notebooky sa v posledných rokoch stali neodmysliteľnou súčasťou našich životov. narazíte na ne v domácnostiach, vo firmách, používajú ich aj študenti. Ako ale vybrať ten správny model, ktorý maximálne vyhovie vašim potrebám? V nasledujúcom článku sme pre vás zostavili súhrn informácií a odporúčaní, ktorými by ste sa mali pri svojom nákupe riadiť.

Podľa čoho vyberať vyberať notebook?

Výkon a výbava

Procesor (CPU)

Procesov je srdcom každého notebooku a jeho výkon má kľúčový vplyv na celkový chod prístroja. Významným a zároveň dobre viditeľným parametrom procesoru je počet jadier. V dnešnej dobe sú najrozšírenejšie 2 a 4-jadrové procesory. Pričom zjednodušene platí, že čím viac jadier procesor má, tým viac operácií zvládne v priebehu jediného okamihu vykonať (teda je rýchlejší). Dôležitá je tiež frekvencia procesoru. Tá sa pri dnešných notebookoch najčastejšie pohybuje od 1,6 do 3 GHz. Aj tu proste platí, že viac znamená lepšie.

A čo z týchto hodnôt vyplýva pre váš nákup? Pokiaľ budete využívať notebook ku kancelárskej práci, stačí vám lacnejšie dvojjadro s frekvenciou do 2 GHz. Pre hranie novších hier naopak budete potrebovať ideálne 4-jadro s frekvenciou aspoň 2,4 GHz.

Operačná pamäť

Operačná pamäť významne ovplyvňuje chod prístroja. Dnešné notebooky obvykle disponujú pamäťou od 2 GB RAM do 16 GB RAM. Modely osadené 2GB RAM síce patria k tým najlacnejším na trhu, no je nutné rátať s tým, že chod notebooku nebude príliš plynulý. Pri nákupe preto rozhodne zvážte príplatok za model s 4GB pamäťou. Do budúcna vám to ušetrí čas a nervy.

Rovnako aj tu platí, že hráči hier, prípadne grafici, budú potrebovať aspoň 8 GB RAM. No nenároční užívatelia pracujúci s kancelárskymi programami, počúvajúci hudbu či sledujúci filmy, by mali byť bez problémov spokojný aj so 4GB RAM.

Grafická karta

Notebooky majú dve základné prevedenia grafických kariet - buď je grafika priamo integrovaná na základnej doske notebooku, alebo je samostatná (dedikovaná). Integrované grafické karty majú menší výkon a nemajú vlastnú pamäť. Na druhú stranu, majú nižšiu spotrebu a sú lacnejšie. Faktom tiež je, že sa ich kvalita v posledných rokoch zdvihla. No napriek tomu nie sú vhodné ani pre hranie hier, ani pre prácu s grafickými programami.

Samostatné grafické karty vyrábajú firmy nVIDIA a AMD. Pýši sa vyšším výkonom a tiež vlastnou pamäťou. Jej veľkosť je zvyčajne 1 GB až 4 GB, pričom väčšine používateľov by mali stačiť 2 GB. Omnoho dôležitejší je výkon jednotlivých kariet. Vo všeobecnosti sa da povedať, že čím vyššie číslo sa v názve grafickej karty nachádza, tým väčší výkon by mala mať. Zďaleka to však neplatí vo všetkých prípadoch. Číselné označenie preto berte skôr ako orientačné usmernenie. Každopádne, pokiaľ to mienite s hraním hier alebo prácou s videom aspoň trochu vážne, bez samostatnej grafiky sa neobídete.

Pevný disk

Pevné disky slúžia pre ukladanie dát, pričom ich veľkosť sa dnes pohybuje obvykle od 256 do 2000 GB (2 TB). Okrem kapacity je pri klasických HDD dôležitá aj rýchlosť otáčok. Obvykle sa stretneme s variantom 5 400 otáčok za minútu alebo 7 200 otáčok za minútu. Vyššia rýchlosť, pochopiteľne, znamená rýchlejšie načítanie i zápis dát. To vedie k celkovému zrýchleniu počítača. Klasické pevné disky sú postupne nahradzované diskami SSD. Tie fungujú na obdobnom princípe ako flashky a oproti klasickým HDD majú niekoľko výrazných výhod.

Okrem iného sú SSD disky výrazne rýchlejšie, čím dokážu podstatne zrýchliť chod celého prístroja a neobsahujú žiadne mechanické časti, vďaka čomu sú výrazne odolnejšie voči otrasom a mechanickému poškodeniu (čo je veľká slabina klasických HDD). Aj preto sa v poslednej dobe stále častejšie stretávame s kombináciou HDD + SSD. SSD disk má v týchto prípadoch malú kapacitu (max. desiatky GB) a slúži ku zrýchleniu notebooku pri jeho štarte a tiež pri vykonávaní často sa opakujúcich činností.

Batéria

Výdrž batérie, samozrejme, patrí ku kľúčovým parametrom. Obvyklá výdrž dnešných notebookov sa pohybuje medzi 3 až 8 hodinami. Ovplyvňuje ju nielen kapacita batérie (z koľkých článkov sa skladá), ale aj spotreba notebooku (napr. spotreba 17,3" modelov so samostatnou grafikou je výrazne vyššia). Pokiaľ predpokladáte, že sa budete často pohybovať mimo dosah elektrickej siete, mala by pre vás hrať výdrž chodu na batériu zásadnú rolu. Pri kúpe myslite rovnako na to, že životnosť batérie sa postupne znižuje, takže po dvoch rokoch môže mať váš notebook aj o tretinu kratšiu výdrž než v dobe zadováženia.  

Konštrukcia

Materiál, rozmery a hmotnosť

Nie každý notebook je uspôsobený na pravidelné prenášanie. Pokiaľ teda plánujete, že vás bude pravidelne sprevádzať na vašich cestách, venujte pozornosť materiálu prístroja. Plastové notebooky síce obvykle vychádzajú lacnejšie, je ale vysoká pravdepodobnosť, že časté prenášanie nemusia plasty vydržať. Omnoho vyššiu odolnosť vykazujú prístroje vyrobené z odolných zliatin kovu. Teda ak máte v pláne časté prenášanie, dajte pri nákupe prednosť radšej im. Pre rozmery notebookov je určujúca uhlopriečka jeho displeja. Tou najpredávanejšou je tradičná uhlopriečka 15,6“. No stále častejšie ale ľudia vsádzajú na iné rozmery. Znova pritom platí, že kľúčovou pre voľbu veľkosti notebooku je početnosť jeho prenášania. Napríklad 17,3" notebook voľte v prípade, že jeho hlavnou úlohou bude nahradiť stolový počítač. 

Ak má byť notebook vašou pravou rukou na cestách, skúste sa porozhliadnuť aj medzi 11,6 – 14“ prístrojmi. Ponúkajú kompaktné rozmery a nízku hmotnosť. Hlavne získavajú v poslednej dobe na popularite. Niet divu, nosiť malé prístroje vážiace 1,2 – 1,5 kg je významne príjemnejšie než ťahať sa s veľkým 15,6“ noťasom vážiacim cca 2,5 kg. Je ale potrebné vziať do úvahy aj opačnú stranu mince. Menšie displeje sú výrazne menej prehľadné a taktiež výbava pri cenovo zrovnateľných 15,6“ býva obvykle o niečo lepšia než pri 11 – 14“ notebookoch

Displej

Zďaleka najobvyklejším rozlíšením dnešných notebookov je HD (1366 x 768). Drahšie stroje už mávajú Full HD rozlíšenie (1920 x 1080). Tretím najrozšírenejším rozlíšením je potom 1600 x 900. To zvykne byť použité na 17,3“ alebo 14“ prístrojoch. Voľba rozlíšenia samozrejme závisí na vašich nárokoch. Veľká väčšina bežných užívateľov si kľudne vystačí s HD rozlíšením. Ale ak pracujete s grafikou alebo sa radíte k náročnejším hráčom hier, budete pravdepodobne vyžadovať aspoň Full HD rozlíšenie.

