Žehlička Braun TexStyle 9 SI9281BK čierna

na 9 výdajniach
Kúpte si domov tú pravú žehličku, s ktorou hravo vyžehlíte záclony, džínsy, hromady detskej bielizne i sviatočnú blúzku, a ešte sa pri tom stihnete pozrieť na váš obľúbený seriál. Kvalitná žehlička je neoceniteľným pomocníkom v každej domácnosti. Premyslite si, ako často a koľko bielizne žehlíte, či preferujete žehlenie s parou, či oceníte nejaké špeciálne funkcie. Zistite, či sa vám oplatí investovať väčšiu sumu, alebo si vystačíte s lacnejším modelom. Nechajte si poradiť a ušetrite peniaze, čas i nervy.
Tradičné žehlenie so suchou žehličkou
Ak milujete retro, žehlíte len občas a nepotrebujete žiadne špeciálne funkcie, siahnite po suchej žehličke. Klasické suché žehličky nevyužívajú paru, ľahko sa ovládajú aj udržiavajú a sú skladné. S pomocou pary je žehlenie síce oveľa rýchlejšie a pohodlnejšie, suchá žehlička je však vďaka absencii nádržky na vodu ľahšia. Zároveň so suchou žehličkou sa vyhnete starostiam s odvápňovaním.
V porovnaní s naparovacou žehličkou je síce pomalšia a nevyžehlíte s ňou niektoré umelé vlákna, je ale o to lacnejšia a zoženiete ju aj za pár eur. Suchá žehlička si hravo poradí s prírodnými materiálmi, syntetika sa ale rada lepí na jej žehliacu plochu a je dôležité žehliť ju na čo najnižšej teplote.
Zlatá stredná cesta - naparovacia žehlička
Pre bežnú rodinu je najvhodnejšia žehlička s dobre známou nádobkou na vodu. Naparovacia žehlička nie je najobľúbenejšou žehličkou nadarmo. Pri žehlení pohodlne uvoľňuje paru a teplo, bielizeň je poddajnejšia, žehlenie komfortnejšie a rýchlejšie. Kvalitnú naparovaciu žehličku kúpite aj za „päťdesiatku“. Žehlenie s parnou žehličkou je jednoduché, za rozumnú cenu a má aj rad prídavných funkcií. Väčšina modelov sa vie napríklad automaticky vypnúť, vďaka čomu sa od žehličky nemusíte báť odbehnúť a s pokojom na ňu zabudnúť.
S naparovacou žehličkou pohodlne vyžehlíte všetky typy tkanín, vrátane krčiacich materiálov a preschnutej bielizne. Parná žehlička vyžaduje oproti suchým žehličkám väčšiu starostlivosť, najmä pri odstraňovaní vodného kameňa, šetrnejšie s ňou však vyžehlíte aj chúlostivé materiály. Parnú žehličku možno rýchlo použiť, nevyžaduje dlhé otváracie procedúry, ľahko sa používa aj skladuje, a máte ju tak kedykoľvek po ruke. Oceníte ju predovšetkým, ak žehlíte častejšie, ale v menších dávkach.
Skráťte čas strávený nad žehliacou doskou so systémovou žehličkou
Menšie nádoby na vodu parných žehličiek musíte častejšie dolievať, čo môže pri veľkej hromade oblečenia u žehliacej dosky nepríjemne predĺžiť čas. Systémové žehličky s parným generátorom svoj pomalší rozjazd, aj vyššiu obstarávaciu cenu, doženú vysokým a konštantným tlakom pary - bielizeň s nimi môžete žehliť z oboch strán alebo aj vo viacerých vrstvách naraz. Výkon parného generátora môže byť až trikrát vyšší a žehlenie dvakrát rýchlejšie než u naparovacích žehličiek. Externý generátor naviac vyprodukuje oveľa viac pary aj pri nižších teplotách. Vybrať si môžete z dvoch typov parných staníc - bojlerové alebo s atmosférickým tlakom.
S bojlerovou žehličkou už počas žehlenia neodbiehate pre vodu, samostatný kontajner parného generátora stačí, pri zhruba hodinovom žehlení, naplniť len raz, na začiatku. Žehliť však začnete, až keď sa všetka voda ohreje a vodu nemôžete dolievať počas žehlenia. Druhý typ využíva nezávislý parný generátor – menšiu nádržku, ktorá vodu ohreje rýchlejšie a možno ju dopĺňať priebežne, podobne ako u naparovacích žehličiek, jeho výkon býva ale proti bojlerovej žehličke o niečo nižší.
Parný generátor je ideálny pomocník pre tých, ktorí sa žehlením živia, pre domácnosti kde sa žehlí vo veľkom a pre všetkých, ktorí u žehliacej dosky chcú tráviť čo najmenej času.
Najšetrnejšou žehliacou metódou ku všetkým textíliám je jednoznačne naparovač odevov, ktorý pracuje vo vertikálnej polohe na báze vysokého parného výkonu a poradí si aj s nepoddajnými látkami. Horúcou parou eliminuje pachy, odstraňuje hrčky, baktérie aj roztoče. Ľahko vyžehlíte napríklad jemnú blúzku, vlnu, nohavice, záclony, umelé materiály i poťahy na pohovku. S výkonnejším naparovačom vyžehlíte košeľu na ramienku pohodlne na prvé naparenie. Napustite vodu do zabudovaného bojlera, šaty alebo saká jednoducho zaveste na ramienko a prechádzajte naparovačom pomaly po tkanine. Uhlaďte naparovačom všetky sklady, narovnajte aj tie najmenšie záhyby, oblečenie prevoňajte a osviežte farby parou, ktorej vytvorenie väčšinou nezaberie ani minútu.
Zaobstarať si môžete ručné naparovače s jednoduchou manipuláciou, ktoré kúpite v cene do 80 EUR a využijete ich doma aj na cestách. Menšia nádobka na vodu sa však musí častejšie dopĺňať. Vertikálne naparovače odevov s integrovaným ramienkom a stojanom v cene od 100 eur, vás ohromia výkonom pary šplhajúcimi sa až na 40 g/min pri príkone 2 000 W. K naparovačke nepotrebujete žehliacu dosku. Čím väčší zásobník na vodu, tým však bude manipulácia s naparovačom ťažšia. Žehlenie vo zvislej polohe oceníte najmä pri narovnávaní záclon či spoločenských odevov z jemného materiálu.
Dobre si pred kúpou žehličky prehliadnite jej žehliacu plochu, ktorá by mala ľahko, rýchlo, ľahko kĺzať po bielizni a nepoškriabe sa o prvý gombík. U parných otvorov platí, čím viac, tým lepšie. Prispôsobené by mali byť tak, aby bola para distribuovaná čo najpravidelnejšie. Najviac parných otvorov býva koncentrovaných v špičke žehliacej plochy a vy tak bez problémov ľahko vyžehlíte rukávy košele alebo záhyby okolo vreciek nohavíc.
Medzi najkvalitnejšie a dnes najpoužívanejšie žehliace plochy patrí smaltovaná, zafírová alebo keramická. Sú vysoko odolné proti akémukoľvek poškriabaniu a nemusíte sa s nimi báť prejsť ani cez kovový zips. Lacnejšie modely mávajú plochu z nerezovej ocele alebo brúseného hliníka, ktoré sú chúlostivejšie, pomalšie reagujú na zmenu teploty a vlastnosti ako majú moderné žehliace plochy zďaleka nedosahujú. Na nekvalitnej žehliacej ploche sa časom objavia ryhy, popáleniny a zúbky, oblečenie sa k nej začne lepiť, pripaľovať, zasekávať a ničiť. Predovšetkým u nerezovej, teflónovej a hliníkovej žehliacej plochy si preto dávajte pozor na kovové gombíky, cvočky a zipsy.
Žehlite na žehliacej doske, žehličku odkladajte na odkladaciu plochu a vyhnite sa poškodeniu, ktoré má negatívny vplyv na celé žehlenie. Ak nešťastnou náhodou pripálite oblečenie, odstráňte čo najrýchlejšie pripálené zvyšky vlhkou handričkou, nechajte žehličku vychladnúť a použite špeciálne prípravky na ošetrenie žehliacej plochy.
Čím väčší príkon, tým rýchlejšie sa žehliaca plocha rozohreje, lepšie žehlí a uvoľňuje paru pre zvláčnenie bielizne a ľahké žehlenie. Výkonná žehlička má príkon okolo 1900 až 3000 wattov a vypustí aspoň 30 až 50 gramov pary za minútu. Ak žehlíte ťažšie či naozaj pokrčené odevy, vypustite naraz väčšie množstvo pary pomocou funkcie parný ráz. Zvyčajne sa spúšťa pohodlne tlačidlom na madle žehličky a vychrlí ideálne 150 až 200 gramov pary za minútu naraz. Pokiaľ na vyžehlenie extra nepoddajných záhybov parný ráz nestačí, stlačte tlačidlo pre kropenie alebo rozprašovač, a bielizeň krásne zvláčni. Bez problému tak vyžehlíte aj napríklad záclony, bez toho aby ste sa ich dotkli žehličkou.
Majte na pamäti, že pri dlhom žehlení sa vám prenesie každých sto gramov navyše do rúk, aj keď sa od seba žehličky zdanlivo významne nelíšia. Pri kúpe naparovacej žehličky nezabúdajte pripočítať tiež váhu vody. Ťažšia žehlička vám prácu uľahčí, len keď bielizeň žehlíte až niekoľko dní po uschnutí. Pokiaľ žehlíte hneď, žehlička vďaka zbytku vlhkosti lepšie kĺže, nebude vás bolieť chrbát, ani ruky a zvládnete toho vyžehliť viac naraz. Ako vám pôjde práca od ruky, významne ovplyvňuje tiež dizajn a ergonomická rukoväť.
Nedovoľte vodnému kameňu zanášať vašu žehličku a znečisťovať bielizeň. Funkcia samočistenia spoľahlivo odstráni všetky nečistoty, ktoré sa s vodou do žehličky dostávajú. Odvápňovací systém vašu žehličku čistí a chráni pred vodným kameňom z kohútikovej vody, vďaka čomu nemusíte používať vodu destilovanú, ktorú odporúčajú výrobcovia. Odvápnenie stačí aktivovať raz za mesiac a žehlička sa sama zbaví vznikajúceho vodného kameňa. V prípade, že však máte doma naozaj extrémne tvrdú vodu, odporúčame používať destilovanú vodu v pomere 1: 1 s vodou z kohútika.
d