Ako vybrať kuchynského robota?

Pomoc sa v kuchyni vždy hodí! Moderné kuchynské roboty vám však v dnešnej dobe môžu pomôcť takmer s každou súčasťou prípravy jedla - od krájania, miešania až po samotné varenie. Záleží len na vás, akým spôsobom najčastejšie varíte, a predovšetkým aké jedlá máte najradšej. Ak si plánujete robota zaobstarať, ale stále nemáte jasno, v nasledujúcom článku vám poradíme, na čo sa pri jeho výbere zamerať, aby bola vaša voľba tou správnou už na prvýkrát.

V čom sú jeho hlavné výhody?

Môže sa zdať, že kuchynské roboty sú len akýmsi trendom. Ak je tomu skutočne tak, potom je to trend veľmi praktický. Robot vám ušetrí veľa času a vo väčšine prípadov aj námahy. Zvládne nastrúhať zeleninu, zamiešať tuhé cesto, vykúzliť šľahačku, alebo namlieť mäso na bezchybnú sekanú. Tiež zabezpečí úsporu miesta. Ako? Obsahuje hneď niekoľko spotrebičov v jednom, preto šetríte nielen priestor v kuchyni, ale aj peniaze. V neposlednom rade je jeho výhodou multifunkčnosť. Vďaka rade doplnkového príslušenstva si robot môžete prispôsobiť presne svojim potrebám na mieru. Využijete tak každú jeho súčasť, investovaných peňazí nebudete ľutovať, a taktiež budete mať z varenia už len radosť. A tomu sa nič nevyrovná!

Aký robot si mám vybrať?

Možností je veľa a výber na trhu je taký, že si vyberie skutočne každý, aj keď sa to môže zdať zložité. Rozhodnúť sa môžete napríklad podľa ceny. Pokiaľ do kuchynského robota nechcete investovať príliš, môžete niektoré modely zohnať aj za cenu okolo 80 EUR. Dôležité je však zvážiť aj ďalšie faktory. Ak budete robot používať často, mali by byť jeho súčasti kovové, a teda odolné. Vďaka kvalitnej konštrukcii vám prístroj vydrží oveľa dlhšie a jeho výkon bude znateľne lepší.

Obstarávacia cena môže byť vyššia, avšak nechajte si na pamäti, že investujete do kvality a budúcnosti. Zamerajte sa na svoj životný štýl. Aké jedlá najčastejšie varíte? Pečiete torty, koláče alebo kysnuté buchty? Podľa toho, čo v kuchyni najčastejšie používate, voľte aj robota a jeho príslušenstvo. Rozhodnite sa, či je pre vás dôležitá aj možnosť dokúpenia ďalšieho príslušenstva, alebo či si rovno zaobstaráte robot kompletne vybavený.

V neposlednom rade sa rozhodujte tiež podľa jeho vzhľadu a váhy. Ak počítate s tým, že ho budete pri každom použití vyťahovať, voľte radšej menej ťažký. Naopak, ak bude stálou súčasťou vašej kuchynskej linky, nehrá rolu váha, ale napríklad farba.

Čo by mal dobrý kuchynský robot vedieť?

Váš robot by mal mať v základe aspoň týchto päť  funkcií - strúhanie (rôzna hrubosť a tvar), hnetenie, šľahanie, miešanie a sekanie. S týmito činnosťami sa v kuchyni stretnete najčastejšie, preto ich bezpochyby využijete. O ďalšom príslušenstve rozhodujú vaše preferencie, šikovným pomocníkom je tiež mlynček na mäso, ktorý je u robotov veľmi žiadaným doplnkom.

Ak patríte medzi milovníkov smoothie, mliečnych kokteilov alebo krémových polievok, poobzerajte sa po robote so sklenenou nádobou. Naopak pri výrobe nátierok, pesta alebo drvenia orechov príde vhod univerzálny krájač, čiže chopper. Na výber nájdete ešte oveľa širšiu škálu prídavných zariadení, ale pre bežnú domácnosť sú dôležité najmä tieto základné. Ak je však kuchyňa vaším druhým domovom, nájdete medzi príslušenstvom aj mlynček na cestoviny, odšťavovač či tvorítko na cukrovinky.

Zručnosti a príslušenstvo ste si vybrali, je teda čas skontrolovať ďalšie funkcie. Pre dokonalú premenu surovín v hladké cesto bez hrudiek, by mal kuchynský robot zvládať planetárny systém miešania. Týmto pohybom zvládne premiešať cesto aj na ťažšie dostupných miestach, ako je dno nádoby alebo jej okraje. Sama nádoba je taktiež dôležitá. Ideálna veľkosť pre štvorčlennú rodinu, ponúkajú najčastejšie roboty s vyšším výkonom, bežne okolo 4 až 5 litrov. Lepšie sa vám bude pracovať s nádobou nerezovou, pretože ju ľahšie umyjete alebo len vložíte do umývačky riadu.

Niektoré detaily môžu byť dôležité

Váš výber sa zúžil, možno už ste sa dokonca rozhodli. Pred samotnou kúpou však skontrolujte ešte malé, avšak podstatné detaily, ako sú poistky. Kuchynské roboty bežne obsahujú poistku proti prehriatiu, túto informáciu si však overte. Môže sa stať, že naložené množstvo surovín robot skrátka neutiahne a jeho motor sa prehreje. Spomínaná poistka takejto nehode zabráni. Najmä rodičia malých detí ocenia poistku proti spusteniu. Tá zabráni spusteniu robota, ak je zle nasadené príslušenstvo alebo nie je nasadené vôbec, prípadne ak nie je nasadená nádoba na suroviny. Nech už váš malý nezbedník stlačí akékoľvek tlačidlo, nebezpečenstvo mu vďaka poistke nehrozí.

Ako už bolo spomenuté vyššie, dbajte taktiež na to, aby mal robot kovové súčiastky alebo lepšie - aby bolo jeho prevedenie celokovové. Vďaka kvalite použitého materiálu vám robot vydrží oveľa dlhšie, než by vydržal napríklad plastový. Kovové časti taktiež zvládajú väčšiu záťaž a menej sa opotrebujú aj pri každodennom používaní. Kovové či nerezové príslušenstvo má však ešte ďalšiu nespornú výhodu. Bez starostí ho môžete umývať v umývačke riadu. Nakoniec môžete zistiť, či je možné dokúpiť k robotu nejaké príslušenstvo (od mlynčeku na orechy cez výrobník zmrzliny). Nielenže tak máte možnosť kedykoľvek rozšíriť svoje možnosti, ale získavate tak tipy na praktický darček alebo možnosť dokúpiť rozbitú či stratenú súčiastku.

Krátko o príkonu spotrebiča

Príkon je zvlášť u kuchynských robotov veľmi dôležitý, musia totiž zvládať množstvo rôznych funkcií. Hodnota príkonu by tak mala byť minimálne 500 W (Wattov), ideálne však okolo 1000 W. Na takéhoto pomocníka už sa budete môcť naozaj spoľahnúť a používať ho aj na náročnejšiu prácu, ako je napríklad mletie mäsa alebo sekanie ľadu v mixéri. Praktická je možnosť regulácie výkonu na niekoľkých stupňoch. Spracovanie surovín si vďaka tomu prispôsobíte ideálne na mieru vašim potrebám. Robot môže byť vybavený aj inteligentným senzorom, ktorý sám rozpozná naplnenie nádoby a podľa toho určí potrebný výkon.

Vyberajte kuchynského robota z našich kategórií: