Ako si vybrať práčku?

  • Streda, 20. júl 2022
  • Kategórie: Práčky

Dokážete si predstaviť život bez automatickej práčky? Zatiaľ čo niektoré naše babičky si ešte pamätajú časy, keď sa pralo ručne, dnes je všetko oveľa jednoduchšie. Každá domácnosť má však iné nároky na priestor, kapacitu a ďalšie funkcie, preto je dobré výber nepodceniť. Nasledujúci článok vás prevedie výberom pračky „od A do Z“.

Ako vybrať práčku?

Vrchní, nebo predné plnenie?

Prvým krokom pri nákupe novej práčky je vybrať si spôsob akým sa práčka plní. To, či si vyberiete práčku s predným alebo vrchným plnením záleží nielen na vašich preferenciách, ale predovšetkým na priestorových možnostiach vašej domácnosti. Poďme si teraz predstaviť jednotlivé typy práčok, ich výhody a potenciálne nevýhody.

Práčka s predným plnením do kúpeľne aj do kuchyne

V domácnostiach sú jednoznačne najrozšírenejšie práčky s predným plnením, ktorých široká ponuka uspokojí takmer každého. Kvalitnú, aj keď jednoduchú spredu plnenú práčku s mechanickým ovládaním kúpite za menej než 250 eur, na opačnom „póle“ stoja práčky s cenou často aj viac ako 1000 eur, ktoré však sú doslova vyzbrojené tými najmodernejšími technológiami, o ktorých sa dozviete viac v ďalšej časti tohoto článku.

Oveľa dôležitejšia je plejáda rôznych veľkostí, každý tak nájde ideálnu práčku „šitú“ na mieru vašej domácnosti aj veľkosti kúpeľne. Ak je práve priestor vaším limitujúcim prvkom, vsaďte na tzv. slim práčku, jej hĺbka obvykle nepresahuje 45 cm, tie najkompaktnejšie zaberú aj menej než 33 cm. Obvyklé označenie „úzka" je trochu zavádzajúce, pretože ich šírka je skoro vždy 60 cm. Na druhú stranu vrchná časť poskytne dostatok priestoru aj na umiestnenie sušičky, vrátane slim variantov. Ak je vaša kúpeľňa príliš malá, skúste sa poobzerať po vstavanej práčke, ktorá bude podobne ako vaša umývačka ukrytá za kuchynskými dvierkami, takže vaša návšteva ani nespozná, že máte v kuchyni práčku.

Ako vybrať práčku?

Vrchné plnenie nielen do stiesnených priestorov

Do nedávna vládli panelákovým kúpeľniam dobre známe a svojím „chovaním“ nezabudnuteľné Tatramatky. Dnešné práčky sú našťastie svojimi technológiami a konštrukciou úplne niekde inde, ich jediným spoločným menovateľom je horný spôsob plnenia. Z vrchu plnené práčky sú široké iba 40 cm, jednoducho ich tak tak „vtesnáte“ aj do tých najmenších priestorov, napr. medzi umývadlo a stenu. Navyše vďaka otváraniu zhora už nebudete zakopávať o pootvorené dvierka. Majte ale na pamäti, že vrchom plnenú práčku nemôžete umiestniť pod kúpeľňovú skrinku alebo ohrievač vody, pretože by ste neotvorili jej veko.

Výbavou nijak nezaostávajú za svojimi kolegyňami s predným plnením. Aj tu platí, že najlacnejšie modely kúpite za menej než 250 eur, ale keďže im chýbajú akékoľvek smart funkcie, zázraky od nich nečakajte. Naopak, tie najlepšie pomocníčky sa svoju cenou doťahujú na hranicu 800 eur, za čo sa vám odmení kapacitou porovnateľnou s práčkami s predným plnením, úspornou a tichou prevádzkou a v neposlednom rade intuitívnym ovládaním s inteligentnými funkciami.

Ako vybrať práčku?

Kapacita a bubon práčky

Pri výbere práčky je dobré zvážiť nielen kapacitu, tj. koľko kilogramov bielizne dokáže vyprať v jednom cykle, ale aj konštrukciu a veľkosť samotného bubna. Práčky od niektorých výrobcov dostali do vienka bubon so špeciálne tvarovanými otvormi a unášačmi napr. v tvaru vankúšikov. Bielizeň sa tak nedostáva do kontaktu so stenami bubna a plynulo kĺže po vodnom filme, čím je pranie šetrnejšie a bielizeň menej pokrčená. Nájsť ich môžete napr. v práčkach značky Beko pod názvom AquaVave, ako Pillow Drum to označuje Haier, Bosch a Siemens túto funkciu nazývajú VarioDrum.

Akú zvoliť kapacitu?

Niekedy je dobré brať údaj o kapacite práčky trochu s rezervou. Ťažko môžete chcieť po 34 cm hlbokej práčke, aby dôkladne vyprala 6 kg bielizne. Navyše je bubon niekedy príliš plytký, preto z neho môže oblečenie pri vkladaní vypadávať. Práčku nikdy nepreplňujte, ideálne je plniť bubon zhruba na 80 % a nechať aspoň 10 cm medzeru od horného okraja. Bielizeň tak bude mať dosť miesta na pohyb, takže sa dôkladnejšie vyperie aj lepšie vypláka a v konečnom dôsledku bude aj menej pokrčená.

Ako vybrať práčku?

Pokiaľ máte tú možnosť, zvoľte vždy práčku s väčším bubnom. Ak ste „single“ alebo žijete vo dvojici, vystačíte si s práčkou a kapacitou 4 kg, štvorčlenná domácnosť by mala siahnuť aspoň po 6 kg, ideálne 8 kg variante, pre päť a viac člennú rodinu je úplným minimom náplň 9 kg.

Kvalitne vypraná a odstredená bielizeň je základ

Je to už veľa rokov, čo bolo zakázané uvádzať na trh práčky s horšou účinnosťou prania než A, o to viac pozornosti by ste mali venovať účinnosti odstreďovania, ktoré úzko súvisí s počtom otáčok. Ak sušíte oblečenie vonku na slnku, potom to pre vás nie je tak dôležité, ale musíte počítať s tým, že bude schnúť dlhšie. V prípade ale, že sušíte bielizeň na sušiči alebo máte sušičku, volte vždy práčku s čo najvyššou účinnosťou odstreďovania.

Zatiaľ čo práčky, ktoré odstreďujú rýchlosťou 1000 otáčok za minútu, ponechajú v oblečení približne 63 % vody (čo zodpovedá triede účinnosti odstreďovania C), model s 1600 otáčkami bielizeň vyžmýka na iba 44 % zostatkovej vlhkosti (to značí najvyššiu triedu A). Pri sušení na sušiči vám bielizeň uschne oveľa rýchlejšie, pri tom budete mať v byte podstatne nižšiu vlhkosť. Keď budete sušiť v sušičke, tak budete šetriť nielen čas, ale aj peniaze, pretože čím nižšia vlhkosť je vo várke na sušenie, tým menej elektriny sušička spotrebuje. A to sa určite vyplatí.

Ako vybrať práčku?

Spotreba na prvom mieste

Ceny energií letia strmo nahor. Niet divu, že je spotreba elektrickej energie v súčasnosti jedným z najsledovanejších parametrov domácich spotrebičov. Všetky potrebné informácie zistíte na energetickom štítku, ktorý je v aktuálnej podobe oveľa prehľadnejší a zrozumiteľnejší. Zabudnite na mätúce pluská, teraz sú všetky práčky a práčky so sušičkou označované iba písmenami A až G.

V najúspornejšej energetickej triede A je zatiaľ minimum práčok, pretože sa zmenili aj podmienky jednotlivých tried. Modely, ktoré predtým patrili do triedy A+++ sa teraz zaraďujú do tried C až D. Na prvý pohľad sa môže zdať, že rozdiely nie sú veľké (ročné prevádzkové náklady sa odlišujú iba o niekoľko eur), v dlhšom časovom horizonte však môžu byť rozdiely značné.

Ďalším sledovaným údajom je spotreba vody. Tu môžete naraziť na oveľa väčšie rozdiely, nie je problém nájsť práčku s udávanou spotrebou 40 l, rovnako ako 50 l, a pritom stále s rovnakou kapacitou. Logika velí vziať si práčku úspornejšiu, ale tie údaje sa vždy týkajú iba jedného konkrétneho programu s presne danou teplotou. Výrobcovia tak môžu v naháňaní sa za čo najnižšou spotrebou na štítku jednoducho dosiahnuť želanej hodnoty. Skoro nikto neperie všetko svoje oblečenie na program Bavlna pri 60 °C, takže reálna spotreba bude úplne iná. Alergici a osoby s citlivou pokožkou potom budú určite voliť aj prídavné plákanie.

Energetická trieda práčky

Želáte si tichú práčku? Poznať je každý decibel

Každá práčka pri svojej prevádzke vytvára typický zvuk. Ak bývate v paneláku, alebo skrátka chcete čo najtichšiu práčku, mali by ste údajom o hlučnosti venovať zvýšenú pozornosť. Lacné práčky môžu pri praní produkovať hlučnosť cez 60 dB, pokročilejšie modely bez problémov zvládnu 50 dB.

Kedy je práčka tichá?

  • 50 dB: tichá pracovňa: hlučnosť špičkovej pračky pri praní
  • 60 dB: bežný hovor: zvuk lacnej práčky pri praní
  • 70 dB: Pustený TV: hlasitosť špičkovej práčky pri odstreďovaní
  • 80 dB: zapnutý vysávač v blízkosti: hluk lacnej práčky pri odstreďovaní.

Rozdiel v hlučnosti prania môže byť aj 15 dB a pri odstreďovaní pokojne aj viac. Pri žmýkaní veľa práčok prekračuje hlučnosť 80 dB, na druhú stranu tie najtichšie nepresiahnu 70 dB. Je dobré vedieť, že hlučnosť narastá lineárne, tzn. práčka s hlučnosťou 70 dB bude oproti svojej 80 dB kolegyni 3× tichšia.

Ako vybrať práčku?

Moderné technológie vo vašich službách

Niekomu sa môže zdať, že dnešné práčky majú zbytočne veľa programov. Je ale nutné si uvedomiť, že aj materiály, z ktorých sa vyrába oblečenie, sa stále vyvíjajú. Niektoré syntetické materiály vyžadujú šetrnejšie pranie s väčším množstvom vody, u outdoorových búnd a športových odevov je potrebné zachovať ich vodoodolnosť. Nie je sa ale čoho báť, moderné práčky vám s nastavením toho správneho programu vždy pomôžu.

Dokáže aj dávkovať prací prostriedok

Pri ručnom dávkovaní pracieho prostriedku je ťažké odhadnúť, koľko pracieho prostriedku pridať. Preto ho často dáme málo a oblečenie je potom zle vyprané, alebo ho nadávkujeme príliš, z čoho plynie nielen horší výsledok plákania, ale aj vyššia spotreba vody, pretože sa práčka snaží odstrániť nadmerné množstvo peny.

Našťastie stále viac modelov disponuje systémami automatického dávkovania tekutých pracích prostriedkov a aviváží zo zásobníku. Vy ho len doplníte ideálne raz za 20 – 30 pracích cyklov. Moderná práčka dokáže zistiť nielen množstvo vloženej bielizne, ale často aj stupeň jej znečistenia a podľa toho nastaví ideálnu dávku pracieho gélu aj aviváže. Tým šetríte vašu peňaženku, životné prostredia a najmä alergici aj svoju pokožku.

Inteligentná elektronika nastaví všetko za vás

Zatiaľ čo ovládacie panely obyčajných práčok doslova prekypujú tlačidlami a prepínačmi, pretože si všetko musíte nastaviť ručne, panely špičkových práčok majú iba otočný volič a pár tlačidieldoplnené o veľký a prehľadný displej. Ten často komunikuje aj v slovenskom alebo českom jazyku. Vám stačí iba zvoliť druh bielizne, ktorú chcete oprať a práčka si už sama vyberie ideálnu teplotu, počet otáčok a ďalšie parametre.

Ako vybrať práčku?

Pranie v znamení pary

Stále viac modelov spolieha pri praní nielen na vodu s pracím prostriedkom, ale aj na paru. Tá pomáha s odstraňovaním zaschnutých škvŕn alebo s dezinfekciou oblečenia, a tak sa skvelo hodí pre alergikov, ale je nápomocná aj pri vyhladzovaní a osviežení bielizne. Prečo prať práve odložené košele, keď sú iba zľahka spotené a pokrčené? Postačí vám zvoliť si program na sušenie a osvieženie a počkať asi 20 minút. Para obsah bubna osvieži, vyhladí záhyby a vy už len povesíte dokonalo našuchorené košele naspäť na vešiak.

Čo by mala mať práčka pre alergikov?

Trendom niekoľkých posledných rokov je významné znižovanie spotreby vody, na druhú stranu neustále narastá počet alergikov a osôb s citlivou pokožkou. Tí majú špeciálne nároky na kvalitu prania, ale predovšetkým plákania. Ako spoznať práčku vhodnú aj pre alergikov?

Program pre alergikov je základ

Ak máte doma alergika, prípadne niekoho s citlivou pokožkou, potom by ste hlavne jeho posteľnú bielizeň mali prať na špeciálny program. Najčastejšie býva označený ako Hygiena, AlergiaPlus, ale môžete sa stretnúť aj s celým radom ďalších názvov. Tento cyklus odstráni z oblečenia viac ako 99 % všetkých peľov, baktérií a ďalších mikroorganizmov. A to buď s pomocou pary, alebo s predĺžením času prania pri teplote 60 °C.

Ako vybrať práčku?

Ako sme už zmienili vyššie, aj para pomáha pri odstraňovaní nečistôt, ale aj pri dezinfekcii bielizne. Vďaka tomu predstavuje jedného z najúčinnejších pomocníkov v boji proti alergiám. Pokiaľ vaša práčka nemá program pre alergikov ani paru, je dobré, aby mala aspoň možnosť zvýšenia hladiny vody, prípadne funkciu plákania navyše.

Smart práčky nie sú hračky

Väčšina ľudí si stále myslí, že ovládanie práčky mobilom je zbytočné, keď tam tú bielizeň aj tak musia dať ručne. S mobilom však zvládnete oveľa viac, než iba spustiť prací program. Väčšina mobilných aplikácií vám pomôže s výberom vhodného programu na základe štítkov na vašom oblečení, niektoré sú už dokonca tak ďaleko, že stačí hromadu bielizne iba vyfotiť a práčka všetko zariadi za vás.

Ak chcete využiť nočný prúd, prípadne v priebehu dňa výhodnejšiu tarifu, nemusíte už pri programovaní odloženého štartu zložito počítať, stačí vám do smartfónu nastaviť časové pásma s výhodnejším odberom energie a práčka sa spustí vždy v požadovaný čas. Medzi najznámejšie platformy patrí Home Connect od značiek Bosch a Siemens, alebo SmartThinQ od LG, HON, ktorú využívajú práčky Candy, Hoover a Haier.

Ako vybrať práčku?

Nedostatok miesta, vsaďte na práčku so sušičkou

Stále viac ľudí si nemôže vynachváliť služby sušičky na bielizeň. Niet divu, veď zo sušičky je oblečenie dokonalo suché, nadýchané, ale aj hebké a skvelo vyhladené, takže ani nemusíte žehliť. Lenže čo ak je vaša kúpeľňa príliš malá? Riešením je práčka so sušičkou. Je ale dobré vedieť, že kapacita na sušenie býva často až o polovinu nižšia, než kapacita na pranie (najčastejšie medzi 4 – 6 kg), zároveň aj ponuka funkcií je v porovnaní so samostatnými sušičkami menšia. Pre malé byty s niekoľkými deťmi pôjde o skvelého pomocníka, ktorý zvládne bielizeň vyprať aj usušiť.