Ako vybrať dron?

Pred pár rokmi po nich nebolo chýru ani slychu. Ako milovníci (nielen) outdoorových športov ste ale už určite počuli o zaujímavých lietajúcich zariadeniach tzv. dronoch, ktoré dokážu snímať krajinu z vtáčej perspektívy, či vás dokonca nasledovať počas toho, čo sa rútite na svojom motocykli, idete na lyžiach, surfujete alebo napríklad stojíte uprostred lúky a mávate na neho. A možno vás súčasne napadlo, že zážitky sprostredkované takýmto zariadením pôjdu ruka v ruke s astronomickými investíciami. Vedzte, že to nie je tak úplne pravda. Ak si ujasníte svoje potreby a portfólio "vylomenín", ktoré s ním chcete vykonávať, môžete si ho užiť doslova za pár eur. Ostatne mnohé z dronov  zaobstaráte ako základ, ku ktorému neskôr dokupujete ďalšie a ďalšie doplnky.

 

Neobmedzené možnosti dronu? Takmer áno

Lieta to, fotí to, vyhýba sa to prekážkam, dokonca sa to aj samo vracia domov. Na začiatku by mala stáť otázka, čo vás na dronu tak uchvátilo. Je to schopnosť lietať a vyvádzať vo vzduchu neplechy? Potom sa príliš nemusíte trápiť pokročilou výbavou. Ide vám o fotografovanie, zachytávanie krajiny z nevídaných perspektív a detailné snímanie (nielen) vašich športových kreácií? Potom sa bez profesionálneho zariadenia nezaobídete. Ale pozor! Dron je potrebné najprv sa naučiť ovládať. Preto aj pri ambíciách raz zhotovovať dychberúce fotografie z pobrežia mora, je lepšie začať takzvane od piky. A základný model za pár stoviek môže byť tým pravým riešením.

 

Prvé krôčiky pilota aneb žiadny učený z neba nespadol

Ak sa so schopnosťami dronov ešte len zoznamujete, netreba vyrážať na rozľahlé lúky. Prvú pilotáž je možné podniknúť na záhrade, parkovisku alebo napríklad aj doma. Na zaistenie bezpečnosti sa volia vrtule po obvode kryté, vhodné je tiež vyberať lietadlo s priestorom pre dodatočnú inštaláciu snímacieho zariadenia (foťák, kameru a pod.). Určite by nemal byť problém zohnať náhradné diely – občasnej havárii sa spočiatku nevyhnete a ideálne je tiež mať možnosť dokupovať rôzne príslušenstvo.

S najjednoduchšími modely ide ruka v ruke nízka hmotnosť, na otvorenom priestranstve s premenlivými poveternostnými podmienkami teda opatrne. Takéto zariadenia môžu strácať stabilitu. Náraz do steny, prišliapnutá vrtuľa či pár dažďových kvapiek by nemalo znamenať katastrofu. Ak sa však s dronom vydáte do extrémnejších podmienok, je potrebné vyberať odolnejšie modely. A nezabúdajte tiež na výkonnejší akumulátor – dron s lepšou batériou vydrží vo vzduchu neporovnateľne dlhšie.

 

Naozajstný pohľad z vtáčej perspektívy

Skutočná zábava prichádza na rad vo chvíli, keď už viete, že koptéry sú vašou parketou a ste ochotní sa s nimi zoznámiť bližšie ako vysoko motivovaný začiatočník. Tu by ste už mali mať jasno, kde a ako chcete lietať, a predovšetkým koľko ste ochotní do svojho koníčku investovať. Hoci spočiatku budete míňať len za náhradné vrtule, prípadne akumulátor, neskôr sa spektrum rozšíri o celý rad špeciálnych dielov. Do popredia sa opäť dostane otázka výdrže akumulátora - hodnota výrobcami uvádzaná spravidla v stave bezvetria, a tiež by vás malo zaujímať, aký dosah má vysielač. Skutočným kúzlom lietania je predsa len schopnosť prekonať väčšie vzdialenosti.

Okrem univerzálnych lietadiel (Ready to fly), ktoré majú všetko potrebné už v balení, bude o vašu pozornosť usilovať pestrá paleta modelov, zdôrazňujúce vždy odlišné aspekty lietania. U jedného budú najvýraznejšie akrobatické zručnosti, u iného výkonnostné parametre, u ďalšieho potrebné schopnosť robiť kvalitné fotografie, objavujú sa tiež lifestylové koptéry. Svoju úlohu napríklad zohráva podporovaný komunikačný protokol medzi vysielačom a dronom (možnosť spárovať viac lietadiel), počet kanálov vysielača či s koľkými článkami batérie si ovládač poradí. A to je stále len začiatok. Pohrať sa možno prakticky s akýmikoľvek parametrami pre dosiahnutie vysnívanej letovej charakteristiky. K tomu je potrebné dobre poznať možnosti dronu

Niekoľko modelov, ktoré by vás mohli zaujať

Kritéria k výberu správnej koptéry je celý rad. Ak máme jasno, čo s ňou chceme vykonávať, orientovať sa môžeme podľa hlavného zamerania:

 • Univerzálny dron: uplatní ho každý, kto nemá špecifické požiadavky. V jeho výbave často nájdeme GPS pre lokalizáciu polohy, základnú softvérovú výbavu, optimalizáciu pre inštaláciu kamery a schopnosť dosahovať "slušné" rýchlosti.
 • Akrobatický dron: jeho zameranie je jasné. Zvláda vykonávať sériu náročnejších pohybov a kreácií a poskytnúť tak to najlepšie zázemie pre „vyblbnutie“ sa vo vzduchu. Samozrejmosťou je prepínanie sa medzi režimami 6G a 3D a tým aj lietanie hore nohami, bez toho, aby do toho zasahoval gyroskop.
 • Závodný dron: rútiť sa s vetrom o preteky, toť jediným poslaním týchto divochov. Sú určené pokročilým používateľom, ktorí sú dokonale oboznámení s bezpečnostnými pravidlami ich užívania a neponechávajú nič náhode. Nejde o žiadne prehnaná opatrenia. Závodné drony sa dokážu pohybovať až 260 km/h a neuveriteľne rýchlo akcelerovať. Ich súčasťou býva integrovaná kamera, prenášajúca obraz do okuliarov pilota.

 

 • Dron "kameraman": ich ponuka na trhu je veľmi široká. Hlavnú úlohu hrá kamera - tá je buď integrovaná, alebo pripevnená na stabilizovaný záves, najčastejšie vyhotovuje záznamy vo 4K (3840 x 2160 bodov) a Full HD rozlíšení (1920 x 1080 bodov). Podobne kľúčovú úlohu zohráva pozičný systém pre dosiahnutie väčšej presnosti pri lietaní naprogramovaných misií a predĺžená doletová vzdialenosť. Tá je minimálne jeden kilometer, pričom čas strávený v letu na jedno nabitie akumulátora prekračuje 16 minút.
 • Lifestylový dron: neviete, čo si pod "imidž" dronom predstaviť? Odpoveď nie je tak zložitá, ako sa môže zdať. Ide o lietadlá s jediným cieľom: zhotovovať čo najpôsobivejšie selfíčka. Výbava nie je tak dôležitá ako v predchádzajúcom prípade, však dron musí byť schopný sa spárovať s vaším šikovným zariadením (telefónom, tabletom a pod.) A mal by byť schopný reagovať na vaše pohyby.

 

Čo vás (ne)čaká v cenových kategóriách

Ak je vám zaťažko vyberať si podľa parametrov a zamerania, urobte si štartovaciu pozíciu zo sumy, ktorú ste ochotní do svojho koníčku investovať. Sú to rádovo stovky, alebo niekoľko desiatok stovák? A ste začiatočníci, alebo si lietadlo vyberáte už ako skúsení piloti?

 • Hračky (do 200 EUR): vedľa klasických dronov existujú aj modely, ktoré stoja akoby mimo kategóriu a neslúžia ani tak primárne na zoznámenie sa s technológiou dronov ako predovšetkým (a mnohokrát len) pre zábavu. Áno, tušíte správne. Ide predovšetkým o "hračky". Ich cena zvyčajne nepresahuje 200 EUR a určené sú hlavne deťom a dospievajúcim, hoci sa s nimi dokáže vyblázniť aj dospelý. Orientujú sa na čo najjednoduchšie ovládanie, výbava ponúka len nevyhnutný základ. Nezriedka je k dispozícii možnosť dodatočnej inštalácie outdoorovej kamery a tzv. oblúkov na ochranu vrtule pred poškodením. Doba letu je obmedzená na niekoľko minút, k dispozícii sú dva či tri letové režimy.
 • Začiatočníci (do 400 EUR): cenová hladina pre všetkých, ktorí sa s technológiou dronov chcú zoznámiť, a je možné, že na tejto úrovni aj zostanú. Vedľa modelov pripomínajúcich hračky pre deti tu nájdete aj drony sa solídnou výbavou, predstavujúcu základ pre počiatočnú leteckú prípravu. Môžu sa navyše pochváliť jednoduchým ovládaním, ktoré reagujú aj mobilným telefónom, alebo možnosťou inštalovať outdoorovú kameru. Treba sa ale zmieriť skôr s priemernou kvalitou snímok. Ostatné zručnosti sa odvíjajú od možností doplniť o ďalšie príslušenstvo.

 

 • Nadšený amatér (400 až 800 EUR): očakávajte pokročilejšie zariadenie pre užívateľov, ktorí majú už nejaké leteckej skúsenosti za sebou. Samozrejmosťou je kamera s rozlíšením 4K či Full HD, ktorá je sprevádzaná stabilizáciou. Vyššia cena sa odráža v kapacite akumulátora - na jedno nabitie vydrží asi 15 minút, čo predstavuje potenciál dosahovať väčšie letecké vzdialenosti. Nevyhnutnosťou sa tak stáva GPS pre lokalizáciu polohy. Riadenie sa podobne ako v predchádzajúcom prípade ujmete pomocou telefónu, ale aj špeciálnym ovládačom s širšou paletou zaujímavých funkcií.
 • Pokročilý používateľ (800 až 1 200 EUR): s narastajúcimi skúsenosti rastú aj nároky na dron. S investíciou 800 EUR a viac sa predlžuje výdrž dronu na jedno nabitie a rozširuje sa príslušenstvo. Väčší dôraz je kladený na dosah vysielača, kvalitné GPS a navigačné funkcie. Tu sa už netreba obávať kolísania kvality záznamu, samozrejmosťou je vysoké rozlíšenie fotografií i videa, o ktorých bravúrnu ostrosť sa postará zdokonalená stabilizácia.
 • Profesionál (1 200 EUR a viac): "hračky" pre profesionálnych užívateľov - sú pripravené splniť aj tie najnáročnejšie požiadavky pre pohyb v teréne. Stále častejšie sa stretávame s modelmi, ktoré sú nevyhnutnou výbavou niektorých profesií, pretože dokážu preniknúť do ťažko prístupných miest. Dbá sa na kamery najvyššej triedy, konštrukciu z ľahkých a odolných materiálov a široké spektrom navigačných a protikolíznych senzorov. Výbava v podobe príslušenstva je kráľovská, a ak už niečo chýba, ľahko možno dokúpiť. Dolet spravidla ďaleko presahuje vnímateľnosť voľným okom.

 

Povinné i nepovinné príslušenstvo

Či už sa z vás stane profi pilot alebo zostanete u príležitostného lietania, ťažko sa zaobídete bez príslušenstva. Niekedy ide o nevyhnutnosti v podobe vrtule, pohonných jednotiek a nabíjačiek, inokedy o rôzne prvky a drobnosti, ktoré vám ako užívateľovi spríjemňujú lietanie alebo zvyšujú bezpečnosť.

 • Batérie: majú zásadný vplyv na to, ako dlho sa svojím lietadlom budete môcť surfovať po výškach, aby hrozilo, že niekde zostane visieť alebo sa čoskoro ocitnete v režime "návrat domov". Bohatá ponuka batérií je k dispozícii napríklad pri populárnych dronoch DJI (Mavic, Phantom, a pod.). Nie je problém tak v cene okolo 120 EUR získať k dispozícii asi pol hodiny letového času, niekedy aj s vychytávkami, ako je ochrana proti úplnému vybitiu batérie alebo funkcia samovybitia do skladovacieho napätia.
 • Nabíjačka: je súčasťou výbavy, avšak zohnať je možné ju aj samostatne. Môže sa podobať bežnému USB disku s káblom.
 • Vrtuľa: ak je lietadlo ústretový experimentom, je možné s ich pomocou podstatne ovplyvňovať parametre lietania a regulovať pohyb či znižovať hladinu hluku. Odtiaľ už nie je ďaleko k pohonným jednotkám, takisto kľúčovej súčasti koptéry. Niekedy dodávaná spolu s vrtuľami, inokedy samostatne - opäť na výber podľa možností stroja a pokročilosti užívateľa.
 • Ďalšie príslušenstvo: stretnúť sa tak možno napríklad s okuliarmi pre bezdrôtový prenos obrazu, ktorým nechýbajú prvky pre priame ovládanie záznamu videa a fotografií, ale aj s kryty stabilizátora, káble na pripojenie mobilného telefónu, sady ochranných oblúkov, pristávacie plochy, prenosné kufríky, FPV brány a pod . Všetko príslušenstvo k dronom nájdete tu.

 

Zaujíma ma porovnanie jednotlivých dronov:

Najobľúbenejší výrobcovia dronov:

Mám otázku k: