Ako vybrať mop?

Upratovanie podláh = zmáčané ruky a boľavý chrbát? Už dávno nie! Mokré handry v domácnostiach čoraz častejšie nahrádzajú moderné mopy. Zbavte sa neobľúbeného ručného vytieranie podláh aj vy! Ako vybrať ten pravý mop, ktorý bude najlepšie vyhovovať potrebám vás i vašich podláh?

Ponuka upratovacích pomocníkov do domácnosti je v súčasnosti naozaj široká. Pri voľbe toho správneho pomocníka dbajte nielen na funkčné riešenie, ale aj typ povrchu, ktorý máte. Optimálnym variantom je voliť čo najuniverzálnejší mop, ktorý je zároveň vhodný aj na najcitlivejší povrch, ktorý v domácnosti máte. Podľa typu podlahy vyberajte aj návlek z mikrovlákna. Voliť môžete z variantov Soft, Sensitive, pre suché, mokré či univerzálne vytieranie, podľa sily znečistenia podláh a pod.

Základné delenie mopov

Ploché mopy: najuniverzálnejší a najpopulárnejší typ mopov. Skvele sa hodí pre vytieranie väčších plôch. K dispozícii je široká paleta návlekov. Ideálne sú návleky z mikrovlákna, ktoré dokážu účinne zachytávať nečistoty a výrazne tak uľahčujú upratovanie. Navyše ich môžete prať v práčke.

Strapcové mopy: ak sa váš byt skladá skôr z väčšieho počtu menších alebo členitejších plôch, tradičné strapcové mopy sú pre vás tou pravou voľbou. Ľahko sa s nimi dostanete pod nábytok a vytriete každé zákutie vášho bytu. Ich silnou stránkou je tiež vysoká absorpcia vlhkosti.

Rotačné mopy: môžu byť ploché aj strapcové. Sú perfektnou voľbou pre drevené podlahy a ďalšie typy povrchov, ktoré sú citlivejšie na kontakt s vodou. Otočný kĺb, na ktorom je uložená hlavica mopu umožňuje pohodlné, a navyše maximálne efektívne žmýkanie. Mop tak vyžmýkate prakticky do sucha, čo ocenia nielen citlivejšie podlahy, ale aj vaše ruky, ktoré vďaka tomu vôbec neprídu do kontaktu s vodou.

Sprejové mopy: nový typ mopov. Ich najväčšou prednosťou je pohotovosť a skladnosť. Do hlavice mopu sa naleje voda s čistiacim prostriedkom a tá je následne nanášaná na podlahu integrovaným rozprašovačom. Niektoré typy si vystačia iba s plnením vodou, iné však vyžadujú špeciálny prípravok na ošetrenie citlivých podlahových povrchov. Využitie pre konkrétny typ podlahy závisí aj na kvalite prevedenia žmýkacieho systému.

Robotické mopy: automatizovaná "prachovka", ktorá pracuje za vás! Stačí zapnúť a sledovať, ako tento šikovný pomocník pozbiera všetky omrvinky, prach, chlpy alebo napríklad vlasy, čím vám výrazne uľahčí upratovanie. Ich hrany sú prispôsobené tak, že sa dostanú aj do rohov a vďaka inteligentným senzorom bez problémov rozoznajú každú prekážku. Zásluhou malej výšky preniknú pod väčšinu nábytku, žiadna nečistota tak pred nimi nie je v bezpečí. Výhodou je aj fakt, že ich môžete použiť na akomkoľvek type tvrdých podláh. Fungujú na dobíjacie batérie a bez káblov. Ideálne sú robotické mopy tam, kde je potreba častejšie upratovanie - napríklad domácnosť so zvieratami.

Parné mopy: špeciálny typ mopov určený na čistenie podláh. K upratovaniu nepoužívajú čistiaci prostriedok, ale horúcu paru vznikajúcu ohrevom vody v prístroji. Veľkou výhodou parných mopov je, že upratovanie prebieha bez použitia akýchkoľvek chemických prostriedkov. Bez problémov ich tak môžete využívať v domácnostiach alergikov či bytoch s malými deťmi. Porovnanie jednotlivých mopov 

Porovnanie jednotlivých mopov

Typ mopu

Výhody

Nevýhody

Plochý

+ na väčšie plochy+ možnosť použitia návlekov - nevhodné pre členitejšie povrchy

Strapcovitý

+ dostane sa i do horšie dostupných miest

+ skvelo absorbuje vlhkosť

- menej efektívny na väčších plochách

- nehodí sa na citlivejšie podlahy

Rotačný

+ maximálne účinne žmýkanie

+ vhodný i pre citlivé podlahy

+ môže byť plochý alebo strapcovitý

- vyššia obstarávacia cena

Sprejový

+ skladný+ jednoduché použitie

- pre citlivejšie podlahy použiteľný len so špeciálnym prípravkom

- vyššia obstarávacia cena

- vyššia hmotnosť výrobku

Robotický

+ pracuje úplne samostatne

+ dostane sa pod väčšinu nábytku

+ vhodný pre všetky typy podláh

- vyššia obstarávacia cena

Parný

+ upratuje bez použitia chemických prostriedkov

- vhodný len pre menej citlivé podlahy

- k prevádzke potrebuje el. energiu

Mopy podľa typu podláh

PVC, lino, vinyl, marmoleum - nenáročné povrchy, na ktoré môžete použiť akýkoľvek typ mopuDlažba - aj v tomto prípade možno využiť akýkoľvek mop. Na plochý mop je dobré nasadiť hrubší textilný návlek pre efektívnejšie zber nečistôt v škárach. Drevo, korok, laminát - citlivé materiály, ktoré je najlepšie vytierať čo najviac na sucho. Ideálnou voľbou sú preto robotické alebo ploché rotačné mopy s návlekom z mikrovlákna. Mramor a kamenné plochy - tieto podlahy môžu byť náchylné na poškriabanie, preto odporúčame plochý mop s návlekom z mikrovlákna.

Najobľúbenejší výrobcovia mopov: