Ako vybrat LED žiarovku?

Klasickým žiarovkám už pomaly odsvietilo, v dnešnej dobe hrajú prím predovšetkým úsporné, halogénové alebo LED žiarovky. Kúpiť LED žiarovku sa ale mnohí zákazníci zdráhajú. Dôvodom je ich vysoká obstarávacia cena. Pokiaľ ale počiatočné náklady strpíte, postupom času zistíte, že nákup LED žiarovky bol tým najlepším, čo ste mohli urobiť. Nasledujúce riadky vám povedia prečo a tiež vám poradia, čím sa pri nákupe riadiť.

Aké sú výhody LED žiaroviek

Prečo si teda kúpiť LED žiarovku? V prvom rade kvôli životnosti. Pri priemernej dobe svietenia 5-6 hodín za deň, by mala LED žiarovka vydržať minimálne 15 rokov, čo je oproti výdrži klasických žiaroviek (cca 1 rok) jednoducho úžasné. Obrovský rozdiel je aj v spotrebe.
Úspora LED žiaroviek je oproti klasickým žiarovkám až  90 %, približne o štvrtinu až tretinu úspornejšie sú aj v porovnaní s úspornými žiarovkami. Počiatočná investícia sa vám teda rýchlo vráti. Oceníte tiež to, že skoro nevyžarujú teplo ani žiadne infra či UV žiarenie, vďaka čomu neničia materiály ani nemenia odtiene farieb.

Skontrolujte si závity

Rovnako ako klasické žiarovky a LEDky sú vyrábané s niekoľkými rôznymi päticami. Ak si náhodou neviete rady, ktorú päticu kúpiť, nie je nič jednoduchšie ako pozrieť si päticu starej žiarovky - tej, ktorú chcete nahradiť. Najčastejšie sa stretnete s týmito päticami:

E27 - najrozšírenejší typ závitu. Stretnete ho takmer všade - typicky u lustrov alebo nástenných svietidiel. Priemer skrutky je 27 mm.

E14 - aj s týmto typom závitu sa stretnete často - napríklad u menších svietidiel, lampičiek do spálne, viacžiarovkových lustrov a pod. Priemer skrutkovice je 14 mm.

GU10 - využívajú sa v bodových svietidlách, napríklad v kúpeľniach alebo dielňach. Táto pätica nemá závit, ale dva kolíky s rozšírenými koncami.

GU5,3 - používajú sa obvykle tam, kde môže dôjsť k styku s vodou (napr. kúpeľne). Päticu tvoria dva jednoduché kolíky.

G4 - používa sa napríklad v dielňach alebo kuchyniach. Pätica je vzhľadovo podobná GU5,3.

G9 - nájdete ju napríklad u okrasných lustrov.

Na tvare záleží

Tvar žiarovky je dôležitý z dvoch dôvodov. Prvý z nich je čisto praktický - najmä do užších svietidiel sa vám niektoré typy žiaroviek nemusia zmestiť. Nemenej dôležitý je však aj druhý dôvod, tvar žiarovky totiž ovplyvňuje rozptyl svetla. Napríklad úzke podlhovasté žiarovky svietia v uhle 360°, osvietia tak široký priestor. Žiarovky, ktoré svojím tvarom pripomínajú klasické žiarovky, väčšinou osvietia uhol 180°, niektoré typy ale aj 360°. Bodové žiarovky zvyčajne svietia v priestore do 120°, sú teda ideálne predovšetkým tam, kde treba smerovať svetlo do určitého miesta.

Čo ovplyvňuje farebná teplota?

Nepodceňujte ani voľbu správnej farebnej teploty. Farba svetla totiž priamo ovplyvňuje to, ako sa budete v miestnosti cítiť. Pomenovanie farebných teplôt a ich rozsahy sa u rôznych výrobcov mierne líšia. Orientujte sa preto predovšetkým podľa teploty udávané v Kelvinoch. Platí, že čím vyššie číslo, tím chladnejšia farba. Zvyčajne sa rozlišujú tri základné typy:

  • Teplá biela: Navodzuje upokojujúci pocit, hodí sa preto napríklad do obývačky, spalne či detskej izby.
  • Denná biela: uplatnenie nájdete tam, kde je potrebné sa sústrediť, napr. v dielni či kancelárii.
  • Studená biela: pocitovo je najsvietivejšia zo všetkých farieb. Uplatnenie nájdeme napríklad vo veľkých skladoch.

Nesledujte Watty, viac vám prezradia Lúmeny

Svetelný tok udávaný v lúmenoch (lm) je u LED žiaroviek vôbec najdôležitejším parametrom. Práve táto hodnota vám totiž povie, koľko svetla tá ktorá žiarovka vydá. Viac vám prezradí nasledujúca tabuľka.

Nepodceňujte kvalitu

Na trhu s LED žiarovkami objavuje veľa modelov neznámych výrobcov, ich kvalita bohužiaľ značne pokrivkáva. Problém pritom zvyčajne nebýva priamo v zdroji svetla, ale v elektronike, ktorá žiarovku riadi. Kým LED čipy bez problému fungujú, elektronika vzápätí odíde a je po žiarovke. Rozhodne sa teda oplatí kupovať LED žiarovky v preverených obchodoch, ktoré si nedovolia predávať nekvalitné produkty so sfalšovanými certifikátmi. Ľahko tým predídete prípadnému sklamaniu z toho, že žiarovka "odišla" predčasne.