Ako si vybrať prenosný reproduktor?

Naša obľúbená hudba sa stále viac sťahuje do mobilných telefónov, MP3 prehrávačov a ďalších prenosných prístrojov. Vďaka streamovacím službám ako Spotify navyše môžete mať kdekoľvek a kedykoľvek prístup k neobmedzenej zbierke hudby. Ako sa o ňu ale podeliť s priateľmi? Chrčiace reproduktory telefónu obvykle neprichádzajú do úvahy, na scénu tak nastupujú prenosné reproduktory! Ako si ale vybrať ten správny? V našom článku sa všetko dozviete.

Kde budem reproduktor používať?

 • Prevažne na cestách: keď hovoríme vyložene o cestovných reproduktoroch, najdôležitejšia je nízka hmotnosť s malé rozmery. Ideálne také, aby ste reproduktor bez problémov zmestili do akejkoľvek batožiny či tašky. Obvykle tu nie je dávaný dôraz na výkon, omnoho viac záleží na hmotnosti a výdrži. Tá začíná na 5-8 hodinách, nie je však problém zohnať aj prenosné reproduktory s dlhšou výdržou.
 • Doma a občas na cestách: v tomto prípade už stoja za zváženie väčšie modely. Sú dostatočne mobilné na občasné cestovanie (obvykle im nechýba ani akumulátor), zároveň ale ponúkajú vyšší hudobný výkon. Reproduktory v tejto kategórii sa často chvália tiež atraktívnym designon.
 • Prevažne doma: najväčší a najťažší typ prenosných reproduktorov ponúka vysoký výkon, vďaka ktorému poriadne ozvučia aj väčšiu miestnosť. Do batohu ich síce nevezmete, na party s priateľmi či občasné výlety na chatu sú však ako stvorené. Ponúkajú veľmi kvalitný zvuk, takže sa využívajú aj ako náhrada iného hudobného systému. K ich napájaniu sa väčšinou využíva elektrická energia, dajú sa však nájsť aj reproduktory s akumulátorom.

O čo sa mám zaujímať?

 • Výkon (W): výkon je jedným z najdôležitejších parametrov reproduktorov. Všeobecne platí, že čím vyšším výkonom sa reproduktory pýšia, tým väčšiu plochu pokryjú kvalitným zvukom s minimálnym skreslením. Výkon najmenších reproduktorov sa obvykle pohybuje do 10 W, rozmernejšie prístroje na občasné cestovanie mávajú výkon 11–30 W, silné domáce reproduktory majú výkon od 31 W viac. Úplne maximum sa u prenosných reproduktorov pohybuje okolo 500 W.
 • Kvalita spracovania: najmä u prenosných reproduktorov, s ktorými budete často na cestách, je dôležitá kvalita a odolnosť. Reproduktor by si mal poradiť s pobytom v prírode alebo občasným zmoknutím. Odolnosť voči dažďu a vlhkosti popisuje parameter IPX viď tabuľka:

Aké funkcie ponúkajú prenosné reproduktory?

 • Bluetooth: pre bezdrôtový prenos hudby sa najčastejšie využíva technológia Bluetooth. Smartfón, tablet či notebook jednoducho prepojíte s reproduktormi bez použitia akéhokoľvek kábla. Vo voľnom teréne je dosah signálu až 10 m, v priestore s prekážkami (napr. stena) je o niečo nižší. Vyspelejšie reproduktory dokonca dokážu spárovať viac zariadení súčasne. Jednoducho tak môžete prepínať z jedného zdroja na druhý – ideálny na udalosť, kde je viac ako jeden DJ.
 • NFC: umožňuje bezdrôtový prenos signálu na veľmi krátku vzdialenosť (do 4 cm). K spárovaniu dochádza priblížením dvoch NFC prístrojov k sebe, u niektorých dokonca stačí iba dotyk oboch zariadení.
 • Audio vstup (AUX/AV): okrem bezdrôtového spojenia môžete reproduktory so svojimi hudobnými zariadeniami (PC, MP3 prehrávač atď.) prepojiť aj pomocou kábla, obvykle zakončeného 3,5 mm jack konektorom, Výhodou tohto riešenia je prenos stereo zvuku bez straty kvality. Niektoré prenosné reproduktory majú tento kábel priamo vstavaný, u mnohým iných ho nájdete ako súčasť balenia.
 • Hlasné telefónne hovory: prepojením bezdrôtového reproduktoru so smartphonom získate perfektný hands-free. Jednoducho tak môžete telefonovať s voľnými rukami či viesť konferenčné hovory.
 • USB/microUSB vstup: tento vstup slúži k nabitiu batérie prenosného reproduktoru. Pri reproduktoroch s veľkokapacitnými akumulátormi však môže mať ešte jeden praktický účel – nabíjanie pripojených zariadení. Pomocou takéhoto reproduktoru tak pokojne nabijete svoj smartfón či MP3 prehrávač.
 • Vstavaný akumulátor: najčastejšie sa jedná o Li-lon batériu. Jej kapacita zásadne ovplyvňuje rozmery a hmotnosť reproduktoru. U najmenších a najľahších modelov sa tak obvykle stretávame s výdržou akumulátora do 8 hodín, veľké a ťažké modely ponúkajú aj trojnásobnú výdrž.

Najobľúbenejší výrobcovia prenosných reproduktorov: