Ako si vybrať detskú pestúnku?

Monitor dychu je certifikovaný zdravotnícky prístroj, s ktorým sa mamičky stretávajú prvýkrát už v pôrodnici. Predstavuje praktické a veľmi užitočné zariadenie, ktoré umožňuje monitorovanie dychových pohybov dieťatka. Jeho prítomnosť pomáha rodičom mať tak kontrolu nad dieťaťom aj počas spánku a predchádzať obavám zo syndrómu náhleho úmrtia dojčiat (SIDS), ktorého dôsledkom je práve zástava dychu. Prístroj vás upozorní aj v prípade, keď sa vaše bábätko začne dáviť alebo zvracať alebo ak vdýchne cudzí predmet a začne sa dusiť.
Tento šikovný prístroj má za úlohu snímať frekvenciu dychu dieťaťa. V momente, ako nezachytí nádych dieťaťa, zapne (obvykle po 20 sekundách) zvukovú a svetelnú signalizáciu. Alarm sa spustí aj vtedy, keď dychová frekvencia dieťatka poklesne pod 10 nádychov za minútu. Väčšinou stačí s dieťaťom zatriasť, aby sa prebudilo a samo sa nadýchlo. Aj spustený alarm môže bábätko prebrať a tým ho stimulovať k nádychu. Monitor dychu vás upozorní aj v prípade, ak dieťa začne zvracať a prípadne sa dusiť, alebo ak vdýchne cudzí predmet. Aké typy monitorov dychu môžete zakúpiť?
Pri používaní doskového monitoru dychu môže občas dôjsť k falošnému poplachu. Ten najčastejšie vzniká chybnou inštaláciou, kvôli príliš hrubému matracu. Nepodceňujte tento fakt a vždy sa dopredu u výrobcu uistite o maximálnej hrúbke matracu, ktorá dokáže detekovať pohyb. K falošnému poplachu môže dôjsť aj vďaka slabým batériám alebo presunu bábätka mimo snímacej dosku.
Správne fungovanie monitoru dychu si môžete otestovať veľmi ľahko. Položte bábätko do postieľky a zapnite monitor. Po každom zapnutí prístroja sa automaticky vykoná test spočívajúcu v krátkom prebliknutí kontroliek a pípnutím monitora. S každým nádychom dieťaťa bliká zelená kontrolka, ktorá signalizuje, že je všetko v poriadku. Bábätko vyberte z postieľky, nechajte monitor dychu zapnutý a postieľky sa nedotýkajte.
Po zhruba 20 sekundách sa spustí hlasný alarm a rozsvieti sa červená kontrolka. Teraz máte istotu, že monitor dychu funguje správne a môžete prístroj vypnúť. Vyberajte si taký prístroj, ktorý má indikátor stavu batérie. Len tak budete mať kontrolu nad stavom batérií a informáciu, či vyžadujú prípadnú výmenu!
Monitory dychu sa môžu používať aj v kočíku, ale aby bolo zaručené jeho správne fungovanie, musia sa používať iba v pokojnom režime, t.j., kočík musí byť riadne zaparkovaný. Pri prechádzke nie je možné monitor dychu (či už doskový alebo plienkový) používať, pretože pohyby kočíka by boli prístrojom vyhodnotené ako dýchanie.