Ako vybrať notebook?

  • Streda, 15. december 2021
  • Kategórie: Notebooky

Či už potrebujete nový notebook na štúdium, prácu, zábavu alebo iné aktivity, pomôžeme vám nájsť ten pravý. Ponuka je veľmi široká a môže vás preto zaplaviť množstvo parametrov a informácií. Nepriplácajte za funkcie, ktoré nepotrebujete, zamerajte sa na to, aby ste potenciál svojej novej mašiny využili čo najlepšie a najefektívnejšie. Prečítajte si náš článok a vybrať notebook bude hračka.

Dnes už uprednostnia notebook pred klasickým stolným počítačom takmer všetci. Prenosný počítač má svoje prednosti, aj keď s ním nevyjdete z domu. Môžete sa s ním uložiť na gauči, pustiť si seriál, nie ste priviazaní o to isté miesto. Alebo si môžete fotky z dovolenky začať triediť už rovno tam, no a poznámky zo školy budete mať pekne na jednom mieste, pretože si ich môžete napísať už v škole na notebooku. To sa vám so stolným počítačom nepodarí, no a za túto flexibilitu môžeme vďačiť aj bezdrôtovým sieťam Wi-Fi.

V našom článku sa dočítate, ako správne vybrať notebook, ktorý bude presne podľa vašich predstáv a ponúkne vám všetko, čo potrebujete za ideálnu sumu. Začneme dôležitými hardvérovými parametrami a potom si posvietime na vhodné konfigurácie, a to podľa toho, na čo notebook budete používať.

Notebook

V širokej ponuke notebookov si ten svoj nájde každý. Či už školák, hráč, manažér alebo nenáročný dôchodca.

Ako sa vyznať v hardvéroch notebookov?

Elektronika sa vyvíja neuveriteľným tempom a preto sa možno pri výbere notebooku niektorým ľuďom orientuje ťažko. Je rozdiel medzi dvomi jadrami a štyrmi? Prečo už nerastú frekvencie a akú si vybrať grafiku? Tieto základné otázky vám zodpovedáme ľahko a najmä tak, aby to pochopil aj laik

Na procesore záleží

Celkom najdôležitejšou súčasťou notebooku je procesor. Od neho sa odvíja väčšia časť toho, čo označujeme ako „výkon“. Na trhu si konkurujú dve značky procesorov, a to AMD Intel. A práve Intel bol ešte donedávna v popredí, no to sa zmenilo, keď značka AMD prišla s novými výkonnými, úspornými a navyše cenovo výhodnými procesormi. Preto začína značka AMD prevládať, no to neznamená, že by procesory Intel neboli dobré.

AMD procesory

Od značky AMD sa môžete stretnúť s dvomi základnými rodinami procesorov, a to A a Ryzen. Čím vyššie číslo nájdete pri písmenku A, napr. A8, A10, tým je výkon procesora vyšší. Dá sa povedať, že A10 je približne rovnaký výkonom konkurenčného Intel Core i5. Značka AMD má aj rad AMD FX, ktorý sa zameriava na vyvážený výkon a spotrebu.

Ryzen majú vyšší výkon než A procesory. Základný rad je Ryzen 3, 5, 7 9. „Tisíckové“ názvy modelov, napr. Ryzen 9 3900XT, označujú vyšší výkon. Generáciu označuje tisícka a nasledujúce čísla udávajú výkon. Ryzen 5 3600 je napríklad tretia generácia, Ryzen 5 2600 je zase druhá. X/XT modely sa odlišujú aj frekvenciou, no a v notebookoch okrem toho nájdete mobilné procesory Ryzen, pričom najvyšší rad obsahuje modely Ryzen 3/5/7/9 4xxx.

Intel procesory

Aj procesory Intel sa delia, no aby sme to mali prehľadnejšie, pôjdeme pekne po poradí:

Intel Atom sú procesory do kompaktnej elektroniky, a preto ich nájdete v mobiloch, tabletoch či menších, povedzme základných notebookoch. Z ich výkonu nepadnete na kolená, ide však o to, aby mali dobrú spotrebu, čo sa im rozhodne darí. Uvádza sa pri nich názov x3, x5 a x7, zodpovedajú triedam radu Core.

Intel Celeron Intel Platinum sú vhodné pre nenáročných používateľov. Zvládnu bežné úkony, ako je úprava v textovom editore, pozeranie videí na YouTube a podobne. Hlavnou výhodou týchto notebookov je nízka cena.

Intel Core i3 je vhodný notebook pre bežných používateľov, a to na prácu a zábavu. Tieto procesory sú stabilné, no extrémny výkon od nich neočakávajte.

Intel Core i5 sú už pre náročnejších. Nemáte iný počítač a plánujete používať iba jeden notebook? Tak určite pod i5 nechoďte!

Intel Core i7 a i9 sú tie najvyššie kategórie procesorov pre notebooky, aké Intel vyrába. Rozhodne sa na ne môžu spoľahnúť aj tí najnáročnejší.

Intel Core M sú špecifické v tom, že sa snažia znížiť spotrebu, no zároveň zachovať výkon. Nepotrebujete k nim chladiaci ventilátor, pretože majú minimálne tepelné vyžarovanie.

Procesor či CPU je malá a veľmi krehká súčiastka, ktorá má na starosti výpočty, a práve od nej sa odvíja výkon.

To sa však ani zďaleka nekončí. V názvoch sa tiež nachádzajú tisícky ako aj pri AMD, no a okrem toho netreba obchádzať ani písmenko v označení procesora. Názov teda môže vyzerať napríklad Core i9-10900KF. A tieto písmenká sa menia podľa generácií. Intel navyše na pravidelnej báze vymieňa aj názov radu modelov. Aktuálny desiaty sa volá Comet Lake. Predtým ste sa mohli stretnúť s Cannon Lake, Coffee Lake, Kaby Lake, Skylake, Broadwell, Haswell, Ivy Bride, Sandy Bridge Nehalem. 

Najlepšie si spomínané písmená môžeme predviesť na siedmej generácii. S ňou sa v notebookoch stretávame dodnes.

znamená procesor, ktorý ma znížený výkon a spotrebu, pričom menej používané Y má spotrebu zníženú ešte viac. H má veľmi výkonnú grafiku, no a pre náročnejších tu je aj HK, čo znamená odomknutý procesor. Tomu môžete zvýšiť výkon sami. Q znázorňuje štvorjadrové procesory. A ak by ste natrafili na iné označenia, treba si dohľadať informácie, môžete sa potešiť alebo zistíte, že treba hľadať ďalej.

Okrem procesora si pri výbere nového notebooku bez samostatnej dedikovanej grafickej karty treba vybrať aj akcelerátor videa. Novší čip znamená vyšší výkon asi o 20 %, čím sa dostávame späť ku generáciám procesora. Novšia generácia by mala mať vyšší výkon, prípadne rovnaký výkon, ale v tom prípade by mala byť úspornejšia.

procesor notebook

Akú veľkú pamäť RAM potrebujete?

Operačná pamäť, alebo inak RAM, je veľmi dôležitá pri výbere nového notebooku. Minimum sú 4 GB, no ideálne je staviť na 8 GB, čo je veľmi častý štandard, s ktorým si vystačí väčšina používateľov.

Odporúčame však 16 GB, najmä ak sa chystáte robiť náročnejšie úkony. Takúto operačnú pamäť nájdete skôr v luxusnejších alebo herných modeloch. Takáto RAM vám zaručí plynulú prevádzku aj pri náročnej práci. Stretnúť sa môžete aj s vyššou RAM pamäťou, no to už nie je také bežné.

Ukladanie údajov na disk

Kam so všetkými súbormi? Predsa na disk! Preto musí mať tiež adekvátny priestor. Sú dva tipy diskov, HDD a SSD. SSD sú výrazne rýchlejšie, ale aj drahšie. Sú na báze flash pamätí. Za menej peňazí získate viac gigabajtov pamäti s klasickými HDD, aj systém sa vám skôr naštartuje, no budete mať menej miesta.

hdd disk

HDD – pevný disk používa pohyblivé časti, napríklad čítaciu hlavicu, a preto je pomalší než SSD.

Keďže rozdiel medzi SSD a HDD je obrovský, pričom majú veľký vplyv na prevádzku počítača, dovolíme si vám ich odhaliť. Rozdiel je totiž cítiť pri každodennom používaní, najideálnejšia je však kombinácia plnohodnotného SSD a HDD, čo z vlastnej skúsenosti môžeme iba potvrdiť a schváliť.

Klasický HDD je cenovo dostupnejší a určite budete mať viac miesta za menej peňazí. Oplatí sa to však? Klasický HDD je obmedzený rýchlosťou, ktorou sa otáčajú jeho platne, spravidla to býva 5 400 ot/min alebo 7 200 ot/min. Hlava na nich kmitá a čím dlhšie disk používate, tým viac je všetko rozhádzanejšie, pretože sa údaje ukladajú nekoordinovane, a hlava musí skákať sem a tam, počítač bude spomalený a trochu sa mu zníži kapacita. Preto treba disk defragmentovať (s čím sa ani nemusíte zaťažovať, stačí si nastaviť pravidelnú defragmentáciu). Ďalším ich špecifikom je, že nie sú také tiché ako SSD a sú náchylné na poškodenie, treba dávať pozor na nárazy počítača, nedajbože pády!

SSD disk

SSD vám zaručia rýchlosť, pretože nemajú žiadne pohyblivé časti, nie sú také náchylné na poškodenie. Majú úplne tichú prevádzku a dosahujú rýchlosť zápisu a čítania napríklad 550 MB/s. Ich jedinou nevýhodou je v podstate len to, že získate menej miesta za viac peňazí.

Ak si vyberiete SSD, minimum odporúčame 128 GB, ideálnejšie však bude 256 GB – 512 GB. Bežné disky zvyknú mať kapacitu nad 500 GB.

Veľkosť a rozlíšenie displeja

Od displeja sa odvíja nielen veľkosť notebooku, ale aj jeho výkon, pretože vysoké rozlíšenie potrebuje vyšší výkon. No na obraz s vysokým rozlíšením sa vám bude lepšie pozerať. A veľká obrazovka má svoje výhody tiež, pretože budete mať viac priestoru na prácu či zábavu.

4K rozlíšenie

Chcete viac detailov? Tak si doprajte vyššie rozlíšenie. 4K je 4× jemnejšie než Full HD.

Najviac sa teší úspechu 14-palcová uhlopriečka, ktorá je menšia, no stále je to dosť veľký priestor na všetky aktivity. Notebook s takouto uhlopriečkou je kompaktný. Vyššie uhlopriečky, napr. 15,6-palcová s Full HD rozlíšením, sú tiež časté. Lepšie notebooky ponúkajú 2K alebo 4K, takže na rovnakom priestore uvidíte jemnejší obraz.

Inak je dôležité aj to, či bude displej matný alebo lesklý. Matný displej vám dopraje lepšiu čitateľnosť na slnku, no podstatne menej výrazné farby. Lesklé obrazovky vám naskytnú pohľad na krásne vykreslené farby, no čitateľnosť na slnku je horšia.

No a podstatné je aj to, či chcete dotykovú obrazovku. Z vlastnej skúsenosti vieme povedať, že dotyková obrazovka má množstvo výhod, práca s ňou je pohodlnejšia, rýchlejšiaefektívnejšia. To však už závisí od toho, na čo potrebujete notebook a či to pre vás nebude zbytočné. 

Od veľkosti displeja sa odráža aj veľkosť klávesnice, a to konkrétne numerická časť. Ak chcete menší notebook, budete sa musieť zmieriť s tým, že písanie čísiel budete musieť riešiť cez Shift. Numerickú časť nájdete zvyčajne na notebookoch od uhlopriečky 15,6 palcov.

Kvalitná grafika pre médiá

Pri herných či mediálnych notebookoch sa môžeme stretnúť s grafickým akcelerátorom a zabudovaným v procesore, čo je integrovaná grafika, no navyše so samostatnou grafickou kartou (dedikovanou).

Dedikovaná grafika má viacero výhod aj nevýhod. Hlavnou výhodou je, samozrejme, zvýšenie výkonu v hrách či počas spracovania grafiky. Dnes už na hranie kvalitnej nadupanej hry nepotrebujete stolný počítač, lebo výkonnostné rozdiely medzi desktopovými a notebookovými grafikami sa znižujú. Pravdaže, na počítači bude váš herný zážitok oveľa lepší, no kvalitný notebook túto úlohu zvládne hravo.

Nie je to iba o parametroch

Parametre sú jedna vec, druhá je však pohodlné používanie, kvalitné vyhotovenie notebookucelkový dizajn. Ideálne je, ak si môžete notebook aj vyskúšať. Napríklad treba dbať na rozloženie klávesov, klávesnice, pevnosť materiálov, touchpad a podobne.

Batéria je ďalší kľúčový bod, na ktorý treba dbať. Lepšie pracovné notebooky s vami udržia krok celý deň. Herné notebooky sú na tom trochu horšie, no je to pre predpoklad, že hráč nebude musieť hrať hru počas pracovnej cesty vo vlaku.

Dbajte aj na to, koľko portov budete používať. Rýchle konektory USB 3.0 a 3.1 (napríklad ako USB-C) sa vám zídu na pripájanie externých diskov, flashdiskov či bezdrôtovej myšky.

Ak si hľadáte tenučký notebook, pozor, môže mu chýbať napríklad internetový port Ethernet. Ten však už vďaka Wi-Fi množstvo ľudí ani nepotrebujete, no nikdy neviete, kedy sa zíde.

Ak už máte približnú predstavu o tom, aké parametre váš notebook musí mať, teraz sa zamerajte na výbavu. Radi fotíte a chcete si z karty premiestniť fotky do počítača rýchlo a šikovne? Tak sa vám šikne čítačka pamäťových kariet. Chcete mať podsvietenú klávesnicu, lebo často pracujete do noci a chcete šetriť elektrinu? A čo taká DVD mechanika? Bude zbytočná alebo ju potrebujete?

Ak si nebudete pri výbere istý, vždy sa radšej spýtajte známeho, blízkeho, o kom viete, že sa v notebookoch vyzná. Aby sa vám nestalo, že zaplatíte veľa peňazí za produkt, ktorý nesplní vaše podmienky.

Pozrieme sa spolu na pár vzorov, podľa ktorých sa môžete pri výbere riadiť. Ide však iba o zopár z ohromného počtu možností, no a celkom lacné modely a notebooky pre deti vynecháme, pričom na moderné konvertibilné notebooky sa zameriame iba sčasti. Takto by sme teda rozdelili základné skupiny:

Základný notebook

Zvyčajne ide v tejto základnej kategórii o notebooky s veľkosťou 15,6 palcov, lebo sú ideálne aj na cestovanie či do školy na prednášky. Väčšie, 16-palcové, tie už zvládnu zastúpiť aj starší stolný počítač. A nepotrebujete k nim monitor, lebo majú dosť veľkú obrazovku. Cena týchto modelov sa pohybuje od 400 €.

A čo teda v tejto kategórii hľadáme? Na bežné používanie si vystačíte s HD displejom, ale už sa tu objavia aj HD+ či Full HD. Ak máte radi filmy, pozeranie seriálov, videí vo vysokom rozlíšení, vrelo odporúčame. Určite si vyberte aj pri lacnejšom notebooku vyššie rozlíšenie.

Čo sa týka hardvéra, celkom štandardným je Intel Core i3 či AMD Ryzen 3. Určite však dbajte na to, aby ste mali aspoň 4 GB operačnej pamäte, aby vám všetky programy šli ako po masle. Ideálne odporúčame 8 GB.

Pozor na to, či má notebook predinštalovaný Windows. Keďže je cena notebooku nízka, výrobca sa mohol rozhodnúť nezakomponovať tento operačný systém do notebooku. Dobré správy však sú, že už aj v lacnejších modeloch nájdete práve „luxusnejšie“ SSD úložisko, vďaka čomu bude počítač značne rýchlejší. Kedysi ste SSD našli iba na drahších zariadeniach.

Univerzálny notebook na médiá

Náročnejší používatelia si iste potrpia na lepšiu kvalitu displeja, takže tu by dobre padli na osoh 15,617,3-palcové notebooky, keďže napríklad taká úprava videí, občasné hranie hier či iná práca na nich bude oveľa lepšia, efektívnejšia a pohodlnejšia. Tu sa šiknú aj konvertibilné notebookydotykovou obrazovkou, aby sa vám lepšie pracovalo, no to už by sa cena šplhala vyššie, povedzme od 500 do 850 €.

Čo sa týka procesorov, tu máme na výber viacero možností. Odporúčame jeden z modelov Intel Core i5 / AMD Ryzen 5, samozrejme, čím novšia generácia, tým lepšie. Ak chcete staviť na výkonnejšie procesory Intel Core i7 / AMD Ryzen 7, pokojne do toho.

Pri takomto multimediálnom notebooku sa bez samostatnej grafickej karty nezaobídete, zvyčajne ide o NVIDIA GeForce alebo AMD Radeon, no môže byť aj RX VEGA.

Film na notebook

Dnes už väčšina z nás pozerá filmy na online platformách, ako je Netflix a podobne. Možno však nájdete dôvod kúpiť si notebook s DVD/Blu-ray mechanikou.

Aby však všetko fungovalo svižne, potrebujete aspoň 8 GB RAM. Ideálne odporúčame 16 GB, ktoré by bolo dobre skombinovať s úložiskom SSD. Niektorí výrobcovia však SSD kombinujú s HDD. Kombinácia dvoch plnohodnotných diskov je lepšia než hybridný disk. Treba však brať do úvahy, že taký notebook bude o čosi drahší.

Filmy na notebooku

Notebooky „2 v 1“

S obrovským množstvom tabletov na trhu sa začal rozmach aj triedy notebookov, ktorá sa snaží držať krok s „tabletovým“ trendom. Ide o tzv. konvertibilné notebooky. Časom tablety začali ustupovať, no konvertibilné notebooky si svoje miesto na trhu udržali statočne.

Konvertibilný notebook spoznáte podľa jeho špecifickej konštrukcie, často býva vyobrazený v tvare „stanu“. Má totiž displej, ktorý sa dá otáčať, nakláňať, ba dokonca úplne odpojiť a používať ako tablet.

Konvertibilný notebook

Čo majú notebooky 2 v 1 spoločné je, že majú všetky dotykový displej, no a najmä zvládnu to, čo zvládne tablet aj notebook.

Konštrukcia má svoje výhody. Okrem toho že je veľmi kompaktnáľahká ani netreba pripájať myš, pokojne ho môžete ovládať gestami a dotykom. No a keďže má funkcie aj ako tablet, množstvo aplikácií môžete používať v jednoduchšej „tabletovej“ verzii, nie v tej desktopovej.

Tieto notebooky zastanú prácu notebooku aj tabletu, preto v tejto kategórii nenavrhujeme konfiguráciu.

Pracovné notebooky

Ak potrebujete notebook na prácu, dôležité je, aby ste sa naň mohli spoľahnúť, aby sa vám ľahko prenášal a aby bol univerzálny. Ak veľmi nerobíte s číslami a nebude vám chýbať numerická klávesnica, vhodný pre vás bude notebook s veľkosťou 14 palcov. A ak by ste potrebovali väčšiu pracovnú plochu, môžete si zabezpečiť monitor. Takéto notebooky sa cenou pohybujú nad 580 €.

Aby ste nemuseli kupovať nový notebook každé dva roky, siahnite aspoň po 16 GB RAM. Pracovný multitasking tak pre vás nikdy nebude problém, a už vôbec nie, ak si vyberiete jeden z moderných procesorov Intel alebo AMD.

Ak budete často cestovať, budete potrebovať displej, ktorý bude dobre čitateľný aj na slnku, odporúčame preto antireflexný displej, minimálne Full HD. A ako iste viete, dlhá výdrž batérie má svoje výhody. V tejto kategórii sa bavíme o výdrži cca 8 hodín. Nezabúdajme ani na porty, aby ste si mohli pripojiť všetko, čo treba, a to hlavne naraz. Či už to bude viacero konektorov (USB-C a pod.), čítačka pamäťových kariet, no a v neposlednom rade sa vám určite zíde aj port na dokovanie.

Špeciálne požiadavky na výkon, výbavu či prenosnosť má každý profesionál, ktorý sa potrebuje na svoj notebook spoľahnúť.

Pre dizajnérov, architektov a podobne sú potrebné notebooky, ktoré kvôli špecializovaným grafikám, práci s VR alebo profesionálnym programom musia mať vyšší výkon, a preto stoja viac.

Treba si zvážiť, či uprednostníte operačný systém Windows alebo macOS. Ktoré prostredie vám bude viac vyhovovať? Profesionáli radia Windows, ale aj MacBooky, a to buď MacBook Air, ktorý je obľúbený pre svoju nižšiu cenu najmä u študentov), alebo MacBook Pro. Ten sa pýši Retina displejom, vysokým výkonom a skvelou prenášateľnosťou, takže zaujal veľké množstvo náročných používateľov.

MacBook Pro od Apple má špičkovú výbavu, skvelý výkon a je ľahký a spoľahlivý.

Herný notebook

Ak ste si mysleli, že notebooky kvalitné hry neutiahnu, boli ste na omyle. Dnes už vôbec nezaostávajú za stolnými počítačmi ako kedysi. Výrobcovia ako Acer, Asus, Lenovo, HP či Dell do nich navyše vkladajú všetky svoje skúsenosti, takže sa môžete spoľahnúť na kvalitné chladenie, možnosti pretaktovania a podobne. Okrem toho už dnes herné notebooky ani nie sú také drahé, pohodlne ich zoženiete už od 750 €.

Na čo najlepší hráčsky zážitok vám poslúžia notebooky, ktoré majú minimálne 15,6 palcov a Full HD displej. Väčšina hier je v 4K kvalite, preto by bola škoda si nedopriať jemnejší displej. Pri 4K obrazovkách však treba myslieť na to, ako zaťažuje výkon, potrebujete ho totiž aj na náročnosť hier na grafickú kartu.

Aj procesor, RAMgrafiku si treba nakombinovať správne, aby boli komponenty vyvážené a „nezbrzdili“ sa navzájom. Určite by ste nemali ísť „pod“ procesory Intel Core i5/i7/i9 alebo AMD Ryzen 5/7/9. Operačná pamäť menšia než 16 GB vám nezaručí plynulú prevádzku, určite nie po dvoch či troch rokoch, keď budú hry opäť na vyššej (náročnejšej) úrovni. A k tomu nesmie chýbať zodpovedajúci grafický čip.

Herné notebooky hýria množstvami funkcií, ktoré vás naladia na tú správnu hernú atmosféru. Napríklad si môžete nastaviť vlastné podsvietenie jednotlivých klávesov.

V lacnejších notebookoch nikoho neprekvapí napríklad NVIDIA GeForce GTX 1650, s ktorou si s pohľadom na Full HD displej zahráte väčšinu najnovších hier, no nastavenia treba mať na stredné až vysoké detaily. Ak chcete hrať na najvyšších detailoch aj ďalších pár rokov, určite siahnite po NVIDIA e Force RTX 2070 Max-Q v spojení s Full HD displejom. A na čo najväčší priestor pre vaše údaje by bodla kombinácia SSD a HDD.

Nečakajte však, že bude herný notebook ľahký ako pierko, má mať vysoký výkon a dlhú výdrž batérie, výrobcovia predpokladajú menej častý presun. Nie je to však nič extrémne, čo by ste občas v taške neodniesli.

Veríme, že sme vám urobili obraz o tom, ako si vybrať notebook. Nech už hľadáte akýkoľvek, teraz sa vám bude oveľa ľahšie rozhodovať a budete mať o parametroch oveľa lepšiu predstavu.