Ako vybrať autokameru?

Ste často na cestách? Hodil by sa vám v aute spoľahlivý svedok pre prípad nehody a zároveň strážca pre chvíle, kedy sa od vozidla vzdialite? Autokamera je tým správnym riešením. Ako už to ale chodí, výber tej správnej nie ľahký. Aj lacná autokamera zvyčajne zvládne viac ako obyčajný videozáznam. Na všetko, čo je potrebné sa pri nákupe zamerať, vám prezradíme v našom článku.

Autokamera ako očitý svedok

Primárnou úlohou autokamery je sledovať dianie pred vozidlom a po doplnení vhodného príslušenstva aj za ním. Základné určenie je jasné. Predstavte si situáciu, že stojíte na semafore, vodič automobilu pred vami do vás nacúva, a následne vás ešte označí za vinníka. Slovo proti slovu, ak po ruke nemáte očitého svedka, nevina sa preukazuje ťažko. Ak ale máte k dispozícii autokameru, ktorá incident zaznamenala, máte v podstate vyhrané. Dbať by ste mali iba na dodržiavanie legislatívy pre správnu inštaláciu prístroja do vozidla a výber modelu, ktorý vám bude sedieť na mieru.

 

Na čo sa orientovať pri nákupe autokamery?

Na úvod je dobré zodpovedať si niekoľko jednoduchých otázok:

  • Ako často ju budete využívať? Ak ste na každodenných výjazdoch, neoplatí sa šetriť a zaobstarať si autokameru iba so základným vybavením.
  • Jazdíte iba vo dne alebo aj v nočných hodinách? Pri častom nočnom cestovaní pre vás bude dôležitá vlastnosť kvalitného nočného záznamu.
  • Bude kamera využívaná len ako dôkazový materiál, alebo chcete robiť aj pôsobivé zábery z dovolenky? Ak platí druhý variant, dbajte na nadštandardnú výbavu.

Aký zvoliť displej a rozlíšenie autokamery?

Predstavte si, že pred sebou máte dve desiatky autokamier a máte si vybrať tú, ktorá najviac zodpovedá vašim potrebám. Kde začať? V prvom rade sa zaujímajte o rozlíšenie. Bežný užívateľ si obvykle vystačí s rozlíšením HD (1280 x 720). Ak ale chcete zdokumentovať dovolenku alebo vytvárať fotografie, nevyhnutnosťou bude minimálne Full HD rozlíšenie (1920 x 1080). Po druhé je užitočné brať do úvahy, do akého vozidlá chcete autokameru zabudovať a kde presne ju chcete umiestniť.

V žiadnom prípade by vám nemala brániť vo výhľade. Rovnako dôležitý je displej. Jeho multifunkčné využitie výrazne uľahčí prácu, na druhej strane často ovplyvňuje veľkosť autokamery. LCD modely môžu mať uhlopriečku do 4 cm ale aj nad 7,1 cm. Pracujú s vysokým rozlíšením, ponúkajú pokročilé ovládanie a vysoký užívateľský komfort. Samozrejme však platí, že čím kvalitnejší a komfortnejší displej, tým vyššia cena.

Ako veľká pamäť je potrebná a na čo slúžia detektory?

Zaujímať by vás mala aj veľkosť internej pamäte (zvyčajne od 0 GB do 64 GB) a prípadná podpora microSD kariet, na ktoré budete záznam nahrávať. Väčšina autokamier je dnes vybavená funkciou cyklického natáčania, vďaka ktorému máte po zaplnení pamäte istotu, že sa zariadenie "v najlepšom" nevypne, ale začne premazávať najstaršie záznamy. Mnohé modely majú aj G-Senzor, ktorý rozozná náraz a uzamkne práve získavanú nahrávku.

Veľmi praktické sú tiež autokamery, ktoré sa dokážu s pohybom automaticky spustiť. Nie vždy si totižto pri sadnutí za volant uvedomíte, že by ste ju mali zapnúť. Nie je potrebné sa zaoberať všetkými funkciami - zvlášť ponuka detektorov býva bohatá. Bez niektorých by však úloha autokamery bola skôr polovičná:

  • Detektor pohybu: zapne nahrávanie v okamihu, keď zachytí pohyb v okolí vozidla, čo oceníte najmä vtedy, keď sa od neho vzdialite.
  • Detekcia rýchlostných radarov: dnes je obvyklé, že vás autokamera upozorní na rýchlostný radar. A nebojte sa, nejde o nič nezákonného. Systém spolupracuje s databázou radarov a monitorovaných križovatiek, z ktorého informácie využíva.
  • Detektor polohy čiže GPS modul: doplní vaše záznamy o užitočné dáta, ako je aktuálna poloha alebo rýchlosť.

Kedy sa oplatí šetriť a kedy nie?

Prirodzená užívateľská tendencia je obzerať sa po optimálnom pomere výkonu a ceny. Najlacnejšie modely zoženiete už do 40 EUR. Hoci môžu celkom dobre fungovať, uspokojiť sa budete musieť len so základnou výbavou, spravidla len s HD rozlíšením a parametrami, ktoré nemusia byť vo výsledku dostačujúce. Ak sa rozhodnete zvýšiť investíciu na dvojnásobok, čakajú vás pokročilejšie snímacie schopnosti, často spojené s väčším zobrazovacím uhlom. Čím väčší je uhol záberu, tým horšie môžu byť čitateľné ŠPZ automobilov - snímaný objekt je totiž tzv. ďalej od kamery. Na rozdiel od outdoorových kamier teda odporúčame držať sa pri menších hodnotách - snímanie s uhlom 120 - 140° je tak ideál.

K vyššej triede autokamier sa dostanete v cenovej relácii 70 až 200 EUR. Čo od nich možno očakávať? Predovšetkým získate k dispozícii kvalitnejšiu optiku, s ktorou ide ruka v ruke precíznejšie spracovaný videozáznam. Nechýbajú užitočné moduly ako Wi-Fi k prístupu do online siete alebo GPS pre orientáciu v neznámej lokalite. Radi by ste čo najlepší model na trhu? Plnú výbavu spolu so skvelými záznamovými predpokladmi získate už od 200 EUR. Čaká vás slušná kapacita batérie, skvelé pozorovacie uhly i veľa nadštandardných doplnkov, o ktorých si môžu nižšie verzie nechať iba zdať.

 

O čom vypovedá značka?

Dajme tomu, že máme jasno v tom, kde a ako často budete autokameru využívať, aké by mala mať schopnosti, vlastnosti a parametre. Možno sa nechať inšpirovať konkrétnou značkou? Podobajú sa ich produkty ako vajce vajcu alebo je každá zameraná trochu na odlišného používateľa? Takmer v každom odbore sa stretneme s tzv. "no name" značkami, ak chcete ale vsádzať na istotu, optimálne je sa poobzerať po tých osvedčených. Patria sem najmä spoločnosť Mio Technology. Ich autokamery kladú dôraz na kvalitnú snímaciu technológiu, prítomnosť Wi-Fi poslúži k pravidelnej aktualizácii softvéru, nechýba GPS a spravidla ani schopnosť zhotovovať do detailu vykreslený záznam aj za zníženej viditeľnosti.

Stretávate sa často so značkou TruCam? Svojimi modelmi kladie dôraz na multifunkčné schopnosti, ako je tvorba fotografií, cyklické nahrávanie alebo veľký výber medzi jazykovými mutáciami.

 

Ďalšie užitočné vlastnosti "autostrážcov“

  • Praktických a na komfort zameraných funkcií by ste našli veľké množstvo. Trendom je uľahčiť ovládanie, aby ste boli čo najmenej odvádzaní od riadenia. Pretože ide o autokamery, možno sa inšpirovať parametrami klasických videokamier a fotoaparátov. Rozlíšenie Full HD je vždy o kategóriu "lepšie" ako HD, čím nižšia clona, ​​tým lepšia priepustnosť svetla, zásadne ovplyvňujúca kvalitu nahrávok za horšej viditeľnosti a pod.
  • Môžeme sa tiež stretnúť s dvoma pracovnými režimami: hardvérovým a softvérovým. Ich funkcia je rýdzo praktická. Pomocou špeciálneho algoritmu vyrovnávajú a eliminujú záblesky svetla po zotmení.
  • Ďalšia zaujímavá technológia nesie názov LDWS/FCWS. Ide o kombináciu dvoch inteligentných asistenčných systémov. Kým LDWS upozorňuje na opustenie jazdného pruhu nekontrolovaným spôsobom, FCWS eliminuje potenciálnu možnosť kolízie tým, že monitoruje situáciu pred vozidlom a vyhodnocuje vzdialenosť vozidla pred vami.

Najobľúbenejší výrobcovia autokamier: