Ako vybrať mikrovlnnú rúru?

Mikrovlnná rúra je jedným z mnohých spotrebičov, ktoré prinášajú riešenie pre dnešnú hektickú dobu. Ušetrí nielen náklady, ale predovšetkým váš drahocenný čas. Nie je preto divu, že sa v bezpočte domácností rýchlo zabývala a stala sa tak štandardným vybavením pre varenie, ohrev i rozmrazovanie pokrmov. Ešte takéhoto pomocníka nemáte? Tak ako pri každom inom spotrebiči, aj pri mikrovlnnej rúre je pred nákupom potrebné zvážiť dôležité parametre. Niekto dá prednosť lacnejšiemu spotrebiču s menším množstvom funkcií, iný zas ocení, že si v mikrovlnke môže v napríklad ugrilovať kura. 

Vstavanú alebo voľné stojacu mikrovlnku?

Základnou otázkou pri voľbe mikrovlnnej rúry je jej umiestnenie. Vstavaný spotrebič umiestnite priamo do kuchynskej linky, tzv. na mieru. Dizajnovo takéto umiestnenie vyzerá lepšie, v kuchyni zaberie menej miesta a vďaka jednotnému vzhľadu sa tiež ľahšie udržuje v čistote. Voľne stojaca mikrovlnka umožňuje väčšiu variabilitu jej umiestnenia. Pokiaľ máte dostatok miesta, dá sa v kuchyni psotaviť prakticky kamkoľvek. Dnes sa mikrovlnné rúry vyrábajú aj v elegantných dizajnoch, takže nemusia priestor vzhľadovo narúšať .

Pri voľbe umiestnenia mikrovlnnej rúry berte tiež do úvahy, aký smer otvárania dvierok sa vám najlepšie hodí. Otváranie býva klasicky do pravej či ľavej strany, ale môžete sa stretnúť aj s modelmi, ktoré majú otváranie výklopné smerom nahor alebo nadol.

Na veľkosti rozhodne záleží

S umiestnením ide ruku v ruke tiež veľkosť a objem mikrovlnnej rúry. S rastúcim vnútorným objemom obvykle rastie aj celková veľkosť. Voľte podľa toho, aká početná je vaša domácnosť a podľa druhu a množstva jedál, ktoré budete pripravovať. Ponuka je široká, od najmenších mikrovlniek, ktoré majú objem do 18 litrov až po tie nad 31 litrov. Rozmery väčších mikrovlniek sa môžu pohybovať okolo 44 x 56 x 60  cm (V x Š x H). Jedlo na klasickom tanieri vám ohreje každá, každá ale nezvládne pripraviť naraz viac než jednu porciu.

Pre bežné použitie vám vystačí objem okolo 17-19 litrov. Ak plánujete v rúre aj grilovať alebo rozmrazovať väčšie porcie hydiny, zvoľte radšej objemovo väčšiu mikrovlnku s kapacitou nad 20 litrov, príprava tak pre vás bude pohodlnejšia. Od samotného objemu mikrovlnnej rúry sa odvíja aj veľkosť otočného taniera. Priemerne sa stretnete s tanierom okolo 24 cm, u väčších rúr ale pokojne až s 36 cm

Stačí vám ohrev, alebo oceníte viac funkcií?

Mikrovlnky už dnes neponúkajú iba možnosť, ako mať za krátky čas pripravené teplé jedlo či nápoj. Ohrev a rozmrazovanie potravín sú samozrejmosťou. Pokiaľ teda nehľadáte len „stroj“ na ohrievanie, nezameriavajte sa na tie úplne najlacnejšie spotrebiče. Multifunkčné prístroje toho zvládnu ďaleko viac, dôkazu grilovať, variť v pare, piecť alebo kombinovať viac činností naraz. Zrekapitulujte si aké spotrebiče už doma vlastníte a aké majú funkcie, a podľa toho voľte, čo chcete, aby vaša mikrovlnka dokázala. 

Mikrovlnné rúry, ktoré disponujú horkovzdušným ohrevom dokážu v domácnosti nahradiť klasickú rúru. Vďaka cirkulácii horúceho vzduchu dokážu veľmi dobre a rovnomerne prepiecť mäso, ale aj upiecť buchty. Netreba sa teda čudovať, že je o ne záujem predovšetkým v kuchyniach, kde je málo miesta, či na chalupách a chatách. Oproti klasickej rúre na pečenie je totiž úspora priestoru na úkor jej vnútornej kapacity.

Pripravujte pokrmy pomocou moderných funkcií

Poďme sa pozrieť na niektoré z ďalších funkcií, ktoré vám mikrovlnná rúra môže ponúknuť. Nejde samozrejme o zoznam všetkých funkcií, ktorými môžu dnešné mikrovlnky disponovať. Výrobcovia sa v inováciách neustále predháňajú a tak určite narazíte na veľa ďalších užitočných programov. 

