Ako si vybrať vysokotlakový čistič?

Potrebujete čas od času umyť záhradné náradie, nábytok, príjazdovú cestu, bicykle alebo trebárs automobil? I napriek tomu, že čistenie pomocou záhradnej hadice či špongie funguje, s vysokotlakovým čističom zvládnete všetko rýchlejšie, kvalitnejšie a úspornejšie. Nie je však „wapka“ ako „wapka“. Nepreberné množstvo vysokotlakových čističov na jednu stranu poskytuje slobodu výberu, na stranu druhú vyžadujú predstavu o tom, čo od nich budeme chcieť.

Aký typ je pre mňa najvhodnejší?

Aj najlacnejšie modely do 70 € zvládnu bežné čistenie v okolí domu, dielne aj v záhrade a časom si k nim môžete dokúpiť množstvo príslušenstva. Najlacnejšie čističe však často majú nižší výkon alebo vyššiu hlučnosť. Do 200 € zoženiete už veľmi kvalitní prístroj, najmä v oblasti príslušenstva. Prístroje v tejto cenovej kategórii zvládnu i náročnejšiu prácu v malom hospodárstve alebo odstraňovanie väčších nečistôt. V cene nájdete napríklad univerzálnu kefu, čistič plôch, ale i úložné priestory pre tlakovú pištoľ, rúčku alebo pojazdové kolieska. 

Vo cenovej hladine nad 200 € nájdete vysokotlakové čističe takpovediac pre akékoľvek využitie. Vysoko výkonný motor ide ruka v ruke s kvalitnou striekacou pištoľou, predĺženou hadicou, rotačnou tryskou s výkonným bodovým lúčom a ďalšími prvkami pre pohodlnú prácu. Bez problémov ich teda môžete využiť v stredne veľkom podnikaní či autodielni. 

Kompromis v kvalite čerpadla? Radšej nie

Je rozdiel, či potrebujete umyť automobil po jazde v jesennej čľapkanici, bahno z terasy alebo trebárs prach zo záhradného nábytku. Obecne platí, že základná výbava vysokotlakového čističa zahŕňa čerpadlo, hadicu a vysokotlakovú trysku, ostatné príslušenstvo sa odvíja od ceny. Lacnejšie čističe obvykle zaistia kvalitný základ, budeme sa však musieť uspokojiť s nižším výkonom, menej kvalitným materiálom niektorých súčiastok, alebo vyššou hlučnosťou či hmotnosťou. Čo je však nesporné - pri upratovaní pomocou vysokotlakového čističa ušetríte až 80 % vody.

Aj keď máte pocit, že si vystačíte s lacnejším čističom v cene okolo 75 € vždy platí, že by sa nemalo šetriť na kvalite čerpadla. A to jednoducho preto, že vykonáva väčšinu práce. S takým čističom budete nielen omnoho efektívnejší, môžete sa tiež spoľahnúť na podstatne dlhšiu životnosť. Pokiaľ plánujete s čističom pracovať veľmi často, či ho dokonca využívať na profesionálnej úrovni, siahnite rozhodne po čerpadlách, ktoré sú vyrobené z odolných zliatin hliníka alebo mosadze. Ak ste si naopak istí, že pôjde len o občasné čistenie bicykla či nečistôt zo záhradného stola, bohato si vystačíte s dielmi z odolných plastov

Výhody a úskalia vysokého prietoku

Pokiaľ chcete mať istotu, že ste si vybrali správny vysokotlakový čistič, musíte zvážiť tri základné parametre - výkon motora, priemer trysky a reguláciu prietoku. Aj na prvý pohľad neškodný čistič môže mať prietok vody taký vysoký, že s ním poškodíte lak na aute alebo starší náter plota. Nízky prietok, naopak, dostatočne neočistí ani zaschnuté kúsky hliny. Ak budete čistiť malú plochu pod vysokým tlakom, bude potrebné sústrediť malé množstvo vody do úzkeho lúča. Naopak pri zmývaní nečistôt z príjazdovej cesty alebo domovej terasy sa uplatní plošné umývanie, teda model s vyšším prietokom. U priemyslových modelov toho docielite priblížením či oddialením tlakovej pištole, u modelov pre domáce použitie je nevyhnutnosťou regulácia prietoku.

Pri výbere vysokotlakového čističa je dobré brať v úvahu, že prietok menších čerpadiel sa pohybuje okolo 300 až 400 litrov/hod., u výkonnejších (pre umývanie plôch nad 100 m²) potom 410 až 660 litrov/hod. Od toho sa odvíja aj výkon elektromotora. Zatiaľ čo u menších typov čerpadiel nepresahuje 1 500 W, u nadupanejších hobby prístrojov dosahuje aj 3 000 W. Ďalším pravidlom pre lepšiu orientáciu pri výbere čističa je tlak, ktorý je schopný vyvinúť. Najčastejšie sa stretneme s hodnotami približne od 100 až po 200 barov, pričom čím vyšší tlak, tým vyššia je kvalita čistenia (avšak aj vyššie zmienené riziká), čím väčší prietok v baroch, tým skôr budeme s prácou hotoví. 

Ako prekročiť možnosti vodovodu? Samonasávaním

Než si vysokotlakový čistič kúpite, je dobré mať povedomie o vodovodnej sieti, ktorou budete využívať - teda či bude pre daný čistič dostačovať. Napriek tomu, že väčšina modelov je v podstate šitá na mieru českým domácnostiam, môžete si svoje možnosti vyskúšať jednoduchým testom: overte si, aké je množstvo vody, ktoré je vodovodná sieť schopná vyprodukovať za 1 minútu napríklad do pripraveného vedra.

Pokiaľ sa chystáte využívať vysokotlakový čistič v miestach, kde to s tlakom vody nie je príliš dobré, poohliadnite sa po funkcii tzv. samonasávania. Využívať tak budete môcť aj dažďovú vodu v sude, zásobníku alebo prirodzenom vodnom zdroji (napr. rieke). Aby ste ochránili čerpadlo pred poškodením, je potrebné dbať na odpovedajúce príslušenstvo. Bez kvalitného predfiltra sa nezaobídete.

Čo môže ponúknuť príslušenstvo?

Niektoré vysokotlakový čističe sú vybavené jednoduchou hadičkou na zasunutie do nádoby so saponátom, iné majú nádobu integrovanú. Dôležité je, aby zariadenie dokázalo regulovať jeho dávkovanie. Keďže okrem umývania automobilu sa čistič môže uplatniť aj pri odstraňovaní mastných škvŕn z podlahy a svojou šetrnosťou navracať pôvodný lesk jemným povrchom, je potrebné vyberať špeciálne saponáty, určené priamo pro vysokotlakové čističe. Sú biologicky odbúrateľné a šetrné i k materiálom čerpadiel.

Bežnou výbavou vysokotlakového čističa je základná a rotačná tryska, striekacia pištoľ a aspoň základná čistiaca kefa. Nadštandardom sa potom stáva predlžovacia hadica, nádoba na čistiace prostriedky, jemný filter na nečistoty – ten nikdy nie je vhodné podceňovať, nakoľko chráni čerpadlo – a bohatá škála špecifických kief pre rôzne druhy povrchov. Podobné je to s rôznymi tryskami, teleskopickými rúčkami ale špeciálnymi setmi. Čím profesionálnejší čistič, tým bohatšie príslušenstvo je zahrnuté v cenné.

Najobľúbenejší výrobcovia vysokotlakových čističov: