Ako vybrať mobil?

Asi ťažko nájdeme používanejší a rozšírenejší kus elektroniky než je mobilný telefón. Má ho dnes prakticky každý. Avšak zďaleka nie každý je so svojim kúskom spokojný. Často pritom stačí len maličkosť, napríklad zvoliť prístroj s nepatrne inou konfiguráciou, aby ste spokojní boli! A práve preto je tu náš sprievodca, ktorý vám s výberom nového mobilu maximálne pomôže.

 

Aké sú najdôležitejšie parametre pri výbere mobilného telefónu?

Základné rozdelenie – nie každý je SMART

I keď trhu tvrdo vládnu smartphony, výrobcovia stále nezabúdajú ani na klasické tlačidlové mobily. Tie síce neponúkajú  zďaleka toľko funkcií, špičkové fotoaparáty ani mnohé ďalšie supermoderné technológie, majú však niekoľko výhod, ktoré nejeden užívateľ vyhľadáva. Okrem jednoduchého ovládania, o ktoré sa starajú fyzické tlačidlá (nemusíte tak prstami klepať po displeji), je ich veľkým plusom odolnosť, a tiež dlhá výdrž baterky, pohybujúca sa rádovo vo viacerých dňoch (často i viac než týždeň).

Pokiaľ potrebujete telefón čisto len na volania a písanie SMS, vystačíte si s prístrojom so základnými funkciami, ktorý sa dá zohnať aj pod tridsať Eur. Lepšie tlačidlové mobily sú vybavené aj foťákom, GPS, hudobným prehrávačom a umožnia vám pripojiť sa k internetu.

 

Aký typ mobilu je pre vás ten pravý?

Mobilné telefóny ponúkajú nepreberné množstvo technológií a funkcií. V závislosti na výbave sa delia do troch základných kategórií:

 • Low-end: najnižšia trieda v cenovom rozmedzí cca 65–160 Eur. Bez väčších problémov zvládajú všetky základné činnosti, ako je surfovanie po internete, používanie bežných aplikácii a nechýba im ani jednoduchší fotoaparát. Displeje majú obvykle nižšie rozlíšenie. Aj do tejto triedy už prenikli moderné konštrukcie telefónov s minimálnymi rámčekmi (tzv. FullView displeje). Tieto mobily nie sú určené na hranie náročných hier. Občas sa môžete stretnúť s nižšou plynulosťou a limitovaní môžete byť tiež nižšou kapacitou úložiska. Pre nenáročných užívateľov sú však úplne dostačujúce.
 • Stredná trieda: prístroje v cenovom rozpätí cca 170–400 Eur. Svojimi parametrami uspokoja takmer všetkých užívateľov. Ponúkajú dostatočne kvalitný fotoaparát (väčšinou duálny) a pekné displeje s obvyklým rozlíšením Full HD. Výkon zvyčajne postačuje aj pre väčšinu náročných aplikácii a hier. Tiež samotný chod týchto telefónov je úplne plynulý. Oproti najvyššej triede chýbajú predovšetkým najnovšie technologické vychytávky a maximálny výkon.
 • High-end telefóny: TOP smartphony v cene od 400 Eur až po cca 1300 Eur. Pýšia sa maximálnym výkonom, najnovšími technológiami, špičkovými foťákmi a prvotriednymi displejmi. Bez problémov si poradia aj s najnáročnejšími hrami. Rovnako majú špičkovú a atraktívnu konštrukciu a v podstate všetky vychytávky, ktoré dnešný trh mobilných telefónov ponúka. Určené sú pre všetkých, ktorí sa uspokoja len s tým najlepším.

 

Displej je základ

Na obrazovke sa odohráva všetko podstatné. Niet preto divu, že práve veľkosť a kvalita displeja je tým, čo nás pri nákupe zaujíma najviac. Trendom poslednej doby sú FullView displeje, teda displeje, ktoré zaberajú maximum čelnej plochy telefónu. Výrobcovia tak vďaka tomu môžu zväčšovať veľkosť zobrazenej plochy bez toho, aby pritom rástli rozmery telefónu. A to je rozhodne skvelé!

Displeje podľa veľkosti:

 • Do 3“: v zásade všetky tlačidlové mobily.
 • 3 - 4,2“: patria sem väčšie tlačidlové mobily a low-endové smartphony. Vybavenejšie prístroje sem obvykle nepatria. Výnimkou potvrdzujúcou pravidlo je 4“ iPhone SE.
 • 4,2 - 4,8“: ideálna voľba pre tých, ktorí túžia po chytrom telefóne kompaktných rozmerov. Oproti minulosti sa ponuka v tejto skupine telefónov zúžila, napriek tomu však nie je problém nájsť v nej podarené kúsky aj tých najvyhlásenejších značiek ako sú Apple, Samsung či Sony.
 • 4,8 - 5,4“: dnes veľmi obľúbená veľkosť smartphonu, dostatočná pre hranie hier aj sledovanie videí. Zároveň sa tieto prístroje zmestia do väčšiny vreciek a príjemne padnú aj do dlane.
 • 5,5“ a viac: zásluhou FullView technológie sú práve telefóny s uhlopriečkou +- 6“ hitom súčasnosti. Vďaka minimálnym rámčekom totiž môže byť 6“ telefón menší, než jeho 5,5“ predchodca s klasickými okrajmi. Pri zachovaní rozumných rozmerov tak môžete využívať skutočne veľký displej vhodný pre multimediálne využitie.

 

Displeje podľa rozlíšenia:

Pri mobiloch sa dnes najčastejšie stretnete s tromi základnými rozlíšeniami a ich odvodeninami, upravujúcimi presnú hodnotu rozlíšenia podľa pomeru strán displeja. Vyššie rozlíšenie znamená vyššiu jemnosť displeja. Určite ale neodporúčame hnať sa za každú cenu za čo najvyšším rozlíšením. Také displeje sú totiž drahšie a rýchlejšie vybíjajú baterku (pretože zobrazujú viac obrazových bodov), pričom predovšetkým pri menších uhlopriečkach je rozdiel medzi jednotlivými rozlíšeniami voľným okom v podstate nerozpoznateľný.

 • HD (1280 x 720): dnes najnižšie bežne používané rozlíšenie. Úplne dostačujúce pre telefóny cca do 4,8“.
 • Full HD (1920 x 1080): najbežnejšie rozlíšenie. Jeho jemnosť je dostačujúca pre drvivú väčšinu prístrojov.
 • WQHD (2560 x 1440): pýšia sa ním niektoré TOP smartphony. Ponúkajú extrémne vysokú jemnosť displeja, počítať však musíte s vyššou spotrebou.

Veľa výrobcov dnes umožňuje prepínať medzi jednotlivými rozlíšeniami, čo sa hodí napríklad vo chvíli, kedy potrebujeme predĺžiť výdrž batérie.

 

Displeje podľa použitej technológie:

 • OLED: najkvalitnejšie, ale tiež najdrahšie typy displejov. Hrdia sa predovšetkým verným zobrazením čiernej a skvelým kontrastom. Majú tiež nižšiu spotrebu energie. Pri mobiloch sa najčastejšie stretnete s displejmi s tzv. aktívnou maticou označovanou ako AMOLED.
 • LCD: vyššia spotreba, ale výrazne nižšia cena. Najrozšírenejším typom LCD obrazoviek mobilov sú IPS displeje s verným zobrazením farieb a skvelými pozorovacími uhlami. Vybavené sú nimi v podstate všetky telefóny strednej triedy, ale aj mnohé TOP smartphony. Pri najlacnejších mobiloch sa ešte môžete stretnúť so staršími TN displejmi, ktoré majú najnižšie výrobné náklady.

Procesor – srdce každého telefónu

U procesorov sledujte primárne počet jadier a ich frekvenciu. V súčasnosti sa najčastejšie stretnete so štvorjadrovými a osemjadrovými procesormi. Zjednodušene sa dá povedať, že čím viac jadier, tým lepšie. Hodnota frekvencie potom charakterizuje počet inštrukcií, ktoré procesor spracuje za jednu sekundu. Aj tu platí, že viac znamená lepšie. V súčasnosti sa frekvencia mobilných procesorov pohybuje medzi 1,1 – 2,4 GHz. Pre plynulý chod systému sa ako minimum odporúča štvorjadrový procesor s frekvenciou aspoň 1,4 GHz.

Hlavný výrobcovia procesorov:

 • Qualcomm: jeho procesory Snapdragon dlhodobo patria medzi najrozšírenejšie a najobľúbenejšie mobilné CPU. Jednotlivé rady procesorov sú označované trojčíslím, pričom platí – čím vyššie číslo, tým výkonnejší procesor.
 • MediaTek: s procesormi tohto taiwanského výrobcu sa najčastejšie stretnete v prístrojoch nižších tried. Okrem lacných procesorov sa však výrobca stále častejšie presadzuje aj v prístrojoch vyšších tried, úspechy žne najmä jeho najvyššia rada CPU Helio.
 • Huawei: Huawei resp. ním vlastnená spoločnosť HiSilicon vyrába procesory s označením Kirin. Tie sú oceňované pre svoj vysoký výkon i úspornosť. Opäť platí, že čím vyššie číslo je v označení procesora, tým je výkonnejší.
 • Samsung: pre svoje TOP prístroje využíva Samsung vlastné osemjadrové procesory Exynos. Ich pýchou je predovšetkým výkonný grafický čip.
 • Apple: si svoje procesory necháva vyrábať iným firmám. Označuje ich písmenom „A“ a dvojčíslom, pričom znovu platí, že vyššie číslo = vyšší výkon.

Operačná pamäť RAM – zaistite si plynulý chod

Operačná pamäť RAM slúži ako  dočasné úložisko bežiacich procesov a súborov. Čím väčšiu kapacitu teda má, tým viac aplikácií môže byť aktívnych na pozadí. To má podstatný vplyv na plynulosť a rýchlosť systému.

 • 1GB operačná pamäť: úplné minimum. Prístroje disponujúce touto kapacitou pamäte si už neporadia s náročnejšími aplikáciami a nevyhnete sa ani občasným zásekom.
 • 2-3GB operačná pamäť: súčasný štandard dostačujúci pre pohodlné fungovanie telefónu. Pri náročnejších aplikáciách a hrách môže byť táto kapacita limitujúca, v bežnej prevádzke vám však tato hodnota postačí.
 • 4GB operačná pamäť a väčšia: táto kapacita je dostatočná pre všetky súčasné aplikácie vrátane najnáročnejších hier.

 

Fotoaparát – o čo sa zaujímať?

„Ako dobre to fotí?“ Tak znie otázka, ktorú si pred kúpou mobilného telefónu kladie väčšina zákazníkov. Fotenie mobilom je IN, či už sa jedná o klasické snímanie zadným fotoaparátom, alebo fotenie tak populárnych „selfie“. Čo je o mobilnom foťáku dobré vedieť?

Rozlíšenie

Počet megapixelov je dlhodobo preceňovaný údaj, ktorý na kvalitu fotografie nemá podstatný vplyv. Dôležité je, aby mal hlavný foťák aspoň 8 Mpx, pre dostatočné rozlíšenie fotky a prípadné vystrihovanie výrezov. Či však budete fotiť snímačom s 13 alebo nad 16 Mpx vo výsledku v podstate nerozoznáte.

Svetelnosť

Svetelnosť (f) určuje, ako si fotoaparát poradí v horších svetelných podmienkach. Čím nižšie číslo svetelnosti má, tým lepšie dokáže foťák fotiť pri horšom svetle. Nízka svetelnosť zároveň umožňuje docieliť efektného rozostrenia pozadia na fotkách. Svetelnosť sa pri mobilných foťákoch neustále zlepšuje. V súčasnosti sa dá povedať, že dobré hodnoty sú cca do f/2.2, najlepšie mobilné foťáky dosahujú svetelnosť až f/1.5.

