Ako vybrať klimatizáciu?

Opakuje sa to rok čo rok. Letné horúčavy robia z našich domovov takmer neobývateľné miesto. Medzi rozpálenými stenami sa nedá spať a nie je kam sa schovať pred horúčavou. A predsa existuje jednoduchý spôsob, ako tomu predísť. Klimatizácie sú rok od roku dostupnejšie a zariaďuje sa nimi stále viac slovenských domácností. Zaraďte sa medzi ne aj vy! Ako vybrať tú správnu klímu vám poradí náš článok.

Mobilná klimatizácia

Ako už názov napovedá, hlavnou výhodou mobilných klimatizácií je prenosnosť. Podľa potreby ju môžete sťahovať z izby do izby, alebo ju vziať so sebou na chalupu. Pre jej použitie navyše nepotrebujete ani stavebné zásahy, jediné čo je treba zabezpečiť, je ich odvod vzduchu odťahovou hadicou von z bytu - napr. pootvoreným oknom alebo otvorom v stene. Potom už nič nebráni tomu užívať si v byte optimálnu klímu, hoci všade vonku vyčíňajú tropické horúčavy. Mobilná klimatizácia navyše váš byt nielen príjemne ochladí, ale tiež odvlhčí a do istej miery sa postará aj o filtráciu vzduchu. Výhodou je tiež cena, ktorá je obvykle nižšia, než u iných tipov klimatizácií.

Stacionárná klimatizácia

Stacionárne klimatizácie výkonné, tiché, ich nevýhodou však je nutnosť zásahu do interiéru a nemožnosť ich premiestňovania. Existuje niekoľko typov pevných klimatizácií. Jednodielne sa montujú do okna alebo do stien, dvojdielne (splitové) sú tvorené vonkajšou a vnútornou jednotkou, ktoré sú prepojené chladiarenským potrubím. Toto riešenie je výkonné a veľmi tiché, zároveň však ide o drahšiu záležitosť. Ďalším variantom sú tzv. multisplitové klimatizácie, u ktorých je na jednu vonkajšiu kompresorovú jednotku pripojených viac vnútorných jednotiek tzn. vychladíte tak naraz viac miestností.

Zvoľte optimálny výkon

Zvoliť optimálny výkon je takisto veľmi dôležité. Nedostatočne výkonná klimatizácia by totiž musela bežať nepretržite a priestor by poriadne nevychladila, príliš výkonná klimatizácia by sa naopak neustále zapínala a vypínala. V oboch prípadoch by tiež dochádzalo k nadmernej spotrebe energie. Všeobecne platí, že čím väčšiu miestnosť chceme klimatizovať, tým výkonnejšiu klimatizáciu potrebujeme. Zvážiť však treba aj ďalšie faktory - napr. orientáciu podľa svetových strán, veľkosť okien, izoláciu domov, počet osôb a spotrebičov v miestnosti atď.

Ďalším parametrom, ktorý by ste mali sledovať, je hlučnosť. Chcete klimatizáciu využívať aj v spálni? Potom dbajte na to, aby sa jej hlučnosť pohybovala maximálne v okolí 45 dB, inak sa v jej blízkosti príliš nevyspíte. Hlučnosť nepodceňujte ani mimo priestorov určených na spánok, príliš hlasné zariadenie vás totiž môže nevhodne rušiť aj pri sledovaní televízie alebo ďalších každodenných činnostiach.

Nepodceňujte spotrebu

Podceňovať samozrejme nemožno ani spotrebu. Rovnako ako u iných spotrebičov nájdete všetky potrebné informácie na energetickom štítku prístroja. U klimatizácií pritom platí, že najúspornejšie modely mobilných klimatizácií patria do triedy A, stacionárne klimatizácie môžu byť o niečo úspornejšie. Za vôbec najúspornejšie sú považované klimatizácie vybavené tzn. inverter technológiou. Požadovanú teplotu totiž dosiahnu rýchlejšie a vďaka tomu potrebujú pre svoj chod až o 40 % menej energie ako klimatizácie bez tejto technológie. Tieto úspornejšie klimatizácie majú zvyčajne vyššiu obstarávaciu cenu, oplatia sa tak predovšetkým v prípade, že plánujete klimatizáciu využívať často.

Klimatizácia ako kúrenie? Áno!

Myslíte si, že využitie klimatizácie nájdete iba počas horúcich letných dní? Mýlite sa. Dostať sú totiž aj klimatizácie, ktoré sú vybavené kúrením. Keď vám teda bude v chladnejšej časti roka zima, jednoducho prepnete klimatizáciu do režimu kúrenia a ona vám pomôže vykúriť domácnosť na požadovanú teplotu.

Nenápadnou, ale veľmi užitočnou funkciou je časovač. Klimatizácia vybavená časovačom sa jednoducho zapne v nastavený čas, ochladí váš domov na požadovanú teplotu a tak vo chvíli, keď dorazíte z práce, na vás bude už čakať optimálne vychladený byt. A to zaručene poteší!

Najobľúbenejší výrobcovia klimatizácií:

d