Ako si vybrať chladničku?

Aký domáci spotrebič je pre vás najdôležitejší? Veríme, že veľká časť z vás by pomenovala chladničku. Voľba toho správneho modelu je preto veľmi dôležitá. Tým skôr, že od chladničky očakávame, že nám bude spoľahlivo slúžiť dlhé roky. Ako neurobiť pri výbere chybu? A na čo pri nákupe nesmiete zabudnúť?

 

Aký typ chladničky vybrať?

S mrazničkou či bez mrazničky? Kompaktná alebo naopak objemná, s priestorom pre uloženie týždenného nákupu? Vstavaná alebo voľne stojaca? Aký model chladničky bude najlepšie vyhovovať vašim potrebám?

 • Kombinované: najrozšírenejší typ chladničiek, ktoré nájdeme vo väčšine slovenských rodín. K dispozícii je široká ponuka veľkostí i výbavy, ľahko tak nájdete model, ktorý zodpovedá vašim potrebám.
 • S mrazničkou dole: chladiaca časť je vo výške očí a ponúka dostatočný priestor pre vaše zásoby. Dostatok miesta väčšinou má aj spodná mraziaca časť. Tá je najčastejšie rozdelená na 2-5 zásuviek.
 • S mrazničkou hore: mnohokrát ponúka väčší úžitkový objem, pre prístup do chladničky sa ale musíte ohýbať. Mraznička má vždy o niečo menšiu kapacitu.
 • Americké: robíte si radi zásoby na týždeň dopredu? Nakupujete vo veľkom? Stavte na americké, čiže side-by-side chladničky. Ich objem je v porovnaní s kombinovanými chladničkami dvojnásobný. Mraznička sa zvyčajne nachádza v ľavej časti chladničky. Okrem luxusného objemu ponúka americká chladnička i praktické vychytávky - napríklad nápojový automat, dávkovač ľadu či domáci bar. Počítať však musíte s vyššími obstarávacími nákladmi a tiež väčšími nárokmi na priestor.
 • Monoklimatické: skvelý variant pre všetkých, ktorí už vlastnia samostatnú mrazničku, alebo jednoducho mraziacu časť nepotrebujú. Tieto chladničky totiž ponúkajú iba chladiacu časť. Tá je dostatočne veľká, preto nie je problém umiestniť do nej aj väčšie množstvo potravín, súdok piva, či fľaše s nápojmi.
 • S mraziacim boxom: ideálna na chalupu alebo do kancelárie. Ich kapacita nie je príliš veľká, vďaka čomu ponúka veľmi kompaktné rozmery. Nie je problém umiestniť ju do menšieho priestoru. Mraziaca časť je väčšinou tvorená jedným boxom, umiestneným v hornej časti prístroja.
 • Vstavaná: ak máte, alebo plánujete kuchyňu so vstavanými spotrebičmi, pri chladničke nemusíte robiť výnimku. Z praktického hľadiska ponúkajú zabudované chladničky všeobecne o niečo menší objem než voľne stojace modely.

Na objeme záleží

Aký typ chladničky zvoliť už teda viete, čaká vás však ešte jedno kľúčové rozhodnutie - aký objem potrebujem? Existuje pomerne jednoduchá poučka, ktorou je dobré sa riadiť. Na jedného člena domácnosti počítajte s úžitkovým objemom chladničky 50-70 l, v prípade mrazničky potom počítajte cca 20-30 litrami na osobu. U priemernej 4-člennej rodiny je teda dobré staviť na chladničku s aspoň 200 l chladiacej a 80 l mraziacej časti. Samozrejme je potrebné zohľadniť aj váš životný štýl, spôsob nakupovania a stravovania. Iný objem budete potrebovať pri každodenných nákupoch, iný pri veľkých nákupoch raz týždenne - v tomto prípade voľte väčší objem, ideálne americkú chladničku.

 

Aké voliť rozmery?

Okrem objemu je samozrejme treba myslieť aj na to, aby sa vám chladnička pohodlne vošla do bytu. Hĺbka chladničiek býva obvykle 60 cm (u beznámrazových modelov i 70 cm), ostatné rozmery sa ale odvíjajú od objemu chladničky. Vždy si preto doma najprv porovnajte dostupné miesto s rozmermi chladničky. Pre optimálne prúdenie vzduchu je navyše dobré počítať s rezervou 1-2 cm po bokoch a 3-5 cm zo zadnej strany chladničky. Výšku chladničky je ideálny voliť aj s ohľadom na to, aby esteticky ladila s okolitým nábytkom.

Najmä v prípade amerických chladničiek si musíte dať pozor ešte na jednu vec - šírku domových dverí. Americké chladničky sú široké a hlboké, dostať ich do bytu štandardnými dverami často býva neriešiteľný problém. Pred ich kúpou si preto starostlivo zmerajte a premyslite, či ju dostanete do bytu. Výbornou vychytávkou je možnosť zmena smeru otvárania dvierok. U mnohých typov chladničiek jednoducho prehodíte otváranie dverí sprava doľava, či naopak podľa toho, ako vám to vyhovuje, či už s ohľadom na dispozíciu kuchyne, alebo na vlastné preferencie.

Strážte si spotrebu

Rovnako ako u iných spotrebičov, aj o chladničkách vypovedá najlepšie o spotrebe ich trieda energetickej náročnosti. U chladničiek je tento parameter ešte dôležitejší ako u iných spotrebičov, na rozdiel od nich totiž chladnička beží 24 hodín denne. Vo väčšine prípadov sa energetická trieda chladničiek pohybuje v rozmedzí od A do A+++. K tomu, aby ste optimálnej spotreby dosiahli, je ale potrebné dodržiavať aj rad ďalších opatrení:

 • Teplota v chladiacej časti by mala byť +5°C, v mraziacej časti potom -18°C.
 • Nechajte okolo chladničky dostatok priestoru, aby lepšie odvádzala teplo.
 • Neumiestňujte chladničku do blízkosti zdroja tepla.
 • Neotvárajte príliš často dvere chladničky a mrazničky.
 • Väčšie zaplnenie chladničky znižuje spotrebu (optimum je 70% zaplnenia).

Nenechajte sa rušiť

Chladničku má v spálni málokto, nie je preto nevyhnutné, aby bola úplne tichá. Na druhú stranu, čím menej hluku v domácnosti, tým lepšie. Navyše, ak máte kuchyňu spojenú s obývačkou, mohla by vás chladnička rušiť pri sledovaní TV. V takom prípade je treba voliť čo najtichšiu chladničku, ideálne s hlučnosťou do 35 dB. Pre predstavu - 35 dB zodpovedá približne tikotu hodín. Naopak, hlučnosť najhlasnejších chladničiek sa blíži k 50 dB, čo približne zodpovedá bežnému ľudskému hovoru.

 

Funkcie, ktoré stoja za to

Teraz už viete, aké parametre požadovať od chladničky, aby optimálne vyhovovala vašim požiadavkám. Okrem toho ale moderné chladničky ponúkajú veľa užitočných technológií, ktoré sa vám rozhodne môžu hodiť.

 • Beznámrazová technológia - námraza zvyšuje spotrebu chladničky a má neblahý vplyv na čerstvosť potravín. Samotné odmrazovanie chladničky je však činnosť nepríjemná a zdĺhavá. Obrovskej popularite sa preto tešia tzv. No Frost chladničky, v ktorých nevzniká námraza, No Frost chladničky tak nikdy nebudete musieť odmrazovať.
 • Nulová zóna - aby boli vaše potraviny naozaj čerstvé, chladničky vybavené tzv. nulovou zónou, disponujú špeciálnou zásuvkou, ktorá udržuje teplotu okolo 0°C a má optimálnu vlhkosť. Vďaka nej predĺžite čerstvosť citlivejších potravín, najmä ovocia a zeleniny, a zároveň udržíte ich výživové hodnoty na maxime.
 • Antibakteriálna ochrana - chladnička s touto technológiou ma vnútornú stranu vyrobenú zo špeciálnej zmesi na báze striebra. Tá likviduje baktérie aj pachy, a pomáha tým chrániť uskladnené potraviny. Veľká časť chladničiek nemá antibakteriálnu ochranu vnútri celého priestoru, ale ponúka len antibakteriálne tesnenie dvierok.
 • Displej - zvyšuje užívateľský komfort. Budete mať prehľad o aktuálnej teplote v chladničke i mrazničke. Jeho prostredníctvom zvyčajne budete môcť meniť aj nastavenia, aktivovať doplnkové funkcie, a pod.

 

 • Super chladenie - hodí sa najmä v prípade objemnejšieho nákupu. Vo chvíli, keď do chladničky vložíte väčšie množstvo potravín o izbovej teplote, logicky dôjde k jej otepleniu. Aktiváciou funkcie super chladenie dôjde k rýchlejšiemu schladeniu vložených potravín, nežiaduci efekt oteplenia chladničky sa tak minimalizuje.
 • Super mrazenie - ak potraviny prudko zmrazíte, zachová sa ich pôvodná chuť. Mnohé chladničky preto disponujú funkciou super mrazenie, ktorá vám práve toto umožní.
 • Ionizátor - svoju chladničku môžete vybaviť tiež ionizátorom. Ten pomáha odstrániť pachy a redukovať množstvo baktérií. Vďaka tomu bude vzduch vo vašej chladničke čistejší a potraviny sa budú oveľa menej kaziť.
 • Rovnomerné prúdenie vzduchu - čoraz viac chladničiek ponúka tiež systém rovnomerného prúdenia vzduchu. Ten sa stará o to, aby pomaly prúdiaci studený vzduch ochladzoval všetky časti chladničky rovnako. Vďaka tomu už nebudete musieť riešiť správne rozloženie potravín v chladničke.
 • Prázdninový režim - výborná vychytávka obzvlášť v období dovoleniek. Inteligentná automatika zníži výkon chladničky. Vnútri je tak udržiavaná teplota, pri ktorej sa nekazia trvanlivé potraviny. Mraznička funguje bez obmedzenia.

Najobľúbenejší výrobcovia chladničiek: