Ako vybrať monitor dychu?

Monitor dychu je certifikovaný zdravotnícky prístroj, s ktorým sa mamičky stretávajú prvýkrát už v pôrodnici. Predstavuje praktické a veľmi užitočné zariadenie, ktoré umožňuje monitorovanie dychových pohybov dieťatka. Jeho prítomnosť pomáha rodičom mať tak kontrolu nad dieťaťom aj počas spánku a predchádzať obavám zo syndrómu náhleho úmrtia dojčiat (SIDS), ktorého dôsledkom je práve zástava dychu. Prístroj vás upozorní aj v prípade, keď sa vaše bábätko začne dáviť alebo zvracať alebo ak vdýchne cudzí predmet a začne sa dusiť.

Ako funguje monitor dychu?

Tento šikovný prístroj má za úlohu snímať frekvenciu dychu dieťaťa. V momente, ako nezachytí nádych dieťaťa, zapne (obvykle po 20 sekundách) zvukovú a svetelnú signalizáciu. Alarm sa spustí aj vtedy, keď dychová frekvencia dieťatka poklesne pod 10 nádychov za minútu. Väčšinou stačí s dieťaťom zatriasť, aby sa prebudilo a samo sa nadýchlo. Aj spustený alarm môže bábätko prebrať a tým ho stimulovať k nádychu. Monitor dychu vás upozorní aj v prípade, ak dieťa začne zvracať a prípadne sa dusiť, alebo ak vdýchne cudzí predmet. Aké typy monitorov dychu môžete zakúpiť?

  • Doskový monitor dychu je najrozšírenejším typom. Skladá sa z dvoch častí - kontrolnej (vyhodnocovacej) jednotky a snímacej dosky (väčšinou 2 ks). Veľmi dôležitá je jeho správna inštalácia, ktorá je zásadná pre správnu funkciu.
  • Plienkový (mobilný) monitor dychu oceníte najmä v prípade, ak veľa cestujete, alebo vaše bábätko často spí u vás v posteli. Ľahko sa prenáša, pretože k svojmu fungovaniu nepotrebuje žiadne káble. Jedná sa o malý prístroj, ktorý sa pomocou klipu pripne na plienku bábätka tak, aby sa dotýkal bruška. Ak nezachytí pohyb, spustí alarm a začne vysielať jemné vibrácie, ktoré stimulujú dieťa k nádychu. Majte na pamäti, že zavinovačka alebo prikrývka môže znížiť hlasitosť prípadného alarmu. Pre viac pohyblivé deti nie je moc pohodlný, jeho umiestnenie na tele by mohlo pri spánku prekážať.
  • Monitor dychu s elektronickou opatrovateľkou zaisťuje kontrolu dychu aj audiovizuálne. Je vhodný najmä vtedy, ak sa nachádzate často vo vzdialenejšej miestnosti alebo na záhrade a hrozí, že prípadný alarm nezačujete. O spoľahlivý prenos sa postará mobilná opatrovateľka.

Ako používať monitor dychu?

  • Snímacie dosky umiestnite pod matrac v detskej postieľke, kde dieťatko nijako neobmedzujú v pohybe.
  • Pripojte kontrolnú jednotku spojovacím káblom so snímacou doskou a umiestnite ju na bočnici postieľky mimo dosahu dieťaťa. Ak je všetko v poriadku a bábätko pokojne spinká, na kontrolnej jednotke bliká zelené svetielko, v opačnom prípade bliká červeno a je spustený alarm.
  • Pre novonarodené bábätko postačí jedna snímacia doska, keď však porastie a začne sa pretáčať, pripojíte aj dosku druhú.
  • Ak máte dvojčatá, môžete zaobstarať monitor dychu pre dvojčatá, ktorý obsahuje dve až štyri snímacej dosky a dve vyhodnocovacej jednotky. Pozor! Každé bábätko musí mať svoju snímaciu podložku a kontrolnú jednotku.

Pri používaní doskového monitoru dychu môže občas dôjsť k falošnému poplachu. Ten najčastejšie vzniká chybnou inštaláciou, kvôli príliš hrubému matracu. Nepodceňujte tento fakt a vždy sa dopredu u výrobcu uistite o maximálnej hrúbke matracu, ktorá dokáže detekovať pohyb. K falošnému poplachu môže dôjsť aj vďaka slabým batériám alebo presunu bábätka mimo snímacej dosku.

Ako zistím, či monitor dychu funguje správne?

Správne fungovanie monitoru dychu si môžete otestovať veľmi ľahko. Položte bábätko do postieľky a zapnite monitor. Po každom zapnutí prístroja sa automaticky vykoná test spočívajúcu v krátkom prebliknutí kontroliek a pípnutím monitora. S každým nádychom dieťaťa bliká zelená kontrolka, ktorá signalizuje, že je všetko v poriadku. Bábätko vyberte z postieľky, nechajte monitor dychu zapnutý a postieľky sa nedotýkajte.

Po zhruba 20 sekundách sa spustí hlasný alarm a rozsvieti sa červená kontrolka. Teraz máte istotu, že monitor dychu funguje správne a môžete prístroj vypnúť. Vyberajte si taký prístroj, ktorý má indikátor stavu batérie. Len tak budete mať kontrolu nad stavom batérií a informáciu, či vyžadujú prípadnú výmenu!

 

Môžem používať monitor dychu i v kočíku?

Monitory dychu sa môžu používať aj v kočíku, ale aby bolo zaručené jeho správne fungovanie, musia sa používať iba v pokojnom režime, t.j., kočík musí byť riadne zaparkovaný. Pri prechádzke nie je možné monitor dychu (či už doskový alebo plienkový) používať, pretože pohyby kočíka by boli prístrojom vyhodnotené ako dýchanie.

Najobľúbenejší výrobcovia monitorov dychu:

Další podobné aktuality