Ako vybrať notebook?

Notebooky sa v posledných rokoch stali neodmysliteľnou súčasťou našich životov. Narazíte na ne v domácnostiach, vo firmách, patria medzi základnú výbavu každého študenta. Ako ale vybrať ten správny model, ktorý maximálne vyhovie vašim potrebám? V nasledujúcom článku sme pre vás zostavili súhrn informácií a odporúčaní, ktorými by ste sa mali pri svojom nákupe riadiť.

Podľa čoho vyberať notebook?

Výkon a výbava

Procesor (CPU)

Procesor je srdcom každého notebooku a jeho výkon má kľúčový vplyv na celkový chod prístroja. Významným a zároveň dobre viditeľným parametrom procesoru je počet jadier. V dnešnej dobe sú najrozšírenejšie 2 a 4-jadrové procesory. Pričom zjednodušene platí, že čím viac jadier procesor má, tým viac operácií zvládne v priebehu jediného okamihu vykonať (teda je rýchlejší). Dôležitá je tiež frekvencia procesora. Tá sa pri dnešných notebookoch najčastejšie pohybuje od 1,6 do 3 GHz. Aj tu platí, že viac znamená lepšie.

A čo z týchto hodnôt vyplýva pre váš nákup? Ak budete notebook využívať na kancelársku práci, stačí vám lacnejšie dvojjadro s frekvenciou do 2 GHz. Na hranie novších hier naopak budete potrebovať aspoň 4-jadrový prístroj s frekvenciou aspoň 2,4 GHz.

Operačná pamäť

Operačná pamäť významne ovplyvňuje chod prístroja. Dnešné notebooky obvykle disponujú pamäťou od 4 GB RAM do 16 GB RAM. Modely osadené 4 GB RAM síce patria k tým najlacnejším na trhu, no je nutné rátať s tým, že chod notebooku nebude príliš plynulý. Pri nákupe preto rozhodne zvážte príplatok za model s 8 GB pamäťou. Do budúcna vám to ušetrí čas a nervy.

Rovnako aj tu platí, že hráči hier, prípadne grafici, budú potrebovať aspoň 16 GB RAM. No nenároční užívatelia pracujúci s kancelárskymi programami, počúvajúci hudbu či sledujúci filmy, by mali byť bez problémov spokojný aj so 8 GB RAM.

Grafická karta

Notebooky majú dve základné varianty grafických kariet – buď je grafika priamo integrovaná na základnej doske notebooku, alebo je samostatná (dedikovaná). Integrované grafické karty majú menší výkon a nemajú vlastnú pamäť. Na druhú stranu, majú nižšiu spotrebu a sú lacnejšie. Faktom tiež je, že sa ich kvalita v posledných rokoch zdvihla. Napriek tomu nie sú vhodné ani na hranie hier, ani na prácu s grafickými programami.

Samostatné grafické karty vyrábajú firmy NVIDIA a AMD. Tieto karty sa pýšia vyšším výkonom a tiež vlastnou pamäťou. Jej veľkosť je zvyčajne 4 GB až 8 GB, pričom väčšine používateľov by mali stačiť 4 GB. Omnoho dôležitejší je výkon jednotlivých kariet. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že čím vyššie číslo sa v názve grafickej karty nachádza, tým väčší výkon by mala mať. Zďaleka to však neplatí vo všetkých prípadoch. Číselné označenie preto berte skôr ako orientačné usmernenie. Každopádne, ak to s hraním hier alebo prácou s videom myslíte aspoň trochu vážne, bez samostatnej grafiky sa nezaobídete.

Pevný disk

Pevné disky slúžia na ukladanie dát, pričom ich veľkosť sa dnes pohybuje obvykle od 256 do 2000 GB (2 TB). Okrem kapacity je pri klasických HDD dôležitá aj rýchlosť otáčok. Obvykle sa stretneme s variantom 5 400 otáčok za minútu alebo 7 200 otáčok za minútu. Vyššia rýchlosť, pochopiteľne, znamená rýchlejšie načítanie aj zápis dát. To vedie k celkovému zrýchleniu počítača. Klasické pevné disky sú postupne nahradzované diskami SSD. Tie fungujú na podobnom princípe ako flashky a oproti klasickým HDD majú niekoľko výrazných výhod.

Okrem iného sú SSD disky výrazne rýchlejšie, čím dokážu podstatne zrýchliť chod celého prístroja a neobsahujú žiadne mechanické časti, vďaka čomu sú výrazne odolnejšie voči otrasom a mechanickému poškodeniu (čo je veľká slabina klasických HDD). Aj preto sa v poslednej dobe stále častejšie stretávame s kombináciou HDD + SSD. SSD disk má v týchto prípadoch malú kapacitu (max. stovky GB) a slúži na zrýchlenie notebooku pri jeho štarte a pomáha tiež pri vykonávaní často sa opakujúcich činností.

Batéria

Výdrž batérie patrí ku kľúčovým parametrom. Obvyklá výdrž dnešných notebookov sa pohybuje medzi 3 až 8 hodinami. Ovplyvňuje ju nielen kapacita batérie (z koľkých článkov sa skladá), ale aj spotreba notebooku (napr. spotreba 17,3" notebookov so samostatnou grafikou je výrazne vyššia). Pokiaľ predpokladáte, že sa budete často pohybovať mimo dosahu elektrickej siete, mala by pre vás hrať výdrž chodu na batériu zásadnú rolu. Pri kúpe myslite aj na to, že životnosť batérie sa postupne znižuje, takže po dvoch rokoch môže mať váš notebook aj o tretinu kratšiu výdrž než v čase jedho zadováženia.  

Konštrukcia

Materiál, rozmery a hmotnosť

Nie každý notebook je prispôsobený na pravidelné prenášanie. Pokiaľ teda plánujete, že vás bude pravidelne sprevádzať na vašich cestách, venujte pozornosť materiálu prístroja. Plastové notebooky síce obvykle vychádzajú lacnejšie, je ale vysoká pravdepodobnosť, že časté prenášanie nemusia plasty vydržať. Omnoho vyššiu odolnosť vykazujú prístroje vyrobené z odolných zliatin kovu. Ak teda máte v pláne časté prenášanie, dajte pri nákupe prednosť radšej im. Pre rozmery notebookov je určujúca uhlopriečka jeho displeja. Tou najpredávanejšou je tradičná uhlopriečka 15,6“. Používatelia však stále častejšie vsádzajú na iné rozmery. Znova pritom platí, že kľúčovou pre voľbu veľkosti notebooku je početnosť jeho prenášania. Napríklad 17,3" notebook voľte v prípade, že jeho hlavnou úlohou bude nahradiť stolový počítač. 

Ak má byť notebook vašou pravou rukou na cestách, skúste sa porozhliadnuť aj medzi 11,6 – 14“ prístrojmi. Ponúkajú kompaktné rozmery a nízku hmotnosť. Hlavne získavajú v poslednej dobe na popularite. Niet divu, nosiť malé prístroje vážiace 1,2 – 1,5 kg je významne príjemnejšie než ťahať sa s veľkým 15,6“ noťasom vážiacim cca 2,5 kg. Je ale potrebné vziať do úvahy aj opačnú stranu mince. Menšie displeje sú výrazne menej prehľadné a taktiež výbava pri cenovo porovnateľných 15,6“ býva obvykle o niečo lepšia než pri 11 – 14“ notebookoch

Displej

Zďaleka najobvyklejším rozlíšením dnešných notebookov je Full HD rozlíšenie (1920 x 1080). Drahšie stroje už mávajú vyššie rozlíšenie – až 4K. Tretím najrozšírenejším rozlíšením je potom 1600 x 900. Voľba rozlíšenia samozrejme závisí na vašich nárokoch. Väčšina bežných používateľov si vystačí aj s nižším HD rozlíšením, to je však dnes už zastaralé. Ak však pracujete s grafikou alebo sa radíte k náročnejším hráčom hier, budete pravdepodobne vyžadovať aspoň Full HD rozlíšenie.

Pred kúpou ešte môžete váhať, či zvoliť skôr lesklý alebo matný displej. Lesklý displej má výraznejšie farebné podanie, no je náchylný na odlesky. Jeho čitateľnosť na priamom slnku je pomerne zlá. Matné displeje tým trpia omnoho menej. Ich cena je ale väčšinou o niečo vyššia než pri notebookoch s lesklými displejmi. Zaujímavou alternatívou sú prístroje vybavené dotykovými displejmi – notebook tak môžete ovládať intuitívne svojimi prstami. V neposlednom rade potom nie je na škodu popremýšľať o notebookoch s výklopnými alebo otočnými displejmi. Ich výhoda je zjavná už z názvu – obrazovku môžete takmer ľubovoľne natáčať, ľahko si ju tak nastavíte podľa vašich aktuálnych potrieb.

Nevyhnutné periférie

USB vstupy, Wi-Fi, webkamera, HDMI, DVD mechanika a mnoho ďalších portov či príslušenstva nájdete pri každom notebooku. Máte ale jasno v tom, čo skutočne potrebujete?

USB – cez USB port sa k notebooku pripojuje väčšina externých zariadení. Čím viac USB vstupov notebook má, tým lepšie. Rozhodne odporúčame, zaobstarať si notebook s aspoň troma USB vstupmi. V popisoch produktov sa obvykle stretnete s označením USB 2.0 a USB 3.0. Najnovším štandardom je potom USB typu C.

HDMI – ak prepojujete notebook s externým monitorom alebo napríklad televízorom, bez HDMI sa obvykle nezaobídete – aspoň vtedy, ak túžite po digitálnom obraze s vysokým rozlíšením. HDMI nájdete u veľkej väčšiny dnes predávaných notebookov

Display post – je alternatívou k HDMI. Aj jeho pomocou môžete prenášať digitálny obraz vo vysokom rozlíšení. Display port nie je u notebookov tak rozšírený ako HDMI. Skôr sa s ním stretnete na drahších prístrojoch. Ak nemáte špecifické požiadavky, obvykle sa bez tohto portu zaobídete (za predpokladu, že notebook je vybavený HDMI)

VGA výstup – VGA výstup (niekedy tiež S-video) slúži na prenos obrazu z notebooku do externého zariadenia. Na rozdiel od HDMI však už má svoje najlepšie roky za sebou. Poradí si totiž len s analógovým prenosom signálu. Z toho okrem iného vyplýva horšia kvalita výsledného obrazu a nižšie maximálne rozlíšenie.

Wi-Fi – drvivá väčšina notebookov je dnes vybavená Wi-Fi adaptérom, vďaka ktorému sa môžete bezdrôtovo pripájať k internetu. Výnimky sa ale občas nájdu. Preto si pred nákupom skontrolujte, či je prístroj Wi-Fi skutočne vybavený.

LAN – okrem Wi-Fi je stále rozšírené aj pripojenie pomocou kábla. Pokiaľ je aj vo vašom prípade pravdepodobné, že budete pristupovať na web týmto spôsobom, skontrolujte si, či má vami vybraný notebook LAN konektor.

Bluetooth – slúži na prenos súborov na krátku vzdialenosť. Využijete ho napríklad pri posielaní fotiek z mobilného telefónu či na počúvanie hudby vysielanej z počítača na Bluetooth slúchadlá.

Optická mechanika (DVD, Blu-ray) – od optických mechaník sa v notebookoch postupne ustupuje. Na ultrabookoch ich už nenájdete vôbec. Pred kúpou notebooku si preto dobre premyslite, či mechaniku skutočne využijete. Ľahko sa vám totiž môže stať, že raz zatúžite prehrať si obsah vášho DVD a s hrôzou zistíte, že ho nemáte kam vložiť.

LTE (4G)/3G - drahšie notebooky, zvyčajne zamerané na pracovnú sféru, môžu disponovať taktiež LTE (4G) modemom, prípadne starším 3G. Vďaka nemu sa potom môžete pripojiť na internet prostredníctvom siete niektorého z mobilných operátorov.

Klávesnica

Pred nákupom si dobre prehliadnite klávesnicu. Rozloženie, vzdialenosti a tvar kláves sa líši model od modelu. Pre jednoduchšie písanie čísiel sú mnohé notebooky vybavené numerickou časťou klávesnice, tak ako to býva zvykom na externých klávesniciach. Veľmi príjemným vylepšením je podsvietenie klávesnice. Tým však disponujú takmer výhradne len drahšie modely.

Operačný systém

Najdostupnejším variantom je samozrejme zvoliť notebook s predinštalovaným systémom Windows – nemusíte riešiť nákup operačného systému, ktorý sa často predraží. Skúsenejší používatelia, samozrejme, môžu siahnuť aj po Linuxe. Ten je bezplatný, avšak užívateľsky menej prívetivý. Veľká časť náročnejších používateľov zrejme siahne po MacBooku s Mac OS z dôvodu preferencie ekosystému Apple.

V kolónke operačný systém sa pri notebookoch obvykle stretnete s troma variantmi:

  • predinštalovaný operačný systém Windows,
  • v notebookoch (MacBookoch) od Apple je predinštalovaný systém Mac OS,
  • predinštalovaný operačný systém Linux,
  • bez operačného systému.

Vyberte si ten správny notebook

Notebook pre školáka

Čo potrebujú školáci? Šírka ich požiadaviek je veľká. Musia spracovať dokumenty do školy, mať bezproblémový prístup na internet, pracovať v rôznych programoch a s najväčšou pravdepodobnosťou si veľmi radi zahrajú aj nejakú hru. Vo výsledku tak školský notebook parametrovo pripomína multimediálny počítač pre rodiny. Aspoň dvojjadrový procesor (ideálne napr. Intel Core i3 alebo i5) a 4 GB pamäť RAM sú nutnosťou. Pevný disk odporúčame voliť s kapacitou nad 500 GB. Pokiaľ chcete, aby si vaša ratolesť zahrala na notebooku aj nejakú svoju obľúbenú hru, siahnite po samostatnej grafickej karte. Otázkou sú rozmery prístroja. Ak má byť notebook študijnou pomôckou určenou na doma, nemusíte sa brániť ani 17,3“ prístroju. Ak má ale byť prístroj pravidelne využívaný pri vyučovaní, stojí za to popremýšľať o 13,3“ či ešte menšom modeli.

Notebook do domácnosti

Pri notebookoch do domácnosti sa predpokladá, že sa na ňom budete chcieť raz za čas pozrieť na zaujímavý film alebo si zahrať hru. Preto budete potrebovať o niečo výkonnejší prístroj. Hodiť sa vám bude minimálne dvojjadrový procesor, aspoň 8 GB pamäť RAM a SSD disk s kapacitou aspoň 256 GB. Voľba grafickej karty závisí od toho, aké náročné hry plánujete hrať. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že zvoliť môžete buď integrovanú Intel HD, alebo niektorú z nezdieľaných grafických kariet. Rozmery notebooku znovu voľte podľa početnosti prenášania. S najväčšou pravdepodobnosťou nespravíte chybu s tradičným 15,6“ modelom.

Notebook pre hráča

Nekompromisný výkon, dostatok úložného priestoru a kvalitná grafická karta. To všetko je potrebné v prípade, že to s hraním hier na notebooku myslíte skutočne vážne. Ako procesor voľte, pokiaľ možno, štvorjadrový Intel Core i5, i7 alebo i9. Pri operačnej pamäti voľte parametre od 8 GB vyššie. Určite siahnite po samostatnej grafickej karte. Za minimum, na ktorom si zahráte novšie hry so slušnými detailmi, sa dá považovať napr. karta GeForce GT 740M. Pevný disk vám bude vyhovovať jedine s väčšou kapacitou. Mali by ste zvážiť aj kombináciu SSD s HDD. Rozmery herných notebookov bývajú zvyčajne väčšie. Ak nebudete prístroj často prenášať alebo pripájať externý monitor, oplatí sa zadovážiť si notebook so 17“ displejom.

Notebook do kancelárie

Na prácu s textovými dokumentami, tabuľkami, surfovanie na internete alebo občasné prehliadanie fotografií vám vystačí v podstate akýkoľvek notebook s aspoň dvojjadrovým procesorom. Ako operačná pamäť by vám teoreticky vystačila 4 GB RAM. No s ohľadom na plynulý chod notebooku ale odporúčame ako minimum 8 GB RAM. Ďalej vám postačí integrovaná grafická karta a ako úložisko vám zrejme bez problémov poslúži 500 GB harddisk. V závislosti na početnosti prenášania zvážte, či by vám nevyhovoval skôr menší a ľahší prístroj.

Najobľúbenejší výrobcovia notebookov: