Ako vybrať epilátor?

Večný boj s chĺpkami znamená pre ženy stratu času aj nemalého obnosu peňazí, ktoré by sa dali použiť aj inak. Hľadáte spoľahlivé riešenie, ktoré sa po pár použitiach neotupí? Stavte na epiláciu, vďaka ktorej si krásnu pokožku bez chĺpkov môžete užívať po dobu niekoľkých týždňovModerné epilátory patria k čoraz k obľúbenejšej výbave mnohých žien a ak chcete vybrať správne, zaujímajte sa nielen o cenovku, ale aj funkcie, výbavu, príslušenstvo a účinok epilácie.

Ako vybrať epilátor

Rozdiel medzi epiláciou a depiláciou

Depilácia

Depilácia chĺpky skracuje. Pri depilácii sa odstráni iba viditeľná časť chĺpka na povrchu pokožky. Hlavnou výhodou depilácie je, že je rýchla a bezbolestná, avšak výsledný efekt je krátkodobý. Po pár dňoch, a niekedy už na druhý deň, vám začnú nezbedné chĺpky opäť rásť a celý proces musíte zopakovať. Depilovať chĺpky môžete mnohými spôsobmi od klasických holiacich strojčekov so žiletkami cez vyššiu triedu elektrických holiacich strojčekov až po rôzne depilačné krémy, vosky či cukrové pasty. Najväčšou nevýhodou depilácie je jej nutné opakovanie, tvorba strniska už na druhý deň, podráždenie pokožky či nechcené rezné rany. Depilácia je však stále najrýchlejší a najobľúbenejší spôsob odstraňovania ochlpenia.

Epilácia

Epilácia s vhodným epilátorom odstraňuje chĺpky aj s korienkom, čím dokáže zastaviť rast nežiadúcich chĺpkov aj na niekoľko mesiacov a bez poranenia pokožky. Z hladkej pokožky sa tak môžete tešiť oveľa dlhšie ako pri štandardnej depilácii. Ďalšou výhodou epilácie je jej účinnosť. Zachytí a odstráni aj tie najjemnejšie a najkratšie chĺpky. Epilácia je spôsob, ktorý sa dá vykonávať na sucho aj na mokro. Okrem epilátora na nohy nájdete častokrát v jednom zariadení aj epilátor na intímne partie či tvár. Pocit bolesti, ktorí niektorí môžu pociťovať sa časom vytratí alebo si naň jednoducho zvyknete, prípadne si vyberiete epilátor, ktorý takéto prejavy eliminuje. Nevýhodou epilácie (epilátor, epilačné voskové pásiky atď.) môže byť jej časová náročnosť a vyššie finančné náklady na špeciálne prístroje. Nie je vhodná na veľmi hrubé chĺpky, veľmi citlivú pokožku a isté obmedzenia platia aj pri odtieni pokožky a chĺpkov.

Klasický a IPL epilátor

Rozdiel medzi depiláciou a epiláciou je v spôsobe odstránenia chĺpku Depilácie chĺpky skracuje, zatiaľ čo metóda epilácie ich odstraňuje z pokožky.

Základné rozdelenie epilátorov

Klasické epilátory na telo a tvár, epilátory na tvár, IPL epilátory – ponuka je bohatá a nájde v nej svojho favorita každá žena, bez ohľadu na farbu chĺpkov alebo pokožky. Líšia sa nielen na prvý pohľad, tie najdôležitejšie rozdiely sa ukrývajú v použitej technológii a v určení pre konkrétnu časť tela. Pred kúpou starostlivo zvážte, ktoré riešenie je pre vás prijateľnejšie.

Klasické epilátory s hlavicou, na ktorej sú osadené desiatky rýchlo rotujúcich pinziet, sú cenovo dostupnejšie a patria aj k viac predávaným. Takýto spôsob epilácie je pri prvých použitiach mierne bolestivý, no časom si pravdepodobne zvyknete a vyrastajúce chĺpky budú čoraz slabšie. V kompaktnejšej verzii s menšou hlavicou nájdete aj epilátory na tvár – určené na úpravu obočia, hornej pery a brady. Drahší IPL epilátor predstavuje výbavu, ktorá vašu kúpeľňu pretvorí na malý kozmetický salón. Intenzívne pulzné svetlo priamo zahrieva a ničí chĺpky v podkoží. Epilácia je bezbolestná, no nie je vhodná pre každú ženu. Podľa čoho sa rozhodnúť?

Holenie pred IPL epiláciou

Klasický epilátor – najobľúbenejšia voľba

Základom klasického epilátora je rotujúca hlavica s osadenými pinzetami. Ich počet je rôzny, priemerne od 20 – 50 pinziet. Väčší počet pinziet znamená aj rýchlejšiu epiláciu. Treba sa pripraviť na to, že spočiatku je vytrhávanie chĺpkov bolestivé a kto nechce stratiť pôvodné nadšenie, mal by sa zamerať na epilátory s pokročilejšou výbavou, vďaka ktorej bude celý proces príjemnejší a šetrnejší (funkcia masáže, chladenia, …) Klasický epilátor sa môže používať na nohy, ruky, podpazušie, oblasť bikín aj tvár. Najlepšie epilátory z tejto kategórie majú už v základnej výbave niekoľko kusov príslušenstva s rôznym využitím – holiacu planžetu, peelingovú kefku, masážnu hlavicu a ďalšie.

Epilácia na sucho alebo na mokro (Wet&Dry)

Ako sme spomínali, epiláciu môžete vykonávať na sucho aj na mokro. Podľa toho, čo vám viac vyhovuje. Teraz si oba spôsoby bližšie popíšeme. Epilácia na sucho je odstraňovanie chĺpkov bez použitia vody či kozmetických prípravkov vo forme peny, gélu alebo pasty na holenie a najčastejšie sa vykonáva elektrickými holiacimi strojčekmiEpilácia na mokro je presný opak, pri ktorej sa používajú spomenuté kozmetické prípravky a, samozrejme, voda. Špeciálne na mokré holenie (vo vani, v sprche a pod.) boli vyvinuté mnohé dámske epilátory, ktoré pokožke ponúkajú väčší komfort. Epilátor s vodotesnou konštrukciou a akumulátorovým napájaním môžete so sebou zobrať aj do sprchy.

Klasický epilátor

Čomu venovať pozornosť? Funkcie a vlastnosti epilátora

 • Počet pinziet a šírka hlavy čím je hlava širšia a počet pinziet vyšší, o to rýchlejšie prebieha epilácia. Na intímne oblasti a oblasť tváre môžu byť súčasťou doplnkového príslušenstva užšie hlavice
 • Výkyvná hlavica – epilátor sa lepšie prispôsobuje kontúram tela
 • Napájanie zvážte, či sa chcete pri epilovaní pohybovať. Môžete natrafiť na 4 možnosti: napájanie z elektrickej siete (kábel), akumulátor (pravidelné dobíjanie), batérie (typické pre lacnejšie, “cestovné” modely) a kombinované napájanie (sieť + akumulátor - najobľúbenejšie riešenie)
 • Zmiernenie bolesti – funkcie, ktoré majú za úlohu postarať sa o pokožku pred a po epilácii (masážna a chladiaca)
 • Protišmyková rukoväť základný bezpečnostný prvok zabraňuje vykĺznutiu mokrého strojčeka
 • Integrované osvetlenie – posvietite si na chĺpky na milimeter presne. S integrovaným osvetlením budete presne vidieť, čo sa na vašej pokožke deje a neunikne vám už ani ten najsvetlejší chĺpok
 • Masážny systém – špeciálne masážne nadstavce a jemné vibrácie umožnia jednoduchšie a bezbolestné oholenie a prispievajú k rýchlejšej revitalizácii pokožky po holení
 • Senzor tlaku – svetelná signalizácia vás upozorní na silu tlaku, ktorú je potrebné vynaložiť na konkrétnom mieste na pokožke, aby bolo holenie ešte viac efektívne a pokožka hebkejšia 
 • Samočistiace epilátory – nevyžadujú čistenie kefkou čiže sa iba sa oholíte a hotovo

Holicí strojky na nohy

IPL epilátor – bezbolestné riešenie

Revolúciu v odstraňovaní chĺpkov pred pár rokmi spôsobili IPL epilátoryVyužívajú intenzívne pulzné svetlo. Pulzy svetla, vysielané v určitej vlnovej dĺžke, sú priťahované melanínom v chĺpkoch. Svetlo sa po absorpcii do chĺpkov mení na teplo, ktoré chĺpky zahrieva a ničí. Preruší fázu rastu, oslabí vlasové cibuľky a chĺpky spod pokožky vypadnú. Tento druh epilátorov sa teší popularite, pretože patrí k nebolestivým procedúram. IPL eiplátory sú dodávané s viacerými hlavicami s rozlične veľkými okienkami (od  2 – 6 cm²) – pre ošetrenie nôh, rúk, oblasti bikín aj tváre. Každá žena, ktorá má záujem o IPL epiláciu, by mala vedieť niekoľko dôležitých informácii:

 • IPL epilácia nie je jednorazová záležitosť. Vyžaduje pravidelné opakovanie v rozpätí niekoľkých prvých týždňov. Fáza rastu ochlpenia totiž nie je rovnaká, a prístroj dokáže zasiahnuť iba tie chĺpky, ktoré práve rastú. Rozhoduje aj množstvo ochlpenia. Kým niektorí sa IPL epiláciou zbavia chĺpkov po pár ošetreniach, ďalším to potrvá dlhšie.
 • Na rozdiel od profesionálnej laserovej epilácie, IPL epilácia nespôsobuje odstránenie chĺpkov navždy. Vlas z korienku môže začať po pár mesiacoch opätovne rásť. Množstvo ochlpenia však výrazne redukuje a opätovne sa do fázy rastu aktivuje čoraz menší počet. Na ceste za hladkou pokožkou sa jednoducho treba obrniť trpezlivosťou.
 • Táto metóda ošetrenia je vhodná najmä pre ľudí so svetlou pokožkou a tmavšími chĺpkami. Neúčinkuje, ak je v chĺpkoch málo melanínu (svetlé, ryšavé a sivé vlasy).
Čomu venovať pozornosť?
 • Počet zábleskov (životnosť žiarovky) Najdôležitejší parameter hovorí o životnosti hlavice, v ktorej je osadená žiarovka. Hoci ide o prístroj rádovo za stovky eur, má svoje limity. Výkonnosť žiarovky sa pohybuje v rozpätí od 75 000 – 300 000 zábleskov. Priemerne na jedno ošetrenie miniete 1 000 zábleskov, a tak si ľahko vypočítate, koľko ošetrení hlavica zvládne.
 • Snímanie odtieňa pokožky – Pred prvým epilovaním je dôležité nastaviť prístroj s ohľadom na odtieň vašej pokožky. Pri lacnejších IPL epilátoroch to musíte vykonať “manuálne” – pomocou priložených škál, ktoré nájdete v návode na použitie. Pokročilejšie modely majú automatický senzor na snímanie odtieňa pokožky a nastavia primeranú intenzitu záblesku.
 • Nadstavce – Pre ošetrenie väčších plôch sú vhodné nadstavce s okienkom o ploche 4 – 6 cm². Pre citlivejšie oblasti, kde treba klásť dôraz na detail, voľte nadstavce s okienkom o ploche 2 – 3 cm². Pre ochranu pokožky a zraku pred ožiarením sa v okienkach používajú aj špeciálne UV filtre.
IPL epilátor

Ako správne používať ILP epilátor?

Epilátory sú už dnes pomerne bežné a viete si vybrať z množstva modelov. Či už sa rozhodnete pre IPL, alebo klasický epilačný prístroj, určite sa vám zíde aj krátky manuál opisujúci prvé použitie. Medzi najobľúbenejšie a najefektívnejšie patrí dizajnový IPL epilátor Philips Lumea, praktický IPL epilátor Braun a svoje miesto si u žien i mužov získali aj epilátory Rowenta.

3 kroky, ako správne používať IPL epilátor:

  1. Pred IPL epiláciou si pokožku ohoľte holiacim strojčekom. Pulzné svetlo tak lepšie prenikne ku korienkom chĺpkov.
  2. Ako prvé nasaďte nadstavec určený na oblasť, ktorú chcete epilovať.
  3. Zvoľte si úroveň intenzity ošetrenia, ktorú vám odporúča inteligentný senzor SmartSkin podľa odtieňa vašej pokožky, alebo si vyberte ten, ktorý vám vyhovuje najviac. Ak pociťujete pálenie, znížte intenzitu.
  4. Piložte si epilátor kolmo na pokožku (90° uhol) a pomaly ho posúvajte po ošetrovanej oblasti. Nepoužívajte prístroj opakovane na rovnakom mieste.
  5. Epiláciu vykonávajte v intervale dvoch týždňov, nikdy nie častejšie. Časový odstup sa odporúča pri prvých 4 – 5 ošetreniach. Po viditeľnom ústupe rastu chĺpkov epilujte raz za mesiac až dva.
  Philips Lumea

  ILP a laserový epilátor – aký je rozdiel?

  Laserové epilátory patria do rúk školených odborníkov. Ide o prístroje za tisíce eur, ktoré nájdete v špecializovaných dermatokozmetických salónoch a estetických klinikách. Rozdiel je vo vlnových dĺžkach. IPL epilátor totiž pracuje so širším spektrom vlnových dĺžok a pre bezpečnosť pokožky nemôže podávať silný výkon. Práve to je dôvod, prečo sa rast chĺpkov po istom období obnoví. Profesionálny laser pracuje iba s jednou vlnovou dĺžkou, ktorá maximalizuje účinok na ochlpenie. Využíva vyšší výkon, preniká hlboko a na vlasovú cibuľku pôsobí deštruktívne. Laserová epilácia tak predstavuje účinný spôsob na trvalé odstránenie ochlpenia.

  Epilátor na tvár

  Prístrojom so špecifickým určením je epilátor na tvár. Má menšie rozmery, tvarovo podobné elektrickej zubnej kefke, výborne padne do ruky a aby ste ho mohli používať aj pri kozmetickom stolíku, jeho zdrojom energie je akumulátor. Používa sa na odstránenie chĺpkov nad hornou perou, na brade aj na tvarovanie obočia. V hlavici sa nachádzajú mikrootvory, pod ktorými sú ukryté výkonné pinzety schopné zachytiť chĺpky už od dĺžky 0,2 mm. Kúpou nezískate iba praktický tvárový epilátor, často má multifunkčný potenciál  – pílinguje, masíruje, pomocou tonizujúcej hlavice pomáha zapracovať pleťový krém.

  Tvárový epilátor

  Údržba a príslušnestvo epilátoru

  Aby ste vedeli prístroj používať čo najdlhšie, nemali ste zabúdať ani na jeho čistenie. Na trhu, samozrejme, nájdete aj množstvo samočistiacich epilátorov. Pri tých ostatných nájdete čistiacu kefku pomocou ktorej z hlavice a nadstavcov odstránené chĺpky jednoducho zmetiete. Batériu epilátorov je vhodné čas od času nabiť, aj v prípade, že prístroj nebudete dlhšie používať (napr. počas tehotenstva). Pravidelným dobíjaním sa životnosť batérie výrazne zvyšuje. 

  Prídavné príslušenstvo:

  Hlavice – ich tvar je prispôsobený konkrétnym oblastiam tela tak, aby manipulácia s prístrojom v danej partii (napr. podpazušie, intímne partie a pod.) bola jednoduchá.

  Nadstavce – líšia sa veľkosťou otvoru, cez ktoré prechádzajú záblesky, a to na základe ošetrovaného miesta. Vďaka špeciálnym nadstavcom tak môžeme použiť epilátor na tvár, intímne partie či podpazušie.

  Exfoliačná kefa – viditeľne pomáha zjemňovať pokožku a zlepšovať jej vzhľad. Jemné kefky pomocou mikrovibrácie účinne pokožku vyčistia od suchých čiastočiek. Pravidelné používanie na mokro minimalizuje zarastanie chĺpkov. Kefu môžete použiť na celé telo okrem tváre.

  Epilátor na telo

  Tipy ako sa správne epilovať a na starostlivosť o pokožku

  Tipy pred epiláciou

  Vytvorte si z epilácie obľúbený rituál a nikam sa neponáhľajte. Doprajte si na začiatok teplú sprchu alebo horúci kúpeľ, naneste si na pokožku telový peeling a oddajte sa rozmaznávaniu svojho tela. Peeling sa postará o staré kožné bunky, pokožku vyhladí a odmastí, čím vám pomôže predísť zarastaniu chĺpkov. Voda rozťahuje kožné póry a uľahčuje tak chĺpkom cestu von.

  Tipy počas epilácie

  • Kocka ľadu – zvýši efektivitu a zníži bolesť počas epilácie. Miesto schladí a zníži podráždenie.
  • Napnutie pokožky – pomáha vyrovnaniu chĺpkov a ich rovnomernému odstráneniu.
  • Kolmé držanie – prístroj držte kolmo na telo a príliš netlačte a ani sa neponáhľajte.
  • Epilujte vždy v protismere rastu chĺpkov a nejlepšie vo večerných hodinách, aby mala pokožka (najmä citlivá) dostatok času na regeneráciu.

  epilátor na nohy

  Tipy po epilácii

  Starostlivosť o pokožku je dôležitá nielen pred epiláciou ale aj po nej. Odstraňovaním chĺpkov môže dôjsť k podráždeniu, začervenaniu či zapáleniu pokožky a tvorbe vyrážok. Aby ste sa vyhli neželaným prejavom odporúčame bezprostredne po epilácii použiť hydratačnéchladiace kozmetické prípravky, ktoré utlmia pocit svrbenia, hydratujú pokožku a vrátia jej pružnosť. Ako napríklad balzám po holení, ktorý obsahuje napríklad aloe vera alebo iné prírodné anestetikum, pokožku upokojí a eliminuje aj prípadný výskyt vyrážok.

  Hydratačné telové mlieko alebo maslo zasvysušenú a namáhanú pokožku zvláčni a dodá jej pružnosť a vás baví pocitov svrbenia. Bezprostredne po epilácií sa neodporúča športovať (pot by vás mohol páliť), saunovať či vystaviť sa priamym slnečným lúčom.Všetko je o cvikusile zvyku. Po čase si na epiláciu zvykne aj pokožka a odstraňovanie chĺpkov už ani nepocítite.

  Kedy nepoužívať epilátor?

  • Nepoužívajte epilátor v prípade, že je vaša pokožka veľmi citlivá, poškodená, spálená po opaľovaní alebo trpíte kožnými ochoreniami (ekzém, psoriáza, …).

  • IPL epilátor by nemali používať ani ľudia s tmavou pokožkou, pretože melanín (tmavý pigment) obsiahnutý v kožných bunkách pohlcuje pulzné svetlo a môže dôjsť k popáleniu kože.

  • IPL epilátory sa neodporúčajú ľuďom, ktorí majú svetlé, ryšavé alebo sivé chĺpky. Nie sú vtedy účinné.

  • IPL epilátor sa nesmie používať v tehotenstve, v období dojčenia, pri srdcovocievnych ochoreniach, epilepsii, onkologických ochoreniach. Pozor aj v prípade, ak trpíte slnečnou alergiou (červený výsev na pokožke pri pobyte na slnku), máte tetovanie alebo permanentný make-up.

  Ako vybrať epilátor

  Aký epilátor vybrať, ak:

  • Chĺpky sú tmavé, hrubšie a rýchlo rastú – Nezaťažujte pokožku častým holením ani neriskujte zarastanie chĺpkov alebo objavenie bolestivých pupienkov. Ak máte svetlú pokožku, dlhodobo výborné výsledky dosiahnete s IPL epilátorom.
  • Chĺpky sú svetlé a rýchlo rastú – IPL epilácia nie je účinná na svetlom ochlpení. Dobrou voľbou bude klasický epilátor s pinzetami.
  • Chĺpky sú svetlé, tenké a rastú pomalšie – Starostlivosť o hladkú pokožku nezaberie veľa času, pretože ani pár milimetrové chĺpky nepôsobia rušivo. Vyskúšajte k pokožke šetrný dámsky depilátor.

  Ak si chcete bežnú rutinu týkajúcu sa starostlivosti o hladkú pokožku zjednodušiť a hľadáte spoľahlivé prístroje, nazrite do našej ponuky obľúbených produktov v kategórii holenie.