  • Grilovanie (gril): funkcia grilovania umožní pomocou elektrickej špirály dodať jedlu chrumkavú kôrku. Avšak iba za predpokladu, že má mikrovlnka dostatočný výkon, čo sa tiež odrazí na jej cene. Modely so zabudovaným Quartz grilom mávajú vyššiu účinnosť a rýchlejšie sa zahrejú na prevádzkovú teplotu. Grilovať môžete ako mäso, tak zeleninu či ryby.
  • Varenie v pare (steam, auto steam): mikrovlnky vybavené touto špeciálnou funkciou dokážu v potravinách zachovať zdraviu prospešné vitamíny, ale i chuť v porovnaní s bežným varením. Príprava pokrmu prebieha pomocou špeciálnej nádoby, do ktorej vložíte rybu, zeleninu alebo mäso a zapnete príslušný program. Varenie v pare, samozrejme, prebieha pomocou mikrovĺn.
  • Crisp: tato zaujímavá funkcia opečie za pomoci grilu a mikrovĺn pokrm zhora i zo spodnej časti. Pripravovaný pokrm stačí položiť na špeciálny pečúci tanier, ktorý sa zahrieva na cca 210 °C. Ideálne napríklad pri príprave pizze.
  • 6. zmysel: inteligentná technológia, ktorá dovolí, aby ste nemuseli okolo mikrovlnky pobehovať a kontrolovať priebeh procesu. Senzor zisťuje teplotu a vlhkosť, volí optimálny výkon a prispôsobuje dobu varenia/ohrevu a pod. tak, aby bol výsledok ideálny.
  • Jet Defrost: rozmrazovacia funkcia, pomocou ktorej voľbou hmotnosti a druhu potraviny rozmrazíte až 7x rýchlejšie než bez tejto funkcie.
  • Quick Heat: umožní mikrovlnku behom chvíľky rozohriať na požadovanú teplotu. 

Výkon a príkon nie sú zanedbateľné parametre 

Za ako dlho bude váš pokrm pripravený sa odvíja od výkonu mikrovlnnej rúry. Čím vyšší je výkon, tým rýchlejšie sa môžete pustiť do jedla. Slabšie mikrovlnky mávajú výkon okolo 700 W. Pre bežné použitie postačí výkon do 1000 W. Ak však chcete v mikrovlnnej rúre grilovať, výkon 1000 W je minimum - iba tak dosiahnete ideálny výsledok. Stupeň výkonu vám mikrovlnka umožní nastaviť - niektoré potraviny potrebujú nižší výkon pre rozmrazenie, naopak pre rýchly ohrev je potrebné nastaviť výkon najvyšší.

Príkon spotrebiča udáva spotrebu elektrickej energie. Pre mikrovlnný ohrev nie je až tak zásadný, nakoľko spravidla ohrievate potraviny len krátky čas. Berte však do úvahy aj to, že pokiaľ vaša mikrovlnka zvládne viac funkcií (napr. gril či horkovzdušný ohrev) a budete ju často využívať, zvýšite tým aj spotrebu elektrickej energie.

Nepodceňujte ani vzhľad mikrovlnnej rúry

Zvoľte si takú mikrovlnku, ktoré sa vám bude páčiť. Hodí sa vám prevedenie z nerezovej ocele, klasická biela, alebo snáď elegantná čierna farba ? Mikrovlnné rúry dostať nielen v týchto odtieňoch a materiáloch. Zároveň platí, že lacnejší model bude mať väčšinou plastový povrch, drahšie budú vyrobené z nerezu.

Niektoré nerezové spotrebiče sú dokonca vybavené špeciálnou povrchovou úpravou proti zanechávaniu odtlačkov prstov, tzv. AntiFinger. Ich povrch tak na pohlaď pôsobí čistejšie. Rovnako dobre sa budú udržiavať aj mikrovlnky s keramickým vnútorným povrchom. Kúpiť si môžete tiež rúru so zaokrúhlenou zadnou časťou, či iným atypickým tvarom. 

Vyberajte tak, aby bolo ovládanie pre vás ľahké

Pokiaľ nepatríte medzi nadšencov najmodernejších technológií, dajte prednosť takému ovládaniu, ktoré bude pre vás jednoduché a intuitívne. Lacnejšie modely mikrovlniek disponujú mechanickým ovládaním - teda pomocou klasických tlačidiel a otočných ovládačov. Aj otváranie dvierok je riešené pomocou madla. Drahšie modely ponúkajú obsluhu pomocou moderného dotykového panela s LED displejom

mikrovlnná rúra

Najobľúbenejší výrobcovia mikrovlnných rúr: