Ako si vybrať vysávač?

Dosluhuje vám vysávač? Alebo už nespĺňa vaše nároky a potreby? Netrápte sa zbytočne. Na trhu je dnes obrovské množstvo vysávačov, vďaka nášmu sprievodcovi však budete presne vedieť, na čo s pri nákupe zamerať. Najprv zvážte, prečo a do akej domácnosti vysávač kupujete a hneď na to môžeme začať vyberať.

 

Mám doma zvieracieho miláčika

So štvornohými miláčikmi zažívame mnoho radostných chvíľ, o poznanie menšiu radosť nám ale prináša ich srsť a chĺpky, ktoré vytrvale zostávajú v koberci. Ako sa ich zbaviť? Najlepším riešením je zakúpiť si vysávač, ktorý je vybavený tzv. turbokefou. Tá vás svojou účinnosťou nadchne nielen pri odstraňovaní zvieracích chlpov, ale perfektne si poradí aj s najrôznejšími vláknami či vlasmi.

Tie najlepšie vysávače pre domácich miláčikov bývajú vybavené tiež špeciálnym filtrom na pohlcovanie pachov. Vďaka nemu bude aj domácnosť so zvieracím miláčikom vždy krásne voňavá. Ďalšie príslušenstvo, ktoré by vám mohlo zaujímať, sú hubice určené na česanie a kefovanie srsti vašich miláčikov. Vyskúšajte ju a uvidíte, že si vysávač zamilujú aj vaši zvierací spolubývajúci.

Bývam v byte s alergikom

Ak bývate v byte s alergikom či malým dieťaťom, bez kvalitného vysávače sa nezaobídete. Pri nákupu by pre vás mala byť kľúčová účinnosť vysávača pri zadržiavaní nečistôt. Nevyhnutný je preto dobrý sáčok na prach (možno zakúpiť aj špeciálne sáčky pre alergikov) a dôležitá je i účinnosť výstupného filtra (HEPA filtra). Dbajte na to, aby váš vysávač spadal do triedy H12 či H13, ktoré zachytia 99,5 resp. 99,95 % nečistôt.

A konečne, dôležitá je tiež kvalitná konštrukcia vysávača, ktorá zaistí, aby sa prach a nečistoty nedostali von štrbinami apod. Výhodu majú v tomto prípade konštrukčne jednoduchšie modely. Majte na pamäti, že vysávač by mal fungovať podobne ako čistička vzduchu – z vysávača by mal prúdiť čistejší vzduch, než bol ten pôvodný v miestnosti. 

Žijem vo veľkom dome

V prípade, že bývate vo väčšom dome a máte vo zvyku vždy raz za čas obísť všetky miestnosti a dôkladne ich vysať? V takom prípade vsaďte na klasický podlahový vysávač napájaný z elektrickej siete. Rozhodne sa vám bude hodiť, ak bude disponovať zásobníkom na prach s veľkou kapacitu (ideálne nad 4 l), v opačnom prípade totiž budete musieť zásobník každú chvíľu vyprázdňovať.

Chytrou voľbou je kúpa vysávača s bohatým príslušenstvom. V závislosti na tom, čo práve vysávate totiž budete moci meniť najrôznejšie hubice apod., čo vám v konečnému dôsledku ušetrí hodne práce. Ak máte doma napríklad veľa podláh, veľmi oceníte širokou hubici – jedným ťahom vysajete oveľa väčší priestor. Nepodceňujte ani dĺžku prívodnej šnúry a s ňou súvisiaci akčný rádius (dosah) vysávača.

Nie je nič otravnejšieho, než prístroj neustále prepojovať zo zásuvky do zásuvky, pretože vám chybí ten nešťastný malý kúsok, aby ste dosiahli až na koniec miestnosti. Najčastejší akčný rádius sa u vysávačov pohybuje medzi 9 – 10 metrami, kúpiť však môžete i modely s dosahom 11 a viac metrov.

Mám malý byt s nedostatkom miesta

Ak žijete v garsónke alebo menšom byte, nepotřebujete veľký zásobník na prach (obvykle stačí do 3 litrov) ani veľký akční rádius (väčšinou postačí 8 m). Čo naopak oceníte, sú kompaktné rozmery. Okrem bežných podlahových vysávačov menších veľkostí sa v tomto prípade ponúka alternatíva v podobe tyčových vysávačov. Tie totiž zaberajú minimum miesta a postaviť ich môžete kdekoľvek – za gauč, do rohu...

Plusom tyčových vysávačov je i to, že sú vždy po ruke - stačí uchopiť, zapnúť a vysávanie môže začať. Väčšinu modelov dnes poháňa akumulátor, nemusíte sa tak otravovať s prívodnou šnúrou. Kvôli tomuto napájaniu je síce výdrž týchto vysávačov limitovaná (obvykle 15 – 30 min), pre menší byt to však bez problémov stačí. A po vysávaní postavíte vysávač späť do nabíjacej stanice, kde sa nabije a zostane tu až do ďalšieho upratovania.

Ďalším významným kladom tyčových vysávačov je, že sa obvykle predávajú vo verzii 2v1. Znamená to, že súčasťou tyčového je aj pohotový ručný vysávač. Ten možno pochopiteľne používať samostatne a uplatnenie nájde v momente, keď potrebujete rýchlo vysať nečistoty koncentrované na jednom mieste – napríklad hlinu vysypanú z kvetináča. Nevýhodou tyčových vysávačov je nižšia účinnosť satia, hodia sa tak skôr tým, ktorí vysávajú častejšie – s dva týždne starou špinou v koberci si tyčový vysávač nemusí vždy poradiť.

Nebaví ma stále vysávať

Keď sa na trhu objavili robotické vysávača, boli pre mnohých darom z nebies - konečne sa zbavia neobľúbenej činnosti a naviac ušetria kopu času. Lepší „roboti“ dnes dokážu takmer úplne nahradiť klasické podlahové vysávača. Pokrivkávajú za nimi snáď len vo veľkosti odpadovej nádoby ("roboti" nevyužívajú sáčky) a niekedy tiež v účinnosti vysávania. Pri kúpe robotického vysávača sa nevyplatí šetriť, drahšie modely totiž obvykle dosahujú výrazne lepších výsledkov. Vybavené sú inteligentným systémom pohybu a vďaka zabudovanej kamere a senzorom sa dokážu pohybovať po miestnosti a vyhýbať sa prekážkam (lacnejšie modely do prekážok narážajú).

Kvalitnejšie modely majú také lepšiu detekciu nečistôt – znečistenejšie miesto prechádzajú tak dlho, kým nie je upratané. Rozhodne sa tiež vyplatí, ak je súčasťou príslušenstva vysávača virtuálna stena. S jej pomocou totiž môžete jednoducho nastaviť hranicu, za ktorú už vysávač nezájde. Všetky robotické vysávače sú napájané pomocou akumulátora a vo chvíli, keď im dochádza „šťava“, dokážu lepšie modely samé zamieriť do nabíjacej stanice, kde sa nechajú opäť nabiť.

Nechcem kupovať sáčky

Sáčkové vysávača sú dlhoročná klasika, na ktorú mnohí z nás stále nedajú dopustiť. Jednoducho sa s nimi pracuje, nemusíte ich vysýpať po každom vysávaní a jediné, čo je potrebné, je kúpiť čas od času nové sáčky. Lenže práve nakupovanie nových sáčkov nemusí každému vyhovovať – predsa len nie sú najlacnejšou záležitosťou. A práve preto prišli výrobcovia na trh s konceptom bezsáčkových vysávačov.  Tie ukladajú prach v špeciálnej nádobe, namiesto nákupu sáčkov tak stačí túto nádobu po vysávaní vysypať.

Výhodou je tiež stály výkon satia (sáčkové vysávača pri naplnení výkon strácajú). Raz za čas je tiež potrebné nádobu vymyť od nečistôt a nechať ju vyschnúť. A ešte na jednu vec by ste nemali zabúdať – pre udržanie dokonalého filtrovania nečistôt je potrebné občas vymeniť HEPA filter.

Chcem vysávaš, ktorý zvládne všetko

Ak od vysávača chcete viac, než obyčajné zbieranie nečistôt z podláh a kobercov, vsaďte na viacúčelové vysávača. Tie si poradia s mokrým i suchým vysávaním, zvládnu tak napríklad hĺbkové čistenie kobercov a čalúneného nábytku alebo umývanie podláh a okien. Musíte sa však pripraviť na to, že viacúčelové vysávača sú rádovo drahšie, väčšie a ťažšie než bežné vysávače.

Ocením bohaté príslušenstvo

Ponuka príslušenstva je jedným z dôležitých aspektov výberu vysávača. Pri kúpe ale nie je dobré hľadieť len na kvantitu, ale i na kvalitu obsiahnutého príslušenstva. Medzi najdôležitejšie patrí toto:

  • Turbokefa: je ideálna pre odstraňovanie zvieracích chlpov či vlákien z koberca. Nevyhnutná pre majiteľov miláčikov.
  • Hubice: k dispozícii sú najrôznejšie typy hubíc na tvrdé podlahy, štrbinové hubica, hubica pre zvieracích miláčikov (krásne prečeše ich srsť), na okna alebo hubica na vysávanie vankúšov atď. Výber je skrátka nesmierne široký.
  • Filtre: slúžia k zachytávaniu aj tých najmenších nečistôt a prachu. Raz za čas (ideálne raz za rok) je potom dobré filtre vymeniť, postupne totiž môže dôjsť k zníženiu ich účinnosti.
  • Sáčky: ak plánujete kúpu sáčkového vysávača, bez zásoby náhradných sáčkov sa nezaobídete.
  • Vône: aj po luxovaní môže byt krásne a sviežo voňať. Zariadi to špeciálna vôňa do vysávača.
d

Čo mi prezradí energetický štítok?

Moderné energetické štítky na sebe nesú nielen informáciu o spotrebe, ale i ďalšie údaje, ktoré vám pomôžu uľahčiť kúpu vysávača:

d

Najobľúbenejší výrobcovia vysávačov: