Mobilný telefón Samsung Galaxy A14 4 GB / 64 GB (SM-A145RZKUEUE) čierny

na 21 výdajniach
Asi ťažko nájdeme používanejší a rozšírenejší kus elektroniky než je mobilný telefón. Má ho dnes prakticky každý. Avšak zďaleka nie každý je so svojim kúskom spokojný. Často pritom stačí len maličkosť, napríklad zvoliť prístroj s nepatrne inou konfiguráciou, aby ste spokojní boli! A práve preto je tu náš sprievodca, ktorý vám s výberom nového mobilu maximálne pomôže.
Aké sú najdôležitejšie parametre pri výbere mobilného telefónu?
I keď trhu tvrdo vládnu smartfóny, výrobcovia stále nezabúdajú ani na klasické tlačidlové mobily. Tie síce neponúkajú zďaleka toľko funkcií, špičkové fotoaparáty ani mnohé ďalšie supermoderné technológie, majú však niekoľko výhod, ktoré nejeden používateľ vyhľadáva. Okrem jednoduchého ovládania, o ktoré sa starajú fyzické tlačidlá (nemusíte tak prstami klepať po displeji), je ich veľkým plusom odolnosť a tiež dlhá výdrž baterky, pohybujúca sa rádovo vo viacerých dňoch (často i viac než týždeň).
Ak milujete retro a originálny dizajn máme pre vás dobrú správu – do módy sa opäť vracajú "véčka". Tieto ikonické rozkladacie telefóny majú malý vonkajší displej, na ktorom vidíte čas a základné notifikácie (napr. stav batérie). Po vyklopení do tvaru "V" získate väčší dislplej a tiež väčšiu klávesnicu, než majú klasické tlačidlové telefóny.
Pokiaľ potrebujete telefón čisto len na volania a písanie SMS, vystačíte si s prístrojom so základnými funkciami, ktorý sa dá zohnať aj pod tridsať eur. Lepšie tlačidlové mobily sú vybavené aj foťákom, GPS, hudobným prehrávačom a umožnia vám pripojiť sa k internetu.
Mobilné telefóny ponúkajú nepreberné množstvo technológií a funkcií. V závislosti na výbave sa delia do troch základných kategórií:
Stredná trieda: prístroje v cenovom rozpätí cca 170 – 400 €. Telefóny zo strednej triedy uspokoja väčšinu bežných používateľov. Neovplývajú najnovšími technologickými vychytávkami ani supervýkonom, ale zvládnu byť užitočným pomocníkom. Výkon zvyčajne postačuje aj pre väčšinu aplikácii a môžete si na telefóne aj zahrať. Tiež samotný chod týchto telefónov je úplne plynulý. Pokiaľ fotíte, aby ste si uchovali spomienky a nepotrebujete fotky tlačiť, počúvate na telefóne hudbu či ho využívate pri športovaní, telefóny zo strednej triedy sú pre vás tie pravé.
High-end telefóny: TOP smartfóny od 1000 € a viac. Prečo taká vysoká cena? Vlajkové lode každým rokom posúvajú hranice mobilných telefónov ďalej a ďalej. Štandardná výbava týchto telefónov je na najvyššej úrovni a navyše dostanete tie najmodernejšie technologické vychytávky. Krásne kontrastný displej ponúka vysokú obnovovaciu frekvenciu či dokonca podporu dotykového pera. S týmito telefónmi môžete fotogravať aj v tme alebo nahrávať video v mimoriadnom rozlíšení. Moderný dizajn zároveň dopĺňa použitie tých najlepších materiálov (najodolnejšie ochranné sklo na trhu a pod.).
S tzv. "vlajkou" máte špičkový výkon, inteligentnú fuknčnú výbavu a dokonalo vyladený softvér doslova vo vrecku. Určené sú pre všetkých, ktorí sa uspokoja len s tým najlepším.
Na obrazovke sa odohráva všetko podstatné. Niet preto divu, že práve veľkosť a kvalita displeja je tým, čo nás pri nákupe zaujíma najviac. V poslednom čase sú trendom FullView displeje, teda displeje, ktoré zaberajú maximum čelnej plochy telefónu. Výrobcovia tak vďaka tomu môžu zväčšovať veľkosť zobrazenej plochy bez toho, aby pritom rástli rozmery telefónu. A to je rozhodne skvelé!
Teda ja samozrejmé, že jedným z najdôležitejších parametrou je práve uhlopriečka. Práve vďaka tenkým rámikom môže byť pohodlné narábať aj s telefónom s obrovskou uhlopriečkou (povedzme aj 6,8"). Takže sa nemusíte báť veľkého displeja, dôležité je, aby vám telefón "padol do ruky".
Čím lepší model, tým lepší panel a vyššie rozlíšenie. Súčasným trendom je technológia AMOLED, ktorá prináša živé, šťavnaté farby s vysokým kontrastom (a ďaleko predčí obyčajné LCD). Rozlíšenie HD je pre väčšinu telefónov postačujúce, ale rozlíšenie Full HD, respektíve jeho širokoúhle varianty, je predsa len rozumnejšia voľba. Čokoľvek vyššie je luxus, ktorý posúva obraz ešte o level ďalej. A tie najlepšie telefóny sú vybavené filtrami škodlivého modrého svetla (čím chránia vaše oči), vysokou obnovovacou frekvenciou (napríklad 120 Hz, ak ju raz vyskúšate, všetko nižšie vám príde pomalé) a pod.
Pri mobiloch sa dnes najčastejšie stretnete s tromi základnými rozlíšeniami a ich odvodeninami, upravujúcimi presnú hodnotu rozlíšenia podľa pomeru strán displeja. Vyššie rozlíšenie znamená vyššiu jemnosť displeja. Určite ale neodporúčame hnať sa za každú cenu za čo najvyšším rozlíšením. Také displeje sú totiž drahšie a rýchlejšie vybíjajú baterku (pretože zobrazujú viac obrazových bodov), pričom predovšetkým pri menších uhlopriečkach je rozdiel medzi jednotlivými rozlíšeniami voľným okom v podstate nerozpoznateľný.
Veľa výrobcov dnes umožňuje prepínať medzi jednotlivými rozlíšeniami, čo sa hodí napríklad vo chvíli, kedy potrebujeme predĺžiť výdrž batérie.
Pri procesoroch je dôležitý počet jadier a ich frekvencia. V súčasnosti sa najčastejšie stretnete so štvorjadrovými. šesťjadrovými a osemjadrovými procesormi. Zjednodušene sa dá povedať, že čím viac jadier, tým lepšie, ale dávajte si pozor a sledujte aj ďalšie parametre (8-jadrový procesor môže mať aj telefón z nižšej triedy). Hodnota frekvencie potom charakterizuje počet inštrukcií, ktoré procesor spracuje za jednu sekundu. Aj tu platí, že viac znamená lepšie.
Hlavný výrobcovia procesorov:
Operačná pamäť RAM slúži ako dočasné úložisko bežiacich procesov a súborov. Čím väčšiu kapacitu teda má, tým viac aplikácií môže byť aktívnych na pozadí. To má podstatný vplyv na plynulosť a rýchlosť systému.
„Ako dobre to fotí?“ Tak znie otázka, ktorú si pred kúpou mobilného telefónu kladie väčšina zákazníkov. Fotenie mobilom je IN, či už sa jedná o klasické snímanie zadným fotoaparátom, alebo fotenie „selfie“. Kvalitu fotoaparátov najviac ovplyvňuje cena. Je pravda, že aj lacný telefón môže vyfotiť peknú fotografiu, ak má dobré svetelné podmienky. Ale ak si priplatíte, môžete získať naozaj špičkové fotoaparáty, ktoré si poradia aj pri horšom svetle a, samozrejme, fotia oveľa lepšie. Čo by ste o mobilnom foťáku mali vedieť?
Rozlíšenie
Počet megapixelov je dlhodobo preceňovaný údaj, aj keď výrobcovia sa stále pretekajú, kto dokáže do telefónu vtesnať viac Mpx. Na pohľad to vyzerá dobre, ale na kvalitu fotografie to nemusí mať zásadný vplyv. Toto číslo vyjadruje skôr potenciál fotoaparátu. Samozrejme, ako orientačný údaj vám pri rozhodovaní môže pomôcť.
Svetelnosť
Svetelnosť (f) určuje, ako si fotoaparát poradí v horších svetelných podmienkach. Čím nižšie číslo svetelnosti má, tým lepšie dokáže foťák fotiť pri horšom svetle. Nízka svetelnosť zároveň umožňuje docieliť efektného rozostrenia pozadia na fotkách. Svetelnosť sa pri mobilných foťákoch neustále zlepšuje. V súčasnosti sa dá povedať, že dobré hodnoty sú cca do f/2.2, najlepšie mobilné foťáky dosahujú svetelnosť až f/1.5.
Špecializované objektívy
Čím viac objektívov, tým viac smartfón. Dnešným trendom sú špecializované objektívy, pričom najbežnejšie sú samostatný makrobjektiv, ultraširokoúhlý objektiv, teleobjektiv a pod. Zatiaľ čo lacnejšie modely sa snažia len "ísť s dobou" a ich prídavné objektívy sú hlavne o marketingu, kvalitnejšie a drahšie telefóny skutočne prinášajú nový rozmer fotografovania s mobilom. So správnym foto príslušenstvom budú vaše fotografie vyzerať takmer ako od profesionála.
Stabilizácia a automatické ostrenie
Stabilizácia je dôležitá na to, aby ste dokázali spraviť ostré snímky aj za šera. Horšie fotoaparáty majú iba elektronickú stabilizáciu, ktorá zaisťuje ostrejšie fotky na úkor vyššieho šumu (zvyšuje ISO). Kvalitnejšie zariadenia majú preto optickú stabilizáciu, ktorá vám umožní dosiahnuť ostrejšie zábery bez straty kvality. Dôležité tiež je, aby prístroju nechýbalo kvalitné automatické ostrenie pre jednoduché zachytenie fotografovanej scény.