 

Duálny snímač

Väčšina dnešných smartphonov je vybavená duálnym zadným fotoaparátom (a niektoré prístroje majú duálny aj predný fotoaparát). Využitie dvojsnímačového fotoaparátu sa môže pri jednotlivých prístrojoch líšiť.  Najčastejšie sa druhý snímač využíva pre efektné rozostrenie pozadia. Časté je tiež jeho využitie ako optického zoomu (môžete priblížiť snímanú scénu bez straty kvality). Ďalším používaným variantom je potom použitie monochromatického druhého snímača. Tým dôjde k zvýšeniu citlivosti foťáka, čo vedie ku kvalitnejším snímkam za zhoršených svetelných podmienok. Celkovo možno povedať, že duálne snímače prispievajú ku zvýšeniu kvality a atraktivity fotografií zriadených mobilom.

Pri dvoch snímačoch to ale nekončí. Huawei P20 Pro sa stal prvým priekopníkom trojsnímačového fotoaparátu a dá sa predpokladať, že časť konkurencie ho bude čoskoro nasledovať...

Stabilizácia a automatické ostrenie

Stabilizácia je dôležitá na to, aby ste dokázali spraviť ostré snímky aj za šera. Horšie fotoaparáty majú iba elektronickú stabilizáciu, ktorá zaisťuje ostrejšie fotky na úkor vyššieho šumu (zvyšuje ISO). Kvalitnejšie prístroje preto majú optickú stabilizáciu, ktorá vám umožní dosiahnuť ostrejšie zábery bez straty kvality. Dôležité tiež je, aby prístroju nechýbalo kvalitné automatické ostrenie pre jednoduché zachytenie fotografovanej scény.

 

Umelá inteligencia

So správnym ostrením a celkovým optimálnym nastavením fotoaparátu dnes stále častejšie pomáha umelá inteligencia. Tá dokáže vyhodnotiť zameranú scénu a všetky kľúčové parametre nastaví tak, aby ste dosiahli optimálny výsledok snímky. Mimo to dokáže umelá inteligencia pomôcť napríklad aj s následným triedením snímok napríklad podľa miesta či dátumu odfotenia, alebo typu snímky (portrét, krajina a pod.).

Snímanie videa

Pre mnohých užívateľov je rovnako dôležitá kvalita natáčania videa. Väčšina smartphonov si poradí s Full HD rozlíšením, TOP prístroje ale zvládnu aj 4K záznam s rozlíšením 3840 x 2160. Pre natáčanie videí v horším svetle sa veľmi hodí optická stabilizácia. Okrem klasických videí dnes lepšie prístroje dokážu vytvárať napríklad aj efektne spomalené slow-motion videá.

Interná pamäť – majte dostatok miesta pre svoje fotky alebo aplikácie

Ďalším z dôležitých parametrov je kapacita úložiska pre vaše dáta. Zatiaľ čo pri tlačidlových mobiloch si vystačíte so 4 GB pamäte, pre smartphony je táto kapacita málo. To je dané jednak tým, že smartphony ponúkajú širšie možnosti využitia a tiež preto, že časť kapacity si ukradne operačný systém a prípadná grafická nadstavba výrobcu (najčastejšie 3-8 GB). Za použiteľné minimum sa teda dá považovať 8 GB, radšej však odporúčame siahnuť po viac ako 16GB úložisku. Užívatelia, ktorí často fotia, natáčajú videá hrajú hry alebo v telefóne sledujú filmy či počúvajú hudbu, by potom mali voliť kapacitu 64 GB a viac.

Mnohé prístroje umožňujú rozšíriť úložisko prostredníctvom microSD kariet. Ich maximálna podporovaná kapacita býva najčastejšie 256 GB, skutočnú hodnotu je však vždy potrebné si overiť v konkrétnom prístroji. Pozor tiež na smartphony s hybridnými slotmi. Pri nich si totiž budete musieť vybrať, či budete využívať kombináciu SIM + microSD karta alebo dve SIM karty.

 

Kapacita batérie – kľúč k dlhej výdrži

Má zásadný vplyv na výdrž telefónu. Okrem samotnej kapacity je však potrebné sledovať aj ostatné parametre prístroja. Telefón s menším HD displejom bude mať nižšiu spotrebu než 5,5“ model s Full HD obrazovkou. Štandardná hodnota, sľubujúca 1-2dennú výdrž, je dnes cca 3 000 mAh. Pri telefónoch s HD displejom sa nemusíte báť vsadiť ani na o niečo menšiu batériu. Pokiaľ sa, naopak, chcete dostať nad dva dni výdrže, treba vsadiť na smartphone s kapacitou batérie cca 4 000 mAh a viac.

Na konektivite záleží

Existuje veľké množstvo sietí a konektorov, ktoré telefón môže využívať. Aké sú tie najdôležitejšie konektory?

 • Micro USB: slúži na nabíjanie telefónu a tiež prenos dát z/do počítača. V dnešnej dobe je pozvoľna nahrádzaný konektorom USB-C.
 • USB-C: moderná náhrada micro USB. Využíva sa na prenos dát, nabíjanie, ale napr. aj pre pripojenie slúchadiel. Disponuje ním väčšina nových zariadení.
 • Lightning: univerzálny konektor používaný v zariadeniach Apple.
 • 3,5mm Jack: konektor pre slúchadlá. Mnohí výrobcovia od neho v poslednej dobe upúšťajú a nahrádzajú ho redukciou pre pripojenie slúchadiel cez USB-C.

 

Bezdrôtová konektivita:

 • Wi-Fi: slúži k bezdrôtovému pripojeniu vášho telefónu k internetu. Nájdete ju vo väčšine domácností, často býva voľne dostupná aj na verejných priestranstvách.
 • 4G LTE: ak využívate alebo plánujete využívať mobilný internet, rozhodne si vyberte prístroj podporujúci 4G LTE internet. Ten prináša oproti predchádzajúcemu 3G internetu obrovský pokrok a rýchlosť a použiteľnosť je častokrát u LTE porovnateľná s Wi-Fi pripojením. Pred kúpou ešte skontrolujte, či telefón podporuje na Slovensku najpoužívanejšiu LTE frekvenciu 800 Hz.
 • Bluetooth: využijete ho na prenos dát (napr. fotiek) medzi dvomi zariadeniami na kratšiu vzdialenosť.
 • GPS (poprípade. Glonass, Galileo, Beidou): navigačné systémy slúžiace k určeniu vašej aktuálnej polohy. S vhodnou aplikáciou využijete GPS ako navigáciu v aute či v teréne, dôležitá je aj pri meraní vašich pohybových aktivít (napr. zdolanej vzdialenosti).
 • NFC: moderná technológia slúžiaca pre komunikáciu dvoch zariadení na veľmi krátku vzdialenosť. Využitie nájde napríklad pri bezkontaktných platbách, k rýchlej konfigurácii telefónu jediným dotykom atď.

Technológie a funkcie, ktoré oceníte

 • FM rádio: s telefónmi so vstavaným rádiom môžete pomocou slúchadiel naladiť klasické rozhlasové stanice.
 • Čítačka odtlačkov prstov: obľúbený spôsob zabezpečenia. Čítačka sa obvykle nachádza buď na zadnej strane telefónu alebo na čelnej strane pod spodným okrajom displeja. Často funguje aj ako ovládacie tlačidlo.
 • Čítačka tváre: moderný spôsob odomykania. Stačí sa na telefón pozrieť a ten sa sprístupní. Napriek tomu, že táto metóda nefunguje zatiaľ vždy 100%, jedná sa o najpohodlnejší štýl odomykania smartphonu.
 • Notifikačná dióda: svojim blikaním či svietením oznamuje novú udalosť v telefóne (napr. došlý e-mail, SMS). Obvykle možno nastaviť ľubovoľné farby podľa konkrétnej udalosti.
 • Always-on: technológia často nahrádza práve notifikačnú diódu. Najdôležitejšie informácie zostanú zobrazené aj po zhasnutí displeja. Nevýhodou je zvýšenie spotreby mobilu.
 • Bezdrôtové nabíjanie: umožní nabíjať telefón bez jeho fyzického pripojenia k napájaciemu káblu.
 • Dual SIM: v telefóne možno používať dve SIM karty naraz. Jednoducho tak môžete oddeliť napríklad pracovné a súkromné kontakty. Ďalšou možnosťou je používať jednu SIM pre telefonovanie a druhú SIM na dáta. Pri nákupu si skontrolujte, či slot na druhú SIM nie je hybridný. Ak áno, nie je možné používať zároveň druhú SIM a microSD kartu – obe sa totiž vkladajú do rovnakého otvoru).
 • Zvýšená odolnosť: garantuje, že si telefón poradí aj v obťažnejších podmienkach. Najčastejšie sa stretnete s odolnosťou IP68. Číslo 6 znamená, že je telefón odolný voči vniknutiu prachu, 8 potom hovorí, že telefón prežije ponorenie do vody do hĺbky 1 metra na 30 minút.

 

Aký zvoliť materiál?

 • Plast: je veľmi ľahký, ale pomerne krehký. Využíva sa predovšetkým pri lacnejších prístrojoch.
 • Kov: väčšinou ide o hliníkové zliatiny. Telefóny sú pomerne odolné, majú však vyššiu hmotnosť.
 • Sklo: v súčasnosti veľmi obľúbený materiál u TOP prístrojov. Sklenené telefóny výborne vyzerajú, na druhú stranu ú však náchylné k ušpineniu odtlačkami prstov.

 

Operačný systém alebo Google verzus Apple

Vo svete chytrých telefónov v súčasnosti vládnu len dva operačné systémy:

 • Google Android: otvorený operačný systém od Google je zdarma. Veľmi rýchlo sa rozšíril a v dnešnej dobe ho využíva drvivá väčšina výrobcov. Tí si ho často sami upravujú k obrazu svojmu, s výnimkou čistého Androidu sa tak môžete stretnúť s celou radou grafických nadstavieb, ktoré viac či menej modifikujú pôvodný vzhľad systému. Veľkou výhodou je tiež množstvo aplikácií, ktoré sú dostupné v obchode Google play. V obrovskej otvorenosti a modifikovateľnosti systému sa ale zároveň skrývajú nevýhody. U lacnejších alebo zle odladených telefónov sa môžete stretnúť s horšou plynulosťou systému, naraziť môžete na občasnú nekompatibilitu aplikácií a tiež aktualizácie na novšiu verziu Androidu a rýchlosť ich vydávania závisí len a len na výrobcovi telefónu.
 • Apple iOS: operačný systém od Apple patrí naopak medzi systémy uzavreté. Stretnete sa s ním výhradne na prístrojoch Apple. Akékoľvek výraznejšie úpravy vzhľadu i jednotlivých funkcionalít systému nie sú možné. Zároveň však tieto obmenenia znamenajú, že systém je maximálne bezpečný, dokonale prehľadný a jednoducho ovládateľný aj pre menej skúsených užívateľov. Rovnako ako v prípade Androidu je k dispozícii vlastný obchod s aplikáciami a hrami AppStore, v ktorom nájdete nepreberné množstvo položiek.

 

Príslušenstvo a nositeľná elektronika pre väčšie možnosti chytrých telefónov

K mobilom, samozrejme, existuje nepreberná škála príslušenstva. Dokúpiť tak môžete najrôznejšie puzdrá a kryty, ochranné fólie, drôtové aj bezdrôtové nabíjačky, prepojovacie káble, držiaky do auta aj na bicykel, alebo puzdrá pre športovcov. Aby ste na cestách nikdy nezostali bez fungujúceho telefónu, môžete dokúpiť buď náhradnú batériu, alebo power bank. Milovníci fotenia si určite prikúpia obľúbenú selfie tyč.

Smartphony odštartovali veľký rozmach ďalšej nositeľnej elektroniky. Kúpiť si tak môžete napríklad chytré hodinky nabité funkciami, fitness náramky sledujúce váš pohyb, akčné kamery, ktoré zachytia vaše dobrodružstvá a veľa ďalších produktov, ktoré váš život urobia jednoduchším a zábavnejším.

 

Najobľúbenejší výrobcovia mobilných telefónov:

Príslušenstvo, ktoré by sa vám mohlo ku smartfónom hodiť:

Doporučené produkty