Ako vybrať epilátor?

Večný boj s chĺpkami znamená pre ženy stratu času aj nemalého obnosu peňazí, ktoré by sa dali použiť aj inak. Hľadáte spoľahlivé riešenie, ktoré sa po pár použitiach neotupí? Stavte na epiláciu, vďaka ktorej si krásnu pokožku bez chĺpkov môžete užívať po dobu niekoľkých týždňovModerné epilátory patria k čoraz k obľúbenejšej výbave mnohých žien a ak chcete vybrať správne, zaujímajte sa nielen o cenovku, ale aj funkcie, výbavu, príslušenstvo a účinok epilácie.

Ako vybrať epilátor

Epilovať alebo depilovať?

Rozdiel medzi depiláciou a epiláciou je v spôsobe odstránenia chĺpku. Pri depilácii odstraňujete iba viditeľnú časť ochlpenia, najčastejšie pomocou jednorazového holiaceho strojčeka, dámskeho holiaceho strojčeka s planžetami alebo za asistencie depilačného krému. Chĺpky sú už za dva až tri dni späť, preto musíte celý proces pravidelne opakovať.

Epiláciou dokážete vytrhnúť celý chĺpok, vrátane korienka. Kým sa fáza rastu nového chĺpka obnoví a opätovne z podkožia vyrastie, potrvá aj niekoľko týždňov a vy si za ten čas môžete užívať dokonale hladkú pokožku, o akej ste už dávno snívali.

Klasický a IPL epilátor

Základné rozdelenie epilátorov

Klasické epilátory na telo a tvár, epilátory na tvár, IPL epilátory – ponuka je bohatá a nájde v nej svojho favorita každá žena, bez ohľadu na farbu chĺpkov alebo pokožky. Líšia sa nielen na prvý pohľad, tie najdôležitejšie rozdiely sa ukrývajú v použitej technológii a v určení pre konkrétnu časť tela. Pred kúpou starostlivo zvážte, ktoré riešenie je pre vás prijateľnejšie.

Klasické epilátory s hlavicou, na ktorej sú osadené desiatky rýchlo rotujúcich pinziet, sú cenovo dostupnejšie a patria aj k viac predávaným. Takýto spôsob epilácie je pri prvých použitiach mierne bolestivý, no časom si pravdepodobne zvyknete a vyrastajúce chĺpky budú čoraz slabšie. V kompaktnejšej verzii s menšou hlavicou nájdete aj epilátory na tvár – určené na úpravu obočia, hornej pery a brady. Drahší IPL epilátor predstavuje výbavu, ktorá vašu kúpeľňu pretvorí na malý kozmetický salón. Intenzívne pulzné svetlo priamo zahrieva a ničí chĺpky v podkoží. Epilácia je bezbolestná, no nie je vhodná pre každú ženu. Podľa čoho sa rozhodnúť?

Ako vybrať epilátor

Klasický epilátor – najobľúbenejšia voľba

Základom klasického epilátora je rotujúca hlavica s osadenými pinzetami. Ich počet je rôzny, priemerne od 20 – 50 pinziet. Väčší počet pinziet znamená aj rýchlejšiu epiláciu. Treba sa pripraviť na to, že spočiatku je vytrhávanie chĺpkov bolestivé a kto nechce stratiť pôvodné nadšenie, mal by sa zamerať na epilátory s pokročilejšou výbavou, vďaka ktorej bude celý proces príjemnejší a šetrnejší (funkcia masáže, chladenia, …) Klasický epilátor sa môže používať na nohy, ruky, podpazušie, oblasť bikín aj tvár. Najlepšie epilátory z tejto kategórie majú už v základnej výbave niekoľko kusov príslušenstva s rôznym využitím – holiacu planžetu, peelingovú kefku, masážnu hlavicu a i. (napr. epilátor Philips Satinelle Advanced BRE650/00).

Čomu venovať pozornosť?
 • Počet pinziet a šírka hlavy Čím je hlava širšia a počet pinziet vyšší, o to rýchlejšie prebieha epilácia. Na intímne oblasti a oblasť tváre môžu byť súčasťou doplnkového príslušenstva užšie hlavice.
 • Výkyvná hlavica – Epilátor sa lepšie prispôsobuje kontúram tela.
 • Napájanie Zvážte, či sa chcete pri epilovaní pohybovať. Môžete natrafiť na 4 možnosti: napájanie z elektrickej siete (kábel), akumulátor (pravidelné dobíjanie), batérie (typické pre lacnejšie, “cestovné” modely) a kombinované napájanie (sieť + akumulátor - najobľúbenejšie riešenie).
 • Mokrá epilácia (Wet&Dry) – Epilátor s akumulátorovým napájaním a vodotesnou konštrukciou môžete so sebou zobrať aj do sprchy.
 • Zmiernenie bolesti – Funkcie, ktoré majú za úlohu postarať sa o pokožku pred a po epilácii (masážna a chladiaca).
 • Osvetlenie pokožky Umožňuje neprehliadnuť ani tie najmenšie chĺpky.
 • Protišmyková rukoväť Základný bezpečnostný prvok zabraňuje vykĺznutiu mokrého strojčeka.
 • Doplnkové príslušenstvo Epilačné hlavice rôznych veľkostí, kefky na čistenie, holiaca hlavica, peelingová hlavica, masážna hlavica, nabíjacia stanica, púzdro, ...
Klasický epilátor

IPL epilátor – bezbolestné riešenie

Revolúciu v odstraňovaní chĺpkov pred pár rokmi spôsobili IPL epilátoryVyužívajú intenzívne pulzné svetlo. Pulzy svetla, vysielané v určitej vlnovej dĺžke, sú priťahované melanínom v chĺpkoch. Svetlo sa po absorpcii do chĺpkov mení na teplo, ktoré chĺpky zahrieva a ničí. Preruší fázu rastu, oslabí vlasové cibuľky a chĺpky spod pokožky vypadnú. Tento druh epilátorov sa teší popularite, pretože patrí k nebolestivým procedúram. IPL eiplátory sú dodávané s viacerými hlavicami s rozlične veľkými okienkami (od  2 – 6 cm²) – pre ošetrenie nôh, rúk, oblasti bikín aj tváre. Každá žena, ktorá má záujem o IPL epiláciu, by mala vedieť niekoľko dôležitých informácii:

 • IPL epilácia nie je jednorazová záležitosť. Vyžaduje pravidelné opakovanie v rozpätí niekoľkých prvých týždňov. Fáza rastu ochlpenia totiž nie je rovnaká, a prístroj dokáže zasiahnuť iba tie chĺpky, ktoré práve rastú. Rozhoduje aj množstvo ochlpenia. Kým niektorí sa IPL epiláciou zbavia chĺpkov po pár ošetreniach, ďalším to potrvá dlhšie.
 • Na rozdiel od profesionálnej laserovej epilácie, IPL epilácia nespôsobuje odstránenie chĺpkov navždy. Vlas z korienku môže začať po pár mesiacoch opätovne rásť. Množstvo ochlpenia však výrazne redukuje a opätovne sa do fázy rastu aktivuje čoraz menší počet. Na ceste za hladkou pokožkou sa jednoducho treba obrniť trpezlivosťou.
 • Táto metóda ošetrenia je vhodná najmä pre ľudí so svetlou pokožkou a tmavšími chĺpkami. Neúčinkuje, ak je v chĺpkoch málo melanínu (svetlé, ryšavé a sivé vlasy).
Čomu venovať pozornosť?
 • Počet zábleskov (životnosť žiarovky) Najdôležitejší parameter hovorí o životnosti hlavice, v ktorej je osadená žiarovka. Hoci ide o prístroj rádovo za stovky eur, má svoje limity. Výkonnosť žiarovky sa pohybuje v rozpätí od 75 000 – 300 000 zábleskov. Priemerne na jedno ošetrenie miniete 1 000 zábleskov, a tak si ľahko vypočítate, koľko ošetrení hlavica zvládne.
 • Snímanie odtieňa pokožky – Pred prvým epilovaním je dôležité nastaviť prístroj s ohľadom na odtieň vašej pokožky. Pri lacnejších IPL epilátoroch to musíte vykonať “manuálne” – pomocou priložených škál, ktoré nájdete v návode na použitie. Pokročilejšie modely majú automatický senzor na snímanie odtieňa pokožky a nastavia primeranú intenzitu záblesku.
 • Nadstavce – Pre ošetrenie väčších plôch sú vhodné nadstavce s okienkom o ploche 4 – 6 cm². Pre citlivejšie oblasti, kde treba klásť dôraz na detail, voľte nadstavce s okienkom o ploche 2 – 3 cm². Pre ochranu pokožky a zraku pred ožiarením sa v okienkach používajú aj špeciálne UV filtre.
IPL epilátor
3 kroky, ako správne používať IPL epilátor
 1. Pred IPL epiláciou si pokožku ohoľte holiacim strojčekom. Pulzné svetlo tak lepšie prenikne ku korienkom chĺpkov.
 2. Zvoľte intenzitu svetla podľa vášho odtieňa pokožky. Pred prvým použitím vyskúšajte epiláciu na menej viditeľnom mieste. Ak pociťujete pálenie, znížte intenzitu.
 3. Nadstavce používajte podľa ich určenia – na väčších plochách pôjde práca od ruky, na menších miestach zase nevynecháte jediný chĺpok.
Holenie pred IPL epiláciou

Epilátor na tvár

Prístrojom so špecifickým určením je epilátor na tvár. Má menšie rozmery, tvarovo podobné elektrickej zubnej kefke, výborne padne do ruka aby ste ho mohli používať aj pri kozmetickom stolíku, jeho zdrojom energie je akumulátor. Používa sa na odstránenie chĺpkov nad hornou perou, na brade aj na tvarovanie obočia. V hlavici sa nachádzajú mikrootvory, pod ktorými sú ukryté výkonné pinzety schopné zachytiť chĺpky už od dĺžky 0,2 mm. Kúpou nezískate iba praktický tvárový epilátor, často má multifunkčný potenciál  – pílinguje, masíruje, pomocou tonizujúcej hlavice pomáha zapracovať pleťový krém (napr. epilátor Braun FaceSpa Pro).

Tvárový epilátor

IPL a laserový epilátor – Aký je rozdiel?

Laserové epilátory patria do rúk školených odborníkov. Ide o prístroje za tisíce eur, ktoré nájdete v špecializovaných dermatokozmetických salónoch a estetických klinikách. Rozdiel je vo vlnových dĺžkach. IPL epilátor totiž pracuje so širším spektrom vlnových dĺžok a pre bezpečnosť pokožky nemôže podávať silný výkon. Práve to je dôvod, prečo sa rast chĺpkov po istom období obnoví. Profesionálny laser pracuje iba s jednou vlnovou dĺžkou, ktorá maximalizuje účinok na ochlpenie. Využíva vyšší výkon, preniká hlboko a na vlasovú cibuľku pôsobí deštruktívne. Laserová epilácia tak predstavuje účinný spôsob na trvalé odstránenie ochlpenia.

Kedy nepoužívať epilátor?

 • Nepoužívajte epilátor v prípade, že je vaša pokožka veľmi citlivá, poškodená, spálená po opaľovaní alebo trpíte kožnými ochoreniami (ekzém, psoriáza, …).
 • IPL epilátor by nemali používať ani ľudia s tmavou pokožkou, pretože melanín (tmavý pigment) obsiahnutý v kožných bunkách pohlcuje pulzné svetlo a môže dôjsť k popáleniu kože.
 • IPL epilátory sa neodporúčajú ľuďom, ktorí majú svetlé, ryšavé alebo sivé chĺpky. Nie sú vtedy účinné.
 • IPL epilátor sa nesmie používať v tehotenstve, v období dojčenia, pri srdcovocievnych ochoreniach, epilepsii, onkologických ochoreniach. Pozor aj v prípade, ak trpíte slnečnou alergiou (červený výsev na rukách a hrudníku pri pobyte na slnku), máte tetovanie alebo permanentný make-up.
Ako vybrať epilátor

Aký epilátor vybrať, ak:

 • Chĺpky sú tmavé, hrubšie a rýchlo rastú – Nezaťažujte pokožku častým holením ani neriskujte zarastanie chĺpkov alebo objavenie bolestivých pupienkov. Ak máte svetlú pokožku, dlhodobo výborné výsledky dosiahnete s IPL epilátorom.
 • Chĺpky sú svetlé a rýchlo rastú – IPL epilácia nie je účinná na svetlom ochlpení. Dobrou voľbou bude klasický epilátor s pinzetami.
 • Chĺpky sú svetlé, tenké a rastú pomalšie – Starostlivosť o hladkú pokožku nezaberie veľa času, pretože ani pár milimetrové chĺpky nepôsobia rušivo. Vyskúšajte k pokožke šetrný dámsky depilátor.

Ak si chcete bežnú rutinu týkajúcu sa starostlivosti o hladkú pokožku uľahčiť a hľadáte spoľahlivé prístroje, neprehliadnite našu ponuku obľúbených produktov v kategórii Holenie.

Doporučené produkty