Pred kúpou ešte môžete váhať, či zvoliť skôr lesklý alebo matný displej. Lesklý displej má výraznejšie farebné podanie, no je náchylný na odlesky. Jeho čitateľnosť na priamom slnku je pomerne zlá. Matné displeje tým trpia omnoho menej. Ich cena je ale väčšinou o niečo vyššia než pri notebookoch s lesklými displejmi. Zaujímavou alternatívou sú prístroje vybavené dotykovými displejmi - notebook tak môžete ovládať intuitívne svojimi prstami. V neposlednom rade potom nie je na škodu popremýšľať o notebookoch svýklopnými alebo otočnými displejmi. Ich výhoda je zjavná už z názvu - obrazovku môžete takmer ľubovoľne natáčať, ľahko si ju tak nastavíte podľa vašich aktuálnych potrieb.

Nevyhnutné periférie

USB vstupy, Wi-Fi, webkamera, HDMI, DVD mechanika a mnoho ďalších portov či príslušenstva nájdete pri každom notebooku. Máte ale jasno v tom, čo skutočne potrebujete?

USB – cez USB port sa k notebooku pripojuje väčšina externých zariadení. Čím viac USB vstupov notebook má, tým lepšie. Rozhodne odporúčame, obstarať si notebook s aspoň troma USB vstupmi. V popisoch produktov sa obvykle stretnete s označením USB 2.0 a USB 3.0. Najnovším štandardom je potomUSB typu C.

HDMI – ak prepojujete notebook s externým monitorom alebo napríklad televíziou, bez HDMI sa obvykle nezaobídete – aspoň vtedy, ak túžite po digitálnom obraze s vysokým rozlíšením. HDMI nájdete u veľkej väčšiny dnes predávaných notebookov

Display post – je alternatívou k HDMI. Aj jeho pomocou môžete prenášať digitálny obraz vo vysokom rozlíšení. Display port nie je u notebookov tak rozšírený ako HDMI. Skôr sa s ním stretnete na drahších prístrojoch. Ak nemáte špecifické požiadavky, obvykle sa bez tohto portu obídete (za predpokladu, že notebook je vybavený HDMI)

VGA výstup – VGA výstup (niekedy tiež S-video) slúži k prenosu obrazu z notebooku do externého zariadenia. Na rozdiel od HDMI však už má svoje najlepšie roky za sebou. Poradí si totiž len s analógovým prenosom signálu. Z toho okrem iného vyplýva horšia kvalita výsledného obrazu a nižšie maximálne rozlíšenie.

WiFi – drvivá väčšina notebookov je dnes vybavená WiFi adaptérom, vďaka ktorému sa môžete bezdrôtovo pripojovať k internetu. Výnimky sa ale občas nájdu. Preto si pred nákupom skontrolujte, či je prístroj WiFi skutočne vybavený.

LAN – okrem WiFi je stále rozšírené aj pripojenie pomocou káblu. Pokiaľ je aj vo vašom prípade pravdepodobné, že budete pristupovať na web týmto spôsobom, skontrolujte si, či má vami vybraný notebook LAN konektor.

Bluetooth – na prenos súborov na krátku vzdialenosť. Využijete ho napríklad pri posielaní fotiek z mobilného telefónu či na počúvanie hudby vysielanej z počítača na Bluetooth slúchadlá.

Optická mechanika (DVD, Blu-ray) – od optických mechaník sa v notebookoch postupne ustupuje. Na ultrabookoch už ich nenájdete vôbec. Pred kúpou notebooku sa preto dobre premyslite, či mechaniku skutočne využijete. Ľahko sa vám totiž môže stať, že raz zatúžite prehrať si obsah vášho DVD a s hrôzou zistíte, že ho nemáte kam vložiť.

LTE (4G)/3G - drahšie notebooky, zvyčajne zamerané na pracovnú sféru, môžu disponovať taktiež LTE (4G) modemom, prípadne starším 3G. Vďaka nemu sa potom môžete pripojiť na internet prostredníctvom siete niektorého z mobilných operátorov.

Klávesnica

Pred nákupom si dobre prehliadnite klávesnicu. Rozloženie, vzdialenosti a tvar kláves sa líši model od modelu. Pre jednoduchšie písanie čísiel sú mnohé notebooky vybavené numerickou časťou klávesnice, tak, ako to býva zvykom na externých klávesniciach. Veľmi príjemným vylepšením je podsvietenie klávesnice. No tým disponuje takmer výhradne len drahšie modely.

Operačný systém

Najdostupnejším variantom je samozrejme zvoliť notebook s predinštalovaným Windowsom – nemusíte riešiť nákup operačného systému, ktorý sa často predraží. Skúsenejší užívatelia, samozrejme, môžu siahnuť aj po Linuxe. Ten je bezplatný, avšak užívateľsky menej prívetivý. Veľká časť náročnejších užívateľov zrejme siahne po MacBooku s Mac OS z dôvodu preferencie ekosystému Apple.

V kolónke operačný systém sa pri notebookoch obvykle stretnete s troma variantmi:

  • predinštalovaný operačný systém Windows,
  • v notebookoch (MacBookoch) od Apple je predinštalovaný systém Mac OS,
  • predinštalovaný operačný systém Linux,
  • bez operačného systému.

Vhodný notebook pre:

Školák

Čo potrebujú školáci? Šírka ich požiadaviek je veľká. Musia spracovať dokumenty do školy, mať bezproblémový prístup na internet, pracovať v rôznych programoch a s najväčšou pravdepodobnosťou si veľmi radi zahrajú aj nejakú hru. Vo výsledku tak školský notebook parametrovo pripomína multimediálny počítač pre rodiny. Aspoň dvojjadrový procesor (ideálne napr. Intel Core i 3 alebo i5) a 4GB pamäť RAM sú nutnosťou. Tiež pevný disk odporúčame voliť s kapacitou nad 500 GB. Pokiaľ chcete, aby si vaša ratolesť zahrala na notebooku aj nejakú svoju obľúbenú hru, iste siahnite po samostatnej grafickej karte. Otázkou sú rozmery prístroja. Ak má byť notebook študijnou pomôckou určenou na doma, nemusíte sa brániť ani 17,3“ prístroju. Ak má ale byť prístroj pravidelne využívaný pri vyučovaní, stojí za to popremýšľať o 13,3“ či aj menšom modely.

Domácnosť

Pri notebookoch do domácnosti sa predpokladá, že sa na ňom budete chcieť raz za čas pozrieť na zaujímavý film alebo si zahrať hru. Preto budete potrebovať o niečo výkonnejší stroj. Hodiť sa vám bude minimálne dvojjadrový procesor s frekvenciou okolo 2,2 GHz, aspoň 4GB pamäť RAM (ideálne však 6 GB), pevný disk s kapacitou nad 500 GB (640 GB – 1 TB). Voľba grafickej karty závisí na tom, ako náročné hry plánujete hrať. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že zvoliť môžete buď integrovanú Intel HD 4000, alebo niektorú z nezdieľaných grafických kariet. Rozmery notebooku znovu voľte podľa početnosti prenášania. S najväčšou pravdepodobnosťou nespravíte chybu s tradičným 15,6“ modelom.

Hráč

Nekompromisný výkon, dostatok úložného priestoru a kvalitná grafická karta. To všetko je potrebné v prípade, že to s hraním hier na notebooku myslíte skutočne vážne. Ako procesor voľte, pokiaľ možno, štvorjadrový Intel Core i5 alebo i7. Pri operačnej pamäti voľte parametre od 8 GB hore. Určite siahnite po samostatnej grafickej karte. Za minimum, na ktorom si zahráte novšie hry so slušnými detailmi, sa dá považovať napr. karta GeForce GT 740M. Pevný disk vám iste bude vyhovovať s väčšou kapacitou. Mali by ste zvážiť kombináciu SSD s HDD. Rozmery herných notebookov bývajú zvyčajne väčšie. Ak nebudete prístroj často prenášať alebo pripojovať externý monitor, vyplatí sa zadovážiť si notebook so 17“ displejom.

Kancelária

Pre prácu s textovými dokumentami, tabuľkami, surfovanie na internete alebo občasné prehliadanie fotografií vám vystačí v podstate akýkoľvek notebook s aspoň dvojjadrovým procesorom. Ako operačnú pamäť by vám teoreticky vystačili 2 GB RAM. No s ohľadom na plynulý chod notebooku ale odporúčame ako minimum 4GB RAM. Ďalej vám postačí integrovaná grafická karta a ako úložisko vám zrejme bez problémov poslúži 500GB harddisk. V závislosti na početnosti prenášania zvážte, či by vám nevyhovoval skôr menší a ľahší prístroj.

Najobľúbenejší výrobcovia notebookov:

Doporučené produkty