Ako si vybrať fotoaparát?

Každý z nás si kupuje fotoaparát s jediným cieľom - mať perfektné fotografie! Existuje nejedna drobnosť, ktorá však môže tento cieľ zhatiť, ak si však starostlivo preštudujete nášho sprievodcu výberom fotoaparátu, môžete si byť skoro istí, že s kúpou nového prístroja nešliapnete vedľa!

Čo je potrebné zvážiť?

Pred kúpou digitálneho fotoaparátu je potrebné zodpovedať si hneď niekoľko dôležitých otázok. Inak by sa vám ľahko mohlo stať, že zakúpený prístroj bude skôr pre zlosť než pre radosť.

 • Foťák alebo mobil: Fotiť mobilom je síce v móde, avšak ani ten najlepší smartphone sa svojimi výsledkami fotoaparátu nevyrovná. Ak chcete mať ostré fotky pohybu a akcie (hrajúcich sa detí), alebo za zhoršených svetelných podmienok, bez foťáku sa nezaobídete. Ďalšou výhodou je možnosť využitia optického zoomu, alebo stabilizácie pre priblíženie detailov. Nič z toho vám drvivá väčšina mobilov neponúkne.
 • Čo chcem fotografovať a ako veľmi sa tomu chcem venovať? Pre bežné, rýchle a nenáročné fotenie vám bude stačiť základný kompaktný fotoaparát. Ak si potrpíte na kvalitu, je správnou voľbou pokročilý kompakt, kompakt s výmenným objektívom, alebo základná zrkadlovka. Tí najnáročnejší, túžiaci po dokonalých výsledkoch bez kompromisov, siahnu po pokročilej či poloprofesionálnej zrkadlovke!
 • Aké dôležité sú pre mňa rozmery a hmotnosť? Mať krásne snímky je super, ale rozmyslite si, či sa naozaj budete chcieť ťahať s ťažkým a neskladným prístrojom. Nehodil by sa vám skôr foťák, ktorý ľahko schováte do vrecka?
 • Chcem mať zo svojich detí fotografov? Lacnejšie oudoorové kompakty sú vhodné aj pre ruky vašich detí. Odolnosťou, konštrukciou i ovládaním sú prispôsobené tým najmenším.
 • Budem fotiť v extrémnych podmienkach? Ak znie vaša odpoveď ÁNO, zamerajte sa na outdoorové foťáky. Sú vodotesné, odolné voči prachu či mrazu, a prežijú aj drsnejšie zaobchádzanie. Jasná voľba pre všetkých, ktorí chcú užívať voľnosti a nechcú sa obmedzovať strachom o drahé vybavenie. Odolné kompakty zvládnu naozaj drsné zaobchádzanie, napr. pád z výšky až 1,5 m, ponorenie pod vodu až do hĺbky 15 m, alebo do vystavenia mrazu. Kúpiť môžete aj modely odolné voči tlaku, cca do 100 kg, kompakty s možnosťou natáčať Full HD videá, alebo prístroje, ktoré sú vybavené GPS prijímačom pre zaznamenávanie polohy. Tie vám umožnia označiť vaše fotky geografickými značkami a ľahko sa tak zorientovať na neznámych miestach.
 • Koľko chcem investovať? Základné kompakty sú cenovo dostupné takmer komukoľvek. Ceny kvalitnejších prístrojov sú pochopiteľne vyššie, vždy je to však vyvážené zvýšenou úžitkovou hodnotou, funkciami, a v neposlednom rade aj kvalitou výsledných snímok. Vývoj v oblasti fototechniky ide neustále dopredu, napriek tomu si môžete byť istí, že správne vybraný prístroj vám spoľahlivo vydrží slúžiť niekoľko rokov!

Kompaktné fotoaparáty

Túžite po malom skladnom prístroji, ktorý ľahko schováte do vrecka či kabelky? Nemáte potrebu prenikať hlbšie do tajov fotografického umenia? Základné kompakty sú pre vás tým pravým. Postačia vám základné užívateľské znalosti, ich ovládanie je veľmi jednoduché, a o správne nastavenie sa starajú zabudované automatické režimy.Pokročilé kompakty:v tejto kategórii sa skrýva pomerne veľké množstvo rôznych typov fotoaparátov. Najvýznamnejšími sú tieto tri:

 • Cestovné ultrazoomy: majú podobnú veľkosť ako základné kompakty, navyše sú však vybavené veľkým rozsahom optického zoomu, výrazne lepším čipom, alebo množstvom ďalších funkcií, ako napr. Wi-Fi.
 • EVF zrkadlovky ("falošné" zrkadlovky, fotoaparáty typu "bridge"): veľkosťou a funkciami pripomínajú pravé zrkadlovky, neponúkajú však možnosť výmeny objektívu. Zvyčajne majú veľký rozsah zoomu, elektronický hľadáčik alebo výklopný displej.
 • Profi kompakty: prístroje vybavené mimoriadne veľkým snímacím čipom (od veľkosti 1"- t.j. cca 4x väčší ako u ostatných kompaktov), a mimoriadne svetelným objektívom, ktorý vám zaistí kvalitné snímky aj za zhoršených svetelných podmienok. Skúsenejší fotografi tiež uvítajú možnosť kompletného manuálneho nastavenia. 

Kompakty s výmenným objektívom

Tieto, tzv. bezzrkadlovky, kombinujú výhody kompaktov a zrkadloviek. Z kompaktov si berú predovšetkým malé rozmery (vďaka absencii zrkadiel), zo zrkadloviek zasa množstvo funkcií, rýchlosť + kvalitu ostrenia a expozície, a predovšetkým možnosť meniť objektívy. Zásluhou toho je ich použitie naozaj všestranné, ľahko totižto môžete striedať objektívy podľa aktuálnej potreby. S tými menšími sa navyše bezzrkadlovky zmestia aj do vrecka. S tým súvisí aj hmotnosť, ktorá je výrazne nižšia ako u zrkadloviek.

Digitálne zrkadlovky

Ak požadujete špičkový fotoprístroj pre každú situáciu, a nevadia ak vám väčšie rozmery a hmotnosť alebo vyššia cena, digitálne zrkadlovky sú pre vás jasnou voľbou. Majú veľký snímač, umožňujúci zhotovovať fotografie najvyššej kvality, a pýšia sa nepreberným množstvom kreatívnych funkcií, ktoré ocenia pokročilejší amatéri, ale aj profesionáli. Zrkadlovky sú veľmi rýchle, sú teda ideálom pre fotenie športu a pohybu všeobecne. Výhodou je tiež zhotovovanie vysoko kvalitného videozáznamu vo Full HD alebo aj 4K UHD rozlíšeníSvadobné videá sú jedným z typov audiovizuálnej tvorby, pre ktorú svadobný kameramani veľmi často využívajú digitálne zrkadlovky a bezzrkadlovky. Dokonca aj mnohé filmové produkcie z celého sveta využívajú digitálne zrkadlovky pre profesionálne natáčanie filmov.

d

Základné zrkadlovky

Skvelá voľba pre všetkých, ktorí to s fotografovaním myslia vážne, a kompakt už im nestačí. Vie skoro všetko, čo pokročilejšie zrkadlovky, zároveň však svojou konštrukciou umožňujú užívateľom jednoduché ovládanie aj nastavovanie. Nezaťažujú užívateľa komplikovanými funkciami, ktoré amatérsky fotograf spravidla nevyužije, na druhej strane, ale ponúkajú dostatok priestoru a možností pre slobodné a kreatívne fotografovanie. Vďaka vstavanej inteligentnej automatike, so základnými zrkadlovkami, vytvoríte peknú snímku aj s minimom odborných znalostí.

d

d

Pokročilé zrkadlovky

Ponúkajú pokročilejšiu konštrukciu tela, rýchlejšie snímanie a presnejšie meranie scény. Pokročilé zrkadlovky ponúkajú pestrejšie možnosti, majú dlhšiu životnosť i výdrž batérie. Pre užívateľov je pripravený rad užívateľských režimov, ktoré im umožnia vytvárať originálne a kreatívne zábery.

d

Poloprofesionálne a profesionálne zrkadlovky

100% kvalita aj prevedenie garantujúce 100% výsledky bez kompromisov. Tieto prístroje sú obvykle opatrené full-frame čipom (snímací čip s veľkosťou políčka kinofilmu) a ich telá sú z pevnej, ale ľahkej horčíkovej zliatiny (niekedy v kombinácii s nerezovou oceľou). Kritické časti prístroja sú utesnené proti vniknutiu prachu a vlhkosti, odolávajú chladu i vyšším teplotám. Poloprofesionálne zrkadlovky majú obrovské možnosti manuálnych nastavení, naopak, nemajú automatické režimy zo základných zrkadloviek. Aj pri vysokých nárokoch profi fotografa majú dlhú životnosť.

Objektívy s premenlivou ohniskovou vzdialenosťou (zoomy)

Je to jednoduché - bez kvalitného objektívu skrátka dobrú fotku neurobíte. Vybrať správnu optiku, zodpovedajúcej na účely fotenia, je preto veľmi dôležité. ZOOM objektívy sú vybavené v zásade všetky kompakty, primárne sa však zamerajme na prístroje, u ktorých je možná výmena objektívov. Prvý parameter, ktorý väčšinu zákazníkov zaujíma, je veľkosť zoomu. Tá udáva, koľkonásobného priblíženie je týmto objektívom možné dosiahnuť. V skutočnosti ale táto hodnota nie je 100% vypovedajúca.

Viac prezradí minimálna a maximálna ohnisková vzdialenosť. Menšie číslo určuje, aký najširší záber môžeme zaobstarať. Vyššie číslo hovorí, akého veľkého priblíženia dosiahneme = čím je vyššie číslo väčšie, tým výraznejšie bude priblíženie (napr. u objektívu s rozsahom ohnísk 24-120 mm je zoom 5x a objektív hodnotou 24 mm patrí k širokouhlým = zachytí široký záber. Zatiaľ čo objektív 70 -300 mm má zoom 4x, ale svojím maximálnym rozsahom 300 mm patrí k teleobjektívom = skvele priblíži i vzdialenú scénu).

Objektívy s pevnou ohniskovou vzdialenosťou

Ako už názov napovedá, tento typ objektívov nie je vybavený zoomom (má teda len jednu pevne danú ohniskovú vzdialenosť). Túto zdanlivú nevýhodu kompenzuje jednoduchosť konštrukcie. Vďaka tomu bývajú tieto objektívy kvalitnejšie, a majú taktiež lepšiu svetelnosť (pozri nižšie) než zoomy. Pred ich kúpou ale starostlivo zvážte, či sa vami vybraná ohnisková vzdialenosť bude hodiť na to, čo sa chystáte fotiť.

Rozsah ohniska

Či už máte objektívy pevné alebo s premenlivou ohniskovou vzdialenosťou, veľkosť tejto vzdialenosti (popr. rozsah), pre vás bude veľmi dôležitý. Základné delenie objektívov podľa ohniskovej vzdialenosti je nasledujúce:

 • Širokouhlý objektív (pod 50 mm): dokáže sprostredkovať širšiu perspektívu. Zobrazené predmety vyzerajú vzdialenejšie, než v skutočnosti sú. Využívajú sa napríklad pre fotografiu krajiny alebo interiéru.
 • Normálny objektív (ohnisková vzdialenosť 50 mm): výsledná fotka bude približne zodpovedať pohľadu videnému ľudským okom. Objektívy, pohybujúce sa rozsahom v okolí tejto hodnoty (30-100 mm,) sú ideálne, napr. pre portrétne fotky.
 • Teleobjektív (nad 100 mm): objekty opticky približujú a sú vhodné pre fotenie športu, prírody a vzdialenejších cieľov všeobecne.

Svetelnosť objektívu

Svetelnosť je ďalší z kľúčových vlastností pre výslednú fotografiu. Udáva nám schopnosť objektívu prepúšťať svetlo. Je znázornená číselnou hodnotou a písmenom f (napr. f/2,8). Čím nižšia číselná hodnota, tým lepšie. A prečo je svetelnosť toľko dôležitá? Svetelnejšie objektívy si lepšie poradia s fotením za zhoršenej viditeľnosti, a nemenej významná je svetelnosť aj s ohľadom na hĺbku ostrosti - aj tu platí, že čím je hodnota nižšia, tým menšiu hĺbku ostrosti možno nastaviť.

Objektívy s premenlivou ohniskovou vzdialenosťou majú väčšinou aj premenlivú svetelnosť (napr. f/4,5-6,3). Sklá s najlepšou svetelnosťou dosahujú v dnešnej dobe hodnoty cca f/1,4. Svetelnosť je naozaj dôležitá, a je to poznať aj na cene - čím svetelnejší objektív, tým je jeho cena vyššia.

Malá hĺbka ostrosti vám umožní ostro nasnímať len hlavný objekt scény. Ten na fotografii pekne vynikne, zatiaľ čo jeho pozadie je efektne rozostrené. Využíva sa napr. pri fotografovaní portrétov. Oproti tomu veľká hĺbka ostrosti umožní odfotiť ostro celú scénu (blízke i vzdialené predmety). Najčastejšie sa využíva pri fotografovaní krajiny.

Ako si vybrať blesk?

Integrovaným, či v lepšom prípade s vysúvacím bleskom, je vybavený takmer každý fotoaparát. Ak to ale s fotografovaním myslíte naozaj vážne, skôr či neskôr zatúžite po externom blesku.Ten je mnohonásobne silnejší, ako blesk vstavaný, navyše pri kvalitnejších modeloch ľubovoľne umožňuje meniť smer záblesku. Rovnako tak oceníte aj možnosť použiť blesk na diaľku (nemusí byť pri snímaní pripevnený k fotoaparátu).

Smerné číslo (GN)

Najdôležitejší parameter blesku označuje jeho výkon. Popisuje nám, koľko metrov priestoru dokáže blesk ožiariť. Avšak pozor, táto vzdialenosť je ovplyvnená clonou. Pri teoretickej ideálnej hodnote clony 1, tedablesk so smerným číslom 40, ožiari 40 metrov. Pri clone 4.0 ožiari 10 metrov -> výsledný dosah blesku je určený pomerom smerného čísla a clony.

Smerné číslo (GN) je zvyčajne udávané pre hodnotu ISO 100, pri zdvojnásobení hodnoty ISO sa smerné číslo zväčší 1,4x (napr. GN 36 sa pri zdvihnutí z ISO 100 na ISO 200 zvýši na GN 49). Interné blesky majú zvyčajne smerné číslo okolo 10, pre amatérskych fotografov je vhodné GN okolo 40, nároční fotografi a profíci by mali voliť GN o hodnote nad 50. Aj tu samozrejme platí pravidlo, čím vyššie smerné číslo, tým drahší blesk.

 • Zoom blesku: dalším významný parametrom blesku je schopnosť zoomovať podľa nastavenej ohniskovej vzdialenosti objektívu. Ak teda zazoomujete na 105 mm, na rovnakú vzdialenosť sa nastaví ajblesk. Ak ohnisko skrátite na 30 mm, blesk sa tomu prispôsobí. Je to však na úkor dosahu. Oficiálna hodnota GN je totiž udávaná pre ohnisko 105 mm, ak budete chcieť osvietiť ohnisko kratšie, záblesk sa rozptýli do šírky, čím sa logicky skráti jeho dosah. Zvyčajne sa zoomovací rozsah bleskov pohybuje od 17 do 105 mm.
 • Napájanie: blesky sú najčastejšie napájané NiMH akumulátormi, alebo AA batériami. Jednoduchšie amatérske blesky si zvyčajne vystačia s dvoma AA batériami, výkonnejšie profiblesky zvyčajne vyžadujú pre svoj chod štyri batérie.
 • Možnosť vyklápanie: Najjednoduchšiebleskyobvykle neumožňujú nakláňanie a natáčanie do strán. To môže byť značne limitujúce, nemôžete fotiť s odrazom blesku od steny, čo je metóda, ktorú skúsení fotografi bežne využívajú (rovnomernejšie nasvieteniescény, lepšie vyzerajúce tiene, a pod.). Poloprofesionálne a profesionálnebleskyuž túto možnosť obvykle ponúkajú, a rovnako tak umožňujú odpaľovanie blesku na diaľku.
 • Pozor na kompatibilitu: Vždy si pred kúpou skontrolujte, či je blesk kompatibilný sfotoaparátom. U bleskov od rovnakého výrobcu, ako je foťák, zvyčajne nebýva s kompatibilitou problém, ak ale stavíte na niektorého z alternatívnych výrobcov, mohli by ste na problém naraziť.

Čo sa vám bude hodiť

Puzdrá a brašne

Foťák aj jeho príslušenstvo je samozrejme potrebné v niečom prenášať. Či už uprednostňujete puzdro, brašnu alebo fotobatoh, rozhodne budete mať z čoho vyberať. K dispozícii sú malé jednoduché puzdrá, dizajnové puzdrá rôznych farieb, ale aj odolné puzdrá s integrovanou pláštenkou alebo fotobatohy, ktoré pojmú aj väčšie množstvo fototechniky.

Statív

Využijete ho nielen vo chvíli, keď si chcete urobiť autoportrét, ale nevyhnutný je aj pre fotenie ostrých snímok za zhoršených svetelných podmienok. Statív potrebujú aj pokročilejší fotografi pre fotenie snímok s dlhšou expozíciou.

Filter

Jednou z najdôležitejších pomôcok fotografov sú filtre. Tie slúžia na vylepšenie výsledného obrazu, odstránenie odleskov, a pod. V neposlednom rade sa využívajú aj ako ochrana objektívu pred poškodením. Najčastejšie typy filtrov:

 • UV filter: obmedzuje vplyv ultrafialového žiarenia. Využitie nájde v miestach s prudkým slnkom, napr. na horách alebo pri mori. Využíva sa aj ako ochrana objektívu pred znečistením.
 • Polarizačný filter: najpoužívanejší typ filtra. Zmierňuje a odstraňuje odlesky zo všetkých povrchov, okrem kovu. Významné uplatnenie nájde v krajinárskej fotografii, kedy stmavuje modrú farbu a zvýrazňuje tak mraky. Polarizačný filter funguje najlepšie, keď fotíte kolmo k slnku (svetlu).
 • Prechodový filter: je rozdelený na dve časti - jedna je číra, druhá stmavená. Využíva sa predovšetkým v krajinárskej fotografii pre stmavenie oblohy. Účinný je aj u silne kontrastných scén.
 • Neutrálny filter: Znižuje množstvo svetla, ktoré preniká do snímača. Používa sa teda v situácii, kedy je potrebné predĺžiť čas expozície - napríklad pri zachytávaní efektu tečúcej vody.

Pamäťová karta

Bez pamäťovej karty sa skrátka nezaobídete. Ich ponuka je skutočne široká, a líšia sa nielen kapacitou, ale aj rýchlosťou. Kľúčové je pre vás predovšetkým rýchlosť zápisu dát, ktorá hovorí, ako rýchlo je možné na kartu zapisovať fotky a videá. Ak natáčate HD videá, alebo využívate sekvenčné snímanie, siahnite po karte s garantovanou rýchlosťou zápisu aspoň 6 MB/s (označované Class 6). Pre majiteľov zrkadloviek, ktorých sekvenčné snímanie je veľmi rýchle, je najlepšou voľbou karta od 10 MB/s (Class 10). Vôbec najlepším výberom sú karty označené UHS, tie sú totiž priamo určené na zapisovanie veľkého objemu dát (dlhšie Full HD videá).

Veľkosť pamäťových kariet sa dnes pohybuje v násobkoch od 2 GB a do 516 GB. Voľba správnej veľkosti karty je čisto individuálna, záleží len na tom, koľko fotiek chcete na kartu zaznamenávať (napr. na 4 GB kartu sa vojde cca 800 fotiek o veľkosti 5 MB). Najpredávanejšie dnes sú 32 GB karty.

Náhradné batérie

V dnešnej dobe sa môžeme stretnúť s dvoma spôsobmi napájania fotoaparátu. Je možné využívať buď tradičné tužkové batérie, alebo špeciálne akumulátory. Li-on akumulátory sú využívanejšie, pričom ich výhodou je predovšetkým nižšia hmotnosť a rýchlosť, s akou sa dobíjajú. Oproti tomu tužkové batérie majú jednu zjavnú výhodu. Môžete si ich do zásoby dokúpiť značné množstvo, z ktorého môžete ťažiť vo chvíľach, kedy ste dostanete mimo dosah elektrického prúdu. Sú tiež lacnejšie než akumulátory.

Čistenie

Aj pri sebeopatrnejšom prístupe, sa vám skôr či neskôr stane, že sa na šošovke objektívu, a pri prístrojoch s výmennými objektívmi, i na snímači, objaví prach a ďalšie nečistoty. Čistenie snímača je lepšie prenechať odborníkom, objektív sa však môžete pokúsiť vyčistiť sami. Ako?

 • Ofukovací balónik: jeho výhodou je, že nedochádza k fyzickému kontaktu s citlivými sklíčkami objektívu. Ofúknutie je účinné na prach, s usadenými nečistotami a mastnotou si však neporadí.
 • Utierka z mikrovlákna: utierka, navlhčená čistiacim roztokom, je veľmi efektívnym pomocníkom. Čistenie robte kruhovým pohybom v smere hodinových ručičiek.
 • Lenspen: šikovný nástroj pripomínajúci prepisovačku. Na jednej strane má štetec na odstránenie prachu, na druhej leštiacu násadu na odstránenie mastnoty.

Veľmi dobrým variantom je kúpiť si čistiaci sadu. Tá je obvykle tvorená kombináciou vyššie popísaných čistiacich nástrojov.

Čo je ešte dobré vedieť

Snímač - čip

Snímač slúži k zaznamenaniu obrazu, jeho parametre majú teda logicky veľký vplyv na kvalitu výsledného záberu. Jeho najznámejším parametrom je samozrejme rozlíšenie. Označuje, koľko miliónov pixelov dokáže snímač v rámci jednej fotky zaznamenať. Naozaj ale platí, že čím väčšie rozlíšenie, tým lepšie fotky? Nie. Rozlíšenie má primárne vplyv na veľkosť výslednej snímky. Nie je teda bezpodmienečne nutné naháňať sa za čo najväčším množstvom pixelov, keď výsledné fotky nebudete tlačiť vo veľkých rozmeroch. Trochu iná situácia nastáva v prípade, že sa z urobených fotografií chystáte robiť výrezy - vďaka vyššiemu rozlíšeniu môžete vyrezávať menšie plochy, bez toho, aby utrpela kvalita výslednej snímky.

Dobré je tiež venovať pozornosť typu snímača - či je CCD (väčšina základných modelov) alebo CMOS (pokročilejšie prístroje, ktoré vedia nahrávať napríklad videosekvencie vo formáte Full HD).

Pixel je najmenšou jednotkou obrazovej informácie. Každá digitálna fotografia sa skladá z pixelov. Jedna snímka býva zložená z miliónov, u lepších fotoaparátov dokonca z desiatok miliónov pixelov.

Citlivosť čipu

Určuje nám citlivosť snímača na svetlo. Uvádza sa v jednotkách ISO. Začína zhruba na ISO 50, horná hranica sa potom pohybuje v tisícoch. K čomu je citlivosť potrebná? Vyššia ISO nám umožňuje fotiť bez použitia blesku aj za zníženej viditeľnosti. Aby to ale nebolo príliš jednoduché - s rastúcim ISO vzrastá aj nepopulárny digitálny šum. Ten potom negatívne ovplyvňuje kvalitu fotografie. Bohužiaľ, nemožno jednoznačne povedať, pri akom ISO už je snímka nekvalitná. Ovplyvňuje to totiž nielen subjektívny pocit fotografa, ale tiež veľkosť snímača. Všeobecne platí, že u kompaktov, ktoré majú malé snímače, sa šum negatívne prejavuje už pomerne na nízkych hodnotách. U špičkových zrkadloviek je, naopak možné, využívať hodnoty ISO v rádoch tisícov.

Stabilizácia obrazu

Zabudovaný stabilizátor oceníte najmä pri fotografovaní za zhoršených svetelných podmienok alebo na dlhom ohnisku. Lepšie prístroje sú preto vybavené mechanickou alebo optickou stabilizáciou, ktorá neovplyvňuje výslednú kvalitu snímky. Stabilizátory môžu byť zabudované ako do tela prístroja, tak do objektívu.