Ako si vybrať klimatizáciu?

Opakuje sa to rok čo rok. Letné horúčavy robia z našich domovov takmer neobývateľné miesto. Medzi rozpálenými stenami sa nedá spať a nie je kam sa schovať pred horúčavou. A predsa existuje jednoduchý spôsob, ako tomu predísť. Klimatizácie sú rok od roku dostupnejšie a zariaďuje sa nimi stále viac slovenských domácností. Zaraďte sa medzi ne aj vy! Ako vybrať tú správnu klímu vám poradí náš článok.

Ochladzovač vs. klimatizácia – čo je lepšie?

Možností, ako sa počas horúcich letných dní schladiť, je pomerne veľa. Asi každý už vlastnil obyčajný stojanový či stolný ventilátor. Ten dokáže náš mozog čiastočne oklamať, keďže vzduch v miestnosti rozprúdi a dodá mu potrebnú sviežosť. Avšak to len do momentu, kým nám nezačne nepríjemne fúkať do tváre či na krk. Aj preto je lepším riešením zariadenie, ktoré dokáže skutočne ukrojiť nejaký ten stupeň z interiérovej teploty

Ak patríte medzi nenáročných používateľov, ktorí by radi ušetrili, pravdepodobne pre vás nebude kategória ochladzovačov vzduchu žiadnou novinkou. Ide o zariadenia určené zväčša na zem, ktoré si za cieľ kladú schladiť okolitý vzduch vodou alebo ľadom. Tieto zložky zo zásobníkov pomocou ventilátora distribuujú do miestnosti, vďaka čomu ju dokážu skutočne o čosi schladiť. Nevýhodou však je, že vodu a ľad musíte pravidelne dopĺňať. Navyše, ochladzovače vzduch zvlhčujú, čo môže mať z dlhodobého hľadiska nepriaznivý vplyv na samotnú miestnosť. A nielen to, vlhké prostredie znamená výraznejšie potenie – a to rozhodne nie je efekt, ktorý by sme v lete vyhľadávali. 

Lepším riešením je v tomto prípade klimatizačná jednotka, teda klíma. Tá využíva na svoju prevádzku diametrálne odlišný princíp – obsahuje kompresor, ktorý sa priamo podieľa na úprave a ochladzovaní vzduchu v miestnosti. Nevýhodou síce je, že je samotné zariadenie v porovnaní s ochladzovačom mierne hlučnejšie a drahšie, na druhú stranu však ponúka neporovnateľný výkon. Klimatizácia je plne automatickým pomocníkom. V tomto prípade sa preto nemusíte zaoberať žiadnym dopĺňaním ľadu či chladiva, ako je tomu v prípade ochladzovača. Navyše, vzduch prirodzene odvlhčuje, vďaka čomu vás zbaví aj otravného potenia.

Ako vybrať klimatizáciu?

Prenosná či pevná – akú si vybrať?

Posledné roky prinášajú vo svete klimatizácií doslovnú revolúciu. Už nie sú len devízou nákupných centier či kancelárií, čoraz častejšie sa stávajú aj súčasťou bežných domácností. Zorientovať sa v ponuke však nemusí byť vôbec jednoduché. Poďme si preto vysvetliť základné rozdiely medzi jednotlivými typmi klimatizácií.

Mobilná klimatizácia

Ako už názov napovedá, hlavnou výhodou mobilných klimatizácií je prenosnosť. Na jej použitie nepotrebujete žiadne stavebné zásahy a nie sú viazané ani vonkajšiu jednotku – ide o tzv. jednodielnu klimatizáciu. Podľa potreby ju môžete sťahovať z izby do izby, alebo ju vziať so sebou na chalupu. Jediné čo je potrebné zabezpečiť, je odvod vzduchu odťahovou hadicou von z bytu. Zvyčajne predstavuje najefektívnejšie riešenie vývod oknom.

Otvor potrebný na hadicu je možné jednoducho utesniť, a tak nebude mať žiaden vplyv na efektívny chod klimatizácie.Potom už nič nebráni tomu užívať si v byte optimálnu klímu, hoci všade vonku vyčíňajú tropické horúčavy. Mobilná klimatizácia navyše váš byt nielen príjemne ochladí, ale tiež odvlhčí a do istej miery sa postará aj o filtráciu vzduchu. Výhodou je tiež cena, ktorá je obvykle nižšia, než pri iných tipoch klimatizácií.

Mobilné (resp. jednodielne klimatizácie) sú veľmi obľúbené vďaka jednoduchej manipuláciiprenosnosti a svojej cene. Za nás môžeme odporučiť hlavne klimatizácie od značky EtaElectrolux a Hisense, ktoré vynikajú vo všetkých troch spomínaných smeroch.

Pevná (stacionárná) klimatizácia

Stacionárne klimatizácie výkonné a tiché, zároveň však ide o drahšiu záležitosť. Ako už vyplýva zo samotného názvu, musíte si vopred poriadne zvážiť, kam si ju necháte namontovať. Stacionárnu klimatizáciu totiž nemožno premiestňovať a je nutný zásah do interiéru domu. Najpoužívanejšie sú dvojdielne (splitové) klimatizácie, ktoré sú tvorené vonkajšou a vnútornou jednotkou a tie sú prepojené chladiarenským potrubím.

Samotnú vnútornú jednotku je potrebné pripevniť o stenu, respektíve zapustiť do stropu (kazetové prevedenie typické pre nákupné centrá a kancelárie), zatiaľ čo vonkajšiu jednotku si môžete namontovať na balkón či fasádu vášho domu. Výhodou je, že v prípade stacionárnych klimatizácií môžete staviť na takzvané „multi-split“ riešenie, vďaka ktorému vám na viacero vnútorných jednotiek postačí jedna vonkajšia. Povedané zjednodušene, na klimatizáciu v obývačke, v spálni aj v detskej izbe vám postačí jedna „odvádzacia skrinka“. 

Na čo sa zamerať pri kúpe?

Nekonečná ponuka dizajnov, funkcií a najmä výkonov dokáže nákup klimatizácie značne skomplikovať. Nemusíte sa však obávať, vďaka našim tipom prebehne všetko hladko. Stačí si vytýčiť niekoľko základných parametrov, v ktorých by ste sa mali pri kúpe orientovať. 

Pozor na hlučnosť!

Buďme k sebe úprimní – počas spánku či pri práci nás dokáže poriadne vytočiť aj obyčajná mucha. Načo sa teda trápiť hlučnou klimatizáciou? Ak si plánujete klímu umiestniť do spálne, zamerajte sa na prítomnosť nočného režimu. Ten zariadenie prinúti pracovať potichu, vďaka čomu vás nebude počas spánku rušiť. Ideálna je v tomto prípade hlučnosť do 40 dB, čo je bežný šum v byte. Pozor si dávajte na klimatizácie s hlučnosťou nad 60 dB – v takom prípade sa už dostávame na úroveň rozhovoru a štandardného pouličného hluku.

Hlučnosť nepodceňujte ani mimo priestorov určených na spánok, príliš hlasné zariadenie vás totiž môže nevhodne rušiť aj pri sledovaní televízora alebo ďalších každodenných činnostiach.

Alfou a omegou je dostatočný výkon

V tomto prípade platí, že mať rezervu je len výhodou. Samotný výkon klimatizácie sa najčastejšie demonštruje na veľkosti miestnosti, do akej ju chcete umiestniť. Všeobecne platí, že čím väčšiu miestnosť chceme klimatizovať, tým výkonnejšiu klimatizáciu potrebujeme. Zvážiť však treba aj ďalšie faktory – napr. orientáciu podľa svetových strán, tvar miestnosti, veľkosť okien, izoláciu domov, počet osôb a spotrebičov v miestnosti atď. 

Miestnosti orientované na juh, prípadne izby s veľkými oknami, si budú vyžadovať vyšší výkon. Naopak, izby, v ktorých slnko vychádza a zapadá, sa počas dňa až tak neohrejú. Platí, že zatiaľ čo na takéto miestnosti s rozmerom približne 50 m² vám postačí výkon asi 4 kW, ale na schladenie južne orientovaných miestností s veľkými oknami budete potrebovať minimálne 6 kW

Potešte seba aj svoju peňaženku

Pri kúpe klimatizácie by ste nemali prehliadať ani to, koľko elektrickej energie spotrebuje. Tento údaj sa štandardne udáva v kilowatthodinách, pričom v zásade platí, že čím kvalitnejšiu klímu si vyberiete, tým bude úspornejšia. Zamerajte sa preto na energetické štítky a nezabudnite si spočítať, koľko elektriny u vás klíma počas roku „spáli“. Je vhodné siahnuť po drahších, ale úspornejších variantoch – prejaví sa to nielen na kvalite a efektivite práce, ale v konečnom dôsledku aj na samotných nákladoch. 

Klimatizácia – multifunkčný pomocník v domácnosti

Väčšina ľudí si klimatizáciu spája len s horúcim letom. To je však chyba, dobrá klíma toho totiž dokáže omnoho viac. Vedeli ste, že vám poslúži aj ako radiátor alebo čistička vzduchu? Na čo všetko sa teda dá klíma využiť? 

Klimatizačná jednotka ako kúrenie?

Dostať sú aj klimatizácie, ktoré sú vybavené kúrením. Ide o príjemný bonus reverzných klimatizácií, respektíve vonkajších jednotiek disponujúcich reverzným ventilom. Princíp fungovania je jednoduchý – chladiaci okruh sa v tomto prípade otočí a zatiaľ čo vnútorná jednotka začne priestor vyhrievať, vonkajšia odvádza studený vzduch preč. Túto funkciu oceníte nielen v zime, ale aj počas upršaných jesenných dní, keď je ešte centrálne vykurovanie v bytovkách vypnuté. 

Ako vybrať klimatizáciu?

Čistenie vzduchu

Klimatizácia môže vzduch vo vašich domácnostiach zbaviť aj nečistôt či roztočov. Postará sa o to antibakteriálny filter, ktorý je už dnes štandardnou súčasťou väčšiny moderných klimatizácií. Tie najlepšie z nich disponujú dokonca 3M mikro-prachový filtrom, ktorý dokáže vďaka elektrostatickému náboju zachytiť častice s veľkosťou už 0,3 mikrometrov. Šancu na prežitie tak nedostanú ani alergény. Aby ste kvalitu vzduchu u vás doma ešte zlepšili, môžete sa pozrieť aj na klimatizácie s funkciou odvlhčovania.

Časovač alebo inteligentné ovládanie

Každý z výrobcov sa snaží odlíšiť od konkurencie aj viacerými vychytávkami zameranými najmä na komfort pri používaní. Nenápadnou, ale veľmi užitočnou funkciou je časovač. Stačí si jednoducho naplánovať proces chladenia na čas odchodu z práce a doma už na vás počká príjemne schladené prostredie. Dobrou voľbou je aj možnosť ovládať klímu pomocou diaľkového ovládača, alebo dokonca prostredníctvom smartfónu či inteligentných hodiniek, vďaka čomu vám odpadne povinnosť neustále hľadať ovládač po celom dome. 

V horúcich letných dňoch si mnoho ľudí vychutnáva slnečné lúče, avšak vďaka klimatizácii môžete prísť domov a bude na vás čakať optimálne vychladený byt. A to zaručene poteší!

Najobľúbenejší výrobcovia klimatizácií:

Rozcestník Eta

d