Ako si vybrať chladničku?

Aký domáci spotrebič je pre vás najdôležitejší? Veríme, že veľká časť z vás by pomenovala chladničku. Voľba toho správneho modelu je preto veľmi dôležitá. Tým skôr, že od chladničky očakávame, že nám bude spoľahlivo slúžiť dlhé roky. Ako neurobiť pri výbere chybu? A na čo pri nákupe nesmiete zabudnúť?

Aký typ chladničky vybrať?

Voľne stojaca alebo vstavaná chladnička?

Voľne stojaca chladnička má svoje výhody, presne ako aj vstavaná chladnička. Ich výhody však nie sú úplne rovnaké. S voľne stojacou chladničkou budete mať možnosť kedykoľvek ju premiestniť, nie je „viazaná“ na konkrétny „výrez v linke“. Keby ste ju napríklad chceli časom predať, pôjde vám to ľahšie.

Vstavaná chladnička síce je umiestnená v kuchynskej linke a nedá sa potom už hocikam premiestniť, no ak to v budúcnosti neplánujete, nechcete prerábať kuchyňu či sťahovať sa, šikne sa vám, nebude vám vyčnievať z linky a ušetrí vám kopec priestoru. Je to okrem iného, logicky, aj „krajšie“ a elegantnejšie riešenie.

Spotreba voľne stojacích a vstavaných chladničiek je rovnaká, no rozdiel nájdete pri kúpnej cene. Voľne stojace chladničky zvyknú byť lacnejšie. Oba typy sa dajú kúpiť s mrazničkou, ale môžete staviť aj na vstavanú jednodverovú chladničku bez mrazničky.

Ako vybrať chladničku

Jednodverová, kombinovaná a americká chladnička

Vždy papáte všetko čerstvé a nepotrebujete mrazničku? Tak stavte na jednodverovú chladničku (monoklimatickú). Alebo práveže potrebujete veľa mraziaceho priestoru a chcete samostatnú mrazničku? Aj to je prípad, kedy ľudia zvyčajne zvolia jednodverovú chladničku. Sú v domácnostiach vzácnejšie, no môže sa stať, že si ju niekto kúpi aj z nedostatku priestoru na kombinovanú chladničku.

Ak chcete chladničku 2 v 1, teda kombinovanú, a máte napríklad veľkú rodinu, efektívne sú kombinované chladničky. Svoje obľúbené mrazené pochúťky si v nej môžete uložiť hore alebo dole. Výhodou spotrebiča 2 v 1 je, že nemíňate toľko energie, koľko miniete s dvomi spotrebičmi. A ešte aj zaberá menej miesta.

Americké chladničky si našli miesto v množstve slovenských domácností. Majú dvojkrídlové dvere, na jednej strane sa nachádza mraznička, na druhej chladnička. Častým prvkom amerických chladničiek je výrobník ľadu či automat na chladenú vodu. Na americkú chladničku však potrebujete v kuchyni oveľa viac miesta, no určite to stojí za to.

Existujú aj štvordverové chladničky, ich výhodou je bez pochýb oddelená mraziaca časť. Takúto chladničku určite ocenia napríklad cukrári, či ak si odkladáte množstvo ovocia a zeleniny z leta (napr. mrazené jahody sú absolútna lahôdka).

Typy chladničiek

Možnosť prepínania medzi chladničkou a mrazničkou

Niektoré chladničky majú ConvertActive alebo Switch Zone, s ktorými si môžete prepínať medzi mraziacou a chladiacou časťou. Budete tak mať oveľa viac miesta a oveľa ľahšie si prispôsobíte vnútorné usporiadanie.

Špeciálnejšie typy chladničiek

Možno však nehľadáte klasickú chladničku, ale niečo špeciálne. Milovníkom vína nesmie chýbať vínotéka. Šikovné sú aj chladiace vitríny, sú vhodné pre majiteľov podniku, a to napríklad na uloženie nápojov a podobne.

Dobrodruhovia sa tešia cestovným chladničkám či chladničkám do auta. S nimi budete mať chladené nápoje či zabezpečenú trvanlivosť jedál aj na výletoch alebo pri jazere na rybačke. Krásny štýl a nádych minulosti vám dožičia retro chladničky, ktoré máme dostupné v rôznych tvaroch a farbách. No rozhodne im nechýbajú najmodernejšie funkcie. A doplníte si ich ďalšími spotrebičmi v retro štýle.

Cestovný chladiaci box

Na objeme záleží

Najhlavnejšie je pri výbere myslieť na veľkosť chladničky. Z dvoch dôvodov: musí sa vám vojsť do určitého priestoru a potom sa do nej musí vojsť dosť potravín. Okrem chladničky je rovnako dôležitý aj priestor v mrazničke, ale to už závisí aj od typu chladničky s mrazničkou. Musíte zvážiť, akú máte veľkú rodinu, koľko potravín asi nakupujete, či potrebujete viac priestoru na chladenie zeleniny, alebo skôr napr. fliaš, ak napríklad radi pečiete torty, budete potrebovať veľký vnútorný priestor a prispôsobenie políc.

Nielen počet členov rodiny je to, čo sa ráta. Ak sa častejšie stravujete v reštauráciách a vaše nákupy nie sú také veľké, postačí aj chladnička s menším objemom. Nepodceňujte to však, niekedy by ste boli prekvapení, koľko priestoru v chladničke potrebujete. Ak bývate sami, chladnička s veľkým objemom by mohla byť ale zbytočná, okrem toho by ste zbytočne platili za vyššiu spotrebu. Chladiť prázdnotu sa teda neoplatí, no zároveň vám zvýši spotrebu aj neustále preplnená chladnička. Veľkosť si teda dobre premyslite. Ešte malý tip: Na jedného človeka je ideálna veľkosť chladničky 50 až 70 litrov (a 20 litrov v mrazničke).

Usporiadanie vnútra chladničky

Nebudeme chodiť okolo horúcej kaše, každému asi najviac vyhovuje chladnička, ktorá má variabilne nastaviteľné police, efektívne a rôznorodé rozdelenie priestoru, aby ste ho využili čo najefektívnejšie, dostatok priestoru na fľaše, ktoré sa tiež dajú prispôsobiť. A to platí najmä pre väčšie rodiny.

Podstatné je aj oddelenie pachov v mrazničke. Vyberte si takú, ktorá má rôzne priehradky na skladovanie jedál oddelene (mäso, ryby, zelenina). Každá priehradka má svoje využitie, nájdete ich napríklad pod názvami ako Fresh Zone, VitaFresh alebo BioFresh. Každá zóna sa správa podľa toho, na čo je určená, to znamená, že v zóne na zeleninu vám zelenina nevyschne, navyše sa v nej vitamíny udržia dlhšie, v zóne na mäso sa zase pach nedostane k iným potravinám.

Ako vybrať chladničku

Výber chladničky podľa umiestnenia

Ako sme spomínali, veľkosť chladničky a jej rozmerydôležité kvôli umiestneniu. Viete, že ju budete umiestňovať pravdepodobne v kuchyni, určite už máte aj vybrané miesto. Okrem toho treba mať na mysli aj smer otvárania dvierok, aby sa dvierka nebúchali o stenu, aby sa neotvárali napríklad do dverí kuchyne a podobne. Podobne je to dôležité najmä ak plánujete kúpiť dvojdverovú (americkú) chladničku.

Spomínaný smer otvárania dvier chladničky sa však dá na väčšine modelov zmeniť, ak chladnička nemá zabudovaný displej. Vďaka tejto funkcii máte oveľa väčší výber a nebudete obmedzovaný.

Plánujete chladničku umiestniť tesne pri nábytok alebo stenu? Takto sa umiestniť nedá každá chladnička, iba tá, ktorá má funkciu PerfectFit. Môžete ju dať priamo k sene či do výklenku. Podobne je na tom aj KitchenFit, s ňou zasuniete chladničku do vyhradeného priestoru v kuchynskej linke.

Ak ju idete umiestniť „normálne“, nedávajte ju k oknu či do priestoru, kde na ňu bude svietiť slnko. Chladnička musí mať dosť miesta, aby sa neprehrievala pre nedostatok vzduchu. 

Kompresor chladničky a výkon

Kedysi mávali chladničky až dva kompresory. Dnes už im stačí iba jeden kompresor, ktorý má jeden či dva okruhy. Rozdiel medzi jednokruhovýmdvojkruhovým kompresorom je, že dvojkruhový systém dovoľuje nastaviť teplotu v chladiacejmraziacej časti nezávisle od seba.

Kompresory sa rozdeľujú na lineárne a invertorové. Lineárny funguje na princípe priamočiareho (lineárneho) pohybu, takže vytvára nižšie trenie. Invertorový kompresor je modernejší, má dlhšiu životnosť, je tichší a namiesto klasického kompresora sa nikdy nevypína, on totiž zníži otáčky, jednoducho sa prepne na iný prevádzkový režim. Preto má plynulú a stabilnú prevádzku a optimálne riadenie teploty.

Sledovať musíte aj výkon, ktorý udáva, koľko kg potravín dokáže mraznička zamraziť za 24 hodín. Kombinované chladničky mávajú mraziaci výkon od 2 do 33 kg / 24 h. Samostatné mrazničky dosahujú mraziaci výkon aj vyše 40 kg / 24 h. Rýchle mrazenie či protinámrazové funkcie znižujú tvorenie námrazy, čím vám ušetria aj energiu. Okrem iného, nové chladničky (A, B, C) majú príkon o čosi nižší než tie staré, to je tiež jeden z dôvodov, prečo zbytočne nemať doma starý spotrebič a radšej si kúpiť novší.

Ako vybrať chladničku

Strážte si spotrebu

Aj keď sa k spotrebe dostávame až takto „neskoro“ v článku, neznamená to, že to nie je podstatná časť. Po všetkých tých faktoroch treba myslieť aj na to, koľko môžete ušetriť s chladničkou, ktorá má nižšiu energetickú hodnotu, aj keď môže byť kúpna cena vyššia než cena chladničky s vyššou energetickou hodnotou. Najúspornejšie chladničky majú označenie A, ďalej sa abecedou dostávame k menej úsporným spotrebičom. Aj keď môže byť teda chladnička s energetickou hodnotou G lacnejšia než tá s A, chladnička A vám za rok ušetrí oveľa viac výdavkov na energie. Na porovnanie, ich spotreba je asi o dve tretiny nižšia než spotreba 15-ročných spotrebičov.

Čo ak vypadne prúd? Nebojte, akumulačná doba moderných chladničiek je až 10 hodín, a okrem iného, čím je chladnička plnšia, tým dlhšia je akumulačná doba. Čas uchovania potravín v zmrazenom/chladenom stave v prípade, že bude mraznička/chladnička odpojená od prívodu elektriny, je teda zabezpečený, no ak sa náhodou ocitnete v takejto situácii, dvere chladničky zbytočne neotvárajte. 

Nenechajte sa rušiť...

... kúpte si chladničku s nízkou hlučnosťou. Oceníte ju nielen cez deň, ale najmä v noci. Najmodernejšie chladničky majú hlučnosť pod 35 dB. Niektoré malé chladničky majú dokonca iba 30 dB. Na hlučnosť však vplýva aj to, kam chladničku umiestnite. Vrndžanie skvelo tlmí priestor s kobercami alebo napríklad záclonami.

Hlučnosť chladničky

Funkcie, ktoré stoja za to

Kvalitné chladničky dnes majú kopec funkcií. Vyberte si takú, ktorá vám bude vyhovovať najviac a ktorú budete určite využívať a nebude zbytočná, aby ste neplatili za niečo, čo nebudete využívať. Sme si však istí, že každá z nasledujúcich funkcií sa vám zíde:

  • Antibakteriálna ochrana zabraňuje šíreniu mikroorganizmov, zvyšuje hygienu skladovania potravín, dosahuje sa buď antibakteriálnym filtrom alebo špeciálnou úpravou povrchu chladničky.
  • NoFrost – beznámrazová technológia zabraňuje tvorbe námrazy ventilátorom a suchým vzduchom, znižuje výdavky za spotrebu a ušetrí vám čas, lebo nebudete musieť odmrazovať chladničku.
  • SuperFrost automaticky zaistí rýchle mrazenie, po zamrazení jedla sa sama prehodí späť do bežnej prevádzky, výhodou je šetrnejšie mrazenie. 
  • SuperCool funkcia chladničky je super pre veľké nákupy, má na starosti zníženie teploty pri vložení nových potravín, takže sa rýchlejšie zachladia.
  • SMART chladnička sa hodí do rodín, ktoré si chcú vytvoriť inteligentnú domácnosť, chladničku môžete ovládať aj na diaľku a pripojíte ju cez Wi-Fi, aplikácia Home Connect vám poradí, ako čo skladovať. 

Twin cooling, DoorCooling, MultiAirflow a pod. zabezpečujú ochranu jedla pred prudkými zmenami teplôt, cirkulujú vzduch v chladničke.

Najobľúbenejší výrobcovia chladničiek: