6 rád, ako vybrať aku vŕtačku

Sľubujete žene už pol roka, že jej prichytíte poličku na knihy? Kúpili ste si nový stôl, ktorý je nutné zmontovať dohromady alebo vás čaká zostavenie kuchyne? V každej domácnosti je čas od času potreba vŕtať alebo skrutkovať. A k tomu vám najlepšie poslúži moderná aku vŕtačka. Poradíme vám, na čo sa pri jej výbere zamerať, aby ste si domov obstarali náradie, s ktorým bude práca radosť, nie utrpenie!

Ako vybrať aku vŕtačku:

 1. Zvážte, na čo budete aku vŕtačku používať.
 2. Overte si, aký akumulátor vŕtačka má.
 3. Neprehliadnite kapacitu a počet akumulátorov.
 4. Nepodceňujete ani napätie batérie.
 5. Skontrolujte počet rýchlostí, popremýšľajte nad príklepom.
 6. Nechajte sa zlákať vychytávkami navyše.

Zvážte, k čomu vám bude vŕtačka predovšetkým slúžiť

Aku vŕtačky sú v dnešnej dobe možno najobľúbenejším domácim náradím. Preto na trhu nájdete ich širokú ponuku. Jednotlivé modely sa však od seba môžu líšiť v rôznych parametroch. Než sa na vlastnosti aku vŕtačiek podívame podrobnejšie, zamyslite sa, k čomu budete nové náradie najčastejšie používať vy. Ak bývate v panelovom dome a aku vŕtačku by ste použili iba ojedinele (napr. pri upevňovaní poličky, alebo montovaní novej skrine), nepotrebujete nejak zvlášť vybavený prístroj.

Ak však bývate v rodinnom dome, máte záhradu a plánujete postavenie altánku, nového plotu či kôlne, určite sa neuspokojíte len s jednoduchým modelom. Aku náradie je veľmi obľúbené pre svoju skladnosť, nízku hmotnosť a neprekážajúcim káblom. Môžete ho so sebou vziať kamkoľvek a nepotrebujete pritom prívod elektrickej energie. Aby ale aku vŕtačka zvládla pracovať rovnako výkonne ako vy, musí mať dobrý akumulátor, inak sa ľahko môže stať, že vás bude pri práci obmedzovať.

Overte si, aký typ akumulátora zvažovaná aku vŕtačka má

Aku náradie by bez akumulátoru bolo k ničomu, preto by batéria mala byť to prvé, na čo sa pri výbere aku vŕtačky zameriate. V praxi môžete objaviť prístroje s troma typmi batérií – NiCd, NiMh a Li-ion. Medzi jednotlivými variantmi sú výrazné rozdiely:

 • NiCd: aku vŕtačky s týmto typom batérie sú celkom výkonné nástroje. Ich nevýhodou je však vyššia hmotnosť a tiež samo vybíjajúci efekt. Keď necháte aku vŕtačku s NiCd batériou pol roka ležať ľadom, tak môže byť vo chvíli jej najväčšej potreby vybitá.
 • NiMh: aj v tomto prípade sa jedná o starší typ batérie. No vo zrovnaní s NiCd však môžu mať tieto batérie až dvojnásobnú kapacitu. Aku vŕtačky s NiMh akumulátormi zoženiete za dobrú cenu, no ani zďaleka nemôžu svojimi parametrami konkurovať moderným Li-ion batériám.
 • Li-ion: sú to najmodernejšie batérie vôbec. Pokiaľ to myslíte so skrutkovaním a vŕtaním vážne, zadovážte si aku vŕtačku s týmto typom batérie. Jej obstarávacia cena síce môže byť o niečo vyššia, no pri práci vám to však vráti. Aj keď takúto vŕtačku nevezmete do ruky celý rok, nevybije sa a oproti starším typom batérií naviac netrpí ani pamäťovým efektom. Takúto aku vŕtačku teda môžete dobíjať aj vo chvíli, keď nie je úplne vybitá. Pri batériách typu Li-ion je to naopak žiaduce. Vybíjanie do 0 % kapacity tomuto typu batérie škodí. Aku vŕtačky s Li-ion batériou sú veľmi výkonné a ľahké, takže vás z nich ruka len tak bolieť nebude.

Neprehliadnite kapacitu a počet akumulátorov

Aku vŕtačky môžete zadovážiť s jedným akumulátorom, alebo v balení s dvoma. Dva akumulátory sa budú hodiť vždy, keď plánujete dlhšiu činnosť. Pokiaľ sa rozhodnete v priebehu víkendu kompletne zostaviť nový plot, určite vám aku vŕtačka neposlúži na jedno nabitie. V takom prípade môžete jednoducho vymeniť akumulátor a nemusíte čakať na dobitie batérie.

Na druhú stranu, aku vŕtačky s modernou nabíjačkou dokážu batériu dobiť aj za menej než 30 minút. Môžete si tak dať pauzu na desiatu a kávu, no nie všetky aku vŕtačky sú nimi vybavené. Pomalším nabíjačkám bez rýchlo nabíjania môže trvať aj niekoľko hodín, než bude náradie znovu pripravené na použitie. A v takomto prípade druhú batériu oceníte.

A aká kapacita akumulátoru je dostačujúca? Pre bežné domáce práce si vystačíte s hodnotou okolo 1000 – 1400 mAh, čo vystačí približne na 30 minút nepretržitého vŕtania. Aku vŕtačky s nižšou kapacitou vám pri práci príliš dlho asistovať nebudú. Vyššiu kapacitu batérie si zaslúžia predovšetkým náruživí domáci majstri, či profesionáli.

Nepodceňujte ani napätie batérie

Ďalší parameter, ktorý by ste nemali pri výbere podceňovať, je napätie akumulátoru. Aku vŕtačky zoženiete s napätím batérie cca od 3,6 do 20 V. Laicky môžeme povedať, že čím vyššie je napätie batérie, tým vyšší bude tiež výkon vŕtačky. Pre bežné práce okolo domu či chalupy si kúpte aku vŕtačku s napätím o hodnote aspoň 12 – 14,4 V. 20V aku vŕtačky sú určené predovšetkým pre profesionálov.

Skontrolujte počet rýchlostných stupňov, popremýšľajte nad príklepom

Vyberajte z aku vŕtačiek s 1, alebo 2 rýchlostnými stupňami. Jednorýchlostné aku vŕtačky sú vhodné predovšetkým na skrutkovanie. Na vŕtanie totiž nemajú dostatočnú rýchlosť. Pokiaľ chcete s aku vŕtačkou vŕtať do mäkších materiálov (drevo, plast, kov a pod.), obstarajte si dvojrýchlostné náradie. Jeden stupeň je určený na skrutkovanie, druhý s vyššími otáčkami práve pre vŕtanie.

Existujú samozrejme tiež aku vŕtačky s príklepom, ktorý vám uľahčí vŕtanie aj do menej tvrdého panelu či tehlovej steny. V dnešnej dobe nie je vŕtačka s príklepom prioritou. Existujú totiž rôzne druhy vrtákov, ktoré môžu vŕtať do tehly i betónu bez použitia príklepu. Opäť teda bude záležať na konkrétnom vybavení a príslušenstva k danému modelu aku vŕtačky.

Nechajte sa zlákať vychytávkami navyše:

 • Nastaviteľná sila uťahovacieho momentu sa vám môže hodiť hlavne v prípade, keď budete skrutkovať do mäkších materiálov – napr. plastu či sadrokartónu.
 • Svetlo: ľahko sa vám môže stať, že budete pracovať v tmavom kúte, kde je nedostatok svetla. V takom prípade vás poteší, ak bude vaša aku vŕtačka vybavená LED svetlom, ktoré si zapnete kedykoľvek, keď bude potreba.
 • Spona na opasok/pútko: ak budete pracovať vo výškach (na streche, pod stropom a pod.), iste oceníte sponu na opasok alebo pútko, vďaka ktorému si aku vŕtačku ľahko pripevníte k pásu či zápästiu. Nebudete tak musieť riešiť otázku, kde aku vŕtačku bezpečne usadiť... Rovnako praktický môže byť tiež držiak na jednotlivé bity.
 • Prenosné balenie: niektoré aku vŕtačky sú vybavené prepravným kufríkom, do ktorého môžete okrem samotnej vŕtačky uložiť aj ďalšie príslušenstvo. Svoje náradie chránite pred poškodením a navyše ho máte prehľadne uložené.
 • Ergonomicky tvarované držadlo: moderné aku vŕtačky majú protisklzové opláštenie, vďaka ktorému sa aku náradie lepšie drží a nehrozí vykĺznutie z ruky. Pomáha však aj tlmiť nárazy a vibrácie, ktoré pri práci vznikajú.