Ako vybrať kosačku?
Kosačka je dôležitým pomocníkom všetkých majiteľov trávnatých pozemkov. Jej nákup rozhodne nepodceňujte. Kosením trávy totižto počas obdobia od apríla do októbra strávite mnoho hodín. Vďaka vhodnej kosačke však môžete ušetriť kopec námahy a aj času. Ako spoznať tú pravú?
3 kľúčové otázky pri nákupe kosačky:
1. Akú veľkú plochu budem kosiť? Zatiaľ čo na malé predzáhradky a pozemky do 400 m² vám v pohode vystačí elektrická kosačka, alebo ručná vretenová kosačka, pri väčších pozemkoch je lepšou voľbou benzínová, prípadne akumulátorová kosačka.
2. Aký členitý je môj pozemok? Na členitejšie pozemky je rozhodne lepšie voliť kosačky, ktoré nemajú kábel (benzínová, akumulátorová). Medzi stromami, kríkmi a inými prekážkami by vám kábel zavadzal.
3. Má môj pozemok sklon? Pri nerovných terénoch sa vám bude hodiť kosačka s pohonom kolies. Z tlačenia prístroja bez pohou by vás po chvíli boleli ruky. Na pozemky s väčším sklonom nie je vhodná benzínová kosačka.
Vyberte si ideálnu kosačku aj na váš pozemok:












Najrozšírenešie typy kosačiek
- Ručné vretenové kosačky: Ideálna voľba na kosenie menších plôch. Tieto kosačky majú malé náklady na údržbu, sú tiché a taktiež šetrné k životnému prostrediu. Tráva pokosená týmto typom kosačky nezostáva rozštiepená a nezasychá, vďaka čomu môžete docieliť zdravý a reprezentatívny trávnik.
- Elektrické kosačky: Na menšie a stredne veľké plochy (do 800 m²). Sú ekologické, ľahko sa ovládajú a vyžadujú minimálnu údržbu. Veľká čásť elektrických kosačiek umožňuje nastaviť výšku kosenia. Obvykle majú aj nastaviteľné rukoväte. Dôležitým faktorom elektrických kosačiek je prvotná cena, ktorá je obvykle nižšia ako pri benzínových kosačkách. Nevýhodou je, že za sebou musíte ťahať kabel s prívodom elektrického prúdu.

- Akumulátorové kosačky: V posledných rokoch sa na trhu začínajú presadzovať aj akumulátorové kosačky. Ich výhodou je tichý chod a nulové prevádzkové náklady. Mínusom naopak obmedzená výdrž batérie (čas prevádzky) a vysoká cena.
- Benzínové kosačky: Na kosenie stredne veľkých plôch siahnite po benzínovej kosačke. Sú výkonné, umoňujú nastaviť výšku kosenia, väčšina z nich je vybavená tiež pohonom, vďaka ktorému ušetríte veľa námahy. Mávajú kvalitné a pevné šasi, čo prispieva ich dlhej životnosti. Benzínové kosačky sa príliš nehodia na kopcovitý terén – ich motory im totiž nie sú prispôsobené a mohlo by tak dôjsť k zadreniu. Ich nevýhodou je vyššia cena a tiež neustála potreba kupovať palivo.
Aký výkon zvoliť?
Výkon motora by mal ísť ruku v ruke so šírkou záberu. Neexistuje presné odporučenie, ktorým sa riadiť. Vo všeobecnosti ale platí, že by kosačky
so šírkou záberu nad 50 cm mali mať výkon minimálne
3738 W (5 HP). S klesajúcou šírkou záberu sa samozrejme môže znižovať aj výkon kosačky a naopak.

Mechanické štartovanie kosačky môže byť najmä pre ženy fyzicky náročné. Na trhu sa preto objavili aj kosačky vybavené elektrickým štartérom. Tieto kosačky naštartujete bez námahy a úplne kdekoľvek. Ich nevýhodou je však vyššia cena.

Mulčovať či nemulčovať
Mulčovanie sa u nás teší veľkej popularite, nie vždy je však prospešné. Mulčujte predovšetkým v horúcich letných mesiacoch. Krátke stonky pokosenej trávy, ktoré sa v poraste postupne rozpadajú, dodávajú trávniku potrebnú vlahu a živiny. Naopak v jarných mesiacoch, keď je vlahy dostatok a tráva dosť rastie, nie je mulčovanie vhodné. Tráva by tak mohla začať hniť a hrozila by tvorba machov.

Ako zvoliť šasi
- ABS plast: Hodí se skôr pre elekrické kosačky a do ľahšieho terénu. Je ľahký, má však najnižšiu životnosť.
- Zliatina hliníka alebo ušľachtilá oceľ: najvyššia trieda. Tieto kosačky sú odolné a ľahké. Niektoré majú navyše nástrek ABS plastu, vďaka čomu nie sú náročné na údržbu. Nevýhodou je vyššia cena.