Ako správne vybrať batoh?

Výber nového batoha rozhodne nepodceňujte! Či už sa chystáte na rodinnú dovolenku do kempu, na extrémnu túru do hôr, alebo len na prechádzku do mesta, bez batoha sa často nezaobídete. Pred jeho kúpou určite zvážte, v akom teréne sa s ním budete pohybovať. Rovnako zvážte, ako často a aký náklad v ňom budete nosiť. Zamyslite sa aj nad tým, v ktorom ročnom období ho budete využívať. Vďaka správne zvolenému batohu, ktorý vám dobre sadne na chrbát, bude váš výlet omnoho pohodlnejší a pohodovejší!

 

Turistické batohy

Turistické batohy môžeme rozdeliť do dvoch základných skupín - s veľkosťou do a nad 50,1 l. V oboch prípadoch je dôležité kvalitné spracovanie chrbtovej časti. V skupine batohov do 50 l nájdete najväčší výber ruksakov vôbec - sú totiž najuniverzálnejšie. Môžete ich so sebou vziať do mesta, do školy a aj na kratšiu túru do hôr. Bez problémov do nich uschováte všetky potrebné drobnosti.

Turistické batohy nad 50 l sú určené na dlhšie výlety. Pri týchto batohoch sú dôležité bedrové popruhy, ktoré prenesú časť hmotnosti z chrbta. Z toho dôvodu by vám mal batoh perfektne sedieť. Určite privítate aj alternatívne vstupy do batoha, vďaka ktorým môžete jednoducho vytiahnuť aj tričko, ktoré je zložené na dne. Hodiť sa iste budú aj rôzne pútka - na trekové palice alebo karimatku. 

Športové batohy

Športové cyklistické batohy sú určené pre aktívnych športovcov. Musia byť preto čo najskladnejšie. Väčšinou sa vyrábajú v objeme do 10 l či 30 l. Zároveň by však batoh mal plniť svoj účel. Musí sa teda doň bez problémov zmestiť športové vybavenie, pitie a jedlo. Obľúbené sú napríklad batohy s vreckom na in-line korčule alebo batohy so špeciálnym zipsom pre tenisovú raketu.

Cyklistické batohyprispôsobené tvaru ľudského tela v sedle. Chrbtová časť batoha je prehnutá tak, aby vás ruksak pri jazde neobmedzoval. Často sú tieto batohy vybavené hydratačnými vakmi, aby ste sa mohli kedykoľvek pohodlne napiť. Hydrovaky sa vyrábajú v rôznych veľkostiach, takže ani pri celodennej cyklistike nebudete trpieť smädom! 

Expedičné batohy

Expedičné batohy využijete najmä pri dlhých túrach, viacdenných akciách alebo výletoch do extrémnych podmienok. Je veľmi dôležité, aby si ženy vyberali batohy z dámskych modelov. Na chrbte totiž ponesiete veľkú záťaž a ak batoh nebude kopírovať vaše krivky, budete sa trápiť. A to zbytočne, pretože vyberať môžete z množstva typov expedičných batohov!

Medzi hlavné „vychytávky“ týchto batohov patria očká a pútka na rôznych miestach a veľmi dôležitý je tiež bedrový pás. Ten by na seba mal preniesť až 50 % hmotnosti. Dbajte preto na to, aby vás neškrtil. Dostatočne nastaviteľné musia byť aj ramenné popruhy, ktoré nesmú byť príliš dlhé a nemali by vás ani škrtiť. Na drobnosti sa hodia bočné vrecká alebo rozdelené komory vo vnútri.

Mestské batohy

Ako mestský batoh si môžete predstaviť ruksak, ktorý nosia školáci do školy alebo študenti na prednášky. Veľmi často sú tieto batohy vybavené špeciálnym vreckom s výstelkou, ktorá má za úlohu chrániť prenášaný notebook. Vysoký dôraz je kladený na dizajn. Mestské batohy sa vyrábajú v rôznorodých farbách, vzoroch a tvaroch. Často majú tiež odvetrávanú zadnú časť.

Najbežnejší mestský batoh má niekoľko zipsov. V jednom oddiele tak môžete mať uschovaný notebook, v druhom ostatné drobnosti. Vďaka tomu, že sa do každého oddielu dostanete zvlášť, nemusíte sa v ruksaku zložito prehrabávať. Existuje však aj tzv. komínový typ mestského batohu, pri ktorom je obsah zabezpečený sťahovacou šnúrkou. Má tú výhodu, že na rozdiel od batohov so zipsami sa v ňom nemá čo pokaziť. 

Detské batohy

Žiadne dieťa sa nezaobíde bez batohu. Aj keby ste mu všetku výbavu na výlet niesli pri sebe, batoh bude potrebovať minimálne na cestu do školy. Pri výbere detského batoha je dôležité zvoliť jeho správnu veľkosť. Batoh sa musí dieťaťu nosiť pohodlne, nesmie presahovať chrbát dole a ani hore. Rovnako nesmie padať ani skĺzavať, v opačnom prípade riskujete zdravotnú ujmu vašich ratolestí.

Dôležitá je aj hmotnosť detského batoha, resp. jeho nákladu. Tá by rozhodne nemala byť vyššia ako 12-15 % telesnej hmotnosti dieťaťa. Deti tiež ocenia viacero samostatných vreciek, do ktorých si môžu uschovať svoje drobné poklady a mať ich tak kedykoľvek poruke. Dôležitý je tiež dizajn, aby dieťa batoh chcelo nosiť. Podstatné sú aj reflexné prvky, ktoré dieťa chránia napríklad počas kratších zimných dní.

Najobľúbenejší výrobcovia batohov: