Ako si vybrať prenosný reproduktor?

Vďaka streamovacím službám ako Spotify môže každý milovník hudby mať kdekoľvek a kedykoľvek prístup k neobmedzenej zbierke svojich obľúbených pesničiek. Ako sa o ne ale podeliť s priateľmi? Chrčiace reproduktory v telefóne obvykle neprichádzajú do úvahy, a tak na scénu nastupujú prenosné reproduktory. Ako si ale vybrať ten správny? V našom článku sa všetko dozviete.

Reproduktor

Kde budete svoj bluetooth reproduktor používať?

Začneme tým, že si predstavíme typy prenosných reproduktorov. Nedá sa jednoducho povedať: „Toto je najlepší prenosný reproduktor, tento si vyberte.“ Tieto zariadenia sú naozaj všestranné a odlišujú sa medzi sebou nielen veľkosťou, ale aj kvalitou zvuku a ponukou rôznych funkcií. Preto je dôležité si hneď na začiatku odpovedať na otázku – kde a ako chcete prenosný reproduktor využívať? Až potom budete môcť nájsť ten pravý model pre vás na základe veľkosti a hmotnosti, dizajnu, odolnosti a hlavne výkonu.

Prevažne na cestách 

Malý prenosný reprák je skvelý parťák na cesty. Hodí sa na každodenné nosenie, urobia vám spoločnosť na výlete, ale aj pri práci alebo v škole. Nech už si ho so sebou vezmete kamkoľvek, budú pre vás dôležité jeho rozmery a hmotnosť. Na trhu nájdete aj reproduktory, ktoré sa vám zmestia do vrecka. Samozrejme, taký malý repráčik nemá dostatočný výkon napríklad na ozvučenie veľkej siene, ale aj tak vás môže prekvapiť kvalitným zvukom. V tomto prípade ale výkon nie je hlavným parametrom pri výbere. Keď už viete, aká veľkosť reproduktora vám bude vyhovovať, zamerajte sa na výdrž. Tá začíná na 5 – 8 hodinách, nie je však problém zohnať aj prenosné reproduktory s dlhšou výdržou, a vo všeobecnosti platí, že čím viac, tým lepšie.

Doma a občas na cestách 

V tomto prípade už stoja za zváženie väčšie modely. Sú dostatočne mobilné na občasné cestovanie (obvykle im nechýba ani akumulátor), zároveň ale ponúkajú vyšší hudobný výkon. Navyše v tejto kategórii nájdete aj dizajnové modely. Keď si vyberáte elektroniku, v našom prípade reproduktor, najviac vás bude zaujímať, samozrejme, funkčnosť a technické parametre produktu. Avšak reproduktor bude vo vašom byte stále na očiach. Preferujete párty štýl a poteší vás reproduktor, ktorý zároveň doladí atmosféru svetelnou show? Alebo máte radšej elegantný moderný štýl, či obľubujete retro?

Prevažne doma

Vedeli ste, že párty reproduktor vám doma môže vynikajúco nahradiť celú sústavu reproduktorov? Na rozdiel od rôznych domácich audio sústav, ktoré sú krížom prepojené káblami, budete mať všetko kúzlo schované v jednom tele. Pri jeho výbere už nemusíte toľko hľadieť na veľkosť a hmotnosť, pravdepodobne bude väčšinu času stáť na jednom mieste. Naopak vás bude najviac zaujímať výkon a kvalita zvuku. Výhody väčších reproduktorov sú samozrejmé – väčšie telo znamená oveľa lepší a hlasnejší zvuk, a tak dokážu dokonalo ozvučiť celú párty. Tie najväčšie a najvýkonnejšie modely sú už pomerne veľké a hlavne ťažké, zvyčajne majú stĺpcový tvar. Síce ich už nemôžete nosiť vo vrecku, ale výlety na chatu určite zvládnu

Ako odhadnúť kvalitu reproduktora?

Hmotnosť 

Kvalitu zvuku v akomkoľvek zariadení ovplyvňuje hlavne materiál použitých súčiastok. Priznávame, že toto tvrdenie je naozaj veľmi zjednodušené, ale to, či bude reproduktor kvalitný, vám môže napovedať aj jeho hmotnosť. Malý ľahký reproduktor nikdy nebude hrať tak dobre, ako robustné veľké audio zariadenie. Vždy ale bude závisieť od toho, čo od reproduktora očakávate. Desať kilový reproduktor vám asi bude zbytočný, ak ho potrebujete na počúvanie hudby či podcastov osamote, napríklad pri upratovaní. Väčšie a ťažšie reproduktory ocenia používatelia, ktorým záleží na kvalitnom hudobnom zážitku alebo plánujú využívať reproduktor pre väčšiu skupinu ľudí.

Reproduktor

Výkon (W)

Výkon je jedným z najdôležitejších parametrov reproduktorov. Všeobecne platí, že čím vyšším výkonom sa reproduktory pýšia, tým väčšiu plochu pokryjú kvalitným zvukom s minimálnym skreslením. Výkon najmenších reproduktorov sa obvykle pohybuje 10 – 30 W, rozmernejšie prístroje na občasné cestovanie môžu mať výkon 30 – 60 W, silné domáce reproduktory majú výkon od 61 W viac

TIP: Podľa rôznych parametrov môžete odhadnúť, či bude reproduktor hrať kvalitne, ale najlepšie je vždy si vybrané zariadenie pred kúpou vypočuť.

Kvalita spracovania

Prenosný reproduktor si kúpite, pravdepodobne, preto, aby ste ho mohli so sebou nosiť na výlety, k bazénu, na chatu a pod. Takže by si určite mal poradiť s pobytom v prírode alebo občasným zmoknutím. Tie najodolnejšie reproduktory nielen že môžete bez obáv vziať do kúpeľne, ale neublíži im ani to, keď ich položíte na hladinu vody. 

Vodoodolný reproduktor

Aby ste sa lepšie vyznali v tom, čo si so svojím zariadením skutočne môžete dovoliť, prinášame vám prehľad jednotlivých stupňov odolnosti v nasledujúcej tabuľke:

IPX4 Ochrana pred postriekaním vodou (až 10 l/min, počas 5 minút)
IPX5 Ochrana pred tryskajúcou vodou (počas 3 min. zo vzdialenosti 3 metrov)  
IP56 Čiastočná ochrana pred prachom a intenzívne tryskajúcou vodou (tiež počas 3 min. zo vzdialenosti 3 metrov)
IPX7 Ochrana proti krátkodobému ponoreniu až 1 m do hĺbky na 30 minút
IP57 Čiastočná ochrana pred prachom a ochrana pri ponorení až 1 m do hĺbky na 30 minút
IP67 Ochrana pred prachom a pri ponorení až 1 m do hĺbky na 30 minút
IP68 Za istých podmienok možno zariadenie úplne ponoriť
IP69 Odolnosť dokonca aj proti natlakovanej vode

Ako svoj reproduktor napájať?

Do tejto témy sme už trochu zablúdili vyššie a teraz si ju rozoberieme podrobnejšie. V podstate máte na výber tri možnosti napájania – sieťové napájanie, pomocou batérie, alebo kombinácia oboch. Je na vás, čo od svojho reproduktora očakávate, a ktorý spôsob napájania bude pre vás najvhodnejší.

Väčšina prenosných reproduktorov má možnosť napájania pomocou batérie. V tomto prípade pre vás bude dôležité sledovať, akú majú výdrž na jedno nabitie a čas nabíjania. Výdrž sa môže líšiť podľa toho, ako svoj reproduktor budete zaťažovať. Dajte si pozor aj na to, že reproduktory často majú starší microUSB konektor, zatiaľ čo smartfóny už presedlali na nový USB-C. Aby ste to vyriešili, postačí vám aj obyčajný náhradný kábel s príslušným konektorom.

TIP: Pri výbere reproduktoru hľadajte taký, ktorý disponuje napájacím konektorom USB-C. Bude pre vás oveľa pohodlnejšie, ak svoj reproduktor budete môcť nabiť pomocou nabíjačky na telefón, ktorú už doma isto máte.

Tým najvýkonnejším modelom už batéria nestačí a musíte ich napájať zo siete. Za nás je ideálna kombinácia oboch typov napájania. Nemusíte sa tak obmedzovať výdržou batérie, ani rozmýšľať, či tam kam idete budete zástrčka. Pokiaľ budete mať tú možnosť, zapojte svoj reproduktor do siete a užívajte si dlhé hodiny hudby. Ale ak tú možnosť mať nebudete nevadí, batéria to zvládne.

Reproduktor

Aké máte možnosti pripojenia?

Bluetooth

Keďže hovoríme o prenosných bluetooth reproduktoroch, nikoho neprekvapí, že hlavným spôsobom prepojenia je Bluetooth (odporúčame verziu Bluetooth 4.0 a vyššiu). Výhody sú jasné, nepotrebujete mať k dispozícii internet, kvalita zvuku je výborná, pripojenie je jednoduché a bez problémov. Vo voľnom priestore je dosah signálu až 10 m, v priestore s prekážkami (napr. stena) je o niečo nižší. Vyspelejšie reproduktory dokonca dokážu spárovať viac zariadení súčasne.

TIP:  Pre majiteľov zariadení Apple zas odporúčame pozrieť sa po podpore AirPlay.

Wi-Fi

Pripojenie pomocou Wi-Fi vám umožní vyššie prenosové rýchlostilepšie pokrytie. To znamená, že zvuk bude kvalitnejší, ale musíte byť, samozrejme, pripojení na internet. Niektoré modely umožňujú aj hlasové ovládanie.

NFC

NFC umožňuje bezdrôtový prenos signálu na veľmi krátku vzdialenosť (do 4 cm). Pokiaľ vaše zariadenia podporujú aj možnosť NFC, spárujete ich jednoduchým priblížením a nemusíte robiť nič ďalšie. 

Pripojenie reproduktora

Multiroom riešenie

Funkcia Multiroom vám umožní bezdrôtovo prepojiť niekoľko reproduktorov a vytvoriť tak priestorový zvuk, ktorý oceníte pri pozeraní filmu alebo ak budete chcieť ozvučiť miestnosť, na ktorú jeden reproduktor skrátka nepostačí. Nevýhodou tohto pripojenia je to, že často môžete prepojiť len modely od rovnakého výrobcu, a aj to len tie, ktoré sú navzájom kompatibilné.

Káblové pripojenie

Aj keď celý čas preberáme bezdrôtové reproduktory, tak ponúkajú, samozrejme, aj možnosti káblového prepojenia. Môžete sa tu stretnúť so štandardným 3,5 mm jackom, ktorý vám v tomto prípade poslúži ako vstup. Okrem microUSB, ktorý zväčša slúži na napájanie, môžu mať niektoré typy bluetooth reproduktorov aj normálny USB vstup. Vďaka tomu si budete môcť prehrať hudbu aj z flashdisku alebo si nabiť váš telefón. Výhodou tohto riešenia je prenos stereo zvuku bez straty kvality.

Reproduktor

Aké ďalšie funkcie vám prídu vhod?

  • Pokiaľ reproduktor disponuje mikrofónom, môžete ho cez Bluetooth využiť aj na telefonovanie s voľnými rukami alebo ho ovládať pomocou hlasu. V tejto súvislosti sa ponúka aj podpora hlasových asistentov, vďaka ktorej budete môcť reproduktor zaradiť do ekosystému vašej inteligentnej domácnosti. Prepojením bezdrôtového reproduktoru so smartfónom zas získate perfektný hands-free
  • Spomínate si na svetelnú šou, o ktorej sme písali na začiatku? Tú vám dopraje LED osvetlenie. Vychutnajte si mnohé svetelné efekty, ktoré fungujú do rytmu hudby alebo si ich môžete nastaviť cez mobilnú aplikáciu.
  • Už viete, že ak dokážu medzi sebou niektoré prenosné reproduktory komunikovať, môžete ich prepojiť a vytvoriť si tak priestorový zvuk. Ak ale siahnete po správnom modely, bude vám na to stačiť jedno zariadenie. Technológia 360 Reality Audio vám umožní upraviť klasické sterozáznamy, dodá zvuku 3D efekt a prehrá aj skladby, ktoré disponujú informáciami o polohe v priestore.

LED reproduktor

Prenosné reproduktory nájdete v rôznych veľkostiachv rôznej kvalite a líšia sa aj spôsobom napájania. Môžu vám poslúžiť ako dizajnové kúsky, náhrada domácej audio sústavy alebo na ozvučenie párty. Na Hej.sk si každý vyberie ten správny bluetooth reproduktor.