Umelá inteligencia
So správnym ostrením a celkovým optimálnym nastavením fotoaparátu dnes stále častejšie pomáha umelá inteligencia. Tá dokáže vyhodnotiť zameranú scénu a všetky kľúčové parametre nastaví tak, aby ste dosiahli optimálny výsledok snímky. Mimo to dokáže umelá inteligencia pomôcť napríklad aj s následným triedením snímok napríklad podľa miesta či dátumu odfotenia, alebo typu snímky (portrét, krajina a pod.).
Snímanie videa
Pre mnohých užívateľov je rovnako dôležitá kvalita natáčania videa. Väčšina smartfónov si poradí s Full HD rozlíšením, TOP telefóny ale zvládnu aj 4K záznam s rozlíšením 3840 x 2160. Pre natáčanie videí v horším svetle sa veľmi hodí optická stabilizácia. Okrem klasických videí dnes lepšie prístroje dokážu vytvárať napríklad aj efektne spomalené slow-motion videá.
Ďalším z dôležitých parametrov je kapacita úložiska pre vaše dáta. Platí pravidlo, že čím väčšia kapacita pamäte, tým lepšie. Jednak preto, že smartfóny ponúkajú široké možnosti využitia a tiež preto, že časť kapacity si ukradne operačný systém a prípadná grafická nadstavba výrobcu (najčastejšie 3 - 8 GB). Za použiteľné minimum sa teda dá považovať viac ako 16 GB úložisko pre nenáročných používateľov. Ale ak často fotíte, natáčate videá, hráte hry alebo v telefóne sledujete filmy či počúvate hudbu, mali by ste siahnuť po kapacite internej pamäte 64 GB. Pre tých najnáročnejších sú na trhu aj modely s 256 GB úložiskom a väčším, čo už je naoazj luxus.
Mnohé telefóny umožňujú rozšíriť úložisko prostredníctvom microSD kariet. V takom prípade vám určite nehrozí preplnená pamäť, pretože dnešné pamätové karty môžu mať kapacitu až 1 TB. Avšal skutočnú hodnotu je dobré vždy si overiť v konkrétnom prístroji. Pozor na smartfóny s hybridnými slotmi, pri nich si budete musieť vybrať, či budete využívať kombináciu SIM + microSD karta alebo dve SIM karty.
Kapacita akumulátorov v telefóne sa udáva v mAh, pričom opäť platí "čím viac, tým lepšie". Výdrž telefónu ale najviac ovplyvňuje spôsob akým ho používate, takže toto číslo je len orientačné. Už sme si zvykli, že štandardne smartfón vydrží zhruba deň. To znamená, že cez deň ho môžete ľubovoľne používať a večer ho napojíte na nabíjačku.
V posledných rokoch ide stále do popredia rýchlonabíjanie, ktoré ponúka elegantné riešiene pre výdrž moderných smartfónov. Ale pozor, nie každý telefón rýchlonabíjanie podporuje. Pred výberom sa uistite, že tútú možnosť má, použite kompatibilnú výkonnú nabíjačku a svoj telefón môžete mať nabitý na 50 % už za 20 minút. Toto ocenia najmä používatelia, ktorý využívajú svoj smartphone na hranie hier.
Neexistuje telefón, ktorý by utiahol 10 hodín nepretržitého aktívneho hrania. Ale ak ho nabijete doplna za menej ako hodinu, môžete po krátkej pauze znova pokračovať. Je to oveľa lepšie, ako keby má mať telefón obriu kapaciu batérie, ale za to bude 2 cm hrubý a nabíjať sa bude cez tri hodiny.
Existuje veľké množstvo sietí a konektorov, ktoré telefón môže využívať. Aké sú tie najdôležitejšie konektory?
Bezdrôtová konektivita:
Vo svete chytrých telefónov v súčasnosti vládnu len dva operačné systémy:
K mobilom, samozrejme, existuje nepreberná škála príslušenstva. Dokúpiť tak môžete najrôznejšie puzdrá a kryty, ochranné fólie, drôtové aj bezdrôtové nabíjačky, prepojovacie káble, držiaky do auta aj na bicykel, alebo puzdrá pre športovcov. Aby ste na cestách nikdy nezostali bez fungujúceho telefónu, môžete dokúpiť buď náhradnú batériu, alebo power bank. Milovníci fotenia si určite prikúpia obľúbenú selfie tyč.
Smartphony odštartovali veľký rozmach ďalšej nositeľnej elektroniky. Kúpiť si tak môžete napríklad chytré hodinky nabité funkciami, fitness náramky sledujúce váš pohyb, akčné kamery, ktoré zachytia vaše dobrodružstvá a veľa ďalších produktov, ktoré váš život urobia jednoduchším a zábavnejším.